Świetlica

  

Świetlica jest ważną częścią szkoły. Włącza się w jej życie poprzez realizację wspólnych zadań, prezentację prac plastycznych, dekorowanie szkoły, zapraszanie uczniowskich braci na występy artystyczne.Chętnie bierzemy udział w przedstawieniach dla naszych kolegów, koleżanek oraz drogich nauczycieli i rodziców. Odwiedzamy również dzieci z innych placówek. Wystrój świetlicy jest bajecznie kolorowy. Dekoracje przywołały taką piękną pogodę. Na gazetce są piękne wiosenne kwiaty i prace plastyczne wykonane przez dzieci.
Na płotku Śmieja się do nas zajączki, które umilają pobyt naszym pociechom. Również gazetka ścienna przedstawiająca kolorowego krasnala, który oznajmia nam, że są już biedronki, bociany, żabki i zające. Z przybycia słonecznej wiosny cieszy się także żółty, pęka-ty Kubuś Puchatek – przyjaciel naszych dzieci.
Głównym celem pracy świetlicy jest stworzenie odpowiedniego klimatu oraz właściwych relacji między wychowankami, a środowiskiem. Ważnym elementem zajęć świetlicowych jest odrabianie lekcji i nauka własna dzieci. W tym czasie słabi uczniowie otrzymują potrzebną pomoc. Realizacja zajęć świetlicowych przebiega zgodnie z przygotowanym i zatwierdzonym planem pracy, są to różne formy pracy z książką, zajęcia plastyczno - techniczne, teatralne oraz umuzykalniające. Poza codziennymi zajęciami odbywają się imprezy.

Świetlica szkolna - informacje
Klika informacji o pracy świetlicy szkolnej:

1. Świetlica szkolna jest czynna od 7.00 do 15.30.
2. Obowiązuje kulturalne zachowanie się w czasie zajęć,
3. Należy dbać o czystość i estetyczny wygląd sali,
4. Obowiązuje poszanowanie sprzętu i zabawek,
5. Dzieci powinny brać czynny udział w zajęciach świetlicowych,
6. Nie wolno wychodzić z sali bez zezwolenia wychowawcy.

Charakter pracy w świetlicy, jej specyfika dają szansę rozwijania intensywnego wychowania opiekuńczego, a także poznania indywidualnych cech uczniów w sytuacjach nielekcyjnych. Gdy wiosna przychodzi i dni stają się coraz dłuższe więcej czasu poświęcamy na zabawy na świeżym powietrzu. W dni pogodne dzieci spędzają czas na powietrzu (spacery, plac zabaw).
Nie zapominamy jednak o bardzo ważnych datach w naszym kalendarium. Przecież kwiecień - to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Ziemi ( 22.IV )

Świetlicowy Klub Turystyczny, jak co roku, w sezonie zimowym, zorganizował wyjazd na lodowisko w Miliczu. Celem wycieczki było oczywiście doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia,  integracja grupy świetlicowej oraz dobra zabawa. Uczniowie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się utrzymać na lodzie. Prawie każdy zaliczył upadek (i to nie jedenJ), ale nikomu to nie przeszkadzało, podnosił się z lodu i dzielnie stawiał następne łyżwiarskie kroki. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Po szaleństwie łyżwiarskim, udaliśmy się do pobliskiej kawiarenki na małe słodkie „co nie co”, aby uzupełnić utraconą energię. Zmęczeni, ale wielce szczęśliwi, zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do domu ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć. 

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE            
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

            Bal karnawałowy dla naszych dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.  W dniu 7.02.2018 r. świetlica szkolna wraz z klasą Ic zorganizowała właśnie taki balik. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzątka. Wiele śmiechu było podczas tańca oraz różnych zabaw.  Jak przystało na bal karnawałowy, spośród uczestników zabawy wybierano  Króla i Królową balu, a ponieważ wszystkie przebrania były piękne, dlatego każdy otrzymał ten tytuł. W przerwach zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany w świetlicy. Tego dnia nie brakowało wielu emocji, radości, euforii, nie obyło się też bez niespodzianek. W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Wspólna zabawa przy muzyce rozwija u nich inwencję twórczą i pozwala bardziej zintegrować środowisko uczniowskie. 

Święta, święta coraz bliżej!

Dzieci ze świetlicy szkolnej czując już świąteczną atmosferę postanowiły zrobić ozdoby choinkowe z masy porcelanowej. Doskonałej zabawy i śmiechu było co niemiara, a ozdoby wyszły prześliczne.

 

 

 

W ramach zajęć plastycznych, które odbywają się na świetlicy szkolnej nasi podopieczni wykonywali  listy do św. Mikołaja. Dzieci prosiły m. in. O zabawki, szczególnie klocki LEGO, książki oraz lalki. Mamy nadzieję, że święty Mikołaj spełni każdą prośbę.

 

 

 

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2017/2018 Świetlicowy Klub Turystyczny „Rower”, kontynuując z lat poprzednich promocję zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego,  połączonego ze zwiedzaniem,  wyruszył tym razem nie na rowerach, ale na własnych nogach na spacer. Wycieczki piesze, to także ogromne źródło wiedzy o naszych wychowankach. Daje nam możliwość lepszego ich poznania, odkrycia ich talentów czy zdolności, które nie ujawniły się w szkole, nawiązania z nimi bliższego kontaktu oraz zaobserwowania wzajemnych stosunków między dziećmi. Wszyscy w dobrych nastrojach i przy słonecznej pogodzie zebraliśmy się przed budynkiem szkoły, aby wyruszyć w drogę. Maszerowaliśmy, podziwiając uroki krajobrazu, a także obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie.  Potem nadszedł czas na chwilę odpoczynku w restauracji Wawrzyniak, gdzie dzieci skorzystały z gościnności właścicieli i posiliły się pyszną przekąską. Najedzeni, znowu mogliśmy dać upust energii i pobawić się na pobliskim placu zabaw. Lekko zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. 

Zajęcia kulinarne
     W ramach kółka kulinarnego działającego przy świetlicy szkolnej . Od września 2017 roku  przy świetlicy szkolnej zaczęło działać  kółko kulinarne. Jego głównym celem jest kształtowanie poprawnych nawyków żywieniowych oraz umiejętności posługiwania się narzędziami, sprzętem kuchennym.
Na pierwszych zajęciach dzieci pod opieką wychowawców świetlicy przygotowały przepyszne tosty. Dzieci przyrządzali  je według własnych upodobań smakowych. Nie da się ukryć, że wszystkim wszystko smakowało. Tosty zniknęły w mgnieniu oka.

 

 

 

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed i po zajęciach szkolnych w bezpiecznym i miłym otoczeniu. Spędzanie czasu w świetlicy szkolnej powinno także sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Zajęcia powinny wzbogacać wiadomości, rozwijać i wychowywać. Jedną z metod i form pracy z uczniami sprzyjającą realizacji tych celów są zajęcia plastyczne. Twórczość plastyczna jest bardzo ważną formą działalności dziecka. W procesie tworzenia dziecko wyraża swoje myśli, sposób postrzegania świata, uzewnętrznia swoje uczucia i emocje rozwija wyobraźnię oraz kształtuje swoje poczucie estetyki. Na zajęciach w świetlicy wykorzystywane są różne techniki plastyczne. Każda technika plastyczna posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności i sprawności. Dzieci ze świetlicy szkolnej bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach plastycznych i wykazują ogromne zaangażowanie w czasie pracy.

W dniu 11.05.2017 r. Rowerowy Klub Turystyczny działający przy świetlicy szkolnej zorganizował kolejny wyjazd. Tym razem udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Jankowskich w Piotrkosicach. Pogoda tego dnia była wspaniała i humory dopisywały wszystkim. Coraz cieplejsze słoneczne promienie przyjemnie ogrzewały buzie naszych wycieczkowiczów. W gospodarstwie przywitała nas Pani gospodyni wraz z córką i wspaniałym stróżem domu psem Fifi.
Na początek naszej przygody w przytulnym, wiejskim domu własnoręcznie wykonaliśmy biały wiejski serek, który dzieci później mogły skosztować. Pani gospodyni zapoznała również dzieci ze sprzętem, który był używany w gospodarstwach w dawnych czasach typu: waga, maselniczki, żelazka, magiel. Następnie udaliśmy się na wiejskie podwórko, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak kiedyś wytwarzano mąkę-w ruch poszły żarna i kamienie. Po ciężkiej pracy wszyscy zasłużyli na poczęstunek po którym udaliśmy się do stajni, gdzie czekał na nas piękny gniady koń, gotowy na czesanie i szczotkowanie. Część dzieci pierwszy raz miała kontakt z koniem i obawiała się, że zwierzę może ugryźć lub kopnąć, ale takie obawy są całkowicie niepotrzebne, a przełamywanie tych  małych dziecięcych barier i lęków jest bardzo korzystne. Potem udaliśmy się do krów i ślicznych cielątek. 

Rowerowy klub świetlicowy w dniu 01.04.2017 r. zorganizował wycieczkę do Pałacu w Rogalinie i do Parku edukacyjno – rozrywkowego Deli Park koło Poznania. Trudno o lepsze miejsce niż pałac w Rogalinie, by poczuć klimat wielkiej arystokracji .Na początku wycieczki dzieci zwiedziły pałac, wsłuchując się w piękne opowieści pani przewodnik, która nas po nim oprowadzała. Zobaczyły niezliczone pokoje, piękne komnaty i sprzęty oraz niesamowitą bibliotekę. Następnie udaliśmy się do powozowni, gdzie przepiękne powozy, zachwycały swoim wyglądem oraz wykonaniem. Spacerując po ogrodzie otaczającym pałac i całą posiadłość podziwialiśmy zachwycające dęby, które stoją tam od stuleci. Pełni wrażeń udaliśmy się w dalszą podróż do Deli Parku, gdzie czekał na nas Pan piekarz, który przybliżył nam tradycje związane ze świętami wielkanocnymi, a następnie każdy uczestnik miał możliwość wykonania mazurka wielkanocnego wg własnego pomysłu. Uciechy było co niemiara, w ruch poszły kolorowe lukry i cała masa innych dekoracji. Aby zapewnić dzieciom ciekawą aktywność na świeżym powietrzu i kreatywną zabawę Deli Park został podzielony na trzy sektory tematyczne. Sektor pierwszy, to ogrody świata i miniatury najbardziej znanych budowli świata. W sektorze drugim prezentowane są różne gatunki zwierząt (Mini zoo) oraz ekspozycja wielkich modeli owadów, obecnie zagrożonych wyginięciem. Znajdują się tutaj również modele ssaków żyjących w epoce lodowcowej. Sektor ostatni, to Podniebna Eko-Wioska gdzie dzięki drewnianym i linowym konstrukcjom umieszczonym na kilku poziomach, mieliśmy okazję poznać poszczególne partie lasu od podszycia po koronę drzew oraz wirtualnie przenieść się do wnętrza drzew i ziemi. Na zakończenie na miłośników aktywnego wypoczynku czekała jeszcze jedna niespodzianka – plac zabaw na świeżym powietrzu, gdzie huśtawki poszły w ruch. Zmęczeni, ale pełni wiadomości i dobrego humoru wróciliśmy do domu. 

Świetlicowy Klub Turystyczny „Rower” organizuje wycieczkę do Pałacu w Rogalinie i do Parku edukacyjno – rozrywkowego Deli Park koło Poznania. Termin wyjazdu w 1.04.2017 r.. Całkowity koszt 80 zł.

Program wycieczki:

- zwiedzanie Pałacu w Rogalinie + powozownia + park,

- warsztaty wielkanocne w Deli Parku – „Świąteczne słodkości” ,

- spacer z przewodnikiem po parku miniatur – niezwykła podróż po zabytkach Europy, Afryki czy Ameryki, oraz najsłynniejszych miastach i budowlach świata. Podróż w czasie, podczas której będzie można zobaczyć okazy zwierząt prehistorycznych, oraz świat gigantycznych owadów.

- obiad,

- plac zabaw oraz inne atrakcje.

W drodze powrotnej we własnym zakresie możliwość posiłku w Mc Donalds.

W dniu 2 lutego 2017 r., świetlica szkolna zorganizowała wyjazd na lodowisko do Milicza. Celem wycieczki było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, integracja grupy świetlicowej oraz oczywiście dobra zabawa.
Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać    z grawitacją na lodowisku. Prawie każdy zaliczył upadek i to nie jeden. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. 
Zmęczeni, ale wielce szczęśliwi, zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do domu ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć. 

 

KLUB TURYSTYCZNY ROWER

 

 

 

 

 

Na zajęciach plastycznych w świetlicy, dzieci przygotowywały maski karnawałowe. Każde dziecko wybrało sobie wzór maski – pojawiły się kotki, pieski, tygryski i tradycyjne maski weneckie. Dzieci ozdabiały maski wg. własnego pomysłu np. brokatem , kolorowym papierem, ozdobnymi dziurkaczami.  Prace były wykonywane bardzo estetycznie, ponieważ dzieci wiedziały, że założą je na bal karnawałowy, który niebawem odbędzie się w świetlicy.

Celem stosowania różnych form wypowiedzi plastycznej jest pobudzanie inicjatywy twórczej, rozwój wyobraźni, pomysłowości, zachęcanie do podejmowania nowych zadań, łączenie różnych technik w jednej pracy. Dzieci z chęcią wzięły udział w opisanych przez nauczyciela zajęciach plastycznych. Najpierw białą kartkę pokrywały niebieską farbą, następnie przy pomocy pasty do zębów tworzyły przepiękne krajobrazy zimowe. Bardzo zaangażowały się w wykonywanie tych prac, które później zostały wyeksponowane w świetlicy.

 

 

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, na zajęciach plastycznych w świetlicy dzieci wykonały swoją wymarzoną choinkę. Wycięte z papieru drzewko każde dziecko mogło ozdobić według własnego pomysłu i dowolną techniką. Każdy  wykazał ogromne zaangażowanie i powstały przepiękne prace.

 

 

 

 

Świetlica szkolna zorganizowała w dniu 14.12.2016 r. przedświąteczne spotkanie dla rodziców oraz dla rodzin z „Klubu czytających rodzin”. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności muzyczne grając na instrumentach: Marcin, Wiktoria, Ania i Antek zagrali nam piękne kolędy na skrzypcach natomiast Kuba przeniósł nas w świat magii grając piękne utwory na keyboardzie. Rozalia zaprezentowała swoje umiejętności taneczne. Celem naszym było przede wszystkim zrzeszenie Rodzin, które zwracają szczególną uwagę na to, aby ich pociechy od najmłodszych lat miały styczność z książką, oddając się codziennym rytuałom wspólnego czytania  i zabawy z literaturą. Kształtowanie tego typu podejścia do edukacji czytelniczej jest niezwykle istotne. Rodziny – mowa tu nie tylko o rodzicach i dzieciach, ale także dziadkach, ciociach, wujkach – spotkały się i wspólnie „pobawiły się” w czytanie. „Pobawić się” dlatego, iż był to czas  poświęcony nie tyle tradycyjnemu czytaniu, co szeroko pojętej aktywizacji wynikającej z różnorodności inspiracji jakie daje literatura dziecięca.

Dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Krośnicach. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. 
Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła! Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali. 

Świetlicowy Klub Turystyczny  „Rower”  działający przy świetlicy szkolnej, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia,  zorganizował w dniu 3.12.2016 roku wycieczkę do Krainy           Św. Mikołaja, która znajduje się w Deli Parku w miejscowości Trzebaw/Rosnówko. Ponieważ wyjechaliśmy dosyć wcześnie po drodze zatrzymaliśmy się w Rogalinie, aby zobaczyć ogromny park   w którym rosną bardzo stare dęby, oraz piękny pałac. Następnie pojechaliśmy do Puszczykowa , gdzie znajduje się muzeum Arkadego Fidlera – słynnego pisarza i podróżnika. Muzeum powstało w rodzinnym domu Fidlerów, gdzie zgromadzono ogromną ilość eksponatów przywiezionych z wielu podróży. Można zobaczyć również piramidę, która została zbudowana na wzór piramidy Cheopsa        i jest dokładnie 23 razy mniejsza oraz wejść na pokład repliki legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba w skali 1:1 „Santa Maria”. Wreszcie nadeszła pora, aby ruszyć w stronę Krainy Św. Mikołaja. Już z drogi było widać DELI Park skąpany w światełkach, strojnych choinkach i bogatych ozdobach świątecznych z prawdziwą Szopką Bożonarodzeniową, co wywołało wybuch radości naszych dzieci. Na miejscu deliparkowe elfy wprowadziły dzieci  w nastrój świąt, opowiedziały o ich genezie, tradycjach i zwyczajach, nie tylko polskich, ale także tych kultywowanych w innych krajach. Zwieńczeniem opowieści było wykonanie bombki , która na pewno zawiśnie na choince każdego dziecka.  Każde dziecko napisało również list do św. Mikołaja i siadając mu na kolanach osobiście mogło wyszeptać najskrytsze marzenia. Na zakończenie udaliśmy się na zwiedzanie parku, którego ścieżki zostały wyznaczone kilkunastoma kilometrami węży świetlnych, pojawiły się kolorowe ozdoby świąteczne, oświetlone zostały nawet niektóre miniatury budowli świata. I tak dobiegła końca fantastyczna przygoda.

W listopadzie grupa dzieci ze szkoły pojechała na wyjątkowe przedstawienie poprowadzone przez Myszkę Miki, która jako Mistrz Ceremonii otworzyła paradę ponad 50 ulubionych postaci. Myszka Minnie, Kaczor Donald, Goofy oraz wszystkie księżniczki Disneya, w tym Kopciuszek, Roszpunka, Ariel, Śnieżka oraz Tiana pojawiły się na jednej tafli lodu. Dzieci odwiedziły zimową krainę Arendelle z siostrami Anną i Elsą z nagrodzonego Oscarem i wyróżnionego nagrodą BAFTA animowanego filmu wszechczasów Kraina lodu. Publiczność ucieszyła również obecność Olafa i Kristoffa, którzy pospieszyli na pomoc Elsie.

"Magiczny Świat Lodu" to mieszanka historii kochanych przez publiczność dzielnych bohaterek Disneya oraz żywiołowej choreografii, która sprawia, że dzieci chciały tańczyć, śpiewać i kibicować swoim ukochanym postaciom z filmów Disneya w ich przygodach.

Na rowery wskakujemy , kiedy tylko pozwala nam na to czas i pogoda. Tym razem, a był to piątek     23 września, zaraz po zajęciach w szkole, wyruszyliśmy na dwóch kółkach przez nasze okoliczne lasy w kierunku Baszkowa. Po drodze atrakcji było co niemiara, począwszy od piaszczystych dróg              po których nie można było jechać  (co wprawiało niektórych uczestników, zwłaszcza tych mniejszych w niezadowolenie) a skończywszy na wizycie w nowoczesnej oborze, gdzie właśnie na świat przyszedł mały cielaczek. Kiedy emocje trochę opadły, ruszyliśmy w kierunku Pałacu w Baszkowie, gdzie poznaliśmy jego historię oraz udaliśmy się na krótki spacer po przepięknym parku. Po malutkim posiłku znów wsiedliśmy na rowery, aby ruszyć w drogę powrotną.

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2016/2017 Świetlicowy Klub Turystyczny „Rower”, kontynuując z lat poprzednich promocję zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego,  połączonego ze zwiedzaniem,  wyruszył w pierwszą trasę rowerową . Jak to na początek, żeby nie zmęczyć kochanych uczestników, trasa była niezbyt długa. Udaliśmy się do Krotoszyna ścieżką rowerową przez Chachalnię, aby przy okazji podziwiać piękną przyrodę naszych okolicznych lasów, gdzie czekali na nas miłośnicy zabytkowych samochodów ze swoimi wspaniałymi pojazdami. Wszyscy byli pod wrażeniem wiekowych limuzyn i chętnie wysłuchali  historii każdego auta. Pełni emocji i marzeń wróciliśmy do domu. 

Wycieczka do Gołuchowa do Muzeum Leśnictwa
Na początku kwietnia grupa dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunkami  wybrała się na wycieczkę do Gołuchowa do Muzeum Leśnictwa, które mieści się w budynkach gospodarczych dawnej rezydencji Czartoryskich (w tzw. „Powozowni” i „Owczarni”). Obecnie w muzeum prezentowane są wystawy: „Spotkanie z lasem” i „Technika leśna”. Pierwsza dotyczy ochrony gatunkowej roślin i zwierząt leśnych. Druga prezentuje maszyny, narzędzia i urządzenia pomiarowe, które nie są już stosowane w leśnictwie, a niektóre z nich są zabytkami techniki. Na wystawie uwagę przyciągały starannie wykonane makiety dawnego przemysłu leśnego. Dzięki zgromadzonym eksponatom uczniowie mogli bliżej poznać, na czym polega praca leśnika. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie przepięknego parku w wiosennych barwach oraz udział w lekcji dydaktycznej – „Wiosna budzi kolorami i zapachami”. Podczas trwania lekcji uczniowie dowiadywali się jak wygląda las, jakie zwierzęta w nim zamieszkują oraz jakie oddają odgłosy. Później na podstawie tych informacji musieli w grupach rozwiązać zagadki, rebusy, krzyżówki wykazując się wiedzą przekazaną przez pana przewodnika. Był również czas na zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w tzw. Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, która powstała w 1977 roku. Tam mogliśmy obserwować żubry, daniele, koniki polskie i dziki. Spacerując alejkami największego w Wielkopolsce parku oglądaliśmy budki lęgowe, paśniki i inne urządzenia służące do ochrony ptaków, nietoperzy i mrówek. Czas minął bardzo szybko, aż żal było wyjeżdżać. 

W dniu 19 lutego 2016 r. świetlica szkolna wybrała się do zakładu produkcji kebabu  Euro Dőner Kebab.

Po zakładzie oprowadzał nas pracownik firmy. Uczniowie poznali zasady obowiązujące podczas produkcji, rozpoczynając od właściwego ubioru, poprzez wszystkie etapy produkcji aż do uzyskania gotowego produktu firmy. Największym zainteresowaniem wobec ogromu wrażeń zawodowych cieszył się jednak szczodry poczęstunek . Kebab przygotowany w firmowej restauracji smakował każdemu bez wyjątku! Dziękujemy za możliwość poznania "od podszewki" działalności firmy.

Walentynki to może nie jest polska tradycja, ale motyw serca pojawia się tak często w naszej kulturze i języku, że może warto do niego nawiązać. Dzieci przygotowały z okazji Dnia Zakochanych szczególny wystrój w świetlicy szkolnej. Walentynki cieszą się coraz większą popularnością, także wśród dzieci. Maluchy z wielką radością wycinały i malowały  papierowe serca oraz rozwieszały aniołki

 

 

 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy  to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.

W dniu 09.02.2016r. świetlica szkolna zorganizowała balik  karnawałowy. Tego dnia w świetlicy pojawiały się kolorowe stroje. Dzieci przebrane były za  swoich ulubionych bohaterów nie tylko ze znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wszyscy uczestnicy balu,  po małym poczęstunku, udali się do sali gimnastycznej, która w tym dniu stała się salą balową. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. 

Walentynki to dzień, w którym chcemy dać coś wyjątkowego osobom, które kochamy. Nie musi być to kosztowny prezent. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest upominek, samodzielnie wykonamy. Taki walentynkowy drobiazg, ale przygotowany z serduszkiem. Upominki z sercem w roli głównej ,taki osobisty drobiazg jest zdecydowanie cenniejszy od tego zakupionego w sklepie. Własnoręcznie wykonany upominek jest powodem do dumy, zwłaszcza, gdy wywołuje zachwyt u obdarowanego. Wspólne przygotowanie drobnych prezentów ma także wymiar edukacyjny, nie tylko w rozwoju manualnym, ale i emocjonalnym, dlatego dzieci w świetlicy wzięły się do pracy i wykonały piękne drzewko walentynkowe. W końcu o uczuciach, miłości i przyjaźni, warto rozmawiać jak najwcześniej. A Walentynki to doskonały moment, by takie tematy poruszać.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 10 stycznia 2016 r. 24 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. Podstawowym celem tej fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci  i działanie na rzecz poprawy  stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Każdego roku dzieci z kółka teatralno – tanecznego działającego przy świetlicy szkolnej pokazują swoje umiejętności na zdunowskim rynku.

 

 

 

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia w dniu 16 grudnia 2015 roku świetlica szkolna zorganizowała wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych w Krośnicach.  Pod opieką przewodnika dzieci zwiedziły zakład i obejrzały wystawę bombek. Poznały  również etapy powstawania bombki. Uczniowie przekonali się, że praca przy produkcji bombek wymaga zarówno dużego talentu jak i cierpliwości. Atrakcyjnym  punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i bliskich. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę z własnym imieniem oraz własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.   Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt. 

Święta to czas spędzany wspólnie z najbliższymi. Rodzinne ciepło, bliskość, wspólne pieczenie pierników, strojenie domu, ubieranie choinki i BOMBKI, bez których świąteczne drzewko nie byłoby tym, czym jest :). By z dobrą energią i radością wejść w ten cudny świąteczny czas grupa dzieci ze świetlicy udała się w dniu 18 grudnia do Milicza warsztaty z bombką w roli głównej.

* poznały tajniki i sekrety świątecznego drzewka,
* szukały bombek dla św. Mikołaja,
* podpatrywały, jak wydmuchiwane są bombki,
* inspirowały się patrząc, jak elfy zdobią bombki,
* zaprojektowały  - specjalną bombkę, jedyną i niepowtarzalną,
     ...a potem ją wykonały i zabrały ze sobą do domu, by podarować najbliższej osobie. 

Dyniowe stworki – zajęcia plastyczne w świetlicy
Dynie małe, dynie duże,
dynie w dole, dynie w górze.
Dynie z lewej, dynie z prawej,
dynie kręcą się w zabawie. 
W czasie pracy plastycznej dzieci słuchały wiersza :
M. Kownackiej „Dynia”

,,Przewróciło się raz w głowie dyni, myśli, że gospodyni.
Rozparła się na zagonie, krzyczy:
- wszystkich was stąd wygonię!
Wygnała na dróżkę marchewkę , pietruszkę, cebulkę,
buraczki wypędziła krzaczki.
Kapustę w bruzdę zepchnęła i  pod boki się ujęła.
Na zagonie się rozparła, nos do góry zadarła.
Nawet osty i pokrzywy patrzą na nią okiem krzywym”. 

