Zespół Szkół w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

odwiedziło nas
  131209

osób


 


Aktualności 


animację wykonał Dawid Marcisz kl. 2B gim

Film mający na celu zachęcić uczniów do wypożyczania książek na ferie. Został on w całości przygotowany przez uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół w Zdunach (T.Kryg, M.Waldowska, B. Marciniak)

 

W Euro Doner

            W piątek tuż przed feriami zimowymi klasy I naszego Gimnazjum wraz z wychowawczyniami udały się na zwiedzanie nowego zakładu do produkcji kebabu zbudowanego przez Grupę Euro Doner.

            Młodzież została przyjęta bardzo serdecznie, mogliśmy zdegustować wyroby firmy w przytulnej kawiarence, a następnie w dwóch grupach wyruszyliśmy na zwiedzanie. Zaskoczeniem było to, że musieliśmy założyć ochraniacze na buty oraz białe kombinezony. W części produkcyjnej zakładu panuje niska temperatura. Mogliśmy zobaczyć przygotowanie mięsa do produkcji kebabu, formowanie kebabów na wielkich szpikulcach, pakowanie gotowego wyrobu w folię, miejsce zamrażania i pakowania gotowych wyrobów na eksport.

            Zakład zrobił na nas ogromne wrażenie, zwróciliśmy uwagę na jego estetykę. 

Wyniki konkursu na kartkę świąteczną:

klasy I-III:
1. Zuzanna KULAS
2. Eryk SZYMCZAK
3. Nikodem MIĘKUS

klasy VI
1. Erika CIERNIAK
2. Weronika PSTRĄG
3. Otylia PŁACZEK, Sebastian KACZMAREK 

III TURNIEJ ligi szkolnej tenisa stołowego „CHCĘ BYĆ MISTRZEM”

11 stycznia 16 uczniów Zespołu Szkół w Zdunach wzięło udział  w  III  turnieju ligi szkolnej tenisa stołowego „Chcę byś Mistrzem”. To kolejne już trzecie spotkanie z serii pięciu rozgrywek, które mają zadanie wyłonić  najlepszych zawodników  naszej gminy- turniej jest otwarty dla wszystkich uczniów szkoły.  Młodzi tenisiści  spędzają aktywnie czas i mają możliwość porównania swoich umiejętności. Tym razem dziewczyny miały możliwość gry z chłopcami i okazały się lepsze od nich! Ostateczna klasyfikacja prowadzona jest osobno w dla dziewcząt i chłopców. Pierwsze miejsca bez niespodzianek utrzymane przez liderów, ale nieco zmian na pozycjach 2 i 3. Oto wyniki czołówki:   w grupie szkoły podstawowej dziewczęta: 1-Faja Marcelina, 2- Olga Zydorczyk, 3- Kasia Roszczak, chłopcy:   1 -Łukasz Fluder , 2 -Miłosz Kozłowski, 3- Kamil Szymański . Gimnazjalistki: 1- Kasia  Swora, 2-Weronika Połczyńska, a w grupie  chłopców: 1- Wiktor Malec, 2- Kacper Kołodziej, 3- Krzysztof Matela. Wszyscy uczestnicy  otrzymują słodycze i nagrody pocieszenia a zwycięzcy za miejsca I- III nagrody i dyplomy tym razem ufundowane przez UKS IMPULS.

 Szczegółowe wyniki oraz punktację po trzech  turniejach  można obejrzeć w gablocie szkolnej. Na kolejny turniej  zapraszamy już w lutym.

Wszyscy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności  gry w tenisa mogą ćwiczyć podczas treningów w poniedziałki, środy i piątki, na lekcjach wf lub samodzielnie przy stole w holu sali gimnastycznej.

 

II GRAND PRIX POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI

38 zawodników i zawodniczek wzięło udział w II Grand Prix w tenisie stołowym w kategoriach młodzików(rocznik2003 i młodsi) oraz juniorów(rocznik 1998 i młodsi) rozegranym w Gizałkach w grudniu.

W tej grupie znalazło się 8 zawodników UKS Impuls pod okiem trenera Eugeniusza Koczorowskiego. Najlepiej wypadli Kasia Swora i Wiktor Malec, którzy zajęli trzecie lokatę i brązowe medale wśród juniorów. W grupie nagrodzonych dyplomami znaleźli się pozostali zawodnicy: juniorzy 4- Krzysztof Matela, 6- Mateusz Staniewski i młodzicy: 5-Marcelina Faja, 6-Olga Zydorczyk, 5-Fluder Łukasz.

Kolejne III turnieje z cyklu Grand Prix rozegrane zostaną już w styczniu.

16.01 w Zdunach w kategoriach żaków i kadetów oraz 30.01 w Gołuchowie młodzicy i juniorzy.

Rusza runda rewanżowa rozgrywek A klasy w tenisie stołowym

17 stycznia rozpoczyna się runda rewanżowa rozgrywek A klasy kalisko-konińskiej w tenisie stołowym. Pierwszą część rozgrywek młoda drużyna Impulsu Zduny zakończyła dwoma zwycięstwami.  W grudniu na wyjeździe pokonała drużynę z Siedlikowa aż 10:4. Zawodnicy IMPULSU prowadzili od samego początku - po pierwszych grach indywidualnych i deblach wynik był 5:1. W dalszej części spotkania gospodarze wywalczyli już tylko 3 punkty. Drugi mecz rozegrany w Zdunach z Tarchalanka Tarchały  zakończył się wynikiem 10:5 dla Zdun.  W drużynie Zdun grają: Wiktor Malec, Krzysztof Matela, Katarzyna Swora, Weronika Połczyńska , Mateusz Staniewski i Tomasz Kasprzak. Dzięki udziałom w rozgrywkach mają okazję doskonalenia swoich umiejętności co widać po coraz lepszym wynikach. Działalność UKS IMPULS sponsoruje Gmina Zduny.

Na czele tabeli grupy południowej jest niepokonany UKS II Daniszyn z 12 punktami, za nim KS Krotosz i LZS Przygodzice z 9pkt, potem z 4 punktami aż 3 drużyny: Piast III Ostrzeszów, LZS Siedlików i UKS Impuls Zduny. O ostatecznej pozycji decydują więc tzw. małe punkty.

Szczegółowe wyniki i plan rozgrywek można obejrzeć na stronie http://www.wzts.pl

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia w dniu 16 grudnia 2015 roku świetlica szkolna zorganizowała wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych w Krośnicach.  Pod opieką przewodnika dzieci zwiedziły zakład i obejrzały wystawę bombek. Poznały  również etapy powstawania bombki. Uczniowie przekonali się, że praca przy produkcji bombek wymaga zarówno dużego talentu jak i cierpliwości. Atrakcyjnym  punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i bliskich. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę z własnym imieniem oraz własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.   Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt. 

PODSUMOWANIE XVI EDYCJI KONKURSU "ZBIERAMY ZUŻYTE BATERIE" 2015r.

Konkurs zbiórki zużytych baterii był XVI edycją konkursu organizowanego przez ZWIĄZEK GMIN ZLEWNI GÓRNEJ BARYCZY Z SIEDZIBĄ W KROTOSZYNIE, WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA, ROLNICTWA I LEŚNICTWA STAROSTWA POWIATOWEGO W KROTOSZYNIE oraz REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W KROTOSZYNIE . Szkoła Podstawowa otrzymała podziękowanie od Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy za udział i zaangażowanie w zbiórkę baterii oraz ranking placówek w kategoriach konkursowych. Jednocześnie zapraszając naszą placówkę do udziału  w kolejnych edycjach .

 - największa ilość baterii ogółem zebrana przez szkołę – Szkoła Podstawowa  w Zdunach zdobyła 8 miejsce na 40 szkół.- zebraliśmy 12 165 sztuk baterii.

