Zespół Szkół w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

odwiedziło nas
  13123

osób


 

 



Aktualności 

Drugoklasiści z wizytą w Bibliotece Publicznej w Zdunach

W dniu 22 października uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej w Zdunach odwiedzili Bibliotekę Publiczną. Celem tego spotkania było poznanie biblioteki oraz księgozbioru przeznaczonego dla najmłodszych czytelników.
Uczniowie mieli okazję wygonie się usiąść na kolorowych kanapach w otoczeniu książek. W tak milej atmosferze głośno czytali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Następnie dzieci zwiedziły "Bawialnie" przeglądając bogato ilustrowane i pięknie wydane woluminy. Chętne osoby wypożyczyły książki do domu. Na zakończenie wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali od pani bibliotekarki zakładki do książek. Dzieci z uśmiechami opuszczały bibliotekę. Nad grupą uczniów czuwały panie Mirosława Płonka, Magdalena Smektała i Agnieszka Maniak
 
Czytaj więcej...

I TURNIEJ LIGI SZKOLNEJ TENISA STOŁOWEGO „CHCĘ BYĆ MISTRZEM”

W środę, 28 października  ruszyła liga szkolna tenisa stołowego uczniów Zespołu Szkół w Zdunach „Chcę byś Mistrzem”.  Pięć comiesięcznych rozgrywek  ma wyłonić najlepszych zawodników  naszej szkoły- turniej jest otwarty dla uczniów, którzy potrafią posługiwać się rakietką.  Wszyscy uczestnicy otrzymują słodycze i nagrody pocieszenia a zwycięzcy za miejsca I- III nagrody i dyplomy. Zawodnicy spędzają aktywnie czas i mają możliwość porównania swoich umiejętności. Organizatorem jest UKS IMPULS przy współpracy z dyrekcją ZS Zduny. Spotkanie prowadzili:  trener Eugeniusz Koczorowski  i prezes UKS IMPULS Alina Wilk.  W grupie Szkoły Podstawowej czołówka chłopców:  1- Łukasz Fluder, 2 –Miłosz Kozłowski,3-Kamil Szymański;  dziewczyny:  1 -Marcelina Faja , 2-Olga Zydorczyk, 3-Kasia Roszczak.  Wśród gimnazjalistek zwyciężyła 1- Kasia  Swora, 2- Agnieszka Orpiszak, a w grupie  chłopców 1-Wiktor Malec, 2- Krzysztof Matela, 3-Mikołaj Fluder. Szczegółowe wyniki oraz punktację można obejrzeć w gablocie szkolnej. Na kolejny turniej  zapraszamy w listopadzie.   Czytaj więcej...

    29 października w Szkole Podstawowej w Zdunach miał miejsce Dzień Specjalny pod hasłem „Pamiętajmy o przeszłości. Pamięć o przodkach.”. Zamiast lekcji uczniowie w tym dniu brali udział w zajęciach i imprezach związanych z przeszłością. Tematem przewodnim dla klas IV-VI była historia naszego małego regionu – Ziemi Zdunowskiej.
Na początek przeprowadzony został mini konkurs ze znajomości topografii miasta. Wzięły w nim udział trzyosobowe reprezentacje z każdej klasy. Uczestnicy musieli uzupełnić fragmenty planu miasta nazwami ulic lub placów, a także umieścic charakterystyczne budowle. Następnie uczniowie wszystkich klas IV – VI obejrzeli prezentację multimedialną „10 TAJEMNIC ZIEMI ZDUNOWSKIEJ”, którą na bieżąco komentował nauczyciel historii Grzegorz Kryg. W jej trakcie zadawane były publiczności liczne pytania, a poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami.
Po zakończeniu konkursu uczniowie udali się do klas, by wykonać przydzielone zadania: klasy IV – plakat na temat: Atrakcje Ziemi Zdunowskiej. Co warto zobaczyć w Zdunach i okolicy?; klasy V – projekty – plakaty o słynnych zdunowiakach; klasy VI – przeprowadzić próby przygotowanych spektakli „Legendy warszawskie”.
Po godzinie uczniowie ponownie zebrali się na małej sali gimnastycznej, gdzie kolejno zapoznali się z wybranymi najciekawszymi pracami plastycznymi i ich opisami oraz projektami i życiorysami słynnych mieszkańców Zdun.
Największą jednak atrakcją były przedstawienia szóstoklasistów. Klasa VIa przygotowała legendę o syrence warszawskiej, VIb – o złotej kaczce, a VIc o bazyliszku. Niezwykle barwne i emocjonalne spektakle publiczność nagrodziła długim aplauzem. Nagrodę za najlepszy spektakl jury przyznało ex aequo wszystkim trzem klasom.
Dzień Specjalny „Pamiętajmy o przeszłości” odbył się w szkole podstawowej już po raz drugi; jego pomysłodawcą i reżyserem jest nauczycielka matematyki i historii Maria Kryg. Ma on na celu przede wszystkim zapoznać uczniów z przeszłością naszego miasta i pokazać niezwykle barwną i ciekawą jego historię.

Dnia 29.10.2015 obchodziliśmy w szkole dzień specjalny - Dzień pamięci o przeszłości i naszych przodkach. Uczniowie klas 1-3 mięli okazję usłyszeć "Balladę o Zdunach" (utwór skomponowany przez Łucję Długiewicz - Paszek i Malwinę Paszek) ,zaprezentowaną przez panią Elżbietę Kurkiewicz i pana Stanisława Szelągowskiego , którzy gościli w naszej szkole. Pan Stanisław akompaniował na gitarze w obecności swoich podopiecznych."Ballada o Zdunach" jest wzorowana na eposie rycerskim, opowiada o historii Zdun.Uczniowie z uwagą słuchali historii miasta, chętnie brali udział w układzie tanecznym wzorowanym na tańcu dworskim. Na zakończenie spotkania  uczniowie wyrazili wdzięczność naszym prowadzącym za przybycie i ciekawą lekcję o przeszłości miasta i przodkach. Wręczyli symboliczną różę i podziękowania. Klasy 2-3 wzięły udział w zabawie terenowej , na wzór podchodów ,zwanej questingiem pt." Jak to Zduny trójmiastem stały". Klasy wraz z wychowawcami odnajdowały dzięki wierszowanym wskazówkom ciekawe informacje ,zagadki dotyczące miejsc, budynków ,ulic związanych z historią Zdun. W ramach zajęć plastycznych wykonali zakładki, rysunki najważniejszych zabytków Zdun oraz herb. Pod koniec dnia specjalnego klasy 1 wyruszyły trasą: rynek, muzeum dotarły pod pomnik Powstańców Wielkopolskich i Ofiar II wojny światowej i komunizmu i tam złożyły znicze. Czytaj więcej...

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”
Listopad jest miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych. Pamiętają też o nich drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej, którzy w przeddzień święta Wszystkich Świętych udali się na zdunowski cmentarz, by w ciszy i zadumie pomodlić się za poległych w obronie Ojczyzny, zapalić znicz przy ich pomniku oraz zatroszczyć się o mogiły przez nikogo nie nawiedzane.
Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszego kraju oraz kształtowania uczuć patriotycznych i szacunku do tradycji.

Czytaj więcej...


Z piosenką żeglarską dookoła świata” w wykonaniu muzyków Łódzkiego Biura Koncertowego WIRTUOZ
Dnia 29 października w Zespole Szkół w Zdunach odbył się koncert zorganizowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe WIRTUOZ. Muzycy zaprosili widownię w muzyczno- żeglarską podróż, przybliżając wszystkim nie tylko piosenki śpiewane na morzach, zwane szantami, ale i brzmienie gitara, harmonijki ustnej, fletu, akordeonu i melodyki, na których zagrać mogli również najmłodsi uczniowie z naszej szkoły. Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością oczekują następnego koncertu. 
Czytaj więcej...

Smaczne, zdrowe, kolorowe
Od najmłodszych lat należy uświadamiać dzieciom, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywają witaminy zawarte w warzywach i owocach. Doskonale o tym wiedzą uczniowie młodszych klas naszej szkoły. W minionym tygodniu dzień po dniu przygotowywali dla siebie pyszne drugie śniadania w postaci owocowych sałatek oraz kolorowych kanapek. Drugoklasiści pamiętali o tym, aby przed przystąpieniem do pracy umyć ręce i zachować bezpieczeństwo podczas krojenia. Już po kilkunastu minutach na talerzach i w miskach obserwować można było owocowo- warzywne dzieła sztuki, które ostatecznie zostały z apetytem skonsumowane w czasie przerwy śniadaniowej.
Czytaj więcej...