Twórz, ucz się i rozwijaj

Dziś na zajęciach powstały naprawdę bardzo piękne prace. Zajęcia w świetlicy przeznaczone są dla wszystkich uczniów   wykazujących chęć i zapał do pracy twórczej. Zajęcia mają na celu działalność ogólnorozwojową  oraz pobudzenie i rozwijanie zdolności twórczych. Uczniowie mają możliwość poznania i wypróbowania wielu technik plastycznych. Ponadto  doskonalą swój warsztat w zakresie umiejętności stosowania różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych.

 

MALOWANIE FIGUREK

Malowanie gipsowych figurek to rewelacyjna zabawa nie tylko dla malucha ale i dla starszego dziecka. Oprócz wykonywania prac dzieci dowiadują się jak powstaje ceramika, poznają niezmienny od wielu lat proces tworzenia gipsowych  przedmiotów. W świetlicy duży nacisk kładziemy na wykonywanie samodzielnych prac . Zajęcia te nie są zwykłą lekcją plastyki, lecz podróżą w świat sztuki, która na długo pozostaje w pamięci. 

 

 

W dniu 26 listopada grupa dzieci ze świetlicy podziwiała występy młodszych kolegów i koleżanek. Zostaliśmy zaproszeni do Publicznego Przedszkola w Zdunach na występy grupy „Wiewiórki”.
Aktorski talent przedszkolaków, dobór repertuaru, barwna scenografia, kostiumy i różne rekwizyty zachwyciły widownię. Dzieci zaprezentowały swój talent wokalny, taneczny oraz recytatorski.
Były rewelacyjnie przygotowane i zaprezentowały piękny program artystyczny dla swoich starszych kolegów.


BRELOCZKI DO KLUCZY!!!

Dzieci w naszej świetlicy uczą się „języka plastyki”, poznają różnorodną technikę i narzędzia oraz sposób wyrażania swoich myśli, emocji, uczuć w formie plastycznej. Uczą się dostrzegania w otaczającym świecie barw, światłocieni. Projektując, a następnie wykonując własna pracę uczestnicy rozwijają nie tylko zdolności manualne, ale również planowanie i realizację w etapach, pomysłowość, kreatywność, wyobraźni i koncentracji. Młodzi uczestnicy uczą się podejmowania decyzji poprzez dobieranie odpowiednich środków i materiałów. Zajęcia wpływają również na podniesienie samooceny dziecka oraz na wyrażanie własnej indywidualności.

Dzieci ze świetlicy szkolnej pod opieką p. M. Płonki i p. J. Roszak w dniu 07.11.2015 r. wybrały się na wycieczkę do Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu.

Laboratorium Wyobraźni jest pierwszym w Wielkopolsce centrum nauki, skierowanym do młodych ludzi, mającym na celu w nowatorski sposób rozbudzić ciekawość świata i rozwijać wyobraźnię. Dzieci odwiedziły trzy główne części Laboratorium Wyobraźni. Po powrocie do domu, wszyscy zgodnie stwierdzili, że to był świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, utrwalenie i pogłębienie wiedzy zdobytej w szkole. Czytaj więcej..

 

W ramach działającego przy świetlicy szkolnej Świetlicowego Klubu Turystycznego „Rower” uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum odbyli wycieczkę do oczyszczalni ścieków, która znajduje się na obrzeżach Krotoszyna. Celem tej wycieczki było poznanie procesu  oczyszczania ścieków. Uczniowie zostali zapoznani z etapami oczyszczania nieczystości oraz pracą poszczególnych urządzeń. Dzięki życzliwości pracownika poznali cały system sterowania oraz pomieszczenia z jakich składa się oczyszczalnia. Dzieci uświadomiły sobie również, jak ważna jest potrzeba oszczędzania wody i dbania o środowisko. Opiekunami wycieczki były p. Mirosława Płonka i p. Ilona Hybsz.  Czytaj więcej..

Ramka na zdjęcie – wcinanie, klejenie.

Zapewnienie każdemu dziecku osiągnięcia sukcesu na miarę jego możliwości.

Jest to jedna z prostszych technik plastycznych, często stosowanych w pracy z dziećmi. Rozwijają wyobraźnię, sprawność palców i dłoni, zachęcają do twórczego działania.

Malowanie plasteliną. 

Dzieci w świetlicy malowały plasteliną - dany liść malujemy plasteliną,  nakładając palcami. Plastelina powinna być miękka, aby się dobrze nakładała.

Wypełnianie powierzchni materiałem przyrodniczym.

Zajęcia plastyczne spełniają ważną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka – poprzez twórczość uzewnętrzniają się emocje, przeżycia, myśli, słowa, prośby, życzenia. Dzieci działając wyrażają siebie, a to wpływa na rozwój umysłowy, doskonali procesy poznawcze: pamięć, wyobraźnię, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność wnikliwej obserwacji.  W świetlicy szkolnej zostały wykorzystane przez dzieci materiały przyrodnicze – suszone liście, które układając na kartce papieru tworzyły dowolna kompozycję.

Orzeźwiający podmuch na twarzy, niezapomniane widoki i dużo zdrowego ruchu - to zapewnia nam rower. Wraz z początkiem roku szkolnego  Świetlicowy Klub Turystyczny  „Rower” rozpoczął sezon na swoje wyprawy. Trzeba tylko mieć trochę siły, dużo chęci i dobrą trasę, no i oczywiście dużo dobrego humoru, bo to jest podstawa na naszych wyprawach. Sezon rozpoczęliśmy od wyjazdu do Trzebicka, gdzie są piękne widoki a trasa składa się z dość ciężkich wjazdów pod górkę, ale za to później są niesamowite zjazdy w dół. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii Trzebicko mieliśmy również możliwość  zwiedzania  przepięknego starego  drewnianego kościoła z  XVII  wieku, który jest jednym z najciekawszych i największych obiektów drewnianych na Dolnym Śląsku. Zmęczeni, ale w dobrym nastoju, pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domu.

Znana już rewia Disney On Ice przyjechała ponownie do Polski. Tym razem z nowym programem pt. "25 lat fantazji na lodzie!". Bohaterowie bajek Disneya w Atlas Arenie Myszki Miki i Minnie oraz wielu innych bohaterów disneyowskich kreskówek zobaczyły dzieci z naszej szkoły w łódzkiej Atlas Arenie. Program złożony był z fragmentów ponadczasowych klasyków Disneya: "Króla lwa", "Małej syrenki", "Piotrusia Pana", "Krainy lodu". Wystąpiła międzynarodowa plejada obsypanych nagrodami łyżwiarzy, a widzowie usłyszeli przebojowe piosenki z produkcji Disneya, a i klasyki rock'n'rolla.    Czytaj więcej ..



