Zespół Szkół w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 


Współpraca z Węgrami

Współpraca z Węgrami. W maju 2006 roku Miasto i Gmina Zduny podpisały umowę o współpracy z przedstawicielami samorządu Balatonfenyves - miasta wchodzącego w skład Związku Gmin Regionu Południowo - Zachodniego Balatonu - największego na Węgrzech i w Europie jeziora. Leży ono na terenie województwa Somogy i należy do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych tego regionu. Podpisano wówczas „Dokument więzi partnerskiej”.
Ze strony Zdun ratyfikował go burmistrz Władysław Ulatowski, a Balatonfenyves reprezentował tamtejszy burmistrz - Gabor Lombar. Zainaugurowana współpraca trwa do chwili obecnej i opiera się przede wszystkim na wzajemnej wymianie młodzieży oraz przedstawicieli organizacji społecznych działających na terenie Zdun i Balatonfenyves. Współpraca pomiędzy Zespołem Szkół w Zdunach a Szkołą Podstawową w Balatonfenyves układa się od 2006 roku do chwili obecnej bardzo pomyślnie. Najlepsi pod względem nauki i zachowania uczniowie raz na trzy lata wyjeżdżają na Węgry w okresie wakacyjnym. Pobyt polskich uczniów to dobra okazja do poznania kultury, zwyczajów i aktywnego spędzenia czasu w miejscowości turystycznej Węgier słynącej z wielu atrakcji. Program przygotowany przez stronę węgierską jest za każdym razem niezwykle interesujący.
Co roku uczniowie poznają najpiękniejsze zakątki Balatonu, zwiedzają miasta ważne dla historii zarówno Węgrów jak i Polaków. Między innymi mieli okazję zwiedzić stolicę Węgier Budapeszt i poznać historię wspólną w myśl przysłowia „ Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki”. Uczniowie zwiedzali również zabytki miasta Pecs, miasta będącego w 2010 Europejską Stolicą. Dzięki tym spotkaniom uczniowie poznali historię uchodźcow polskich z okresu II wojny światowej. W miejscowości Balatonboglar w 1939 utworzono szkołę polskich dzieci. W budynku szkoły znajduje się muzeum poświęcone polskiemu gimnazjum i liceum. Na ścianie budynku szkoły znajduje się muzeum poświęcone polskiemu gimnazjum i liceum. Na ścianie budynku znajdują się tablice pamiątkowe.
Uczniowie wypoczywają aktywnie nad jeziorem Balaton i korzystają z walorów leczniczych źródeł termalnych zażywając kąpieli. Spotkania organizowane w Siedmiogrodzie są również bardzo atrakcyjne. Uczniowie zwiedzili miasta Braszów, zamek Drakuli, Kluz-Napoka, przepiękne Kopalnie Soli Turda. Poznali historię rewolucji 1848 roku, główną rolę odegrał gen. Józef Bem. Wymiana uczniów sprzyja poszerzeniu ich wiedzy na temat Węgier i Siedmiogrodu jak również jest doskonałą okazją do doskonalenia w praktyce języka angielskiego i niemieckiego. Zagraniczne wyjazdy wspomagają rozwój intelektualny i osobisty uczniów czyniąc ich świadomymi obywatelami Europy. My ze swej strony staramy się zapewnić szereg atrakcji i przybliżyć naszym węgierskim i rumuńskim gościom polską kulturę i historię. Podczas dotychczasowych wizyt uczniowie wraz z opiekunami zapoznali się z historią miasta Zduny, poznali polski system szkolnictwa i zwiedzili m.in. Wrocław, Poznań, Gołuchów, Kalisz. Strona polska zapewnia każdorazowo wyżywienie i nocleg w szkole oraz finansuje wycieczki oraz udział w zaplanowanych wcześniej atrakcjach.

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY