Zespół Szkół w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

 


Aktualności 

Turniej tenisa w Rozdrazewie

W dniu 26 kwietnia. w hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie rozegrany został VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Sponsora UKS „Doliwy”. Turniej organizowany jest głownie dla chłopców i mężczyzn w 4 grupach wiekowych z możliwością udziału dziewczyąt i kobiet w męskich kategoriach. W turnieju wstartowało 3 zawodników UKS IMPULS.Wśród uczniów Szkoły Podstawowej nasza zawodniczka Weronika Połczyńska niewiele ustępowała chłopakom i ostatecznie znalazła się tuż obok podium na 4 miejscu, W grupie gimnazjalistów po wyrównanej walce drugie miejsce zajął Wiktor Malec, a 5 Krzysztof Matela. Wszyscy otrzymali z rąk organizatorów dyplomy i nagrody rzeczowe a Wiktor puchar.  Czytaj więcej

.

Srebrne i brązowe medale dla zdunowskich żaków.

Mistrzostwa Południowej Wlkp. najmłodszej grupy wiekowej żaków (do 4 klasy SP) rozegrane zostały 25 marca w Gizałkach.

Wzięło w nim udział 4 zawodników UKS Impuls Zduny i wszyscy wrócili do domu z kilkoma medalami. Mistrzostwa rozgrywane są bowiem indywidualnie a następnie odbywają sie gry podwójne.

Indywidualnie 3 miejsca i brązowe medale wywalczyli Miłosz Kozłowski i Marcelina Faja, zaraz za nimi na miejscu 4 Olga Zydorczyk i Kamil Szymański. W grach podwójnych zapachniało srebrem. Wśród chłopców 2 miejsce wywalczył debel Kozłowski -Szymański, Faja-Zydorczyk w grupie dziewcząt  i mikst Faja-Kozłowski. Druga drużyna Zydorczyk-Szymański zajęła miejsce 5-8. 

Czytaj więcej

GIMNAZJUM NA NOCY BIOLOGA W LO IM. H. KOŁŁĄTAJA W KROTOSZYNIE

Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Liceum im. H.Kołłątaja w Krotoszynie od godz. 16.00 do 22.00.Zajęcia prowadzone były przez wykładowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego.Tematy zajęć były następujące:

1.Moda i uroda okiem antropologa.- Głównym tematem wykładu był dymorfizm płciowy. Co mężczyznom podoba się w kobietach i odwrotnie oraz czym kierują się podczas wyboru partnera/partnerki.

2.Pogromcy mitów.- Na tym wykładzie dowiedzieliśmy się jak wygląda praca antropologa. Wykładowczyni przedstawiła nam ją bardzo szczegółowo i uświadomiła nas, że praca antropologa nie polega tylko i wyłącznie na badaniu kości.

3.Mikroskopijne narzędzia zbrodni.- Trzeci wykład dotyczył bakterii, dowiedzieliśmy się jak bardzo są groźne. Wykładowcy przedstawili nam szczegółowo m.in. dżumę i ebolę oraz jak były wykorzystywane podczas wojen.  

4. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna uczestniczyła w wykładzie na temat motorów molekularnych i tego skąd się bierze ruch, a druga weszła w głąb Biologicznego Kasyna, gdzie mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę z biologi grając w różne gry.

5.Co wskazują bioindykatory?- Na tym wykładzie była mowa o mchu i porostach. Jaki wpływ mają na środowisko i co wskazują. Mogliśmy zobaczyć ich różne rodzaje.

6. Ciekawostki ze świata stawonogów.- Na początku wykładu poznaliśmy całą prawdę o świecie stawonogów. Dowiedzieliśmy się, że nie wszystko co mówią ludzie na temat stawonogów jest prawdą. Dodatkową atrakcją było to, że mogliśmy podziwiać różne okazy na żywo.  Czytaj więcej

Mistrzostwa Okręgu Południowej Wielkopolski w Tenisie Stołowym

w kategorii kadetów i kadetek w sezonie 2014/2015

            18 kwietnia 2014r. na sali Zespołu Szkół w Zdunach rozegrane zostały Mistrzostwa Okręgu Południowej Wielkopolski w tenisie stołowym. W zawodach uczestniczyli dziewczęta i chłopcy urodzeni w roku 2000 i młodsi, wyłonieni po trzech turniejach klasyfikacyjnych. Mistrzostwa rozegrane zostały w grach pojedynczych dziewcząt i chłopców, podwójnych i mieszanych.

Czytaj więcej

 

W dniu 14 kwietnia młodzież gimnazjalna  brała udział w projekcie pt. " Kocham moja planetę" . Uczennice gimnazjum : Alicja Zydorczyk , Anna Pruchnik i Daria Krawczyk pod kierunkiem pani Moniki Miśkiewicz- Żyto przygotowały zajęcia warsztatowe dla wszystkich dzieci Przedszkola w Zdunach pt." Woda , jej właściwości i zanieczyszczenia oraz sposoby ochrony. Było to jedno licznych  zagadnień realizowanych przez przedszkolaków .
Dzieci aktywnie uczestniczyły w doświadczeniach i wykazały duże zainteresowanie zajęciami w pracowni biologicznej.Wszyscy dobrze się bawili i wyrazili chęc powrotu do szkoły. Czytaj więcej

 

 

młodzież  gimnazjalna  na  uniwersytecie  a.mickiewicza  w  poznaniu
W dniu 15 kwietnia młodzież gimnazjalna pod opieką pani Moniki Miśkiewicz- Żyto i Hanny Malec uczestniczyła w zajęciach na UAM w Poznaniu w ramach Festiwalu Nauki. Była to tzw. "pigułka edukacyjna" - w krótkim czasie uczniowie  wysłuchali ciekawych wykładów, brali udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzali na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy i inżynierów .Festiwal Nauki to także sposób na integrację środowiska naukowego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw odpowiedzialności uczonych za wykorzystywanie odkryć naukowych, promocja regionalnych inicjatyw edukacyjnych, uzdolnionej młodzieży oraz pomoc w wyborze kierunku studiów wyższych.
Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach o następującej tematyce: 

  • Tajemnice seryjnych morderców
  • Palenie papierosów czyli miłe złego początki
  • Trupy ,sztywniaki i kości-  antropolog sadowy na tropie
  • Wielkie wirusy DNA – ważni ewolucyjni gracze
  • Zdrowe, miażdżycowe i nowotworowe naczynia krwionośne – co wiemy, czego słuchamy
  • Kofeina – najpopularniejszy narkotyk świata
  • Kryminalne zagadki wydziału biologii –zbieranie śladów
  • Kolorowy świat chemii
  • Pasożyty na internie
  • Świetlana przeszłość , czyli co masz  zapisane w genach
  • Czy bakterie mogą nas uchronić przed nowotworem układu pokarmowego   Czytaj więcej

W dniu 15 kwietnia 2015 (środa) odbyło się przestawienie pt. „Strach ma wielkie oczy”, które w naszej szkole zaprezentował zespół teatralny „Grupa T” z Torunia. Tematem spektaklu była profilaktyka zachowań agresywnych, przemocy, uzależnień. Aktorzy trzykrotnie wystąpili tak, aby spotkać się z grupą uczniów z każdego etapu edukacyjnego (klasy I-III, klasy IV-VI oraz gimnazjaliści). Spotkanie to było wyjątkowe i na pewno długo zostanie w pamięci naszych uczniów. W czasie trwania przedstawienia uczniowie żywo reagowali, często się śmiali, rozmawiali z bohaterami i powtarzali zasady postępowania z agresorem. Nauczyciele wychowawcy otrzymali scenariusze zajęć, będące nawiązaniem do przedstawienia, które mogą przeprowadzić ze swoimi klasami, tak aby utrwalać treści profilaktyki, która jest niezmiernie ważna. Całe przedsięwzięcie sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ze Zdun.  Czytaj więcej


W poniedziałek 16 marca 2015r. dzieci z kółka tanecznego miały zaszczyt gościć w redakcji Kuriera Zdunowskiego  Dowiedziały się jak powstaje gazeta, poznały nowy, ciekawy zawód redaktora i dziennikarza. Ponadto zwiedziły pracownię komputerową i drukarnię. Trzeba przyznać, że dzieci  byli wiernymi słuchaczami, a niektórym tak spodobało się w redakcji, że chcieli zostać.  Czytaj więcej

 

 

 

 

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM DO PRZEMKOWA

Uczniowie klas pierwszych w dniach 20 – 22 marca wybrali się do Przemkowa. W drodze do przemkowskiego ośrodka mieli okazję popływać w polkowickim basenie.

Podczas trzydniowego pobytu w Ośrodku Wczasów Dziecięcych w Przemkowie uczniowie realizowali zajęcia ze ścieżki ekologicznej, m. in. zobaczyli wydmy śródlądowe, stawy przemkowskie, obserwowali faunę i florę właściwą tej porze roku, podziwiali panoramę z punktu widokowego, zwiedzili bunkry proradzieckie. Czas upływał także na zabawach i grach integracyjnych w ośrodku oraz na warsztatach rękodzielniczych. W drodze powrotnej uczniowie wzbogacili także wiedzę o historię zamku Czocha.

W czasie wycieczki dopisywała pogoda i humory.  Czytaj więcej

Szanowni Rodzice,
w roku szkolnym 2015/16 szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom I, II i IV klas szkoły podstawowej oraz I klas gimnazjum bezpłatny dostęp  do podręczników, materiałów edukacyjnych i  ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć z zakresu kształcenia ogólnego.

         Prawo do bezpłatnego dostępu nie obejmuje podręczników  do nieobowiązkowych zajęć edukacyjnych, takich jak: religia/etyka, wychowanie do życia w rodzinie oraz podręczników do zajęć dodatkowych (np. drugi język obcy w szkole podstawowej).

         Podręczniki i materiały edukacyjne stanowią własność szkoły i są uczniom wypożyczane na cały rok szkolny.
         Przez materiały edukacyjne  rozumie się materiały zastępujące lub uzupełniające podręcznik, umożliwiające realizację programu nauczania, mające postać papierową lub elektroniczną.
         Oznacza to, że nauczyciele mogą zdecydować się na wybór innych niż podręcznik materiałów zawierających treści edukacyjne.

         Szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników
i materiałów edukacyjnych, w tym sposób postępowania w przypadku zguby/zniszczenia/niezwrócenia przez ucznia egzemplarza podręcznika, określa  dyrektor szkoły. Zarówno podręczniki jak i materiały ćwiczeniowe wybiera wspólnie zespół nauczycieli danych zajęć. W przeciwieństwie do podręczników, materiały ćwiczeniowe mogą ulec zmianie w kolejnych klasach (drugiej czy trzeciej). Szkoła otrzyma bowiem każdego roku dotację na zakup materiałów ćwiczeniowych dla poszczególnych klas.
         Koszty powielania materiałów ćwiczeniowych (toner i papier) mogą być pokryte z dotacji celowej przeznaczonej na materiały ćwiczeniowe.

         W zależności od potrzeb uczeń powinien mieć zapewnioną możliwość korzystania z podręcznika zarówno w szkole jak i w domu


Z poważanie
Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach
mgr Andrzej Hejdysz

Kontynuując piesze wycieczki, które są  znakomitą formą aktywnego wypoczynku Świetlicowy Klub Turystyczny ponownie wybrał się z wizytą do hotelu „Willa Wawrzyniak”. Właściciel oprowadził dzieci po hotelowym obiekcie i zapoznał ich z funkcjonowaniem i działalnością hotelu. Dzieci były na krótko gośćmi hotelowych pokoi i widziały wyposażenie oraz zasiedli w sali konferencyjnej. Na koniec każde dziecko złożyło swoje własne zamówienie u kelnera i miało możliwość pobawić się na pięknym placu zabaw. Pełni entuzjazmu i w dobrych humorach wróciliśmy do domów.                           Czytaj więcej

 

 

Kontynuując piesze wycieczki, które są  znakomitą formą aktywnego wypoczynku Świetlicowy Klub Turystyczny ponownie wybrał się z wizytą do hotelu „Willa Wawrzyniak”. Właściciel oprowadził dzieci po hotelowym obiekcie i zapoznał ich z funkcjonowaniem i działalnością hotelu. Dzieci były na krótko gośćmi hotelowych pokoi i widziały wyposażenie oraz zasiedli w sali konferencyjnej. Na koniec każde dziecko złożyło swoje własne zamówienie u kelnera i miało możliwość pobawić się na pięknym placu zabaw. Pełni entuzjazmu i w dobrych humorach wróciliśmy do domów.                           Czytaj więcej

 

 

W sobotę 11 kwietnia 2015 r. grupa dzieci ze Świetlicowego Klubu Turystycznego wraz z opiekunami wybrała  się z wizytą do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach.
Na miejscu miło powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, każdy mógł przymierzyć hełm strażacki a nawet cały strój, wejść do kabiny wozu, oraz zapoznać się ze sprzętem ratownictwa medycznego.
Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach oraz salę wypoczynkowo. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem  posługują się strażacy oraz  jak zachować się w czasie pożaru, a także jaki jest numer alarmowy. Na koniec strażacy otrzymali od dzieci podziękowanie za miłe przyjęcie a panowie w ramach  rewanżu poczęstowali każde dziecko cukiereczkiem   i zrobili sobie z nami zdjęcia.
W drodze powrotnej dzieci mogły pobawić się na zdunowskim placu zabaw. 
Czytaj więcej

Złoto i brąz w Mistrzostwach Południowej Wielkopolski juniorów.

 Indywidualne Mistrzostwa Okręgu juniorów i juniorek w tenisie stołowym rozegrane 11 kwietnia w Gołuchowie rozpoczęły tegoroczne podsumowanie sezonu w kategoriach wiekowych. W zawodach mogli brać zawodnicy i zawodniczki wyłonieni w turniejach eliminacyjnych z rocznika 1999-1997 lub młodsi. Każdy turniej zaczyna się od gier indywidualnych, a następnie rozgrywane są gry deblowe i mieszane. Do mistrzostw zakwalifikowała się czwórka młodych zawodników  UKS IMPULS- ich właściwa kategoria to kadet i młodzik. W grach podwójnych okazali się najlepsi – Kasia Swora i Wiktor Malec wywalczyli złoto, a dziewczyny Weronika Połczyńska i Kasia Swora zdobyły medale brązowe. W grach pojedynczych niestety  ulegli starszym kolegom. Wiktor był 5, Kasia 6, Weronika 7, a Mateusz Staniewski 13.  Czytaj więcej

 

III TURNIEJ GRAND PRIX ŻAKÓW I MŁODZIKÓW  POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI W TENISIE STOŁOWYM

 21 marca tenisiści stołowi okręgu Południowej Wielkopolski spotkali się w Gizałkach na III Grand  Prix żaków (rocznik 2004 i młodsi) i młodzików (rocznik 2002 i młodsi) w sezonie 2014/2015. Najlepsi uczestnicy z 3 turniejów wezmą udział w turniejach mistrzowskich rozegranych na posumowanie sezonu. Dla zwycięzców każdej kategorii organizatorzy przygotowali medale i pamiątkowe dyplomy za miejsca 1-6. Zawodnicy ze Zdun wywalczyli dwa medale srebrne i jeden brązowy. Tym razem najlepiej wypadli nasi najmłodsi zawodnicy: 2 miejsce wśród żaków zajęła Marcelina Faja, 3 Olga Zydorczyk, 5 Miłosz Kozłowski, 6 Kamil Szymański. W kategorii młodziczek 2 miejsce zajęła Weronika Połczyńska, 6 Marcelina Faja, 7 Daniel Kocik i 9 Łukasz Fluder.

            Tydzień później 28 marca nasi zawodnicy wzięli udział w Otwartych Mistrzostwach Koźmina Wlkp. I tu znów najlepsze okazały się dziewczyny – drugie miejsce w kategorii szkół  podstawowych zajęła Weronika Połczyńska, a trzecie wśród gimnazjalistek Kasia Swora. Obie wróciły do domu wspaniałymi pucharami. Ponadto w turnieju wystartowali: Kamil Szymański, Miłosz  Kozłowski, Olga Zydorczyk, Wiktor Malec, Krzysztof  Matela, Staniewski Mateusz.     Czytaj więcej

Finał ligi szkolnej „CHCĘ BYĆ MISTRZEM”

            23 marca 21 uczniów Zespołu Szkół w Zdunach wzięło udział w V Turnieju Ligi Szkolnej Tenisa Stołowego "Chcę być Mistrzem".  Był to już ostatni turniej w tym roku szkolnym, a jego wynik potwierdził dotychczasową formę  większości zawodników. Wśród dziewcząt SP zwyciężyła Weronika Połczyńska przed Marceliną Fają i Olgą Zydorczyk.  W grupie chłopców Daniel Kocik pokonał Filipa Kołodzieja, a trzeci był Miłosz Kozłowski. Wśród gimnazjalistek po raz piąty zwyciężyła Kasia Swora, pokonując Kasię Matybę i Agnieszkę Orpiszak. Wśród chłopców wygrał faworyt Wiktor Malec,  drugi  był Krzysztof Matela, a trzeci Mateusz Staniewski. Prowadzący turniej Alina Wilk i Eugeniusz Koczorowski wręczyli najlepszym dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

            Na apelu szkolnym podsumowana została klasyfikacja punktowa po wszystkich turniejach. Najlepsza trójka w każdej kategorii zdobyła złote, srebrne i brązowe medale. Zwycięzcami tegorocznej edycji w Szkole Podstawowej zostali Weronika Połczyńska i Daniel Kocik, a w Gimnazjum Katarzyna Swora i Wiktor Malec. Srebro wywalczyli: Olga Izydorczyk, Filip Kołodziej, Dominika Nowacka i Krzysztof Matela. Brązowi medaliści to: Marcelina Faja, Szymański Kamil, Agnieszka Orpiszak i Kacper Kołodziej. Gratulujemy! Szczegółowe wyniki można obejrzeć na gazetce szkolnej. W tegorocznym rozgrywkach wzięło udział 38 uczniów ZS Zduny.

Działalność UKS IMPULS sponsoruje Gmina Zduny. Nagrody na finał ligi ufundował Bank Spółdzielczy.

Autor Alina Wilk   Czytaj więcej

Wyniki konkursu religijnego

          Dnia 30.03 2015 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu religijnego  o Eucharystii. Ze względu  na bardzo wyrównany poziom wyróżniono 8 prac: Huberta  Wasielewskiego z  klasy V b, Konrada Głownickiego  z V c, Grzegorza Statkiewicza, Amelii Komorniczak, Natalii Kieńskiej i Klaudii Zielezińskiej oraz Kingi Grobelnej z klasy VIa, Macieja Skrzypczaka z VI c. Dwie prace zakwalifikowały się  do dalszego etapu:  Eriki Cierniak z V a oraz Katarzyny Kieńskiej z VI a.

  Czytaj więcej

 

Apel o szczęściu

       30 marca 2015 r. klasy IV- VI uczestniczyły w apelu na temat szczęścia, optymizmu i humoru. Wspólnie z prowadzącymi, zastanawialiśmy  się nad tym co to jest szczęście i jak je osiągnąć. Ważne jest to, abyśmy pamiętali, że to od nas samych zależy, czy będziemy szczęśliwi. Liczy się też poczucie humoru  i  optymistyczne nastawienie do życia i ludzi. Obok prezentacji o szczęściu, humorystycznych scenek i tekstów, apel urozmaicił taniec uczennic z koła teatralnego. Zostały również podane wyniki i wręczone nagrody za konkurs pt. „ Szczęście w moich oczach”. Uczniowie mieli napisać opowiadanie na temat tego jak oni rozumieją szczęście. Pierwsze miejsce  zdobył Arkadiusz Kruszyk z klasy V b, wyróżnienia otrzymały Karolina Babijów z V c, Nadia Mroczek i Konstancja Kontek z V b. Pozostali uczestnicy dostali słodkie nagrody pocieszenia.  Czytaj więcej

Dnia 12 .01.2015 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego OLIMPUS. W sesji zimowej olimpiady wzięło udział 18 uczniów klas IV-VI naszej szkoły. Wszyscy uczniowie, którzy rywalizowali w olimpiadzie uzyskali dobre wyniki.  Duży sukces osiągnął Krystian Kliber, uczeń klasy VIb.  Krystian  zajął 9 miejsce w Polsce (na 4347 uczniów klas VI-tych  startujących w konkursie) i otrzymał dyplom laureata. Gratulujemy Krystianowi  i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej

 

 

Finał XIII Olimpiady Wiedzy o Ziemi Zdunowskiej.

10 marca odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Ziemi Zdunowskiej – konkursu dla uczniów szkoły podstawowej pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Zduny. W tym roku został on zorganizowany we współpracy ze Zdunowskim Ośrodkiem Kultury i odbył się w piwnicy Izby Muzealnej w Zdunach. Styczniowe eliminacje spośród dwudziestu trzech uczestników – uczniów klas V i VI – wyłoniły czworo finalistów. I to właśnie oni pod czujnym okiem jury pod przewodnictwem Przewodniczącej Rady Miasta Pani Elżbiety Kurkiewicz i dyrektora Zespołu Szkół w Zdunach Andrzeja Hejdysza zmagali się z pytaniami i zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli historii Marię i Grzegorza Krygów. Po przeliczeniu zdobytych przez uczestników punktów zwycięzcą tegorocznej edycji olimpiady została Weronika Ratajek – uczennica klasy VIb. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Przewodniczącego Rady Miasta Zduny. Ostateczne wyniki:

1 miejsce: Weronika Ratajek

2 miejsce: Mikołaj Chróściński

3 miejsce: Nina Woźniak

4 miejsce: Kacper Jankowski       Czytaj więcej

III TURNIEJ GRAND PRIX KADETÓW  I JUNIORÓW  POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI W TENISIE STOŁOWYM

 14 marca tenisiści stołowi okręgu Południowej Wielkopolski wzięli udział w III Grand  Prix kadetów(uczniowie rocznika 2000 i młodsi) i juniorów(1997 i młodsi) w sezonie 2014/2015. Turniej rozegrany na sali ZS Zduny zorganizowany został przez Uczniowski Klub Sportowy Impuls i Okręgowy Związek Tenisa Stołowego w Ostrowie Wlkp. Dla zwycięzców każdej kategorii organizatorzy przygotowali medale i pamiątkowe dyplomy za miejsca 1-6. Zgodnie z regulaminem zawodnicy młodsi mogli startować również w kategorii starszej i okazali się tym razem lepsi od starszych kolegów. Zawodnicy ze Zdun: Kasia i Wiktor wywalczyli złoto i  srebro. Czytaj więcej

Niektórzy z nas nie znoszą zimy i śniegu, który kojarzy się im
z przemoczonymi butami, chlapą i marznięciem. Inni – za śniegiem przepadają, kojarząc go z zabawą, pięknym krajobrazem ośnieżonych drzew i pyszną, gorącą herbatą po powrocie z zimowego spaceru. Kiedy za oknem przybyło śniegu, który dzieci przecież uwielbiają, wykorzystaliśmy ten czas, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Ruch na świeżym powietrzu, to również szansa na dotlenienie i hartowanie naszych organizmów. Ci, którzy kochają śnieg – mają bardziej pełne wrażeń życie, dlatego warto zadbać o to, aby
każde dziecko pokochało śnieżne zabawy. Czytaj więcej

 

Pożegnanie zimy.

            21 marca grupa gimnazjalistów ze Zdun pod opieką p. Zofii Wiatrak i p. Damiana Otworowskiego rozpoczęła sezon rowerowy, biorąc udział w rajdzie „Topienie Marzanny”, którego głównym organizatorem był Oddział PTTK  w Krotoszynie.
Uczestnicy rajdu na trasie odwiedzili studnię świętego Marcina, zatrzymali się w rezerwacie przyrody „Buczyna Hellenopol”, a następnie dotarli do mety, która znajdowała się na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie.
Na mecie czekał na uczestników imprezy turystyczny poczęstunek, gorąca herbata oraz możliwość wzięcia udziału w konkursach. Chłopcy wzięli udział w konkursie piosenki turystycznej – wszystkim występ się podobał, ale niestety, nie zaśpiewali „na temat”. Zdobyli za to III miejsce „dla najliczniejszej grupy”.
Mimo wcześniejszej, nieprzyjaznej prognozy pogody, słońce nas nie opuszczało, podobnie jak dobre humory i już umówiliśmy się na udział w następnej turystycznej imprezie. 
 Czytaj więcej

Zaćmienie Słońca

                20 marca w okolicach przedpołudnia mieliśmy okazję podziwiać piękny i widowiskowy spektakl, jakim było dość głębokie (3/4 przysłonięcia tarczy) częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc znalazł się wówczas pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłonił światło słoneczne. Przewiduje się, iż najbliższe takie częściowe zaćmienia Słońca widoczne z terenów Polski nastąpią 21 czerwca (bardzo płytkie) zaćmienie częściowe) oraz 10 czerwca roku (płytkie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju wczesnym popołudniem), najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski dopiero 7 października roku (dane zgodne z: NASA World Atlas of Solar Eclipse Paths). Z tej okazji nie mogli więc nie skorzystać pierwszoklasiści z naszej szkoły i „uzbrojeni” w odpowiednie akcesoria obserwacyjne, wyszli przed budynek szkoły, by wziąć udział w tym niecodziennym widowisku i poczynić obserwacje…   Czytaj więcej

Ogólnopolski Memoriał im. Bożeny Kurek w tenisie stołowym.

 79 zawodników i zawodniczki zgromadził XXIV Ogólnopolski Memoriał im. Bożeny Kurek organizowany przez Klub Olimpijczyka w Wysocku Wielkim. Zawody w trzech kategoriach: żak, młodzik i junior młodszy  z podziałem na dziewczęta i chłopcy rozegrano 13 marca na Sali w Przygodzicach. Wzięło w nich udział 15 zawodników z UKS IMPULS Zduny, z których 6 wróciła do domu z pucharami za miejsca 1-3 lub dyplomami.

         Nagrodzone wyniki: Junior młodszy: 1- Malec Wiktor, 3- Swora Katarzyna, żacy: 4- Marcelina Faja, 6- Olga Zydorczyk, młodziczki:5-Weronika Połczyńska.

Ponadto w zawodach wzięli udział: Miłosz Kozłowski, Kamil Szymański, Kołodziej Filip, Daniel Kocik, Fluder Łukasz, Krzysztof Matela, Kacper Kołodziej, Fluder Mikołaj, Tarka Adrian, Antczak Mikołaj.

Działalność Klubu sponsoruje Gmina Zduny.  Czytaj więcej

Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie

                Mimo, iż Dzień Babci i Dziadka już dawno za nami, to jednak nie wszyscy o nim zapomnieli, a to za sprawą wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie. Dzieci z kółka teatralno- tanecznego „Gwiazdy” pod opieką p. Karoliny Jankowskiej- Grzybek i Mirosławy Płonki oraz uczniowie klasy Ic z wychowawczynią p. Marietą Kulus zawitali tam, by zaprezentować swoje umiejętności taneczno- teatralne, a tym samym- z okazji minionego święta babci i dziadka- sprawić mieszkańcom ośrodka wiele radości i okazać swoją życzliwość oraz chęć niesienia pomocy. Najmłodsi zostali ciepło przyjęci, co dodało im odwagi w czasie występów. A trzeba przyznać, że publiczność była bardzo liczna i po niespełna godzinnym show nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Wszyscy, zarówno dzieci, jak i podopieczni ośrodka i wychowawcy przyjemnie spędzili ze sobą czas, a po części artystycznej wspólnie usiedli do stołu, na którym czekał słodki poczęstunek.  Czytaj więcej

Zasiewy pierwszoklasistów

                We wtorkowy poranek w klasie Id panowało ogólne poruszenie i wielka ekscytacja. Wszyscy uczniowie nie mogli doczekać się zajęć z edukacji przyrodniczej, na których założą klasową hodowlę roślin. Po uważnym wysłuchaniu tekstu pt. „Dbamy o rośliny” oraz omówieniu warunków, które są niezbędne roślinom do życia uczniowie zasiali i zasadzili swoje rośliny. Wśród nich były rzeżucha, pszenica, tulipany, zboża, kukurydza , fasola i lilia ogrodowa. Następnie dzieci omówiły zasady pielęgnowania roślin. Wszystkie roślinki zdobią nasze klasowe parapety a uczniowie codziennie o nie dbają i doglądają, jak rosną.