Jak pod żaglami …

            Łódzkie Centrum Koncertowe „Wirtuoz” to firma działająca w branży edukacyjnej, a jej główną dziedziną są pozaszkolne formy edukacji artystycznej.

            Muzycy pracujący w tejże firmie przygotowali i przywieźli do Gimnazjum w Zdunach 30 października koncert  „Szanty – muzyczne opowieści o morzu…” Czym są szanty? To XVIII i XIX – wieczne pieśni pracy uprawiane na żaglowcach. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy np. podczas wciągania żagli.

            Młodzież gimnazjum nie tylko wysłuchała  przykładów wielu szant, ale miała również możliwość poznania najbardziej typowych instrumentów wykorzystywanych przy ich wykonywaniu. Artyści zaproponowali uczniom także udział we wspólnym muzykowaniu oraz zabawę w  przeciąganie liny żeglarskiej.  Czytaj więcej...

Dzień specjalny – z historią w tle …

Uczniowie Gimnazjum w Zdunach uczestniczyli w kolejnym dniu specjalnym, tym razem pod hasłem: „Pamięć o przeszłości i naszych przodkach. Powstanie wielkopolskie.”Program dnia przygotowali: p. B. Bojewska, p. H. Malec i p. Z. Malec.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele w tym dniu, tj. 29 października przypięli sobie biało – czerwone kotyliony, co już wprowadziło uroczysty nastrój. Wszystkie klasy kolejno obejrzały film poświęcony wydarzeniom powstańczym:” Zapomniane Powstanie Wielkopolskie”. Następnie w trakcie zawodów sportowych eksperci z różnych dziedzin wiedzy rozwiązywali zadania konkursowe, a pozostali uczniowie wykazywali się tylko sprawnością fizyczną. Eksperci znali gwarę wielkopolską, wydarzenia i postaci związane z powstaniem wielkopolskim oraz stopnie wojskowe. Cała społeczność gimnazjalna odwiedziła Izbę Muzealną w Zdunach, w której wysłuchano gawędy p. Łucji Długiewicz – Paszek na temat powstania, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych ze Zdunami i najbliższą okolicą. Nie mogło zabraknąć w tym dniu również „spotkania” z powstańcami. Wszystkie klasy odwiedziły mogiłę powstańczą na cmentarzu, gdzie zapalono znicze i uczczono poległych minutą ciszy. Podobnie uczczono powstańców na Placu 700 – lecia.

Zakończeniem dnia było ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów oraz wręczenie nagród zwycięzcom.
Czytaj więcej...

W dzisiejszych czasach oferta w dziedzinie edukacji kulturalnej staje się coraz bardziej zróżnicowana, ale dostęp do szeroko pojętej sztuki nie zawsze jest następstwem świadomego wyboru. Chcąc ułatwić najmłodszym poznanie i polubienie tzw. sztuki muzycznej, postanowiliśmy zaprosić do świetlicy szkolnej osobę, która przybliżyła świat muzyki za pomocą gry na gitarze. Forma obcowania    z muzyką, została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Spotkanie to, przybliżyło dzieciom świat dźwięków.  Czytaj więcej ..

 

 

Jesień to pora zbiorów kasztanów, żołędzi, owoców jarzębiny i innych skarbów jesieni. Dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunkami wybrały się na spacer w poszukiwaniu darów jesieni. Spacerując alejkami obsadzonymi kasztanowcami zebrały dość sporo owoców tych drzew, by zrobić z nich po powrocie kasztanowe ludziki i zwierzątka. Dodatkowo podczas zbierania kasztanów panie zaproponowały dzieciom  zabawę w kto zbierze więcej, albo kto znajdzie największy (najmniejszy) kasztan. Dzieci świetnie się bawiły i wykazały dużym zaangażowaniem w poszukiwaniu kasztanów.  Czytaj więcej ..

 

 

W dniu 16 października 2015 r. grupa dzieci ze Świetlicowego Klubu Turystycznego „Rower” wraz z opiekunkami p. J. Roszak i p. M. Płonką  wybrała się  na kręgle. Niektórzy uczestnicy mieli okazję po raz pierwszy brać udział w tego typu zajęciach, z czego byli bardzo zadowoleni. Podzieleni na grupy rozegraliśmy małe zawody. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.  Wizyta na kręgielni okazała się wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci, pokazała alternatywne możliwości spędzania czasu wolnego a gra dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wyjście na kręgle zdecydowanie wpływa na integrację grupy i przyjazne relacje między uczestnikami.   Czytaj więcej ...