Lizakowe ludziki.

Słodycze są słodkie – to wiadomo nie od dziś. Mogą być też ozdobą. Dzieci w świetlicy wykonywały ludziki z lizaka ozdabiając go papierem karbowanym i dodatkami.

„ZBIERAJ BATERIE!”

Świetlica szkolna jak co roku prowadzi zbiórkę baterii. Celem programu jest pro-ekologiczna edukacja młodzieży oraz zbiórka baterii i akumulatorów oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży prawidłowych nawyków poprzez działania praktyczne i uświadomienie im zagrożeń, wynikających z nieprawidłowego postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Wśród młodzieży, świadomość zagrożeń środowiskowych, wynikających z niezgodnego z zasadami postępowania z bateriami jest wciąż za niska, a skala problemu jest ogromna. Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii, a trzeba wiedzieć, że tylko jedna z nich może zanieczyścić 400 litrów wody lub m3 gleby. Baterie zawierają metale ciężkie – ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć, oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Jeśli trafią na wysypisko, z nieszczelnej baterii toksyczne substancje przenikają do wody i gleby, a dalej do pożywienia. Z tą chwilą stają się zagrożeniem dla ludzi. Lista zagrożeń jest naprawdę długa… Dlatego postanowiliśmy działać, aby eliminować jak najwięcej zużytych baterii z naszych domów i otoczenia. Przetworzone stają się cennym surowcem wtórnym! Na dzień 04.11.2015 w naszej szkole zebraliśmy 10.539 sztuk. Akcja trwa do 15 listopada – prosimy o wsparcie zbiórki!!!

W dzisiejszych czasach oferta w dziedzinie edukacji kulturalnej staje się coraz bardziej zróżnicowana, ale dostęp do szeroko pojętej sztuki nie zawsze jest następstwem świadomego wyboru. Chcąc ułatwić najmłodszym poznanie i polubienie tzw. sztuki muzycznej, postanowiliśmy zaprosić do świetlicy szkolnej osobę, która przybliżyła świat muzyki za pomocą gry na gitarze. Forma obcowania    z muzyką, została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Spotkanie to, przybliżyło dzieciom świat dźwięków.  Czytaj więcej ..

 

 

Jesień to pora zbiorów kasztanów, żołędzi, owoców jarzębiny i innych skarbów jesieni. Dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunkami wybrały się na spacer w poszukiwaniu darów jesieni. Spacerując alejkami obsadzonymi kasztanowcami zebrały dość sporo owoców tych drzew, by zrobić z nich po powrocie kasztanowe ludziki i zwierzątka. Dodatkowo podczas zbierania kasztanów panie zaproponowały dzieciom  zabawę w kto zbierze więcej, albo kto znajdzie największy (najmniejszy) kasztan. Dzieci świetnie się bawiły i wykazały dużym zaangażowaniem w poszukiwaniu kasztanów.  Czytaj więcej ..

 

 

W dniu 16 października 2015 r. grupa dzieci ze Świetlicowego Klubu Turystycznego „Rower” wraz z opiekunkami p. J. Roszak i p. M. Płonką  wybrała się  na kręgle. Niektórzy uczestnicy mieli okazję po raz pierwszy brać udział w tego typu zajęciach, z czego byli bardzo zadowoleni. Podzieleni na grupy rozegraliśmy małe zawody. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.  Wizyta na kręgielni okazała się wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci, pokazała alternatywne możliwości spędzania czasu wolnego a gra dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wyjście na kręgle zdecydowanie wpływa na integrację grupy i przyjazne relacje między uczestnikami.   Czytaj więcej ...

Dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunkami odwiedziły Urząd Gminy i Miasta Zduny. Zaczęły wizytę od gabinetu Pana Burmistrza – Tomasza Chudego – co było dla nich największym przeżyciem. Z  wielką uwagą i zainteresowaniem rozglądały się po pięknym gabinecie. Szeptem wymieniały swoje spostrzeżenia, nic nie umknęło ich uwadze. Kiedy już ochłonęły i minęło pierwsze wrażenie, Pan Burmistrz opowiedział o swojej pracy, a dzieci zasypały go pytaniami. Na koniec spotkania Pan Burmistrz otrzymał od dzieci własnoręcznie wykonany podarunek, natomiast uczniowie otrzymali słodkości. Na zakończenie wizyty odwiedziły Urząd Stanu Cywilnego, gdzie Pani Beata Durak w bardzo przystępny i obrazowy sposób opowiedziała im o swojej pracy. Na zakończenie wizyty grupa zrobiła sobie zdjęcie przed budynkiem Urzędu,  aby mieć pamiątkę z tego doniosłego wydarzenia w życiu najmłodszych obywateli naszego miasta. Być może jest wśród nich przyszły burmistrz?!      Czytaj więcej ...

Kontynuując piesze wycieczki, które są  znakomitą formą aktywnego wypoczynku Świetlicowy Klub Turystyczny ponownie wybrał się z wizytą do hotelu „Willa Wawrzyniak”. Właściciel oprowadził dzieci po hotelowym obiekcie i zapoznał ich z funkcjonowaniem i działalnością hotelu. Dzieci były na krótko gośćmi hotelowych pokoi i widziały wyposażenie oraz zasiedli w sali konferencyjnej. Na koniec każde dziecko złożyło swoje własne zamówienie u kelnera i miało możliwość pobawić się na pięknym placu zabaw. Pełni entuzjazmu i w dobrych humorach wróciliśmy do domów.                           Czytaj więcej

 

 

Kontynuując piesze wycieczki, które są  znakomitą formą aktywnego wypoczynku Świetlicowy Klub Turystyczny ponownie wybrał się z wizytą do hotelu „Willa Wawrzyniak”. Właściciel oprowadził dzieci po hotelowym obiekcie i zapoznał ich z funkcjonowaniem i działalnością hotelu. Dzieci były na krótko gośćmi hotelowych pokoi i widziały wyposażenie oraz zasiedli w sali konferencyjnej. Na koniec każde dziecko złożyło swoje własne zamówienie u kelnera i miało możliwość pobawić się na pięknym placu zabaw. Pełni entuzjazmu i w dobrych humorach wróciliśmy do domów.                           Czytaj więcej

 

 