                W tym samym czasie tuż za ścianą, w klasie Ic do doniczek i pojemników do wysiewania trafiały m.in. sadzonki szafirków, żonkili, hiacyntów, cebuli, jak i nasiona grochu, aksamitki, maciejki i groszku ozdobnego. Uczniowie zadbali, by ich uprawy miały właściwe podłoże, odpowiednią ilość wody i światła i już po kilku dniach mogli podziwiać efekty swojej pracy- żółto kwitnące miniaturowe narcyzy i hiacynty oraz kiełkujące rzodkiewki i fasolki, których widok sprawił młodym ogrodnikom wiele radości.  Czytaj więcej

W sobotnie przedpołudnie, 7.03 w Zespole Szkół w Zdunach zaroiło się od turystów. Tutaj bowiem została zlokalizowana trasa 21 Rajdu Turystycznego "Szukanie Wiosny". Organizatorem imprezy było Koło Miejskie PTTK w Krotoszynie, Klub Turystyki Górskiej "KOLIBA" oraz Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie. Trasa piesza prowadziła od Krotoszyna przez Perzyce do Zdun. Gospodarzami mety byli p. Zofia Wiatrak, p. Damian Otworowski oraz członkinie Szkolnego Koła Turystycznego przy Gimnazjum w Zdunach. Na mecie turyści otrzymali kawę, herbatę, przepyszną zupę oraz mogli wziąć udział w licznych konkursach. Największym "wzięciem" cieszył się konkurs piosenki turystycznej. Po rozdaniu nagród i oficjalnym zakończeniu rajdu autokar powiózł zmęczonych piechurów do Krotoszyna.    Czytaj więcej

„Moja Wielkopolska”

5 marca w Poznaniu odbył się VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska”. Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Wielkopolski, a także pobudzenie zainteresowania „małą ojczyzną”.

            W tegorocznej edycji konkursu Gimnazjum w Zdunach reprezentowali Małgorzata Szymczak oraz Eljan Strugała. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p. Zofii Wiatrak

 

Rozgrywki międzyklasowe w ramach Innowacji Pedagogicznej„Odkryj w sobie zwycięzcę”

Dnia 21.01.2015 roku na Sali Gimnastycznej w Zdunach odbył sie turniej halowej piłki nożnej klas drugich chłopaków:

W turnieju brali udział :

Klasa 2a

Kacper Kołodziej

Adrian Tarka

Mikołaj Antczak

Arek Krause 

Oskar Kmieciński

Klasa 2b

Elian Strugała

Marcin Gorzkowski

Szymon Szuszczyński

Krzystof Sikora

Hubert Młynarczyk

Klasa 2c

Norbert Tysiak

Kacper Swora

Hubert Ryba

Wojtek Jędrzejczak

Rozgrywki toczyły sie systemem każdy z każdym. Pierwszy mecz zagrały klasy 2a z 2b. Klasa 2a wygrała 2:1. Strzelone bramki w klasie 2a strzelił Adrian Tarka , a w 2b Marcin Gorzkowski.

Drugi mecz zagrały klasy 2b z 2c . Klasa 2b wtygrała 2:1 . W klasie 2b bramki strzelił  Elian Strugała, a w klasie 2c Hubert Ryba .

Trzeci mecz zagrały klasy 2a i 2c . Niestety nie udalo sie strzelić żadnej bramki . Mecz skończył sie z wynikiem 0:0.

Klasa 2a wygrała !

 

Miejsce I klasa 2a

Miejsce II klasa 2b

Miejsce III klasa 2c

Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne rozgrywki !!!

Rozgrywki międzyklasowe w ramach Innowacji Pedagogicznej „Odkryj w sobie zwycięzcę”

14  stycznia odbył się na dużej Sali gimnastycznej w Zdunach turniej międzyklasowy piłki siatkowej.  Do turnieju przystąpiły 4 klasy pierwsze gimnazjum. Składy były mieszane, w jednej drużynie grały 3 dziewczyny i 3 chłopaków.  Na początku klasa Ia zmierzyła się z klasą Id, a klasa Ib z klasą Ic. W meczu Ia z Id zwyciężyła klasa Id, natomiast w meczu Ib z Ic zwyciężyła klasa Ib. Wygrane drużyny rozegrały mecz o pierwsze miejsce, a przegrane drużyny walczyły o miejsce trzecie. Ostatecznie zwyciężyła klasa Id, drugie miejsce zajęła klasa Ib, trzecie miejsce klasa Ia, a czwarte miejsce zajęła klasa Ic. Turniej odbył się w fantastycznej atmosferze. Zawodnicy turnieju zostali nagrodzeni słodyczami. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na następne rozgrywki.

IA
Aleksandra  Baranowska
Julia Piechowiak
Eryk Stryjak
Szymon Turczynowski
Dominik Piszczek
Agnieszka Kaczmarek
Patrycja Krzyżyńska
IB
Wiktor Malec
Mikołaj Adamski
Klaudiusz Florczyk
Malwina Waldowska
Karolina Krakowska
Aleksandra Nowacka
 
IC
Julia Karolczak
Wiktoria Lis
Jakub Błażutycz
Ernest Zimmermann 
Jakub  Sorżycki
Arkadiusz Karolczak
 
ID
Krzysztof Matela

Mateusz Wiatrak

Kamil Widera

Wiktoria Maciaszek

Aleksandra Glinkowska

Weronika Nowak

Turniej klas drugich w piłce siatkowej w ramach Innowacji Pedagogicznej ,, Odkryj w sobie  zwycięzcę  ‘’

IIa :

Monika Marszałek

Jagoda Adler

Dominika Machowska

Katarzyna  Matyba

Kacper Kołodziej

Mikołaj Antczak

Oskar Kmieciński

 

IIb :

Joanna Nowacka

Małgorzata Szymczak

Karolina Zielezińska

Elian Strugała

Szymon Szuszczyński

Jakub Szymanowski

Krzysztof Sikora

Hubert Młynarczyk

IIc :

Dorota Klepacz

Róża Bajka

Kasia Swora

Bartek Serek

Norbert  Tysiak

Bartek Zając

Wojtek Jędrzejczak

Mikołaj Pietruszewski

W  turnieju wzięły udział wszystkie klasy drugie . Zawodników było łącznie 23. Każda klasa dawała z siebie 100% , aby zdobyć to wymarzone zwycięstwo. Jako pierwsi do rywalizacji podeszli  uczniowie z klas IIa i IIb, każdy grał fair play. Klasą kibicowali inni uczniowie. W meczu zwyciężyła klasa IIa . Jako następni do rywalizacji podeszli uczniowie klasy IIa i IIc . Z tej rywalizacji wyszli zwycięsko uczniowie z klasy IIa . Pierwsze miejsce zdobyła klasa IIa, drugie miejsce IIc, a trzecie miejsce klasa IIb . Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju, a kibicom dziękujemy za doping.