W październiku Gimnazjum obchodziło Dzień Drzewa. Uczniowie przystąpili do kilku konkursów . Jednym z nich  był  test wiedzy pod tytułem ;" Tajemnice drzew" .Laureatem została Aleksandra Baranowska z klasy IIa, II miejsce zajął Jakub Szymanowski z klasy IIIB  a trzecie Jagoda Siudy z klasy IId. Poza tym każda klasa przygotowała prace plastyczną .Na kartce brystolu trzeba było wyciąć blaszkę liściowa wybranego drzewa i przedstawić na niej w dowolny sposób cała klasę. W tym konkursie wyróżniliśmy IIIb, IIc, Ia. Ponad to chętni uczniowie wzięli udział w konkursie pt. " Drzewo roku" - przedmiotem konkursu było zdjęcie , i opis drzewa. Na podsumowanie koło PTTK z panią Zofia Wiatrak i koło PCK z panią Monika Miśkiewicz - Żyto udali się na stadion miejski by posadzić 30 drzewek. 
Czytaj więcej

APEL PAPIESKI

W środę 21.10.2015 roku, w naszej szkole odbył się apel poświęcony obchodom XV Dnia Papieskiego. Uczniowie klasy VIc i gimnazjum wraz z katechetami w piękny sposób przypomnieli nam postać wielkiego Polaka Jana Pawła II. Wzruszyły nas momenty prezentowania historii pontyfikatu Papieża Polaka i Jego drogi do świętości. Oby ogromne duchowe dziedzictwo: przykład świętego życia, cierpienia i śmierci oraz skarb Jego nauczania pozostał z nami na zawsze... Bo mieliśmy na Ziemi kiedyś  człowieka wspaniałego, który na pewno chciałby, abyśmy teraz byli szczęśliwi.  Czytaj więcej

 

W naszej szkole uczniowie uczą się oszczędzać!

Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) PKO Banku Polskiego to największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny program edukacji finansowej w Polsce. Uczestniczą w nim uczniowie szkół podstawowych w wieku 5-13 lat, jednak obecne SKO bardzo różni się od tego, które pamiętamy z dzieciństwa. Dziś uczniowie czerpią z uczestnictwa w SKO praktyczną wiedzę o finansach i ekonomii.
Dzięki SKO najmłodsi uczą się zasad oszczędzania zarówno w teorii, jak i w praktyce. Czerpią również realne zyski z lokowania swoich środków na indywidualnych kontach w PKO Banku Polskim, które wzorowane są na rachunkach ich rodziców. Uczą się przedsiębiorczości oraz zyskują niezbędne do radzenia sobie w dorosłym życiu
umiejętności.

Szkolne Kasy Oszczędności to:

atrakcyjnie oprocentowane, prowadzone w ramach rachunku SKO dla Szkoły
serwis internetowy
materiały edukacyjne dla dzieci
 

WIELE RADOŚCI DAJĄ WŁASNE

OSZCZĘDNOŚCI

W naszej szkole konto internetowe SKO posiada już 84 uczniów.

Wartość oszczędności zgromadzonych w SKO rośnie. Mamy już „sporą sumkę”. Kwotę, którą zaoszczędzisz wpłacasz u opiekuna SKO w szkole (sala nr 46). Opiekunką SKO jest p. Helena Płonka.

Zachęcamy do oszczędzania i zakładania książeczek SKO.

1. Na książeczkę SKO uczeń może wpłacić każdą kwotę pieniędzy, nie mniej jednak niż 2 zł.

2. Uczeń dokonuje wpłaty na książeczkę do opiekuna SKO.

3. Przyjęcie od ucznia pieniędzy potwierdza się wpisem do książeczki SKO ucznia .

4. Każdą wpłaconą przez uczniów kwotę opiekun SKO wpłaca do Banku PKO,

a następnie przelewa na konto ucznia.

5. Za systematycznie oszczędzających uważa się tych członków, którzy wpłacają na książeczkę SKO co najmniej raz w miesiącu.

Ekologicznie jesienią …

            Uczniowie klasy I a Gimnazjum w Zdunach wraz z wychowawczynią p. Zofią Wiatrak uczestniczyli w XVI Krotoszyńskim Rajdzie Ekologicznym, który odbył się 20.10.2015 r.