W sobotę 11 kwietnia 2015 r. grupa dzieci ze Świetlicowego Klubu Turystycznego wraz z opiekunami wybrała  się z wizytą do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach.
Na miejscu miło powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, każdy mógł przymierzyć hełm strażacki a nawet cały strój, wejść do kabiny wozu, oraz zapoznać się ze sprzętem ratownictwa medycznego.
Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach oraz salę wypoczynkowo. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem  posługują się strażacy oraz  jak zachować się w czasie pożaru, a także jaki jest numer alarmowy. Na koniec strażacy otrzymali od dzieci podziękowanie za miłe przyjęcie a panowie w ramach  rewanżu poczęstowali każde dziecko cukiereczkiem   i zrobili sobie z nami zdjęcia.
W drodze powrotnej dzieci mogły pobawić się na zdunowskim placu zabaw. 
Czytaj więcej

Dzieci z grupy przedszkolnej „Smerfy” zaprosiły kolegów i koleżanki ze ś wietlicy szkolnej na występ z okazji powitania wiosny. Wprowadziły nas  w wiosenny nastrój prezentując swoje umiejętności wokalno – recytatorskie.  Mali artyści śmiało wkroczyli na scenę, bez tremy powiedzieli swoje wyuczone  role oraz wprowadzili nas we wspaniały , wiosenny nastrój. Po występie  otrzymali gromkie brawa.   Czytaj więcej

 

 

 


W poniedziałek 16 marca 2015r. dzieci z kółka tanecznego miały zaszczyt gościć w redakcji Kuriera Zdunowskiego  Dowiedziały się jak powstaje gazeta, poznały nowy, ciekawy zawód redaktora i dziennikarza. Ponadto zwiedziły pracownię komputerową i drukarnię. Trzeba przyznać, że dzieci  byli wiernymi słuchaczami, a niektórym tak spodobało się w redakcji, że chcieli zostać.  Czytaj więcej

 

 

 

 

Dzień 22 i 23 stycznia na stałe zapisał się w kalendarzu jako Dzień Babci                i Dziadka. W tym szczególnym dniu „śpieszą” się babcie i dziadkowie do swoich wnuków, ale tym razem, aby wygodnie usiąść i wysłuchać przygotowanych wierszy, piosenek, życzeń, popatrzeć jak tańczą i wspólnie pobawić się i pośpiewać z wnukami. Z okazji tak ważnego święta dzieci ze świetlicy wraz         z wychowawcami przygotowały program artystyczny i poczęstunek dla swoich ukochanych dziadków. Był to dzień niezwykły pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

Wyjazd na łyżwy do Milicza

Uczniowie naszej szkoły propagują różne formy spędzania wolnego czasu. Jedną z nich jest doskonalenie (i nabywanie) umiejętności jazdy na łyżwach.     W tym celu w dniach 31.01.2015 r. i 07.02.2015 r. grupa dzieci z kółka turystycznego „Rower” działającego przy świetlicy szkoły podstawowej pojechała wraz z opiekunami i rodzicami na lodowisko w Miliczu.

Celem wycieczek była nauka jazdy na łyżwach, dla niektórych doskonalenie techniki jazdy na łyżwach oraz oczywiście dobra zabawa. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Mimo iż niektórzy po raz pierwszy mieli łyżwy na nogach, obyło się bez bolesnych upadków. Spora grupa uczniów prezentowała z dumą swoje umiejętności jazdy figurowej. Po godzinie jazdy zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie wracali do domu ze świadomością, że wyjazdy były bardzo udane i należy je w przyszłości koniecznie powtórzyć.


 

Niektórzy z nas nie znoszą zimy i śniegu, który kojarzy się im
z przemoczonymi butami, chlapą i marznięciem. Inni – za śniegiem przepadają, kojarząc go z zabawą, pięknym krajobrazem ośnieżonych drzew i pyszną, gorącą herbatą po powrocie z zimowego spaceru. Kiedy za oknem przybyło śniegu, który dzieci przecież uwielbiają, wykorzystaliśmy ten czas, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Ruch na świeżym powietrzu, to również szansa na dotlenienie i hartowanie naszych organizmów. Ci, którzy kochają śnieg – mają bardziej pełne wrażeń życie, dlatego warto zadbać o to, aby
każde dziecko pokochało śnieżne zabawy. Czytaj więcej

Preferująca aktywny wypoczynek grupa dzieci ze świetlicy szkoły podstawowej w dniu 24.01.15 r. wybrała się na kręgielnię w Zdunach.
Zainicjowane przez wychowawców świetlicy  spotkanie dostarczyło wszystkim dobrej zabawy i rozrywki. Uczniowie toczyli zacięte boje grając w kręgle na punkty i  ćwicząc celność w uczciwej rywalizacji.
Po raz kolejny okazało się, że zamiast siedzenia przed komputerem albo wysyłania smsów, warto czasem postawić na ruch i rekreację. W końcu nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch! 

 

 

Dzieci ze świetlicy w dniach  03 i 12 grudnia 2014 r. pojechały do Koźmina Wielkopolskiego, do fabryki bombek.  Bombka w sposób trwały i jednoznaczny wiąże się z magicznymi chwilami Bożego Narodzenia. To czas miłości, radości, spokoju oraz ciepła. Przepiękna tradycja dekorowania świątecznych drzewek ozdobami, trwa niezłomnie w naszej kulturze od setek lat. Po powrocie do szkoły wszystkie dzieci  stroiły świetlicową  choinkę bombkami nie tylko kupionymi w  koźmińskiej fabryce, ale zawieszały również przyniesione z domu             i własnoręcznie wykonane na zajęciach plastycznych w świetlicy. Wszyscy czekali na moment, kiedy choinka zabłyśnie pięknymi światełkami.

 

 

Halloween zbliża się wielkimi krokami. Aby wczuć się w odpowiedni nastrój, chcemy zobaczyć Wasze najlepsze przebrania. Świetlica wraz z panią od języka angielskiego – Joanną Wałaś  ogłosiła konkurs na najlepsze przebranie halloweenowe. Jury zdecydowało ,że zadanie najlepiej wykonała Weronika Marcisz z IV klasy.

 

Świetlica szkolna wraz z panią Joanną Wałaś ogłosiła : Konkurs Dyniowy, który polegał na skonstruowaniu najbardziej niesamowitej, oryginalnej dyni. Do konkursu zgłoszono wiele dyń. Rywalizacja pomiędzy klasami była zacięta. Komisja konkursowa miała trudne zadanie. Po wielu dyskusjach postanowiła przyznać:

- I miejsce klasom: Ib za dyniowego nietoperza, Ic  za czarownicę  oraz indywidualnie: Kułaga Zofia za warzywa dyniowe i Ania Zając za pajęczynę.

- wyróżnienia za pomysłowość i wykonanie –

Marta Ostój z klasy IIc oraz z klasy III b Dominik Roszczak i Mikołaj Horyza za dyniowego diabła oraz Miłosz Ostrowski i Oktawiusz Zimmermann za dynie dwie twarze, Grzegorzewska Jagoda, Woźniak Wiktoria, Zydorczyk Mikołaj, Bielawna Maja i Kempiak Oliwier z klasy II a.