 - największa ilość baterii zebrana w szkole w przeliczeniu na jednego ucznia Szkoła Podstawowa w Zdunach zdobyła 22 na 40 miejsc – w przeliczeniu na jednego ucznia  -  32,267szt

Celem konkursu było zaangażowanie dzieci i młodzieży w tworzenie nowego systemu gospodarki odpadami wytwarzanymi w gospodarstwach domowych oraz wyselekcjonowanie jak największej ilości zużytych baterii z odpadów komunalnych, co w konsekwencji wpłynie na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Wigilijny czas…

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, dlatego w naszej szkole dnia 22.12.2015 odbył się dzień specjalny. Dzień ten rozpoczął się apelem w wykonaniu uczniów klas III, który wprowadził  nas w świąteczny nastrój. Podczas spotkania przypomniano nam o tradycjach bożonarodzeniowych, pojawiły się postacie Maryi, Józefa, Trzech Króli oraz Pasterzy. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych polskich kolęd, które przeplatały się z piosenkami świątecznymi. Na scenie zaprezentowali się także młodzi artyści , którzy wykonali na własnych instrumentach kolędy. Po apelu odbył się konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy. Ostatnim elementem tego dnia były spotkania w klasach. Dzieci dzieliły się opłatkami , śpiewały kolędy i w miłej atmosferze napełnieni duchem świąt udały się do domów, by celebrować ten czas ze swoją rodziną. 

RADA RODZICÓW I DYREKCJA
ZESPOŁU SZKÓŁ W ZDUNACH
zaprasza na

ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ

w dniu 9 stycznia 2016r.

 bilety w cenie 180zł od pary
do nabycia w sekretariacie szkoły

tel. 62 721 55 13

 

 

Tak uczniowie naszego gimnazjum obchodzili "Pamięć o przeszłości i naszych przodkach".
Autorzy filmu: Szymon Maciejewski i Miłosz Mądroszkiewicz.

Wzorem lat ubiegłych w ostatnim dniu nauki w roku 2015 młodzież gimnazjalna spotkała się ze swoimi wychowawcami i nauczycielami przy wigilijnych stołach. Jak tradycja nakazuje nie zabrakło prezentów i kolęd. Odbyły się również konkursy na najładniej przystrojony stół wigilijny, najpiękniejszy stroik świąteczny, dekorację pierników i rozpoznawanie smaków świątecznych. Miejsce miał również konkurs wiedzy, który dotyczył tradycji, zwyczajów adwentowych i bożonarodzeniowych zarówno w Polsce jak i za granicą. 

 

 

25 listopada 2015 roku odbyła się XXIV edycja Powiatowej Olimpiady wiedzy o Zdrowiu Międzynarodowym i Polskim Czerwonym Krzyżu. Celem konkursu było wykształtowanie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie. Na wynik składała się ocena testu składającego się z 30 pytań. III miejsce w powiecie zajęła Zuzanna Olejniczak z klasy III c

 

 

Wystawa klocków LEGO we Wrocławiu

Klocki LEGO zna chyba każdy, gdyż bawią dzieci już od 1949 roku.  Nazwa klocków utworzona z duńskiego zwrotu „Leg godt” (baw się dobrze), a po łacinie wyraz „Lego” znaczy „składam”.

Uczniowie klasy IIb i IIc mieli okazję obejrzeć największą w Polsce wystawę budowli z tych klocków na wrocławskim stadionie piłkarskim.  10 tirów klocków i sprzętu, 1500 m kw. powierzchni, niemal 100 makiet prezentujących fantastyczne budowle z kilku milionów klocków Lego, największy na świecie Titanic i Fun Park – strefa zabawy klockami to wszystko było w programie wycieczki zorganizowanej 4 grudnia br. przez panie: H.Płonkę, M.Kulus oraz K.Jankowską-Grzybek. 

Wieczornica
Dnia
2.12.2015r. odbyła się wieczornica pod tytułem " A jednak po nas coś zostanie......". Spotkanie odbyło się w godzinach popołudniowych, na sali gimnastycznej. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miasta, nauczyciele oraz rodzice uczniów naszej szkoły biorących udział w wieczornicy. Celem imprezy było chwilowe zatrzymanie się nad życiem i śmiercią, refleksja nad tym jak żyć aby po nas coś zostało. Słowami przewodnimi były słowa Matki Teresy z Kalkuty dotyczące życia i cierpienia. Atmosferę  podczas spotkania ubogaciła oprawa muzyczna przygotowana przez pana Adama Szczuraszka oraz część artystyczna za, którą odpowiedzialne były pani Mirosława Płonka, Agnieszka Karolak-Raś i Magdalena Smektała. 