            Miejscem rajdu był Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”, a dokładniej ujmując rezerwat przyrody „Stawy Milickie”, który został założony w 1963 roku. Trasa autokarowa wiodła do Stawna, skąd uczestnicy imprezy powędrowali wokół stawów przez wioskę Dyminy. Rolę przewodników pełnili uczniowie z ZSP nr 1 w Krotoszynie. Następnie autokary dowiozły rajdowiczów do Grabownicy, gdzie z ptasiej wieży mogli poobserwować ptaki na stawach. Kolejny etap wyjazdu to Zamek Myśliwski, gdzie na nieco zmarzniętych uczestników czekała w „Hubertówce” gorąca grochówka.

            Po posiłku chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie znajomości ptaków i ryb żyjących na terenie Parku Krajobrazowego. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie klasy Ia: Natalia Kieńska, Kasia Kieńska, Klaudia Zielezińska i Dominik Baranowski. Czytaj więcej

Uczniowie nauczycielom ….

            W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej uczniowie pracujący w Samorządzie Szkolnym Gimnazjum w Zdunach przygotowali pod kierunkiem pań: Marioli Piotrowskiej i J. Basty program rozrywkowy dla pracowników szkoły. W sposób dowcipny przedstawiono sytuacje szkolne z jakimi nierzadko borykają się nauczyciele. Uczniowie przygotowali specjalne podziękowania dla kadry Gimnazjum, układając dla niej rymowanki.

            Kolejną atrakcją spotkania był konkurs dla uczniów : „Ciekawe pytania”. Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące statutu szkoły, dziennika, nazwiska dyrektora szkoły, pełnej nazwy placówki itp.

            Na zakończenie przeprowadzono konkurs: „I kto to powiedział?”. Teraz już wszyscy wiedzą, kto jest autorem słów: „W tej klasie się nie je, nie pije i nie rozmawia” czy też „ No… no…no…”    Czytaj więcej

Dzień Edukacji Narodowej

         Uroczyste apele z okazji Dnia Edukacji Narodowej głęboko zakorzeniły się w historii naszej szkoły. W przeddzień tego święta uczniowie klasy IIb i IIc z wychowawczyniami zaprosili swoich rówieśników oraz pracowników szkoły na montaż słowno- muzyczny, będący podziękowaniem za codzienny trud i wysiłek wkładane w pracę oraz miłość, nierzadko bezgraniczne oddanie i opiekę,  jakimi nauczyciele obdarzają swoich wychowanków.

Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, a po przedstawieniu głos zabrała pani Dyrektor Iwona Skowrońska, kierując wiele ciepłych słów i życzeń w stronę kadry nauczycielskiej.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania była piękna sowa- symbol mądrości i wiedzy, wręczona pracownikom szkoły. Czytaj więcej

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Ależ to była uroczystość! 06.10.2015. na małej sali gimnastycznej zgromadzili się rodzice uczniów klas pierwszych i zaproszeni goście, Jak co roku zaszczycili nas swą obecnością przedstawiciele Policji, współpracujący z naszą szkołą, wśród nich: z-ca naczelnika do spraw prewencji ruchu drogowego – nadkomisarz Ryszard Skowroński, młodszy aspirant Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej w Krotoszynie i młodszy aspirant Piotr Koźma.

Punktualnie o godz. 9.30. p. Dyrektor I. Skowrońska powitała wszystkich i przedstawiła bohaterów dzisiejszego święta. Na salę wchodziły kolejno klasy pierwsze a uczniowie dumnie prezentowali się rodzicom i gościom. Następnie dzieci zajęły honorowe miejsca i odbył się, przeprowadzony przez p. Dyrektor, pierwszy „egzamin pierwszoklasistów”, którzy z przejęciem odpowiadali na pytania np.: „Jak nazywa się dyrektor szkoły?”, „Jak nazywa się wychowawca klasy?”, „Gdzie znajduje się świetlica szkolna?” itp. Bardzo dobry wynik egzaminu był pierwszym etapem sprawdzającym gotowość kandydatów do PASOWANIA, pozostało jednak jeszcze jedno ważne zadanie.   Czytaj więcej

Brązowy medal dla Katarzyny Swory.
I Grand Prix tenisa stołowego zaingurował tegoroczne indywidualne rozgrywki Okręgu Południowej Wielkopolski. 3 października w Gizałkach spotkało się 35 tenisistów: żacy z rocznika 2005 i młodsi oraz juniorzy rocznik 1998 i młodsi. Wśród nich czwórka zawodników UKS IMPULS Zduny pod opieką prezes Aliny Wilk. Najlepiej spisała się Kasia Swora, która debiutując w kategorii juniorek zajęła medalowe trzecie miejsce. Jej kolega klubowy Mateusz Staniewski zajął 12 miejsce w juniorach. Ich młodsi koledzy w grupie żaków znaleźli się tuż obok podium: Kamil Szymański był 5, a Miłosz Kozłowski 6. Wszyscy wrócili do domów zadowoleni. Organizatorzy zapewnili dyplomy za miejsca 1-6, medale dla najlepszej trójki i statuetki dla zwycięzców. Ponadto wśród uczestników rozlosowano koszuli sportowe ufundowane przez sponsora klubu z Gizałek.
Kolejny turniej tym razem w kategorii kadetów rozegrany zostanie w Zdunach 17 października. Działalność UKS IMPULS finansuje Gmina Zduny.   
Czytaj więcej

25 września w naszej szkole odbył się kolejny Europejski Dzień Języków. Również najmłodsze klasy pierwsze, drugie i trzecie wzięły w nim udział. Za organizację odpowiedzialni byli: nauczyciel języka angielskiego w klasach 1-3, nauczyciel religii i klasach 1-3, wychowawcy klas 1-3, opiekunowie świetlicy i nauczyciele wychowania fizycznego. Każda z klas ubierała się w kolory innego państwa. Tego dnia na sali gimnastycznej i świetlicy powiewały flagi państw całej Europy. Uczniowie brali w tym dniu udział w różnych aktywnościach. Podczas gier sportowych pokonywali różne tory przeszkód, w quizie wiedzy o języku angielskim pokazali swój stopień znajomości angielskiego, na zajęciach klasowych wykonywali kolorowe albumy. Jednak wszyscy najbardziej czekali na coroczny konkurs piosenki. Wystąpiło aż 11 wykonawców z wszystkich klas pierwszych drugich i trzecich. Artyści śpiewali piosenki w języku polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Niektórzy z nich również tańczyli do piosenek polskojęzycznych, anglojęzycznych i hiszpańskojęzycznych. Czytaj więcej

DRODZY CZYTELNICY!
W październiku w ramach obchodów „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursach bibliotecznych.
Dla uczniów klas II – VI szkoły podstawowej przygotowano  konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater książkowy”.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej na papierze formatu A-4 przedstawiającej ulubionego bohatera książkowego. Technika wykonania dzieła jest dowolna. Pracę należy zaopatrzyć w metryczkę (imię i nazwisko, klasę, tytuł książki z której pochodzi wybrany bohater, nazwa bohatera) przyklejoną na odwrocie pracy.
Prace należy składać do 19 października 2015 r. w bibliotece szkolnej.
Dla uczniów I -III gimnazjum przygotowano konkurs na prezentacje multimedialną pt. „Książki, które polecam”.
Zadaniem konkursowym jest przygotowanie prezentacji multimedialnej programie Power Point. Zaprezentowanie polecanych książek i ich autorów w sposób interesujący i przyciągający uwagę. Prace mogą być przygotowane indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Objętość pracy: od 5 – 10 slajdów. Pierwszy slajd musi zawierać nazwę konkursu, imię i nazwisko autora (autorów), klasę.
Pracę należy dostarczyć na płycie CD do biblioteki szkolnej  do 20 października 2015 r.
Regulaminy konkursów znajdują się w bibliotece szkolnej.
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Informacja o rozstrzygnięciu konkursów zostanie zamieszczona w bibliotece i na stronie internetowej szkoły. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w bibliotece.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach.