Rozgrywki międzyklasowe w ramach Innowacji Pedagogicznej „Odkryj w sobie zwycięzcę”

Klasa I a

Julia Piechowiak

Patrycja Krzyżyńska

Dominik Piszczek

Szymon Turczynowski

Eryk Stryjak

Aleksandra Bonarowska

Julia Krzywda

 

Klasa I c

Jakub Błażutycz

Damian Kieroński

Ernest Zimmermann

Kacper Karbowiak

Wiktoria Lis

Julia Karolczak

Kucińska Jagoda

Jagoda Błażutycz

Klasa I b

Nicola Szwed

Ola Nowacka

Wiktor Malec

Malwina Waldowska

Wojtek Fabiś

Mikołaj Adamski

 

Klasa I d

Wiktoria Wawrzyniak

Krzysztof Matela

Nowak Weronika

Aleksandra Glinkowska

Kamil Widera

Mateusz Wiatrak


 

 

W Gimnazjum w Zdunach na dużej sali gimnastycznej dnia 10.12.2014 odbył się turniej unihokeja dla klas pierwszych. Mecze rozgrywane były w systemie pucharowym. Pierwsze starcie odbyło się pomiędzy klasą Ia – Ib. Wygrała klasa Ia. Następnie mecz rozegrały klasy Ic – Id . Z tej rywalizacji zwycięsko wyszła klasa Ic. Przegrane drużyny rozegrały mecz o 3 miejsce, a wygraną drużyną okazała się klasa Ib. Mecz finałowy rozegrał się po między zwycięskimi klasami Ia – Ic. Cały turniej odbył się w fantastycznej atmosferze, gracze pokazali piękną grę fair play.
Wszystkim klasą dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne rozgrywki.  

Klasyfikacja końcowa:           
1 miejsce – I c               
2 miejsce – I a               
3 miejsce – I b                  
4 miejsce – I d

Pierwszoklasiści dla Babci i Dziadka

            Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości.

Uczniowie klasy Ic wspólnie ze swoją wychowawczynią przygotowali z tej okazji program artystyczny.
Pierwszoklasiści pięknie recytowali wiersze, radośnie śpiewali piosenki i zatańczyli dla swoich najbliższych. Podziękowali za miłość i trud wychowania oraz w formie wierszy złożyli dziadkom i babciom serdeczne życzenia, a następnie wręczyli upominki i zaprosili na słodki poczęstunek. Gościom towarzyszyły uczucia radości i wzruszenia.
Czytaj więcej

Spektakl „Choinka” w wykonaniu aktorów Teatru Kaliskiego

            Tuż przed feriami najmłodsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt. „Choinka” w wykonaniu aktorów Teatru Kaliskiego, który przybliżył im historię świątecznego drzewka. Uczniowie z ogromną radością brali udział w przedstawieniu, pomagali choince w rozwiązaniu jej problemów, jak również w strojeniu jej łańcuchami i bombkami. Wspólnie z bohaterami zaśpiewali na zakończenie „Zimową piosenkę” i nagrodzili aktorów gromkimi brawami. 
 
Czytaj więcej

 

 

Apel o bezpieczeństwie

            Na zimowe ferie czekał chyba każdy uczeń naszej szkoły, jednak by przebiegły one bezpiecznie i by każdy uczeń wrócił cały i zdrowy do szkoły po zimowym wypoczynku, klasy III a i b przygotowały krótki apel pt. „Bezpieczne ferie”, w którym wzięli udział uczniowie klas I-III oraz zaproszony gość- sierż.sztabowy Piotr Koźma. Mali aktorzy pokazali swoim kolegom, jak organizować bezpieczne zabawy na śniegu, przypomnieli numery alarmowe, zaprezentowali sposób udzielania pierwszej pomocy oraz przestrzegali przed organizowaniem kuligów i niebezpiecznymi zabawami na lodzie. Na zakończenie głos zabrali: pani Dyrektor Skowrońska oraz zaproszony policjant. On także przestrzegał przed pozornie niegroźnymi zabawami zimowymi, a po apelu przeprowadził wśród uczniów krótki sprawdzian dotyczący bezpieczeństwa.  Czytaj więcej

Ostatki pierwszaków… czyli karnawałowy balik przebierańców

            Karnawałowy bal przebierańców w klasach młodszych już powoli staje się tradycją naszej szkoły. W tym roku uczniowie i wychowawczynie klas pierwszych wraz z podopiecznymi i wychowawczyniami szkolnej świetlicy bawili się wspólnie w ostatnim przed feriami zimowymi dniu nauki. W zorganizowanych przez nauczycielki zabawach i grach oraz przy dźwiękach muzyki bawili się: klauni, księżniczki, kowboje, Spiderman’i oraz muszkieterowie. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, aby się o tym przekonać.  Czytaj więcej

 

 

Walentynki w Gimnazjum

Tradycyjnie jak co roku, gimnazjaliści świętowali „Dzień Zakochanych”, czyli słynne Walentynki.

Przez cały tydzień poprzedzający święto, przedstawiciele SU zajęli się  „Pocztę Walentynkową”. Młodzież pisała kartki, które zostały doręczone pod właściwy adres na krótkim apelu w Dniu Św. Walentego. Nie obyło się bez Walentynki dla wychowawców. Największą kartkę otrzymał Pan J.Wilk, nieco mniejszą Pani A. Chlebowska.  Na wspólnym spotkaniu młodzież dodatkowo świetnie się bawiła, dzięki konkursom, które zorganizowały opiekunki SU. Pierwszym konkursem był konkursem na poszukanie swojej drugiej połówki. Uczniowie losowali porozcinane serca, które miały przedziwne kształty. Zadanie wcale nie było łatwe, tylko  nielicznym udało się poszukać swojego serduszka, a tym samym swojej drugiej połówki. Kolejny konkurs to napisanie na ogromnym czerwonym sercu słowa „kocham cię” w różnych językach świata. Młodzież  ozdabiała również  serce klasowe według własnego pomysłu i różnymi materiałami. Był też konkurs na objaśnianie swoimi słowami fraz związanych z miłością, sercem. Ostatni konkurs to odpowiedzi na pytania związane z miłością. Wszystkie konkursy zostały nagrodzone słodkim upominkiem.

Opiekunowie SU

Runda rewanżowa rozgrywek A klasy w tenisie stołowym

W styczniu ruszyła runda rewanżowa rozgrywek A klasy kalisko-konińskiej w tenisie stołowym. Nowy rok dobrze rozpoczęła młoda drużyna Impulsu Zduny. W pierwszym meczu po bardzo zaciętej i wyrównanej walce uległa na wyjeździe Tajfunowi III Ostrów Wlkp. tylko 10:8. Drugi mecz rozegrany w Zdunach z LKS II Gołuchów zakończyła wysokim zwycięstwem 10:3. Kolejne spotkanie wyjazdowe z doświadczoną drużyną Barycz Przygodzice przegrali 10:5 a Tarchalankę Tarchały pokonali 10:8.  Niestety ostatni mecz rozegrany w Zdunach z starszymi zawodnikami LZS Siedlików zakończył się porażką 10:2. W drużynie Zdun grają uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum: Wiktor Malec, Krzysztof Matela, Katarzyna Swora, Weronika Połczyńska, Filip i Kacper Kołodziej, Daniel Kocik. Dzięki udziałom w rozgrywkach mają okazję doskonalenia swoich umiejętności co widać po coraz lepszym wynikach.Działalność UKS IMPULS sponsoruje Gmina Zduny.

Szczegółowe wyniki na stronie http://www.wzts.pl    Czytaj więcej

IV turniej ligi szkolnej „CHCĘ BYĆ MISTRZEM”

13 lutego rozegrany został  IV Turniej Ligi Szkolnej Tenisa Stołowego "Chcę być Mistrzem" ” uczniów Zespołu Szkół w Zdunach. Z powodu panującej grypy i wyjazdów wakacyjnych wzięło w nim udział tylko 16 uczniów, którzy walczyli o kolejne punkty w lidze. Wśród dziewcząt SP zwyciężyła Weronika Połczyńska przed Marceliną Fają i Olga Zydorczyk,  a w grupie chłopców na pierwszym miejscu Filip Kołodziej, drugi Daniel Kocik,   trzeci Miłosz Kozłowski. Wśród dziewcząt gimnazjum Kasia Swora przed Kasią Matybą i Dominiką Nowacką. W grupie gimnazjalistów najlepszy był niepokonany Wiktor Malec, drugi Krzysztof Matela, trzeci Mikołaj Antczak. Prowadzący turniej Alina Wilk i Eugeniusz Koczorowski wręczyli zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Szczegółowe wyniki można obejrzeć na gazetce szkolnej. Organizator UKS IMPULS zaprasza wszystkich grających w tenisa na kolejny ostatni turniej na koniec  marca. Po V turnieju na podstawie punktacji wyłonieni zostaną zwycięzcy tegorocznej edycji ligi. Nagrody czekają!    Czytaj więcej

 

Gimnazjalny bal karnawałowy klas I.

28 stycznia w szkole odbył się bal karnawałowy dla wszystkich klas pierwszych. Uczniowie znakomicie się bawili przy muzyce dj  Dominika Włodarczyka.
Cała impreza przeplatana była licznymi zabawami i konkursami. W przerwie pomiędzy tańcami uczniowie biesiadowali przy stołach zastawionych słodyczami i napojami.
pozostały miłe wspomnienia.  Czytaj więcej

 

 

Gimnazjalny wyjazd na łyżwy klasy Ic
W środą 30 stycznia klasa I c z opiekunem panią Moniką Miśkiewicz- Żyto i panią Justyną Basty była na łyżwach w Miliczu.
Najlepszym łyżwiarzem okazał się Jakub Sorżycki i Arek Karolczak, chłopcy podobno pierwszy raz mieli łyżwy na nogach a robili piruety.
Cała klasa nieźle się bawiła przy muzyce  i wspaniałym słońcu. Zdarzały się  upadki choć bardzo często sfingowane w celach reporterskich. Rekordzistką w tej dyscyplinie była Patrycja Tokarz.  Czytaj więcej

 

 

Dzień 22 i 23 stycznia na stałe zapisał się w kalendarzu jako Dzień Babci i Dziadka. W tym szczególnym dniu „śpieszą” się babcie i dziadkowie do swoich wnuków, ale tym razem, aby wygodnie usiąść i wysłuchać przygotowanych wierszy, piosenek, życzeń, popatrzeć jak tańczą i wspólnie pobawić się i pośpiewać z wnukami. Z okazji tak ważnego święta dzieci ze świetlicy wraz z wychowawcami przygotowały program artystyczny i poczęstunek dla swoich ukochanych dziadków. Był to dzień niezwykły pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Czytaj więcej

 

 

Preferująca aktywny wypoczynek grupa dzieci ze świetlicy szkoły podstawowej w dniu 24.01.15 r. wybrała się na kręgielnię w Zdunach.
Zainicjowane przez wychowawców świetlicy  spotkanie dostarczyło wszystkim dobrej zabawy i rozrywki. Uczniowie toczyli zacięte boje grając w kręgle na punkty i  ćwicząc celność w uczciwej rywalizacji.
Po raz kolejny okazało się, że zamiast siedzenia przed komputerem albo wysyłania smsów, warto czasem postawić na ruch i rekreację. W końcu nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch! 

 

 

REGULAMIN KONKURSU   „Szczęście w moich oczach…” - dla klas IV-VI
REGULAMIN KONKURSU   „Szczęście w moich oczach…” - dla klas I-II

Na dobry początek…

            Na dobry początek nowego semestru uczniowie klas II Gimnazjum w Zdunach uczestniczyli w spektaklu pt. „Kamienie na szaniec” przygotowanym przez Teatr Współczesny z Krakowa. Przedstawienie obejrzeli 2 lutego 2015 r. w krotoszyńskim kinie „Przedwiośnie”, dokąd udali się pod opieką polonistek: B. Bojewskiej, I. Sulei i Z. Wiatrak.

            Spektakl w reżyserii Bartosza Jarzymowskiego na młodych widzach wywarł duże wrażenie, najogólniej mówiąc, podobał się. Oczywiście, inaczej odebrany został przez tych uczniów, którzy na lekcjach już  omawiali lekturę, inaczej przez tych, dla których losy Zośki, Alka i Rudego były nieznane. Prezentowane treści zostały wzbogacone o efekty dźwiękowe oraz oryginalne nagrania filmowe z okresu II wojny światowej.

            Spektakl poszerzył historyczną wiedzę widzów, poruszył ich wrażliwość, pokazał młodych ludzi, dla których słowo „ patriotyzm” nie było pustym słowem.

„Książki naszych marzeń”

Pod takim hasłem Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło pod koniec listopada ubiegłego roku konkurs przeznaczony m. In. dla uczniów gimnazjów.

Do konkursu przystąpili uczniowie Gimnazjum w Zdunach pod opieką p. Zofii Wiatrak. Konkurs wymusił na całej społeczności uczniowskiej szereg różnorodnych zadań.

Najpierw wszyscy uczniowie wypisali na karteczkach swoje propozycje do listy książek, o których przeczytaniu powinien marzyć każdy gimnazjalista. Z tych kartek powstał plakat, który ozdobił korytarz szkolny, natomiast opiekunka konkursu sporządziła listę 50 najbardziej poczytnych książek.

Kolejnym  działaniem było przygotowanie przez uczniów transparentu propagującego czytelnictwo. Z tymi transparentami pięcioro przedstawicieli z każdej klasy udało się na manifestację korytarzem szkolnym, aby zamanifestować chęć czytania. Podczas tych bardzo głośnych działań filmowcy w osobach: Dominik Włodarczyk, Marcin Horyza i Szymon Pondel kręcili filmik propagujący czytelnictwo. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było bowiem przesłanie do Ministerstwa listy 50 „Książek naszych marzeń” oraz filmiku.