Wystawa malarstwa

            14 grudnia uczniowie klas I naszego Gimnazjum wraz z wychowawcami udali się do Biblioteki Miasta i Gminy, aby zapoznać się z pracami plastycznymi p. Feliksa Płonki, malarza – amatora pochodzącego z Perzyc, a obecnie mieszkańca Krotoszyna.
Wprowadzenia do wystawy dokonała dyrektor biblioteki, p. Mirosława Szymczak. Krótko zaprezentowała technikę malarską, jaką posługuje się p. Płonka, przedstawiła tematykę prac autora, zaprosiła uczniów do uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych przez bibliotekę, a później uczniowie i nauczyciele „nasycali” oczy paletą barw, kształtów, wrażeń.

Ogólnopolska Olimpiada z języka angielskiego OLIMPUS – etap szkolny

Etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady ‘Olimpus’ z języka angielskiego przeprowadzony został 4 grudnia 2015r. pod opieką mgr Hanny Kozupy
i mgr Marii Matuszczak. Uczestnikami było 60. uczniów klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Zdunach. Test trwał 45 minut, składał się z 30 pytań i podanych do nich 4 odpowiedzi. Tylko jedna z podanych odpowiedzi była poprawna. Sprawdzał wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki.

Wśród wszystkich chętnych wyłoniono 19 najlepszych uczniów, którzy wezmą udział 13 stycznia 2016r. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUS.

„Balladyna” dla gimnazjalistów.

            Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia przygotował spektakl na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” w reżyserii Michała Hachlowskiego. W spektaklu w kinie „Przedwiośnie” w Krotoszynie 10 grudnia uczestniczyli uczniowie klas trzecich naszego Gimnazjum.
W ocenie uczniów spektakl był przygotowany atrakcyjnie, głównie postacie Grabca i Goplany zyskały uznanie młodych widzów. Nieco bez wyrazu wydaje się książę Kirkor, a Balladyna targana różnymi emocjami, ukryła je jakby dla siebie. Na pewno spektakl przypomniał młodzieży, że „w życiu nie ma drogi na skróty” i „że nie da się uciec od odpowiedzialności”.

Mikołajki z tenisem
7 grudnia na  trening tenisa stołowego zawitał Mikołaj. Zabawa rozpoczęła się od tzw. „tenisa ganianego”. Wszyscy zawodnicy bez względu na wiek i umiejętności walczyli przy kolejnych stołach o tytuł „Mikołajkowego króla”. Rywalizacja była zacięta, a ostatecznie zwycięski tytuł zdobył Krzysiu Matela. Następnie rozpoczęły się gry deblowe. Zawodnicy dobrani zostali w pary na zasadzie dobry-słaby i przystąpili do kolejnych rozgrywek. Zabawa była przednia. Jednocześnie było to doskonała okazja podnoszenia umiejętności dzięki konieczności współpracy graczy o różnych umiejętnościach i rozpiętości wieku-od klasy II  szkoły podstawowej do I szkoły ponadgimnazjalnej. W tej rywalizacji zwyciężyli Mateusz Staniewski i Kamil Szymański, na drugim miejscu para Wiktor Malec-Kasia Roszczak, a miejsce trzecie Weronika Połczyńska i Olga Zydorczyk. Wszyscy zawodnicy otrzymali słodkie mikołaje a zwycięzcy złote medale. 

NASZE GIMNAZJUM ODWIEDZIŁ MIKOŁAJ W TOWARZYSTWIE ŚNIEŻYNEK I RENIFERÓW.
NIE ZABRAKŁO SŁODYCZY :)

 

 

 

 

Profilaktyka Antynikotynowa w Gimnazjum

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

W Gimnazjum z okazji tego dnia Młodzieżowi Liderzy Zdrowia przeprowadzili we wszystkich klasach zajęcia warsztatowe na temat profilaktyki antynikotynowej. 

 

Mikołajki Gimnazjalne w Termach Poznańskich
Dnia 5 grudnia uczniowie Gimnazjum w Zdunach pojechali na wycieczkę do Poznaniu. Celem tej wizyty były Termy Maltańskie. Wszyscy uczniowie dobrze się bawili na zjeżdżalniach , rwącej rzece czy sztucznej fali. Na koniec skorzystali z kąpieli solankowych.

 

 

 

Stań Po Zielonej Stronie Mocy

Firma Slam Poland sp. z o.o. jest pomysłodawcą jak i organizatorem akcji ekologicznej Stań Po Zielonej Stronie Mocy. Założeniem akcji jest prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych z zakresu selektywnej zbiórki odpadów oraz recyclingu, poprawy świadomości ekologicznej. Celem akcji jest zbiórka m.in.: płyt CD/DVD/BR, zużytych telefonów, baterii, ładowarek od telefonów, etui od płyt CD/DVD/BR, kabli, pilotów (od TV), pendrivów, dysków HDD, słuchawek, układów scalonych i innych.

Szkoła Podstawowa w Zdunach  jako uczestnik programu akcji ekologicznej stawia na innowacyjność . Jesteśmy aktywnymi uczestnikami i prosimy  mieszkańców Zdun i okolic o pomoc w zbiórce. Naszym priorytetem jest skupienie uwagi na celu akcji . Ideą tego przedsięwzięcia jest identyfikacja z celami akcji oraz bezpośrednie zaangażowanie uczestników w projekt. Organizator przewidział nagrody dla Uczestników Akcji: placówek edukacyjnych. Przygotował KATALOG NAGRÓD. Nasza Szkoła otrzymuje punkty za zbierane odpady. Zgromadzone punkty mogą zostać wymienione na zamieszczone we wspomnianym powyżej katalogu nagrody dla szkoły.

VII Powiatowy Konkurs „GWARA WIELKOPOLSKA”

            Ola Kubów, Zuza Zimmermann i Ania Pruchnik uczestniczyły w konkursie 3 grudnia. Odbył się on w budynku Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej dla wszystkich uczestników oraz części ustnej dla sześciu finalistów. Nasze uczennice nie zakwalifikowały się do ścisłej czołówki, ale poradziły sobie całkiem nieźle, a przede wszystkim, jak same stwierdziły, udział w konkursie był ciekawym doświadczeniem życiowym. Wszystkie otrzymały dyplomy i drobne upominki.

VII Szkolny Rajd Mikołajkowy

            Koło turystyczne Gimnazjum w Zdunach zaprosiło młodzież i opiekunów do udziału w rajdzie turystycznym. Zaproszenie przyjęło 70 uczestników. Byli to uczniowie, opiekunowie oraz kilkoro rodziców. Gościliśmy grupę ze Szkoły Podstawowej w Gorzupi, Szkoły Podstawowej nr 4 z Krotoszyna, ZSS z Krotoszyna, Gimnazjum w Zdunach oraz „grupę rodzinną Jasia Grząki”.

            Po dojeździe do Lasocic turyści wyruszyli czerwonym szlakiem na „Wzgórze Joanny”, gdzie podziwiali wieżę Odyniec, ale przede wszystkim otrzymali prezenty od Mikołajów. Pogoda rozpieszczała, było ciepło i słonecznie, toteż spacer okazał się przyjemnością. Następnie uczestnicy dojechali do Milicza, gdzie przy akwarium poznali historię kolejki wąskotorowej, skorzystali z siłowni i zobaczyli, jakie gatunki ryb hoduje się w Stawach Milickich. Na koniec mogli zwiedzić kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. 

MALOWANIE FIGUREK

Malowanie gipsowych figurek to rewelacyjna zabawa nie tylko dla malucha ale i dla starszego dziecka. Oprócz wykonywania prac dzieci dowiadują się jak powstaje ceramika, poznają niezmienny od wielu lat proces tworzenia gipsowych  przedmiotów. W świetlicy duży nacisk kładziemy na wykonywanie samodzielnych prac . Zajęcia te nie są zwykłą lekcją plastyki, lecz podróżą w świat sztuki, która na długo pozostaje w pamięci. 

 

 

NAUCZANIE DZIECI WARTOŚCI

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Zdunach rozpoczęła drugą edycje programu „Z dzieckiem w świat wartości ”. Program polega na wprowadzaniu do systemu wartości moralnych uczniów cech istotnych dla ich postawy wobec siebie i innych.
Programem objęte zostały klasy I-VI.
Program ma na celu m. in.:

– kształtowanie w dziecku systemu i hierarchii wartości,
– rozwijanie w dziecku wewnętrznej niezależności i indywidualności,
– wprowadzanie dziecka w świat pojęć abstrakcyjnych oraz dokonywania wyboru i rozumienia pojęć dobra i zła, uwrażliwianie na piękno i dobro,
– odróżnianie tego, co rozwija i umacnia, od tego, co szkodzi i niszczy rozwój człowieka i więzi z innymi ludźmi.

W dniu 01.12. 2015 roku w naszej szkole odbył się dzień specjalny dla klas I- III poświęcony wartości „SZACUNEK”. Pierwszą godzinę dzieci spędziły w klasach  - miały edukację społeczną. Robiły minki, uśmiechy, plakaty.  Następnie wszystkie klasy zebrały się na małej sali gimnastycznej aby podziwiać swoich kolegów i koleżanki na występach wokalno – tanecznych. Następnie wszystkie klasy zebrały się na małym boisku szkolnym, gdzie wyruszyły ulicami Zdun w stronę  rynku. Każda napotkana osoba witana była głośnym „Dzień dobry” oraz częstowana lizaczkiem z napisem SZACUNEK.  Na rynku przed ratuszem odbyło się krótkie przedstawienie dla zebranych osób, w tym czasie grupy dzieci odwiedziły osoby starsze oraz instytucje z plakatami o szacunku.

AKCJA "PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE"

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów wszystkich klas do wzięcia udziału w akcji "Podaruj książkę bibliotece". Jeśli w domu na półce masz książkę, która nie jest Ci potrzebna, przekaż ją bibliotece szkolnej. Na pewno znajdą się chętni, aby ją przeczytać. W ten sposób wzbogacisz księgozbiór i pozostawisz po sobie pamiątkę w szkole. Mile widziane są książki skierowane do młodszych uczniów naszej szkoły, czyli bajki, baśnie i inne ilustrowane książeczki zawierające ciekawe opowiadania dla dzieci.

Pamiętajmy - książka czytana żyje dłużej!

   Regulamin: 

1.  Akcja trwa od 03 grudnia do 21 grudnia 2015 r.  
2.  W ramach akcji do biblioteki można przekazać książki skierowane

do   młodszych uczniów naszej szkoły, czyli bajki, baśnie i inne ilustrowane książeczki zawierające ciekawe opowiadania dla dzieci.

3. Stan książek musi być dobry.
4.  Książki przynosimy do biblioteki.
5.  Każdy uczeń biorący udział w akcji otrzyma pochwałę.
7.  Lista darczyńców będzie umieszczona w bibliotece szkolnej i na stronie internetowej szkoły.
8.  
Osoba, która przekaże bibliotece największą liczbę książek zostanie nagrodzona specjalną nagrodą. Przewidziana jest również słodka nagroda dla klasy, która zbierze największą liczbę książek.


Światowy Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25 listopada 2015 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły oraz dzieci
z Publicznego i Niepublicznego Przedszkola w Zdunach uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia zaproszeni goście przyszli do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.
Uroczysty dzień rozpoczął się od zaśpiewania piosenki "Jadą, jadą misie". Następnie widzowie poznali misie, z którymi wyruszyli na poszukiwanie skarbu. Aby dotrzeć do skarbu trzeba było wykonać specjalne zadania. 

Andrzejki i Katarzynki w muzeum
Andrzejki i Katarzynki to wieczory wróżb, lania wosku i magii. Katarzynki były w dawnych czasach przypisywane kawalerom, zaś Andrzejki traktowane były jako wieczór wróżb dla panien. Z tej okazji klasy IIb i IIc wybrały się do Izby Muzealnej Zdunowskiego Ośrodka Kultury, by wziąć udział w specjalnych andrzejkowych zajęciach. Były wróżby, zabawy, bardziej i mniej znane zwyczaje katarzynkowo- andrzejkowe, próba odczytywania przyszłości, tradycyjne lanie wosku oraz pączki z wróżbą.
Dziękujemy Organizatorom za wspaniałą zabawę oraz przybliżenie uczniom zwyczajów i obrzędów tych dni.