Turyści na rowerowym szlaku.
W słoneczne przedpołudnie, trzeciego października grupa gimnazjalistów pod opieką p. Z. Wiatrak, p. D. Otworowskiego i p. G. Wiatraka wyruszyła rowerami na Rodzinny Rajd „Pieczonego ziemniaka” z metą na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie.
Trasa wiodła ze Zdun przez Chachalnię do ścieżki rowerowej, a następnie ulicami Krotoszyna do mety. Tam uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach oraz zjeść ciepły posiłek – oczywiście zgodnie z hasłem rajdu były to pieczone ziemniaki.
Grupa z Gimnazjum w Zdunach zajęła I miejsce w konkursie na najliczniejszą grupę, a drużyna chłopców była bezkonkurencyjna w sadzeniu i zbieraniu ziemniaków. Nagrodą dla wszystkich były torby pełne słodyczy.
Następną wyprawą będzie udział w Rajdzie Ekologicznym po Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy” w dn. 20.10.2015 r.
Czytaj więcej

Dzień Chłopca
Zgodnie z gimnazjalną tradycją Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich chętnych do tanecznego uczczenia Dnia Chłopca.
Dyskoteka szkolna odbyła się drugiego października. Trwała od godziny 17 do 20.00. Uczestników nie było zbyt wielu, ale sami stwierdzili, że nie ilość świadczy o jakości. Oprawę muzyczną zapewnił ubiegłoroczny absolwent Gimnazjum w Zdunach – Dominik Włodarczyk, a dzielnie pomagał mu Bartek Kotala.
Czytaj więcej


Z wizytą w Bibliotece Miasta i Gminy w Zdunach.
Uczniowie klas pierwszych Gimnazjum uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych przygotowanych przez panią Halinę Junory. Zajęcia te są częścią działań podjętych przez polonistki zgodnie z priorytetem ministerialnym na rok szkolny 2015/16: Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Pani bibliotekarka zaprezentowała uczniom wybraną literaturę przeznaczoną dla młodzieży o najróżnorodniejszej tematyce, pokazała poszczególne pomieszczenia biblioteczne oraz omówiła ich funkcje, zachęcała do odwiedzin w bibliotece. Następnie młodzież obejrzała prezentację, z której mogła poznać ulubione książki z dzieciństwa wybitnych Polaków, m.in. Agnieszki Holland czy profesora Bralczyka. Uczestnicy zajęć wzięli też udział w konkursie odgadywania tytułów książek dla dzieci i młodzieży.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali zadanie, aby w kilu zdaniach wyrazili swoją opinię na temat: Czy warto czytać książki? Pani Halinka zaprosiła też uczestników spotkania do udziału w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Czytaj więcej

Ślubowanie uczniów klas I Gimnazjum w Zdunach.
Po prawie miesięcznej nauce w gimnazjum uczniowie klas I złożyli ślubowanie. Program artystyczny połączony z pięcioma konkursami przygotowali uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawczyń: B. Bojewskiej i H. Malec. Dekorację sali przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. M. Miśkiewicz – Żyto.
Uroczystego aktu pasowania na uczniów gimnazjum dokonał dyrektor Zespołu Szkół – mgr A. Hejdysz. Następnie przedstawiciele klas pierwszych rywalizowali w konkursach: rozdzielenia ziarenek maku od goździków i ziarenek słonecznika, wykonania przez chłopców makijażu na twarzy koleżanek i In.
Po części rozrywkowej w szkole nowo pasowani gimnazjaliści ze swoimi wychowawczyniami – Z. Wiatrak, M. Piotrowską i J. Szałatą przeszli nad staw p. Stanisławskiego, gdzie rozegrano konkurencje sportowe przygotowane przez p. A. Ceglarz. Zabawa była wspaniała, a deserem dnia były przepyszne ciasta upieczone przez mamy. 
Czytaj więcej

Gimnazjaliści na Akademii Medycznej we Wrocławiu.

23 września grupa gimnazjalistów uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w ramach Festiwalu Nauki na Akademii Medycznej.

Uczniowie mieli zajęcia w prosektorium a także  salach warsztatowych Zakładu Anatomii.

Tematami przewodnimi spotkania były:

"Tajemnice ciała człowieka, czyli czterech muszkieterów w Zakładzie Anatomii"

"Tanatopraksja praktyczna"

"Jasny płomień wiedzie zmarłych ku światłości" - kilka słów o ciałopaleniu w starożytności"  Czytaj więcej
 

Recepta na nudę”

Od 2 października rozpocznie swoją działalność
Koło Rękodzielnicze
prowadzone przez panią Beatę Ptak.

Pierwsze spotkanie odbędzie się o godz. 1330 – kandydatów zapraszamy wraz z rodzicami.
W czasie zajęć dzieci rozwijać będą swoje umiejętności twórcze, poznają nowe techniki w rękodziele.

 

Drodzy Rodzice, mieszkańcy Zdun

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Zdunach ogłasza zbiórkę makulatury w dniach
28.09 – 31.10. 2015r.
Każdy może dostarczyć związaną sznurkiem makulaturę do szkoły.
Makulaturę należy składać z prawej strony budynku - przed wejściem z prawej strony (na przygotowanym miejscu).
Dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

Makulaturę należy zważyć w domu i podać ilość wychowawcom klas. Najlepsi zbieracze zostaną nagrodzeni.

Trwa akcja zbiórki kasztanów. Zebrane i zważone kasztany dostarczyć do szkoły w przewiewnych workach. Akcja prowadzona jest na rzecz Koła łowieckiego. Nasza pomoc przyda się czworonożnym przyjaciołom z lasu. Kasztany zbieramy do 23.10. 2015r.

Trwa całoroczna zbiórka nakrętek. Policzone nakrętki zbieramy w klasach. Najlepsi eko-zbioracze zostaną nagrodzeni.

 

Europejski Dzień Języków Obcych w Gimnazjum

Już po raz kolejny w Gimnazjum odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Gimnazjaliści spędzili ten dzień na sportowo, a przy okazji rozwiązując liczne zagadki w języku angielskim. Młodzież bawiła się również w angielskie i niemieckie kalambury, przy pokazywaniu których ,było mnóstwo śmiechu. Został przeprowadzony także konkurs indywidualny savoir- vivre. Uczniowie gimnazjum musieli wykazać się również wiedzą na temat zabytków Grecji, projektantów mody Francji, czy charakterystycznych marek niemieckich samochodów itp.

Gimnazjaliści mogli obejrzeć prezentację ,jaka powstała po powrocie kolegów z wymiany polsko- rumuńsko-węgierskiej. Po zakończonych konkursach uczniowie otrzymali zarówno indywidualne jaki też klasowe nagrody, których fundatorem był samorząd uczniowski.  Czytaj więcej

Europejski Dzień Języków klasy IV-VI

  25 września 2015r po raz kolejny odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. EDJ w klasach IV-VI został przygotowany przez nauczycielki języków obcych: Joannę Józyk, Hannę Kozupę i Marię Matuszczak. Program EDJ opracowały Maria Matuszczak i Joanna Józyk. Tydzień przed Europejskim Dniem Języków szkoła została udekorowana logo EDJ, flagami i plakatami. Ponadto drzwi każdej klasy zostały ozdobione dekoracjami – plakatami na drzwi klasy. Klasy IV-te przygotowały plakat z powitaniami i pożegnaniami w językach angielskim i niemieckim, klasy V-te plakat przedstawiający slogan EDJ ‘Porozmawiaj ze mną” w kilku europejskich językach, natomiast klasy VI plakat z wybranymi idiomami w językach polskim, angielskim i niemieckim. Wykonanie plakatów zostało ocenione przez komisję w składzie: Hanna Pawlak, Joanna Józyk i Maria Matuszczak  Czytaj więcej

UKŁAD CZASOWY ZAJĘĆ I PRZERW    W ROKU SZKOLNYM  2015/2016.

 

Czas trwania lekcji

Długość przerw

 

przerwa 0

750 – 800

750  I dyżur

1 lekcja

800 – 845

przerwa 5 minut

2 lekcja

850 – 935

przerwa 10 minut 

3 lekcja

945 – 1030

przerwa 10 minut

4 lekcja

1040 – 1125

przerwa 20 minut

5 lekcja

1145 – 1230

przerwa 15 minut

6 lekcja

1245 – 1330

przerwa 5 minut

7 lekcja

1335 – 1420

przerwa 5 minut

  Wyprawka szkolna 2015/2016

  Z a r z ą d z e n i e nr 75 /2015 Burmistrza Zdun z dnia 04 sierpnia 2015 r. w sprawie: ustalenia terminów składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych

  Wniosek o udzielenie pomocy finansowej na zakup podręczników uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2015/2016 naukę w klasach III szkoły podstawowej oraz uczniom IV klasy technikum w szkołach ponadgimnazjalnych.

 Wniosek o udzielenie pomocy finansowej uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na zakup podręczników do kształcenia ogólnego w tym specjalnego.

 


Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY



 

d>

 

l>dy>l>ml>d>

 

l>dy>l>