Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Jankowskich w Piotrkosicach

W dniu 11.05.2017 r. Rowerowy Klub Turystyczny działający przy świetlicy szkolnej zorganizował kolejny wyjazd. Tym razem udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Jankowskich w Piotrkosicach. Pogoda tego dnia była wspaniała i humory dopisywały wszystkim. Coraz cieplejsze słoneczne promienie przyjemnie ogrzewały buzie naszych wycieczkowiczów. W gospodarstwie przywitała nas Pani gospodyni wraz z córką i wspaniałym stróżem domu psem Fifi.
Na początek naszej przygody w przytulnym, wiejskim domu własnoręcznie wykonaliśmy biały wiejski serek, który dzieci później mogły skosztować. Pani gospodyni zapoznała również dzieci ze sprzętem, który był używany w gospodarstwach w dawnych czasach typu: waga, maselniczki, żelazka, magiel. Następnie udaliśmy się na wiejskie podwórko, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak kiedyś wytwarzano mąkę-w ruch poszły żarna i kamienie. Po ciężkiej pracy wszyscy zasłużyli na poczęstunek po którym udaliśmy się do stajni, gdzie czekał na nas piękny gniady koń, gotowy na czesanie i szczotkowanie. Część dzieci pierwszy raz miała kontakt z koniem i obawiała się, że zwierzę może ugryźć lub kopnąć, ale takie obawy są całkowicie niepotrzebne, a przełamywanie tych  małych dziecięcych barier i lęków jest bardzo korzystne. Potem udaliśmy się do krów i ślicznych cielątek. Na zakończenie pobytu w gospodarstwie mogliśmy jeszcze obejrzeć maszyny rolnicze. Dzięki gościnności gospodarzy miło i aktywnie spędziliśmy czas w malowniczym zakątku naszego regionu a dzieci miały okazję poznać pracę w gospodarstwie, jak hoduje i pielęgnuje się zwierzęta, czym się żywią i w jakich warunkach żyją. Pobyt w gospodarstwie, to nie koniec naszej wycieczki. Niedaleko Piotrkosic położona jest urokliwa Ruda Sułowska.
Tam czekał na nas zwierzyniec pełen kóz, owiec, osiołków, kucyków i koników polskich oraz zagroda z ptactwem domowym. Przemierzyliśmy również ścieżkę zmysłów, która zachęca do poznawania natury poprzez bezpośredni kontakt sensoryczny z naturalnymi materiałami pochodzącymi z lasu. Ścieżka podzielona jest na strefy: dotykową, zapachową i dźwiękową. Dzięki interaktywnym tablicom umieszczonym na ścieżce poznaliśmy także florę i faunę Doliny Baryczy. Inną atrakcją, było zwiedzanie skansenu rybactwa, w którym - w dużym akwarium - z bliska mogliśmy obejrzeć wszystkie gatunki ryb hodowanych w tutejszych akwenach, oraz różne urządzenia wykorzystywane do łowienia, sortowania czy przetwórstwa ryb. Na zakończenie dzieci mogły poszaleć na placu zabaw i zmęczone, ale
zadowolone wróciły do domu.

 

           

 

`