 

Z wizytą w krotoszyńskim kinie
Spektakle w krotoszyńskim kinie Przedwiośnie za każdym razem sprawiają najmłodszym uczniom naszej szkoły wiele przyjemności i radości. Tak było i tym razem, gdy w poniedziałkowy poranek klasy I i II udały się na spektakl „Kot w butach” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.
Bajka o mądrym, sprytnym i przedsiębiorczym kocie, który sprawił, że jego biedny i niezbyt zaradny pan odniósł sukces, zaprezentowana została przez Teatr Współczesny w pomysłowej i zabawnej formie. Dynamiczne i bardzo dowcipne przedstawienie zawładnęło sercami najmłodszych widzów, także dzięki niesamowitym efektom specjalnym.
Kot w butach przekonał widzów, że inteligencja, bystrość umysłu i wiara w siebie znaczą więcej niż bezwzględna siła, czy podstępna moc. 

Nasza szkoła we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminą Zduny  zorganizowała 23 listopada 2015 o ogdz. 17.00 w Centrum Animacji Społecznej w Zdunach (Dom Strażaka) konferencję dla rodziców, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych tematem zagrożeń istniejących w cyberprzestrzeni. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z najważniejszymi i najnowszymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie wirtualnym, a będącymi powszechnym zagrożeniem środowisk oświatowo-wychowawczych, zwłaszcza szkoły i rodziny. Głównymi prelegentami byli  specjaliści z Warszawy tj.: prof. dr hab. Józef Bednarek, pedagog, dydaktyk, medioznawcza, ekspert w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni, pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni humanistycznych i pedagogicznych oraz dr Anna Andrzejewska,  pedagog w zakresie edukacji informatycznej i medialnej, ekspert w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni, także pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni pedagogicznych. Obaj są autorami wielu publikacji w zakresie tej tematyki.

ROZGRYWKI SPORTOWE - MAŁY MISTRZ
Uczniowie klas II b i II c gościli kolegów i koleżanki ze szkoły Podstawowej Nr 2 z Trzebnicy.

Nie było zwycięzców i zwyciężonych, liczyła się tylko wspaniała zabawa, bo przecież ….

W ZDROWYM CIELE – ZDROWY RUCH!!! 

 

 

  Dbamy o środowisko
    Jak każdego roku uczniowie Gimnazjum w Zdunach przyłączyli się do konkursu ekologicznego „Zbieramy Zużyte Baterie”. Organizatorem konkursu jest Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy z siedzibą w Krotoszynie. Celem konkursu, jak piszą organizatorzy, jest „zaangażowanie dzieci i młodzieży w tworzenie nowego systemu gospodarki odpadami i wyselekcjonowanie jak największej ilości zużytych baterii z odpadów komunalnych, co w konsekwencji wpłynie na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko”.

            Wyznaczeni uczniowie przeliczyli zebrane baterie, zapakowali je w przygotowane pojemniki i tym samym tegoroczna akcja została zakończona. Zebrano 4155 baterii.

„Zemsta” klas pierwszych !

            Teatr Współczesny z Krakowa przygotował w klasycznej inscenizacji „Zemstę” Aleksandra Fredry. Reżyserem spektaklu jest Bartosz Jarzymowski. Premiera sztuki miała miejsce w Krakowie w 2015 roku.

            Przedstawienie mieli przyjemność obejrzeć uczniowie klas pierwszych Gimnazjum w Zdunach 24 października. Zrobiło na uczestnikach duże wrażenie. Ponieważ dwie klasy właśnie pracują nad tekstem lektury, słowa padające ze sceny nie były obce. Również stroje aktorów, temperamenty bohaterów, dekoracja sceny – te wszystkie elementy uczniowie mogli porównać. Okazało się, że rzeczywiście wszystko się zgadzało, no może poza fragmentami śpiewanymi i … Wacławem w worku!  Ale za to wiemy, jak wygląda noszony przez Papkina kapelusz stosowany …

Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY



 

d>

 

l>dy>l>ml>d>

 

l>dy>l>