Wszystkie dynie wzbogaciły wystawę świetlicy.

 

W dniu 12 września 2014 r. członkowie grupy rowerowej wybrali się do Zwierzyńca

gdzie znajduje się wieża widokowa. Wieża usytuowana jest w lesie przy drodze na skraju miejscowości. U góry wieży znajduje się pomieszczenie obserwacyjne z dużymi oknami. Wieża widokowa, to sztucznie wyniesiony punkt widokowy w terenie w celu umożliwienia oglądania uroków panoramy okolicy i dalej odległych terenów.

Na szczycie wieży widokowej usytuowane jest pomieszczenie obserwacyjne z dużymi oknami.

Dzieci zapoznały się z historią powstania wieży i podziwiały zmiany zachodzące w przyrodzie.

 

 

 

W dniu 29 listopada 2014 r. grupa turystyczna „Rower” ze względu na pogodę wybrała się tym razem na pieszą wycieczkę do Chachalni. Po drodze odwiedziliśmy Szaniec powstańczy pod Borownicą, gdzie dzieci zapoznały się z krótką historią związaną z tym miejscem. Następnie udaliśmy się do domu Pani Katarzyny Buniowskiej na niesamowite opowieści związane z rodzinną wyprawą do Afryki. Dzieci mogły obejrzeć zdjęcia i podziwiać trofea myśliwskie z tej wyprawy. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i nowych wiadomości.

Dnia 19 listopada dzieci ze szkoły  wraz z opiekunami  wybrały się  na lodowisko do Łodzi, na znaną na całym świecie rewie Disney On Ice.

Widowisko było piękne. Na uwagę zasługiwała bardzo ciekawa  choreografia pełna indywidualnych popisów i trudnych elementów jazdy figurowej na lodzie. Występowało wielu wykonawców.  Rewia była bardzo ciekawa, bo  wplecione zostały postaci z różnych bajek, które przybyły w przepięknych kostiumach. Odpowiednio dobrana sceneria i muzyka przenosiły nas w zaczarowany świat, czasami wyzwalały grozę, to znów napełniały radością. Szczególnie efekty pirotechniczne  /sztuczne ognie/ wyzwalały u dzieci euforię. Wszystkie podnosiły się na krzesłach z okrzykiem  „wow!”

Pomimo, iż przedstawienie trwało ok. 2 godz., dzieci się nie nudziły ciągle zaskakiwane bajkowymi postaciami pięknie przebranymi. Nikt nie miał wątpliwości jaka postać pojawiła się na scenie.

 Na pytanie: co im się najbardziej podobało, trudno było uzyskać szybką odpowiedź, bo tak wiele miały do opowiedzenia.

Jest to niezapomniane widowisko godne polecenia.

Było ciepłe popołudnie więc Świetlicowa grupa rowerowa w dniu 19.09.2014 r. wybrała się na kolejną wyprawę ścieżką prowadzącą przez las na Trafary. Jest to zbiornik retencyjny i teren dawnej osady, zlokalizowany na terenie gminy Zduny, około 3 kilometry na północny-zachód od Konarzewa, w kompleksie leśnym Baszków - Rochy w obrębie Dąbrów Krotoszyńskich.

Sielskie widoki były atrakcją w drodze na Trafary. Niesamowite jest to jak szybko można zrelaksować się będąc na rowerze. Poruszanie się wtedy jest na tyle szybkie, że można przejechać kilka kilometrów, ale w tym samym czasie na tyle wolne, że bez żadnego problemu można się zatrzymać i podziwiać naturę.

Mleko jest pierwszym pożywieniem człowieka i do tej pory nie znaleziono produktu, który w pełni mógłby je zastąpić. Jest doskonałe, dlatego że pochodzi z najlepszego surowca, a jego jakość jest kontrolowana przez niezależne laboratoria. Jest jednym z najcenniejszych źródeł niezwykle odżywczego białka dzięki zawartości wszystkich ważnych aminokwasów w idealnych proporcjach. Białka mleka są bardzo dobrze wykorzystywane przez organizm ludzki.  W ramach programu UE „Mleko dla szkół” zachęca się dzieci do spożywania produktów mlecznych i przestrzegania zbilansowanej diety. Nasza szkoła również propaguje zdrowy styl odżywiania dzięki czemu dzieci w każdy wtorek i czwartek otrzymują mleko czekoladowe a w środę pyszny jogurt. Na początku roku szkolnego rodzice deklarowali swój wybór, natomiast panie ze świetlicy sumiennie rozdzielają według list mleko i jogurty na poszczególne klasy.

Świetlica szkolna pełni również nadzór nad akcją „Owoce i warzywa w szkole”. Program skierowany jest do uczniów z klas I – III szkół podstawowych. Celem programu „Owoce i warzywa w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych. Zdrowa dieta to dieta bogata w świeże warzywa oraz owoce pochodzące z pewnych, sprawdzonych źródeł. Stanowią one skarbnicę witamin i mikroelementów, dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych, pomagają zachować dobre samopoczucie i pełnię sił na długi czas.

 

 

 

Piesze wycieczki są znakomitą formą aktywnego wypoczynku. Pozwalają dokładnie poznać walory terenu, po którym się wędruje. Bliski kontakt z naturą, cisza i zmęczenie fizyczne sprawiają, że człowiek czuje się zrelaksowany i pełen sił do walki z codziennością. W dniu 15 listopada 2014 r. grupa dzieci ze świetlicy wraz z wychowawcami wybrała się na pieszą wycieczkę polnymi ścieżkami do Perzyc. Po wyczerpującej wędrówce ugościł nas właściciel restauracji „Willa Wawrzyniak”  gdzie chwilę odpoczęliśmy, pobawiliśmy się na pięknym placu zabaw i po drobnej konsumpcji nabraliśmy sił do dalszej drogi.

 

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2014/2015 Świetlicowy Klub Turystyczny „Rower” wyruszył na odkrywanie i poznawanie nowych i ciekawych miejsc. W nasze szeregi wstąpiły pierwszaki, które podróżują oczywiście pod nadzorem swoich rodziców, czy ukochanych dziadków. Sezon rozpoczęliśmy na spokojnie, 5 września 2014r., docierając rowerami do pobliskiej Chachalni. Tam zostaliśmy serdecznie przyjęci przez Pana Millera, który udostępnił nam swoje ranczo. Na powitanie, wszystkich członków zaprosiliśmy do wspólnej zabawy przy ognisku. W czasie spotkania dzieci świetnie się bawiły, a w przerwach między zabawami chodziły do lasu na grzyby. Znakomita atmosfera przyczyniła się do lepszego poznania kolegów i koleżanek.

 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY



 

/tr>

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY