Zespół Szkół w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

odwiedziło nas
  139476

osób


„SZKOŁA DLA RODZICÓW”

Kontrola rodzicielska
 systemu Windows

 

Prace komputerowe
uczniów

 

 


Aktualności 

30 listopada 2016 roku, o godz. 16.30 w Zespole Szkół w Zdunach odbył się wieczór poetycki pt.: „Wędrówką życie jest człowieka…”. Młodzi artyści poprzez wybrane wiersze Elżbiety Skorupskiej – Raczyńskiej i tematycznie dobrane piosenki opowiadali zaproszonym gościom o miłości płynącej z poezji, darach życia, co dla człowieka najdroższe, najcenniejsze. Wędrówka prowadziła przez dzieciństwo, miłość ojca i matki, pierwsze porywy serca, głosy zakochanych, ale także ukazała kręte drogi ludzkiej egzystencji; trudną miłość, zawody i rozczarowania.

         Wieczór poetycki przygotowany został przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz nauczycieli Mirosławę Płonkę, Magdalenę Smektałę i Agnieszkę Karolak – Raś. 

Dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Krośnicach. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. 
Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła! Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali. 

Świetlicowy Klub Turystyczny  „Rower”  działający przy świetlicy szkolnej, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia,  zorganizował w dniu 3.12.2016 roku wycieczkę do Krainy           Św. Mikołaja, która znajduje się w Deli Parku w miejscowości Trzebaw/Rosnówko. Ponieważ wyjechaliśmy dosyć wcześnie po drodze zatrzymaliśmy się w Rogalinie, aby zobaczyć ogromny park   w którym rosną bardzo stare dęby, oraz piękny pałac. Następnie pojechaliśmy do Puszczykowa , gdzie znajduje się muzeum Arkadego Fidlera – słynnego pisarza i podróżnika. Muzeum powstało w rodzinnym domu Fidlerów, gdzie zgromadzono ogromną ilość eksponatów przywiezionych z wielu podróży. Można zobaczyć również piramidę, która została zbudowana na wzór piramidy Cheopsa        i jest dokładnie 23 razy mniejsza oraz wejść na pokład repliki legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba w skali 1:1 „Santa Maria”. Wreszcie nadeszła pora, aby ruszyć w stronę Krainy Św. Mikołaja. Już z drogi było widać DELI Park skąpany w światełkach, strojnych choinkach i bogatych ozdobach świątecznych z prawdziwą Szopką Bożonarodzeniową, co wywołało wybuch radości naszych dzieci. Na miejscu deliparkowe elfy wprowadziły dzieci  w nastrój świąt, opowiedziały o ich genezie, tradycjach i zwyczajach, nie tylko polskich, ale także tych kultywowanych w innych krajach. Zwieńczeniem opowieści było wykonanie bombki , która na pewno zawiśnie na choince każdego dziecka.  Każde dziecko napisało również list do św. Mikołaja i siadając mu na kolanach osobiście mogło wyszeptać najskrytsze marzenia. Na zakończenie udaliśmy się na zwiedzanie parku, którego ścieżki zostały wyznaczone kilkunastoma kilometrami węży świetlnych, pojawiły się kolorowe ozdoby świąteczne, oświetlone zostały nawet niektóre miniatury budowli świata. I tak dobiegła końca fantastyczna przygoda.


FILM Z APELU Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

FILM Z APELU Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

6 grudnia 2016r. w naszym gimnazjum panował szczególny klimat. Do każdej klasy trafił Mikołaj w towarzystwie Reniferów. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani słodyczami.

            W tym wyjątkowym dniu społeczność gimnazjum przebrała się i z ułożonymi przez siebie hasłami maszerowała korytarzami  naszej szkoły. Cieszy nas fakt, że nasza młodzież dostrzegła wartości inne niż materialne i na transparentach umieściła napisy „Najlepszym prezentem jest rodzina” i „Prezent od serca nie z portfela”.

            Był to dzień pełen radości i uśmiechów. 

Dawid Marcisz, uczeń klasy III b gimnazjum, dotarł do finałowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego i Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego dla uczniów gimnazjum. Do obu konkursów przygotowywał się pod kierunkiem pani mgr Elżbiety Hejdysz.
Aby awansować do etapu wojewódzkiego musiał przejść przez etap szkolny i rejonowy. Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego odbył się 2 grudnia 2016r. w Koninie. Tam Dawid zmierzył się z rówieśnikami
z miasta Konina i Kalisza oraz z powiatów: kolskiego, konińskiego, słupeckiego, tureckiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego.
Jak widać rywalizacja była duża, ale Dawid wykazał się taką wiedzą, która otworzyła mu drogę do etapu wojewódzkiego.
Podobnie wyglądał jego awans do finału w Wojewódzkim Konkursie Fizycznym. Etap rejonowy miał miejsce 3 grudnia 2016r. w Kaliszu. Rywalizował tam z uczniami z miasta Kalisza i powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego.
Taki wielki sukces naszego ucznia możliwy był tylko dzięki temu, że Dawid opanował wiele treści wykraczających poza podstawę programowaną. Należy dodać, że wojewódzkie konkursy przedmiotowe są kierowane do uczniów szczególnie uzdolnionych wykazujących zainteresowanie pewnymi tematami i zagadnieniami.
Takim właśnie uczniem jest Dawid, któremu serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy by były one zapowiedzią do dalszych sukcesów!.

GIMNAZJALISTKI W FINALE

Niebywały sukces odniosły dwie uczennice zdunowskiego gimnazjum. Aleksandra Kasprolewicz oraz Patrycja Tokarz – uczennice III klasy gimnazjum – pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego pani Ewy Strugały dotarły do finałowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego w roku szkolnym 2016/2017. Po drodze bez większego problemu uporały się z etapem szkolnym konkursu, który dawał im przepustkę do etapu rejonowego. 19 listopada 2016 roku w Ostrowie Wielkopolskim stanęły do walki z uczniami rejonu krotoszyńskiego, kępińskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Ola i Patrycja rewelacyjnie zredagowały rozprawkę, charakterystykę zbiorową, przemówienie oraz rozwiązały szereg skomplikowanych zadań z teorii literatury i gramatyki języka polskiego. Przygotowując się do kolejnych etapów konkursu, uczennice musiały zgłębić długą listę lektur, na której znalazły się wiersze, bajki, dramaty, tragedie, komedie, poematy, powieści, opowiadania. Dziewczyny opanowały również zagadnienia związane z wiedzą o filmie i gatunkach filmowych. Obecnie przygotowują się do etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się w Poznaniu 21.01.2017 roku. Staną przed trudnym zadaniem, lecz zapał, z jakim opracowują zagadnienia na poszczególne etapy konkursu, młodzieńczy optymizm oraz bardzo dobre merytoryczne przygotowanie pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego pozwalają przypuszczać, że w ostatnim etapie konkursu gimnazjalistki uplasują się na wysokich pozycjach. Oli i Patrycji należą się szczere gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.  

MIKOŁAJ W SZKOLE

6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj wraz ze swoimi asystentkami.  Przybył do dzieci, aby obdarować je prezentami. Swoją obecnością sprawił wszystkim wiele radości. Dzieci uroczyście przyjęły Mikołaja wierszykami, piosenkami i występami artystycznymi na temat życzliwości i zdrowego odżywiania się. W zamian za dobre serduszka św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Dziękujemy. Atmosfera była radosna i pełna emocji. To wyjątkowy dzień dla każdego dziecka.

Mikołajki na sportowo

W przeddzień Mikołajek Zarząd UKS IMPULS zorganizował dla członków klubu  wesołe zabawy. Tenisiści doskonale bawili się nową zabawką sprawnościową –turnballem,  przy stołach grały mikołaje, a całość zakończył turniej „ biegany’ rozgrywany kolejno na 6 stołach. Zwycięzca Łukasz Fluder i wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów  słodkie Mikołaje.

 


Grudzień rozpoczął się w tym roku wyjątkowo. W czwartek pierwszego grudnia, wszyscy nasi gimnazjaliści wybrali się wraz z nauczycielami do Centrum Animacji Społecznej w Zdunach na niezwykłe, jak się okazało spotkanie. Po chwili oczekiwania i zastanawiania: ”po co w ogóle tu przyszliśmy?” wystąpił przed nami Dobromir Mak Makowski, który jest autorem programu „RapPedagogia”. Opowiadał o swojej pracy, o swoim życiu, o błędach które popełnił i o tym, że dał radę je naprawić ale chciałby aby młodzież współczesna, której problemy dostrzega i rozumie zastanowiła się nad sobą i wybrała mądrze! To było zaskakujące. Polały się łzy, ale to były łzy, które otwierają serce na dobro! Ukojeniem była muzyka, rap, który przemawia do młodzieży i nie tylko. Mądre słowa, poczucie humoru, wiele refleksji to wszystko na długo zapamiętamy.
Po południu o godz. 17.30 odbyło się spotkanie z rodzicami i nauczycielami. Każdy mógł zastanowić się nad tym „Kto dziś wychowuje moje dziecko?” To było kolejne zaskakujące spotkanie. Dobromir poruszył wiele współcześnie istniejących kwestii w wychowaniu, których rodzice często z powodu zabiegania nie dostrzegają. Wielu rodziców wyglądało na poruszonych. Wszyscy dostali pracę domową do wykonania. 

DYREKCJA, PEDAGODZY, GRONO PEDAGOGICZNE

Zespołu Szkół w Zdunach

SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ

wszystkich zainteresowanych
na konferencję pod hasłem:
„Kto dziś wychowuje Twoje dziecko?”
wystąpi: Dobromir Makowski – pedagog, autor programu „RapPedagogia”

Konferencja odbędzie się 1.12.2016r. o godz. 1730 w Centrum Animacji Społecznej

przy ul. Masłowskiego w Zdunach (Dom Strażaka).

Serdecznie zapraszamy!!!

Stypendium Burmistrza Zdun
UCHWAŁA NR XXIII/156/2016 RADY MIEJSKIEJ W ZDUNACH z dnia 26 października 2016 r.
w sprawie zasad przyznawania uczniom Stypendium Burmistrza Zdun za wyniki w nauce i wybitne
osiągnięcia.

 Regulamin przyznawania Stypendium Burmistrza Zdun dla uczniów szkół prowadzonych przez Gminę Zduny za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia.

II Grand Prix Południowej Wielkopolski młodzików i juniorów

         Srebro i dwa brązy to dorobek zdunowskich tenisistów w II GP rozegranym 3 grudnia w Gołuchowie. 30  zawodników z klubów tenisa stołowego z Ostrowa Wlkp., Gołuchowa, Taczanowa, Gizałek , Bożacina i Zdun wzięło udział w kolejnym turnieju eliminacyjnym rozegranym w dwóch kategoriach wiekowych: młodzików i juniorów. Zawodnicy zaprezentowali dobrą formę. Zwyciężyli najlepsi. Organizatorzy turnieju - OZTS Południowej Wlkp. i LZS Gołuchów przygotowali dla zawodników dyplomy za miejsca 1-6 i medale dla najlepszej trójki w każdej kategorii. W grupie  medalistów znalazła się trójka zawodników UKS IMPULS Zduny: srebro zdobył Wiktor Malec, a Kasia Swora i Marcelina Faja medale brązowe. Mateusz Staniewski był 5, Krzysiu Matela 6, 7 Mikołaj Fluder i Miłosz Kozłowski, a 8 Kamil Szymański. 


TEATRZYK ZŁOTA KACZKA
29 listopada  zagościł w naszej szkole  teatr z Kalisza. Tym razem czas umilił nam przedstawieniem pt. „Złota kaczka”. Podczas przedstawienia panowała cisza na widowni, co świadczyło o ogromnym zaciekawieniu. Przerwało to milczenie pojawienie się „szczura” którego wyjścia budziły wiele emocji. Aktorzy z niezwykłym humorem przedstawili przygody szewca Szymona, który chcąc pomóc dzieciom  z domu dziecka, wybiera się po złoto do Złotej Kaczki. W podziemiach zamku spotyka nietoperza Sufitka, który pomaga mu przedostać się przez ciemne korytarze. Szewczyk Szymon po drodze musi przechytrzyć Szarą Mysz oraz pozbawić mocy Wiedźmę Babuchę Burmuchę. Złota Kaczka obdarowuje Szewczyka złotem pod jednym warunkiem - żeby wydał wszystkie złote talary na swoje przyjemności. Jeśli uczyni inaczej - Kaczka zamieni go w kamień. Jednak dobre serce Szymona zwycięża i przekazuje złoto dzieciom. Złota Kaczka odczarowana postanawia wynagrodzić jego dobroć. Teatrzyk był bardzo pouczający, czego wyrazem były gromkie brawa, którymi nagrodziły artystów dzieci.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA I BAJKOWYCH  POSTACI

25 listopada w Dzień Pluszowego Misia bajkowe postacie wraz z Pluszowym Misiem udały się w wędrówkę do klas II i III, żeby spotkać się z dziećmi i wspólnie świętować. Było głośne czytanie bajki, zagadki i wspólna zabawa przy piosence o misiach oraz trochę słodkości . Na koniec spotkania Myszki Miki i Mini zachęcały uczniów do odwiedzania biblioteki, wypożyczania książek i uczestniczenia w zajęciach czytelniczych, które odbywają się w poniedziałki na 7 lekcji. Natomiast uczniowie klasy I przyszli do biblioteki, gdzie czekały na nich postacie z bajek. Na początku naszych zajęć przypomnieliśmy sobie historię zabawki pluszowego misia. Następnie dzieci zapoznały się z książkami  o misiach i rozwiązywały zagadki. Uczennica z klasy VI przeczytała im bajkę o Kubusiu Puchatku. Później pierwszaki dostały misie do kolorowania i opowiadały o swoich ulubionych maskotkach. Wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem: „ Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś!” 

WARSZTATY W LO

22 listopada br. grupa 18 uczniów i uczennic zdunowskiego gimnazjum pod opieką pań: M. Miśkiewicz- Żyto i H. Malec wzięło udział w zajęciach tzw. chemii w małej skali (small-scalechemistry – SSC) zorganizowanej przez p. W. Plewińskiego na terenie LO im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Warsztaty prowadzone były przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali działającego przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.

Eksperymenty chemiczne wykonywane były z wykorzystaniem nietradycyjnej aparatury. Klasyczny, szkolny sprzęt laboratoryjny został zastąpiony przedmiotami używanych w gospodarstwie domowym (np: słomki, klamerki, świeczki typu tealight).

Dzięki tym zajęciom młodzież mogła dowiedzieć się więcej o praktycznym zastosowaniu wiedzy chemicznej, a udział w nichz pewnością zaspokoił ciekawość poznawczą biorących w niej uczniów i być może zainspirował ją do własnych naukowych poszukiwań i doświadczeń.

Dnia 17 listopada reprezentacja dziewczyn naszego Gimnazjum w piłce siatkowej, trenowana przez mgr Zdzisława Malca przy naszym Gimnazjum w Uczniowskim Klubie Sportowym "Pionier", zajęła I miejsce w Międzywojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej O Puchar Niepodległości w Sycowie. Nasze dzielne siatkarki w pokonanym polu pozostawiły zespoły "Jedynki" Syców, "Młodzika" Domaszowice i MKS Kluczbork. Zwycięski zespół wystąpił w składzie:  Aleksandra Glinkowska,  Weronika Nowak,  Julia Durak, Weronika Ratajek,  Malwina Waldowska,  Patrycja Krzyżyńska  i  Aleksandra Baranowska. 
Koleżankom i trenerowi serdecznie gratulujemy, a nasze przeciwniczki zapraszamy już na rewanż do Zdun, 3 marca 2017 roku, kiedy to będzie organizowany przez UKS "Pionier" - "Turniej o Puchar Burmistrza Zdun", który uświetni 750 lecie naszego pięknego miasta. 

Światowy Dzień Życzliwości świętowaliśmy w naszej szkole już kolejny raz. Wcale nie dlatego, żeby w ten dzień być życzliwym ale dlatego, że wiemy jak to jest ważne, pamiętamy o tym na co dzień i chcemy wszystkim o tym przypominać: by byli życzliwi dla siebie i innych. Na ten dzień każda klasa przygotowała plakat na drzwi swojej sali z sentencjami  o życzliwości. Każdy uczeń przygotował dla swojego kolegi lub koleżanki z klasy order życzliwości i wszyscy postaraliśmy się w ten dzień przyjść ubrani w element stroju w żółtym kolorze. Było naprawdę kolorowo… Każdy uczeń odrysował na papierze, a potem wyciął swoją dłoń. Wszystkie wcięte dłonie trafiły do świetlicy gdzie powstał „łańcuch życzliwych dłoni”. Teraz udekorowane są nimi korytarze szkolne. Niektórzy uczniowie w czasie przerw próbują odnaleźć swoją dłoń J Bardzo miłym akcentem tego dnia była skrzynka pocztowa z pozdrowieniami. Samorząd uczniowski wraz z panią pedagog zorganizowali skrzynkę pocztową i przez ostatnie dwa tygodnie zbierane były zaadresowane kartki z pozdrowieniami. W dniu obchodów dnia życzliwości wszystkie kartki dotarły do adresatów, którzy z ogromną ciekawością i uśmiechem na twarzy czytali miłe słowa do nich kierowane. Młodsze klasy miały w ten dzień spotkanie z babcią Zosią. Pani Zofia Nowak  w ramach programu „Świat wartości” przeczytała dzieciom opowieść o chłopcu z Czeczeni, który przyjechał do Polski i tu zamieszkał. Dzięki tej historii uczniowie mogli sobie utrwalić czym jest szacunek. Potem babcia Zosia opowiadała o swojej podróży nad jezioro Bajkał. Pokazywała bardzo ciekawe zdjęcia, na których były także dzieci z Syberii. Okazuje się, że tam, tak daleko od nas dzieci także chodzą do szkoły i mają zadania domowe. Ponadto zrozumieliśmy, że dzieci na całym świecie potrzebują szacunku i życzliwości.

I TURNIEJ ZDUNOWSKIEJ LIGI TENISA STOŁOWEGO „CHCĘ BYĆ MISTRZEM”

21 listopada  23 tenisistów zainaugurowało tegoroczną edycję  młodzieżowej ligi  tenisa stołowego „Chcę byś Mistrzem”.   Trzy turnieje eliminacyjne i czwarty finałowy    pozwoli wyłonić najlepszych zawodników  - turniej jest otwarty dla wszystkich grających w tenisa.  Tegoroczne rozgrywki prowadzone są w obowiązujących w tenisie kategoriach wiekowych: żaków, młodzików, kadetów i juniorów, bez podziału na dziewczęta i chłopców. Po każdym turnieju prowadzona jest klasyfikacja punktowa, która zadecyduje o wyniku końcowym. Zwycięzcy otrzymują za miejsca I- III nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy słodycze i nagrody pocieszenia.  Uczestnicy turnieju  spędzają aktywnie czas i mają możliwość porównania swoich umiejętności. Organizatorem jest UKS IMPULS przy współpracy z dyrekcją ZS Zduny. Spotkanie prowadzili:  trener Eugeniusz Koczorowski  i prezes UKS IMPULS Alina Wilk. W pierwszym turnieju najliczniejsza  była grupa żaków, w której wystartowali najmłodsi tenisiści. Dla większości z nich był to pierwsze zawody w życiu i dostarczyły sporo emocji. Opiekę i wsparcie zapewniali im zaawansowani zawodnicy i trenerzy. A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

żacy:1- Mikołaj Zydorczyk, 2-Miłosz Kołodziejski, 3- Roszczak Katarzyna

młodzicy: 1- Marcelina Faja, 2- Kamil Szymański, 3- Olga Zydorczyk

kadeci: 1- Fluder Łukasz, 2- Weronika Połczyńska

Juniorzy:1-Malec Wiktor, 2 -Staniewski Mateusz , 3- Matela Krzysztof  

Dzień Życzliwości w Gimnazjum…

22 listopada gimnazjaliści obchodzili kolejny dzień życzliwości. Samorząd szkolny oraz pedagog zatroszczyli się, aby ten dzień był wyjątkowo radosny. Uczniowie , na drzwiach swojej klasy umieścili plakaty z sentencjami , informującymi o życzliwości. Chłopcy z klasy 2b tj. Filip K., Kacper D. oraz Maciej S. wykonali gazetkę na korytarzu szkolnym mówiącą o życzliwym człowieku. Ponadto Dominik B. oraz Jakub B. zbierali przez cały tydzień kartki z pozdrowieniami dla wybranej osoby. Kartki zostały wykonane bardzo starannie,a chłopcy dostarczyli je adresatom na godzinie wychowawczej. Wszyscy uczniowie wykonali również „ordery życzliwości” , które wręczyli wylosowanej osobie z klasy. Na korytarzu gimnazjalnym w tym dniu dominował kolor żółty- symbol życzliwości.

Cztery źywioły
W dniu 18 listopada uczniowie kl.3c przedstawili uczniom klasy pierwszej inscenizację pt. "Cztery źywioły". Dzieci w strojach przygotowanych przez rodziców inspirowanych ziemią, wodą, ogniem i powietrzem zaprezentowały czym są źywioły oraz jak bardzo są potrzebne dla istnienia naszej planety. Pierwszoklasiści nagrodzili małych aktorów brawami i uśmiechami. 

 


Obchody 750-lecia naszego miasta Zduny
Uczniowie klas III rozpoczęli cykl zajęć związanych z obchodami 750-lecia naszego miasta Zduny. Przygotowali plakaty o mieście dawniej, dziś i w przyszłości, szkicowali i rysowali budynki naszego miasta. Dzielili się wiadomościami o historii miasta, o jego zabytkach i przyrodzie. Tak, jak bogata jest historia Zdun, tak ciekawa była wędrówka jego ulicami, pełnymi zabytkowych domów. Uczniowie odgrywali rolę przewodnika po mieście, symulowali, jak nasza szkoła będzie wyglądała za sto lat. Byli bardzo zaciekawieni naszymi dziejami, cieszyli się, że mogli oglądać film z 20-lecia Samorządu Terytorialnego w Gminie Zduny.

„LAURKA DLA BIBLIOTEKI”

Taki tytuł miał ogłoszony przez bibliotekę z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek konkurs dla klas II – IV. Do konkursu zgłoszono 20 prac. Komisja w składzie J. Roszak, M. Płonka i K. Jankowska po wnikliwych obradach, biorąc pod uwagę pomysłowość , estetykę wykonania prac oraz treść życzeń skierowanych do biblioteki, przyznała I miejsce Amelii Nowackiej z kl. IV a, II miejsce Karolinie Krawiec z kl. IV b i III miejsce Konstancji Kulińskiej z kl. III a oraz trzy wyróżnienia: Weronice Głownickiej kl. II a, Kalinie Czubak kl. III a i Adamowi Tysiakowi kl. III c. Wszystkim uczestnikom konkursu  dziękujemy za piękne prace. 
Poza tym w  październiku na zajęciach z głośnego czytania dyskutowaliśmy na temat hasła tegorocznych obchodów:  ”KSIĄŻKA to dopiero początek…”, dzieci prezentowały także  swoje  ulubione książki. W czwartki, na długich przerwach uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o książkach i bibliotece, rozwiązując krzyżówki. Wszyscy jesteśmy przekonani , że to dobry początek przygody z książką w kolejnym roku szkolnym.

„Złota Żaba”

16 listopada 13 uczniów Gimnazjum w Zdunach wzięło udział w zmaganiach konkursowych w dziedzinie języka polskiego i literatury. Autorem konkursu jest Fundacja Edukacji Społecznej „EKOS” ze Swarzędza. Wiele pytań zaskoczyło uczestników, bo często zamiast wykazać się konkretną wiedzą należało wykazać się umiejętnością logicznego myślenia. Po ocenieniu prac okazało się, że najlepiej z zadaniami poradziły sobie: Aleksandra Kasprolewicz, która zdobyła 84,5 pkt na 100 możliwych do zdobycia i Wiktoria Maciaszek, która zdobyła 84 punkty. Tym samym dziewczyna zakwalifikowały się do II etapu konkursu, który odbędzie się w Swarzędzu 4 marca 2017 roku. Gratulujemy!

Warsztaty „reklamowe”

14 listopada klasy II a, II b oraz III c Gimnazjum w Zdunach uczestniczyły w zajęciach „Lekcja w kinie/Lekcja o mediach” przygotowanych przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Uczestnicy poznali zasady tworzenia reklam, sposób ich oddziaływania na odbiorcę, schemat manipulacyjny reklam oraz krótką historię tej bez wątpienia również dziedziny sztuki, o czym przekonały widzów reklamy mające formę dłuższych filmów. Po zajęciach warsztatowych uczniowie mieli przyjemność obejrzeć I część filmu pt. „Iluzja”.

„Jesienny rajd ekologiczny”

19 listopada uczniowie Gimnazjum w Zdunach, a było ich 19, pojechali do Antonina, by wziąć udział w rajdzie. Pogoda nie zachęcała do spacerów, ale nie było beznadziejnie. Przeszliśmy ścieżkę dydaktyczną wiodącą przez rezerwat przyrody „Wydymacz” – zobaczyliśmy 400 – letnie dęby antonińskie, pałacyk myśliwski zbudowany dla Antoniego Radziwiłła, który dwukrotnie gościł u siebie Fryderyka Chopina i, oczywiście, izbę pamiątek poświęconą sławnemu kompozytorowi. Na koniec rajdu zjedliśmy gorącą zupę w restauracji „Lido” i wzięliśmy udział w konkursach wiedzy ekologicznej. Nagrody zdobyli: Maciej Skrzypczak, Michał Miękus, Kasia i Natalia Kieńskie.

„Ta, co nie zginęła …”

Pod takim hasłem odbyła się akademia miejsko – gminna oraz akademia dla uczniów Gimnazjum w Zdunach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W programie znalazły się pieśni patriotyczne wykonywane przez chór złożony z uczniów Zespołu Szkół oraz utwory poetyckie prezentowane przez gimnazjalistów. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Zdun. Młodzież do występu przygotowywała się pod kierunkiem p. Zofii Wiatrak i p. Adama Szczuraszka. 

Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Zdun

            16 listopada na sali Zespołu Szkół w Zdunach rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Zdun z okazji Święta Niepodległości. W turnieju zorganizowanym przez Uczniowski klub Sportowy „IMPULS” wzięło udział 27 uczniów i uczennic z 7 szkół powiatu krotoszyńskiego. Uroczystego otwarcia przy dźwiękach fanfarów dokonał  Burmistrz Zdun Tomasz Chudy życząc zawodnikom sukcesów. W tegorocznym turnieju rozgrywki prowadzone były w dwóch grupach: osobno szkoły podstawowe i gimnazja. Zawody,dzięki którym poznaliśmy najlepszych tenisistów powiatu rozegrane zostały na 8 stołach, co zapewniło sprawny przebieg turnieju. Oprócz gier indywidualnych prowadzona była punktacja drużynowa szkół - dla szkoły punktowało 4 najlepszych zawodników. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwała prezes UKS UMPULS Alina Wilk. Uczestnikom kibicowali uczniowie ZS Zduny. 

Śladami Mickiewicza

W piątek, 4 listopada III A gimnazjum z wychowawcą p. Bogumiłą Bojewską wybrała się na wycieczkę klasową. Główną atrakcją było zwiedzenie Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Poznaliśmy historię klasycystycznego pałacu oraz przypomnieliśmy sobie biografię wieszcza i fragmenty jego utworów. Podziwialiśmy także widok rozciągający się na Szwajcarię Żerkowską z punktu widokowego. Kolejnym punktem programu były zabawy i pływanie w jarocińskim basenie. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do MCDonald`sa. Z wyjazdu jesteśmy bardzo zadowoleni. 

ŚWIAT WARTOŚCI –Klub Czytających Rodzin
W środę 9 listopada 2016 odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Czytających Rodzin. To był dobrze spędzony czas. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych propozycji książek do czytania z dziećmi. Każda mama z dzieckiem stworzyła herb swojej rodziny, który zawisł na wspólnym „drzewie” Klubu. Posłuchaliśmy też historii o mamie, która stała się smokiem. Było śmiechu co nie miara, ale tez wiele refleksji… Umówiliśmy się na kolejne spotkanie oraz ustaliliśmy, w co chcielibyśmy wspólnie się angażować na naszych spotkaniach. Pani Halinka tak nas zaciekawiła różnymi tytułami, że każdy uczestnik wyszedł z wypożyczoną książką do domu.  Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Zdunach 14 grudnia (środa) o godz. 17.00.

 

Reprezentacja naszego Szkolnego Klubu Europejskiego "EUROGIMZDUNY" w składzie Malwina Waldowska, Martyna Ozóg, Teodor Kryg, Wiktor Lachowski i Dawid Marcisz pod opieką mgr Zdzisława Malca, zajęła 7 miejsce w finale wojewódzkim IV Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej. Turniej składał się z trzech etapów. Do finału - który odbył się 28 października br. w Ostrowie Wielkopolskim -zostało zakwalifikowanych 13 zespołów z całej Wielkopolski na podstawie wykonanej pracy plastycznej nt. jednego z wybranych krajów UE. Furorę wywołała nasza praca plastyczna wg pomysłu Pana mgr Zdzisława Malca, a wykonana przez Malwinę Waldowską i Teodora Kryga.
Drugim etapem była prezentacja wybranego kraju, którym w przypadku naszego Klubu była Holandia. Ostatnim zadaniem był test z wiedzy o Unii Europejskiej, który zawierał aż 33 bardzo szczegółowe pytania. Nasz Klub Europejski debiutował w tym turnieju, dlatego zajęte przez niego miejsce jest dużym sukcesem, którego nam organizatorzy i inni finaliści bardzo gratulowali. Serdeczne gratulacje dla zespołu od całej społeczności uczniowskiej naszego Gimnazjum! 

‘’ŚWIAT WARTOŚCI’’ Klub Czytających Rodzin

Drodzy Rodzice dzieci z klas I-III !!!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Klubu Czytających Rodzin, które odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Zdunach w środę 09 listopada 2016 o godz. 17.00. Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie w rozwoju dziecka. Klub to możliwość spotykania się rodzin, które chcą wzajemnie wymieniać się pomysłami i inspirować się do tego, aby czytać dzieciom  jak  najczęściej. Będziemy wspólnie czytać, dyskutować na temat ciekawych książek, razem bawić się i realizować różne pomysły. Serdecznie zapraszamy!

U c z n i o w s k i   K l u b   S p o r t o w y  „I M P U L S”
zaprasza
na Turniej Tenisa Stołowego
o Puchar Burmistrza Zdun z okazji Święta Niepodległości 
W indywidualnych rozgrywkach biorą udział uczniowie
ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu krotoszyńskiego
Turniej odbędzie się dnia 16.11.2016r. o godz. 900    na sali Zespołu Szkół w Zdunach
Zapisy i losowanie godz. 830

  Regulamin turnieju

Dzień Specjalny – PAMIĘĆ O PRZESZŁOŚCI
W czwartek 27 października w szkole podstawowej odbył się Dzień Specjalny – PAMIĘĆ O PRZESZŁOŚCI pod hasłem: 750 lat miasta ZDUNY. Nauczyciele historii Maria i Grzegorz Kryg przygotowali dla uczniów klas IV – VI szereg atrakcji, z których największym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa POZNAJ ZDUNY. Polegała ona na wykonywaniu przez podzielonych na grupki uczniów różnorodnych zadań w czasie wędrówki po mieście. Odpowiedzi uczniowie umieszczali na specjalnych kartach otrzymanych przed wyjściem w teren. Każda z klas otrzymała inne zadania. Dzięki tej grze dzieci dowiedziały się wiele na temat historii miasta, zabytków oraz osób zasłużonych dla Zdun. Ważne jest to, iż zdobywając samodzielnie informacje miały przy okazji świetną zabawę. Po powrocie do szkoły uczniowie klas IV i V wzięli udział w konkursie dotyczącym znajomości topografii miasta, a następnie obejrzeli przedstawienia trzech legend zdunowskich. Spektakle – z dużym zaangażowaniem przygotowały klasy VI: VIa – Studnia św. Marcina; VIb – Król Jan Kazimierz w Zdunach; VIc – Św. Jadwiga w Baszkowie. Ten dzień z pewnością dzieci zapamiętają jako preludium obchodów wielkiego jubileuszu miasta. 

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

Uczniowie klasy III a i III b biorą udział w siódmej edycji projektu ‘Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem pierwszej Damy Agaty Kornhauser - Dudy. Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy pracy w grupie, zmienia nawyki żywieniowe, edukuje i zachęca do większej aktywności fizycznej.

W I części etapu jesiennego uczniowie przygotowali przedstawienie „Na straganie” i „Owocowe abecadło” w którym zaprezentowali wartości odżywcze warzyw i owoców i zachęcali do rezygnacji ze słodyczy. Rodzicom bardzo dziękujemy za przygotowanie strojów. 

Rozgrywki  A klasy w tenisie stołowym

                W tegorocznych rozgrywkach A klasy kalisko-konińskiej prowadzonych przez Okręgowy Związek Tenisa Stołowego Południowej Wielkopolski bierze udział 13 drużyn podzielonych na dwie grupy, które rozegrają ze sobą mecz i rewanż.
Zawodnicy UKS IMPULS Zduny rozegrali u siebie dwa kolejne mecze. W pierwszym młodzi zdunowiacy przegrali  z doświadczoną drużyną Barycz Przygodzice 4:10. 2,5 punktu wywalczył Wiktor Malec, 1 Kasia Swora i 0,5 Krzysztof Matela . Dla gości 3 punkty zdobył Grzegorz Wojciechowski, po 2,5 Ryszard Nykiel i Zbigniew Pietrzak i 2 Krystyna Michalak.
W kolejnym drużyna Impulsu pokonała po zaciętym i pełnym emocji meczu LKS III Gorzyce Małe 10:6. Mecz od samego początku był bardzo wyrównany. Po pierwszej kolejce gier indywidualnych i deblach  remis 3:3, podobnie po drugiej turze było 5:5. Dopiero trzecia tura przechyliła szalę na 8:6 dla Zdun a kolejne dwa mecze dały zwycięstwo gospodarzom 10:6 . Najwięcej punktów 3,5 tradycyjnie zdobył Wiktor Malec, 3 Tomasz Kasprzak, 2 Mateusz Staniewski, 1 Katarzyna Swora i 0,5 Krzysztof Matela. W drużynie gości  3,5 wywalczył Daniel Lis, po 1 Kamil Biniek i Szymon Skowronek, 0,5 Jaworski Andrzej.

Dnia 27.10.2016 roku w szkole obchodziliśmy „Dzień pamięci o przodkach” . Klasy I-III odwiedziły muzeum i zostały zapoznane z historią powstania miasta Zduny. Pani Łucja w przystępny dla dzieci sposób zainteresowała uczniów
z ciekawą „Legendą o powstaniu miasta Zduny”. W dalszej części dnia uczniowie poznawali zwyczaje rycerskie, elementy budowy zamku, tworzyli makiety i przygotowywali scenki średniowieczne. Klasę III b odwiedził rycerz średniowieczny, który zaprezentował swoja zbroje, opowiadał o rycerstwie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali rycerza. Klasy II wzięły udział w turnieju rycerskim, przebrane za rycerzy i księżniczki walczyli dzielnie i zdobywali punkty dla klasy. Najwięcej śmiechu i radości sprawiła jazda konna, czyli skoki na piłce. Na czas układali rozsypankę z kodeksem rycerskim. Turniej zakończył się wręczeniem nagród dla klas. I miejsce zdobyła klasa - II c, drugie – II b, trzecie – II a. Na koniec spotkania klasy III zaprezentowały swoje prace – czyli makiety zamków, herby i scenkę średniowieczna przed komisją. Jury przyznało nagrody, choć wybór był trudny i podkreśliło mocno, że zaangażowanie uczniów i rodziców w pracę było duże. Za trud i pomoc rodziców wychowawcy i dzieci są bardzo wdzięczni. Miejsce pierwsze zostało przyznane klasie III D, drugie III a, trzecie III b. Dzień przebiegł bardzo interesująco i aktywnie.

Zduny – wielkopolskie trójmiasto

  27 października uczniowie Gimnazjum w Zdunach uczestniczyli w kolejnym dniu specjalnym: „Pamięć o przeszłości i naszych przodkach”. Tegoroczne zajęcia skupione były wokół przeszłości najbliższej, tzn. historii Zdun.
Program składał się z trzech części połączonych wspólnym mianownikiem, czyli naszym miastem. Na sali gimnastycznej młodzież w formie zabawy mogła wykazać się znajomością zdunowskich ulic oraz topografią miasta, władz samorządowych naszej gminy i umiejętnością ułożenia z fragmentów herbu Zdun.
Wiele emocji wzbudził konkurs wiedzy o historii miasta, w którym startowały trzyosobowe drużyny klasowe. Pytania dotyczyły przeszłości tej naprawdę dalszej, ale i tej bliższej: zabytków, ludzi związanych z naszym miastem, ważnych wydarzeń historycznych itp.
Przygotowano także prezentację dotyczącą historii, zabytków, dziejów straży pożarnej, władz samorządowych, wizyt ważnych Polaków w Zdunach, filmu „Czerwone i złote” nakręconego w naszym mieście i najbliższej okolicy i innych lokalnych ciekawostkach.
Zajęcia podsumowano ogłoszeniem wyników w konkursach i rozdaniem nagród dla najlepszych. Dzień specjalny został przygotowany przez p. B. Bojewską, p. H. Malec i p. Z. Malca. 

Na rowery wskakujemy , kiedy tylko pozwala nam na to czas i pogoda. Tym razem, a był to piątek     23 września, zaraz po zajęciach w szkole, wyruszyliśmy na dwóch kółkach przez nasze okoliczne lasy w kierunku Baszkowa. Po drodze atrakcji było co niemiara, począwszy od piaszczystych dróg              po których nie można było jechać  (co wprawiało niektórych uczestników, zwłaszcza tych mniejszych w niezadowolenie) a skończywszy na wizycie w nowoczesnej oborze, gdzie właśnie na świat przyszedł mały cielaczek. Kiedy emocje trochę opadły, ruszyliśmy w kierunku Pałacu w Baszkowie, gdzie poznaliśmy jego historię oraz udaliśmy się na krótki spacer po przepięknym parku. Po malutkim posiłku znów wsiedliśmy na rowery, aby ruszyć w drogę powrotną.

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2016/2017 Świetlicowy Klub Turystyczny „Rower”, kontynuując z lat poprzednich promocję zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego,  połączonego ze zwiedzaniem,  wyruszył w pierwszą trasę rowerową . Jak to na początek, żeby nie zmęczyć kochanych uczestników, trasa była niezbyt długa. Udaliśmy się do Krotoszyna ścieżką rowerową przez Chachalnię, aby przy okazji podziwiać piękną przyrodę naszych okolicznych lasów, gdzie czekali na nas miłośnicy zabytkowych samochodów ze swoimi wspaniałymi pojazdami. Wszyscy byli pod wrażeniem wiekowych limuzyn i chętnie wysłuchali  historii każdego auta. Pełni emocji i marzeń wróciliśmy do domu. 

Koncert „DUET PERKUSYJNY” w wykonaniu Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”.

24 października  2016 roku  gościliśmy muzyków z Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ” - Duet Perkusyjny w składzie: Dominik Rosłon i Piotr Pietrzak. Poznaliśmy różne oblicza perkusji.  W programie muzycy wykonali różnorodne utwory muzyczne: od klasyki w nowoczesnym wydaniu, aż do rapu. Stałym punktem programu było wspólne muzykowanie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i bawili się przy muzyce. Już czekamy na następny koncert.

Drużynowe Mistrzostwa Powiatu SZS w tenisie stołowym

W dniach 20 i 24 października w Kobylinie rozegrane zostały Drużynowe  Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. W zawodach wzięło udział 6 drużyn gimnazjalnych i 9 ze szkół podstawowych. Dwie najlepsze drużyny w każdej kategorii reprezentować będą powiat krotoszyński na zawodach rejonowych. Wśród nich aż dwie drużyny ze Zdun. 

 

 

„ Perkusja inna niż z You Tube’a”

            W poniedziałek, 24 października cała młodzież Gimnazjum w Zdunach uczestniczyła w spotkaniu z muzykami: p. Dominikiem Rosłonem oraz p. Piotrem Pietrzachem.

            Uczniowie poznali różne rodzaje instrumentów perkusyjnych: typową perkusję, kabasy, guiro, marakasy, shakera, conga, bongosy i … krowi dzwonek. Mogli sami zagrać na niektórych instrumentach, towarzysząc w koncercie gościom.

            W programie można było m.in. wysłuchać współczesnych aranżacji znanych dzieł, np. arii z „Carmen” Bizeta, „Tańca z szablami” Chaczaturiana czy piosenki szwedzkiego zespołu ABBA „Mamma Mia”. 


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wicedyrektor szkoły pani Iwona Skowrońska złożyła życzenia nauczycielom,  pracownikom oświaty i uczniom. Ukoronowaniem uroczystości była część artystyczna „Dzień nauczyciela z Jasiem i Małgosią” przygotowana przez uczniów klasy II c i II d pod kierunkiem pani Hanny Pawlak i Anny Kajewskiej.

Z wizytą w krotoszyńskim kinie

12 października 2016 roku klasy I, II i III udały się do kina Przedwiośnie w Krotoszynie na spektakl „Doktor Dolittle i jego przyjaciele” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.
Spektakle sprawiają najmłodszym uczniom naszej szkoły wiele przyjemności i radości.
"Doktor Dolittle i jego przyjaciele" to rodzinny, kolorowy i rozśpiewany spektakl o perypetiach sympatycznego doktora - weterynarza.  Dzięki kolorowym maskom, zawrotnemu tempu i dowcipnym piosenkom  młodzi widzowie udali się w niezapomnianą podróż w głąb Afryki. Przedstawienie miało również przesłanie skierowane do najmłodszego widza, że w ludzkim świecie, w którym o wszystkim decydują pieniądze i  powodują wiele kłopotów,  ważniejsze są uniwersalne wartości, jak dobro i chęć pomocy innym.

Przedstawienie "Jaś i Małgosia"

 

 

 

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

            Uczniowie Gimnazjum w Zdunach pod opieką p. M. Piotrowskiej i p. J. Basty przygotowali apel prezentujący obecną kondycję współczesnego nauczyciela. Oj niełatwo mu, niełatwo: tony dokumentów, awans zawodowy, stres, choroby… Wszystko to zostało przedstawione w sposób humorystyczny i dowcipny. Pedagodzy i pracownicy Gimnazjum zostali odznaczeni medalami „Wspaniały Nauczyciel” w różnych kategoriach. Dyrektor Zespołu Szkół, mgr A. Hejdysz podziękował młodzieży za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie apelu.  

Dyskoteka …

            13 października Samorząd Szkolny zdunowskiego Gimnazjum zaprosił uczniów i nauczycieli na dyskotekę szkolną z okazji Dnia Nauczyciela. Było wielu chętnych do zabawy i świętowania. Zdjęcia mówią same za siebie …

 

 

Palmiarnia

Uczniowie klas IIa i IIb wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Poznania. Spieszymy donieść, że była to wspaniała przygoda, którą polecamy innym. Odwiedziliśmy największą w Polsce palmiarnię, w której mogliśmy poczuć się jak w tropikach. Poznaliśmy pięć różnych palm: cukrową, kokosową, butelkową, miodową oraz daktylową królewską, która w warunkach naturalnych występuje tylko na wyspach kanaryjskich. Dowiedzieliśmy się jak pożyteczną rośliną jest kaktus oraz, że roślinka o którą u nas w domach bardzo się dba i zabiega czyli storczyki to chwast. Polecamy obejrzeć zdjęcia z tej wyprawy, jest tam wiele ciekawych okazów. Po wizycie w palmiarni z całych sił staraliśmy się zdążyć zobaczyć poznańskie koziołki na Starym Rynku. Zabrakło nam jednej minuty by widzieć jak trykają się wzajemnie, za to ujrzeliśmy je już pogodzone i po chwili chowające się w swojej kryjówce. Mamy więc plan powtórzyć wizytę na poznańskim rynku by jednak zobaczyć ten szczególny dla tego miasta widok. Chwilę później udaliśmy się z wizytą do Muzeum Rogala. To było pyszne spotkanie. Wszyscy chętni dostali czapki kucharskie i mogli poczuć się prawdziwymi cukiernikami: gnietliśmy ciasto, ubijaliśmy, wałkowaliśmy, kroiliśmy, napełnialiśmy nadzieniem, a nasze panie zawijały odpowiedni kształt rogala. Wcale nie było to łatwe. Na koniec dostaliśmy na próbę po kawałku oryginalnego rogala świętomarcińskiego, do którego przygotowania trzeba mieć specjalny certyfikat. W czasie całego spotkania nauczyliśmy się też kilku ciekawych słów gwary poznańskiej np. szczun czy mela. Kolejnym punktem naszej wyprawy było lotnisko „Ławica” w Poznaniu. Tam na pewno wszyscy kiedyś wrócimy i polecimy, bo tym razem tylko oswajaliśmy się z tym miejscem. Widzieliśmy długie korytarze, straż graniczną czyli takich jakby żołnierzy pilnujących lotniska, a na tarasie widokowym udało nam się zobaczyć jak odlatuje samolot. To musi być niesamowite doświadczenie! Wszystko jeszcze przed nami i mamy nadzieję, że niedługo znów czeka nas jakaś przygoda…  

I GRAND PRIX POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI W KATEGORII ŻAKÓW/CZEK ORAZ KADETÓW/EK

15 października 2016 roku w Gizałkach rozegrany został turniej tenisa stołowego w dwóch kategoriach wiekowych: najmłodszych żaków (rocznik 2006 i młodsi) i kadetów (2002 i młodsi). Gościem specjalnym zawodów był  Wang Zeng Yi.  "Wandżi”, bo tak w Polsce go wszyscy nazywają,  to chiński tenisista stołowy reprezentujący Polskę. Członek kadry narodowej i olimpijskiej Obecnie najlepszy tenisista stołowy w Polsce. Wandżi przyglądał się zmaganiom młodych tenisistów, chętnie rozdawał autografy i uczestniczył w pamiątkowych fotografiach a po zakończeniu zawodów osobiście wręczał dyplomy, medale i puchary zwycięzcom. Tym razem podium opanowali gospodarze czyli zawodnicy z Gizałek, którzy byli najlepsi we wszystkich kategoriach. W zawodach uczestniczyło siedmioro zawodników UKS Impuls Zduny. Najlepiej wypadła Marcelina Faja -4 miejsce w kadetkach, 6 miejsca zajęli Kasia Roszczak i Miłosz Kołodziejski a Olga Zydorczyk, Miłosz Kozłowski i Łukasz Fluder zajęli miejsca 7-8. 