Nie zajęliśmy nagradzanego miejsca, ale dyplom podpisany przez p. Minister Edukacji Narodowej – Joannę Kluzik – Rostkowską jest wartościową pamiątką. Nie można też ukrywać, że możliwość zaangażowania się w konkurs dla wielu uczniów był dobrą przygodą. A już te krzyki manifestantów tuż przy gabinecie p. Dyrektora …  Czytaj więcej

Był bal !!!

            Dla zdunowskich gimnazjalistów, uczniów klas trzecich, 23 stycznia na długo pozostanie niezapomnianym dniem…

            To już tradycja Gimnazjum w Zdunach, że przy współpracy z wychowawcami i rodzicami uczniowie przygotowują bal w wybranej przez siebie stylizacji. W bieżącym roku przeniesiono wszystkich uczestników w kosmiczne krainy.

            Uroczystość rozpoczęła się od wystąpień przedstawicieli braci uczniowskiej oraz Dyrektora Zespołu Szkół w obecności wszystkich zaproszonych oraz rodziców. Później wychowawcy wysłuchali podziękowań, a po magicznych słowach p. Andrzeja Hejdysza: „Bal uważam za otwarty” młodzież ruszyła w tan, tańcząc, oczywiście, poloneza. Balowe kreacje pań gimnazjalistek oraz garnitury panów gimnazjalistów sprawiły, że wyglądali oni podobnie, jak zawsze, ale jednak doroślej.

            Muzyka, szampańska zabawa i małe co nieco do przegryzienia towarzyszyły rozbawionym uczniom do 23.00. No cóż, bal uważam za zamknięty. Może tylko którejś z dziewczyn żal, że jednak nie poprosił do tańca, a może któryś chłopak ma żal do siebie, że przecież mogłem…   Czytaj więcej

W czwartek, 22 stycznia w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 96 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Młodzież gimnazjum przemierzyła szlak bojowy wytyczony przez powstańców - począwszy od Poznania, od momentu przyjazdu do niego Ignacego Paderewskiego - przez Ostrzeszów, Krotoszyn, Pleszew, Ostrów, Inowrocław, Czarnków, Strzelno, Kruszwicę, Kcynię i Żnin. Armia Wielkopolska pod dowództwem gen. Józefa Dowbora – Muśnickiego odniosła spektakularne zwycięstwo. 16 lutego 1919 r. na mocy rozejmu w Trewirze Niemcy zostały zmuszone do powstrzymania ofensywy i przejęcia linii zdobycznej Powstania Wielkopolskiego za linię demarkacyjną. Był to wielki sukces poznańskiego zrywu Wielkopolan. Powstanie to okazało się wymownym świadectwem i nieodpartym argumentem polskości Wielkopolski.

Recytatorów i konferansjerów z klasy Ia gimnazjum przygotowała p. Bogumiła Bojewska, natomiast oprawą muzyczną zajął się p. Adam Szczuraszek       Czytaj więcej

„… Pozwól wziąć udział, a zrozumiem.”

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż – zapamiętam. Pozwól wziąć udział, a zrozumiem.”  Konfucjusz

         Taka idea przyświeca każdym zajęciom dydaktyczno-wychowawczym, w których 6- i 7-latki biorą udział każdego dnia. Dzieci mają możliwość wszechstronnego rozwoju, poprzez udział w zajęciach wspierających ich aktywność, samodzielność, zachęcających do twórczych poszukiwań i pozwalających ukazywać i poszerzać swoje walory, umiejętności i wiadomości.

Każde takie zajęcia dostarczają dzieciom radości i sprawiają, że motto: „uczyć- bawiąc, bawić- ucząc” nabiera ogromnego sensu, bo to właśnie w trakcie zabawy dziecko poznaje świat i uczy się, jak w nim funkcjonować.      Czytaj więcej

Śladem i tropem zwierząt… czyli zimowa wycieczka pierwszaków do lasu

            W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie klas Ic i Id wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do lasu, by śledzić i tropić leśną zwierzynę. Mimo, że chłód doskwierał, a nosy i uszy poczerwieniały, nie stanęło to pierwszakom- odkrywcom na przeszkodzie w eksplorowaniu przyrody w okolicy. I nie musieli długo szukać, gdy na ich drodze pojawił się pierwszy ślad- miejsce, w którym żerował dzik. Nieopodal kolejny- trop sarny, a kilkanaście metrów dalej kępkę jej sierści.

Wycieczka okazała się interesującą lekcją przyrody w terenie.  Czytaj więcej
 

Koncert artystów z Ukrainy

            W dniu 23.01.2015 r. naszą szkołę odwiedził zespół artystów z Ukrainy. W koncercie udział wzięła cała społeczność szkolna. Mogliśmy podziwiać kulturę naszych wschodnich sąsiadów, ich piękne, kolorowe stroje ludowe oraz tańce. Nasi goście wykazali się również znajomością polskich piosenek, dzięki czemu uczniowie mogli włączyć się w śpiew i taniec. Podczas występu panowała atmosfera zabawy, ale i refleksji, szczególnie podczas pięknego wykonania pieśni „Ave Maryja”. Mamy nadzieję, że zespół jeszcze nas odwiedzi.   Czytaj więcej

 

 

23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na zdunowskim rynku

            11 stycznia br. na zdunowskim rynku odbył się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego roku wzięli w nim udział uczniowie z klasy Ic, przygotowani przez p. Marietę Kulus. Pierwszoklasiści zagrzewali publiczność radosną piosenką, niosącą głębokie przesłanie, że choć człowiek jest mały, choć ma mało lat, to każda z tych małych istot może wyrosnąć na wielkiego człowieka, który dołoży wszystkich sił, aby były szczęśliwe wszystkie dzieci – w myśl idei WOŚP.   Czytaj więcej

 

 

RODZICU

Jeśli zdarza Ci się, że odczuwasz frustrację, niepewność lub poczucie bezradności w relacji ze swoim dzieckiem, nie masz pewności czy Twoje postępowanie jest słuszne wychowawczo i dręczą Cię z tego powodu wyrzuty sumienia, skorzystaj z naszej propozycji:

zapraszamy

do udziału w BEZPŁATNYCH zajęciach „SZKOŁA DLA RODZICÓW”

(cykl 10-ciu spotkań warsztatowych raz w tygodniu)
To program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dzieckiem i wychowankami.

Celem programu jest:

- wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą,

- nauka umiejętności lepszego porozumiewania się,  refleksja nad własną postawą wychowawczą,  wymiana doświadczeń.
Zajęcia będą się odbywać w Zdunach w godzinach popołudniowych – pierwsze spotkanie na początku marca 2015 po feriach zimowych – zapisy już teraz!

Chętnych zapraszamy aby się zapisali u pedagoga szkolnego (należy wypełnić krótki druk) lub zgłosili się przez Internet na adres beataglownicka2@wp.pl

      

Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY



 

d>