W środę 5 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia, któremu towarzyszyli zebrani goście: dyrektor i wicedyrektor szkoły, rodzice uczniów, policjanci.

   W tym roku szkolnym 2016/2017 powstała tylko jedna klasa pierwsza. W tymże zespole, w klasie Ia uczniów jest niewielu, mimo to pasowanie miało  charakter uroczysty. Program artystyczny powstał wspólnie przy udziale uczniów z  klasy IVa. Dzieci z klasy pierwszej śpiewały piosenki, prezentowały układ taneczny, recytowały wiersze oraz pochwaliły się wiedzą zdobytą w miesiącu wrześniu, odpowiadały na pytania. Natomiast koledzy i koleżanki z klasy czwartej w formie humorystycznej wprowadzili swoich młodszych kolegów w progi szkoły, przekazali swoje doświadczenia, pomysły i rady.

    W końcowej części uroczystości dyrektor szkoły ogromnym ołówkiem pasował dzieci na uczniów Zespołu Szkół w Zdunach.

Po pasowaniu na uczniów czekała niespodzianka w postaci upominków oraz spotkanie z Pyrkiem, wielkopolską maskotką Policji, z innowacyjnego policyjnego serwisu edukacyjnego stworzonego dla dzieci.

      Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za przybycie na uroczystość, a pierwszakom życzymy samych szóstek, twórczych działań, zapału do pracy w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. 

Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach informuje, że w dniu 18 października 2016 roku odbędzie się spotkanie z rodzicami.  Prosi się o niezawodną obecność na ww. spotkaniu.

Harmonogram spotkań:

klasy I – III szkoła podstawowa godzina 1600

klasy IV – VI szkoła podstawowa godzina 1630

klasy I – III gimnazjum godzina 1700

Z poważaniem:
Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach
mgr Andrzej Hejdysz

GROMADA ZUCHOWA „TROPICIELE” ZAPRASZA NA ZBIÓRKĘ

W PIĄTEK O GODZ. 15:00

DRUŻYNA HARCERSKA „ POSZUKIWACZE” ZAPRASZA NA ZBIÓRKĘ

W PIĄTEK O GODZ. 16:00

 

 

GIMNAZJALNY DZIEŃ CHŁOPAKA
23 Września klasa IIIc z okazji Dnia Chłopaka była nad stawem.  Po krótkim szkoleniu przeprowadzonym przez Pana Damiana Otworowskiego, cała klasa pływała kajakami. Następnie odbyły sie zawody w parach mieszanych wokół stawu. Wszyscy bardzo się starali a co niektórym nawet spadły buty z wysiłku i zaangażowania. Wspólne popołudnie  przygotowały dziewczyny, które pomyślały o pizzy ,plackach i wspaniałej słonecznej pogodzie. Impreza zakończyła sie wspólna biesiadą i wymiana spostrzeżeń. Wszyscy się dobrze sie bawili.

Europejski Dzień Języków w Gimnazjum

30 września w gimnazjum tradycyjnie jak co roku świętowaliśmy kolejne obchody Europejskiego Dnia Języków. Tegoroczne hasło tego dnia brzmiało: „Języki to nasza siła”. Młodzież gimnazjalna przygotowywała się do tego wydarzenia już wcześniej. Pierwszym zadaniem jakie miała wykonać każda klasa, było wykonanie plakatu reklamującego Europejski Dzień Języków Obcych. Technika konkursu była dowolna, liczył się pomysł i wykonanie. W tym konkursie nauczyciele zespołu języków obcych postanowili wyróżnić dwie klasy: klasę I b i III b . Uczniowie, którzy wykonali plakat otrzymali nagrody indywidualne. Kolejnym konkursem (prowadząca P. J. Wojcieszak- Żyto) przed rozpoczęciem obchodów, był konkurs języka czeskiego. Uczniowie mieli za zadanie dopasować do czeskich słów polskie odpowiedniki. Konkurs był konkursem indywidualnym, dlatego każdy uczeń gimnazjum mógł wziąć w nim udział.

W Europejskim Dniu Języków uczniowie przechodzili pomiędzy trzema kolejnymi stacjami. Pierwszą stacją była duża sala gimnastyczna, na której uczniowie poprzez konkurencje sportowe zmagali się z językiem angielskim. Nad sprawnością w czasie zawodów sportowych czuwał P. D. Otworowski, natomiast wykonanie zadań w języku angielskim oceniała P. J. Szałata. W konkurencjach sportowych najlepsze okazały się wśród klas pierwszych klasa I a, zaraz za nią klasa I c i ostatnia klasa I b. Wśród klas drugich najlepszą okazała się klasa II b, zaraz za nią klasa II c , klasa II a zajęła trzecie miejsce. Wyniki klas trzecich prezentują się następująco:

I miejsce klasa III b i III c, drugie miejsce klasa III a i klasa III d miejsce trzecie.

Kolejną stacją była prezentacja multimedialna przygotowana przez P. E. Hejdysz i kilku uczniów poświęcona tegorocznej wymianie młodzieży na Węgrzech.

Ostatnim przystankiem był konkurs o krajach niemieckojęzycznych. Konkurs został przygotowany przez P. M. Piotrowską. Uczniowie wykazywali się ogólną wiedzą krajoznawczą . Wśród klas pierwszych zwyciężyła klasa I b, druga była I c trzecie miejsce zajęła klasa I a.

Wyniki klas drugich: klasa II c pierwsze miejsce, klasa II a drugie miejsce, klasa II b miejsce trzecie.

Wyniki klas trzecich: klasa III d pierwsze miejsce, klasa III a drugie miejsce, klasa III b trzecie miejsce.

Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Samorząd Szkolny.

Cały scenariusz Europejskiego Dnia Języków został przygotowany przez nauczycielki zespołu językowego: P. J. Szałatę, P. N. Stachowiak, P. J. Wojcieszak -Żyto i P. M. Piotrowską.

I Grand Prix Południowej Wielkopolski młodzików i juniorów

         Aż 38 zawodników z klubów tenisa stołowego z Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa, Gizałek , Bożacina i Zdun wzięło udział w inaugurującym nowy sezon pierwszym turnieju eliminacyjnym rozegranym na sali Zespołu Szkół w Zdunach. Młodzi tenisiści pokazali na starcie dobra formę. Gospodarze turnieju –zawodnicy UKS IMPULS Zduny wywalczyli cztery medale: jeden złoty, srebrny  i dwa brązowe. Organizatorzy turnieju- OZTS Południowej Wlkp. i UKS IMPULS Zduny przygotowali dla zawodników dyplomy za miejsca 1-6 i medale dla najlepszej trójki w każdej kategorii.

Skąd się bierze chleb? Wycieczka do piekarni

Uczniowie klasy III a, III b, III c, III d Szkoły Podstawowej w Zdunach pod opieką swoich wychowawczyń wzięli udział w wycieczce do Piekarni Ciastkarni pana Andrzeja Ratajczyka w Zdunach. Dzięki uprzejmości właściciela dzieci mogły poznać pracę piekarza i cały proces technologiczny produkcji pieczywa. Po piekarni oprowadzał uczniów właściciel,  pan Andrzej Ratajczyk, który cierpliwie i dokładnie opowiadał o wszystkich maszynach, urządzeniach, pracy piekarza  i tajnikach wypieku chleba. Wycieczka do piekarni pozwoliła na własne oczy zobaczyć, jak powstaje chleb. Uczniowie poznali produkty, które są potrzebne do wypieku chleba, różne rodzaje pieczywa oraz maszyny - wielkie mieszalniki do ciasta, które pomagają w pracy piekarzowi. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy i uważnie śledziły etapy powstawania pieczywa.  Miały także możliwość skosztowania składników używanych w piekarni,  ugniatania i formowania ciasta, które po upieczeniu otrzymały do degustacji. Składamy serdeczne podziękowania panu Andrzejowi Ratajczykowi za życzliwe przyjęcie, za gościnność, cierpliwość oraz przekazanie informacji o tajnikach piekarskiego rzemiosła. 

Uczniowie Gimnazjalnego Koła Historycznego „Zrozumieć Przeszłość” pod kierunkiem mgr Zdzisława Malca przygotowali ekspozycję sztalugową poświęconą rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystawa zawarła cały przebieg wojny wraz z okupacją ziem polskich ze szczególnym akcentem polskiego wysiłku zbrojnego od kampanii wrześniowej po front zachodni i wschodni,  aż po uczestnictwo żołnierzy polskich w zdobyciu Berlina.  Ta cykliczna wystawa ma na celu zachowanie pamięci młodzieży o tym tragicznym - dla losów Polski i świata – wydarzeniu. 

 

 

Europejski Dzień Języków klasy IV-VI

30 września 2016r po raz kolejny odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków.EDJ w klasach IV-VI został przygotowany przez nauczycieli języków obcych: Joannę Józyk, Marię Matuszczak i Grzegorza Matułę.Program EDJ opracowały Maria Matuszczak i Joanna Józyk.  Tydzień przed Europejskim Dniem Języków  szkoła została udekorowana logo EDJ, flagami i plakatami. Ponadto drzwi każdej klasy zostały ozdobione  dekoracjami– plakatamiprzedstawiającymi różne państwa. Każda klasa wylosowała jedno państwo europejskie. Wykonanie plakatów zostało ocenione przez komisję w składzie: Hanna Pawlak, Joanna  Józyk i Maria Matuszczak 

 

XXV Rodzinny Rajd „Pieczonego ziemniaka”

            Uczniowie i sympatycy koła turystycznego Gimnazjum w Zdunach pierwszego października wyruszyli na kolejną trasę rajdową. Tym razem ze Zdun udali się ulicą Śliwkową do Konarzewa, dalej ulicą Jabłoniową do Krotoszyna po to, by zjeść pyszne lody i dojechać na metę rajdu na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

            Tam czekał na nas posiłek – oczywiście smażone ziemniaki oraz gorąca herbata. Czekały też konkursy: krajoznawczy, w którym zwyciężyli, zajmując kolejne miejsca, Wiktor Szałata, Edyta Murawska i Julia Bienia; konkurs sadzenia i zbierania ziemniaków, za który grupa też otrzymała nagrodę w postaci dużej ilości różnych słodyczy. W konkursie na najliczniejszą grupę również nagradzanym słodyczami zajęliśmy II miejsce. Nasze koło zdobyło także wyróżnienie za aktywną działalność.

            Trasa powrotna do Zdun wiodła ścieżką rowerową do Chachalni a dalej do Zdun. 

Dzień Chłopca w Gimnazjum

Jak co roku Samorząd Uczniowski pomyślał o chłopcach. Dziewczyny wzięły sprawy w swoje ręce i zorganizowały dyskotekę dla chłopców. Dziewczyny zatroszczyły się o muzykę i słodkości. Chłopcy przybyli licznie na dyskotekę w czwartkowe popołudnie. Wszyscy bardzo dobrze się bawili przy muzyce DJ Dominika.

 

21 września 2016 r. klasy III a, b, c, d wraz z wychowawczyniami odbyły szkolną  wycieczkę do osady prehistorycznej w Biskupinie na XXII Festyn Archeologiczny „Biskupin Archeo – fashion week”. Po dotarciu na miejsce i podzieleniu na grupy, ruszyliśmy na żywą lekcję historii. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania osady Biskupin, która zbudowana została ok. VIII wieku p. n. e. Otaczali nas ludzie ubrani, zachowujący się oraz mówiący jak nasi przodkowie. Klimat panujący tam był nie do opisania- poczuliśmy się jak przeniesieni w czasie. Podziwialiśmy jak wyglądało dawne życie codzienne, jak jadano, ubierano się, czesano, w jaki sposób wyrabiano ubrania, biżuterię, przedmioty codziennego użytku. Ponadto widzieliśmy stroje noszone od epoki kamienia po czasy nowożytne, rekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych, obserwowaliśmy pokaz mody śródziemnomorskiej i wczesnośredniowiecznej, występy zespołu „Comhlan” z Krakowa (pokazy tańców szkockich i irlandzkich). Następnie uczestniczyliśmy w inscenizacji chrztu Mieszka I   i  walki przy użyciu broni  wczesnośredniowiecznej. Na terenie dawnego grodziska było tak wiele atrakcji, iż pomimo kilku godzin tam spędzonych, nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego. Kiedy wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną, byliśmy pełni wrażeń kończącego się właśnie dnia. Każdy z nas nauczył się czegoś ciekawego i dowiedział wielu interesujących i nieraz zaskakujących rzeczy. 

Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach informuję, że w dniu 08 września 2016 roku odbędzie się spotkanie z rodzicami.  Ze względu na omawianie istotnych spraw w zakresie organizacji kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży prosi się o niezawodną obecność na ww. spotkaniu.

Harmonogram spotkań:

klasy I – III szkoła podstawowa godzina 1600.

klasy IV – VI szkoła podstawowa godzina 1630.

klasy I – III gimnazjum godzina 1700.

                                                                                              Z poważaniem

                                                                                              Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach
                                                                                              mgr Andrzej Hejdysz

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach uprzejmie informuje, że w roku szkolnym  w 2016/2017 wprowadza się stypendium dla uczniów za wysokie wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia. Podstawę prawną stanowi uchwała nr XX I/143/2016 Rady Miejskiej w Zdunach z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie zasad przyznawania uczniom Stypendium Burmistrza Zdun.

Umieszczony poniżej Regulamin określa kryteria przyznawania stypendium. Zachęcamy wszystkich uczniów do efektywnych działań zmierzających do osiągnięcia wysokich wyników w nauce i wybitnych osiągnięć.

Szczegółowe informacje na temat stypendium zostaną przekazane rodzicom na I spotkaniu z rodzicami w dniu 8 września 2016 r

z poważaniem
Dyrektor Zespołu Szkół
Andrzej Hejdysz
 

Uchwała nr XXI/143/2016 Rady Miejskiej w Zdunach z dnia 24 sierpnia 2016r. w sprawie zasad przyznawania uczniom Stypendium Burmistrza Zdun za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 będzie miało miejsce 1 września 2016r.
O godzinie 800 zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. NSPJ.
Następnie klasy II – VI szkoły podstawowej i II – III gimnazjum spotkają się z wychowawcami.

            Klasy I gimnazjum zbiorą się na małej sali gimnastycznej, a klasy I szkoły podstawowej w sali nr I D (dolna kondygnacja).

            Odjazdy autobusów szkolnych ok. godzinie 1000. Przyjazdy autobusów wg planu ubiegłorocznego.

  Wyprawka szkolna 2016/2017

  Z a r z ą d z e n i e nr 152 /2016 Burmistrza Zdun z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie: ustalenia terminu do  składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych

  Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników oraz/lub materiałów edukacyjnych w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2016r. "Wyprawka szkolna"

 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 5 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych

Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY



 

d>

 

l>dy>l>ml>d>

 

l>dy>l> l>dy>l>