Szkoła Podstawowa w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

odwiedziło nas
  141409

osób


Nabór do szkół ponadgimnazjalnych

 

 

„SZKOŁA DLA RODZICÓW”

Kontrola rodzicielska
 systemu Windows

 

Prace komputerowe
uczniów

 

Czy sprzęty elektroniczne mają negatywny wpływ na
rozwój naszych dzieci?

 


Aktualności 

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to czterodniowe akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę. W ciągu tych czterech dni naukowcy z siedmiu poznańskich uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk. Tegoroczny festiwal miał swoją jubileuszową 20 edycję. Powstał on       z inicjatywy poznańskich uczelni oraz poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wspólnym, jednoczącym celem była, i nadal jest, chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką oraz wykształcenie wśród nich pasji.

   Grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką P. A. Chlebowskiej i P. J. Wojcieszak – Żyto wzięła udział w PFNiS na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych. Wysłuchaliśmy wykładów dotyczących pochodzenia żywności i tajemniczej krainy Transylwanii. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się o groźnym obliczu Ziemi oraz o tym jak człowiek ujarzmił wodę. Uczniowie zmierzyli się z zadaniem skonstruowania działającego modelu młyna wodnego – udało się !  Zwiedziliśmy również Instytut Geologiczny, gdzie podziwialiśmy okazy skał i minerałów oraz Lapidarium. W paleopiaskownicy poszukiwaliśmy  szkieletów prehistorycznych stworów, znaleźliśmy np. trylobity. Na zakończenie udaliśmy się jeszcze na plac przed Wydziałem chemicznym, gdzie zobaczyliśmy pokaz efektownych, pirotechnicznych doświadczeń chemicznych przygotowany przez studentów z Naukowego Koła Chemików UAM.  

Rowerowy klub świetlicowy w dniu 01.04.2017 r. zorganizował wycieczkę do Pałacu w Rogalinie i do Parku edukacyjno – rozrywkowego Deli Park koło Poznania. Trudno o lepsze miejsce niż pałac w Rogalinie, by poczuć klimat wielkiej arystokracji .Na początku wycieczki dzieci zwiedziły pałac, wsłuchując się w piękne opowieści pani przewodnik, która nas po nim oprowadzała. Zobaczyły niezliczone pokoje, piękne komnaty i sprzęty oraz niesamowitą bibliotekę. Następnie udaliśmy się do powozowni, gdzie przepiękne powozy, zachwycały swoim wyglądem oraz wykonaniem. Spacerując po ogrodzie otaczającym pałac i całą posiadłość podziwialiśmy zachwycające dęby, które stoją tam od stuleci. Pełni wrażeń udaliśmy się w dalszą podróż do Deli Parku, gdzie czekał na nas Pan piekarz, który przybliżył nam tradycje związane ze świętami wielkanocnymi, a następnie każdy uczestnik miał możliwość wykonania mazurka wielkanocnego wg własnego pomysłu. Uciechy było co niemiara, w ruch poszły kolorowe lukry i cała masa innych dekoracji. Aby zapewnić dzieciom ciekawą aktywność na świeżym powietrzu i kreatywną zabawę Deli Park został podzielony na trzy sektory tematyczne. Sektor pierwszy, to ogrody świata i miniatury najbardziej znanych budowli świata. W sektorze drugim prezentowane są różne gatunki zwierząt (Mini zoo) oraz ekspozycja wielkich modeli owadów, obecnie zagrożonych wyginięciem. Znajdują się tutaj również modele ssaków żyjących w epoce lodowcowej. Sektor ostatni, to Podniebna Eko-Wioska gdzie dzięki drewnianym i linowym konstrukcjom umieszczonym na kilku poziomach, mieliśmy okazję poznać poszczególne partie lasu od podszycia po koronę drzew oraz wirtualnie przenieść się do wnętrza drzew i ziemi. Na zakończenie na miłośników aktywnego wypoczynku czekała jeszcze jedna niespodzianka – plac zabaw na świeżym powietrzu, gdzie huśtawki poszły w ruch. Zmęczeni, ale pełni wiadomości i dobrego humoru wróciliśmy do domu. 

Aleksandra  Kasprolewicz odebrała w Poznaniu tytuł Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego

Po ubiegłorocznym sukcesie w wojewódzkim konkursie historycznym uczennicy naszego gimnazjum  Dominiki Szwackiej, w tym roku szkolnym podobny sukces, ale w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym odniosła nasza gimnazjalistka    z klasy IIId,  Aleksandra Kasprolewicz, uczennica Pani mgr Ewy Strugały. Tytuł laureatki i nagrodę rzeczową, Ola odebrała 11 kwietnia br. z rąk wielkopolskiego wicekuratora oświaty, podczas uroczystej ceremonii w auli Uniwersytetu Poznańskiego im. A. Mickiewicza, gdzie spotkali się laureaci wszystkich wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Dodatkową nagrodą za ten sukces było też zwolnienie Aleksandry ze zdawania egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego oraz pierwszeństwo w przyjęciu do każdej szkoły średniej w Polsce. Gjmnazjalistce Aleksandrze Kasprolewicz serdecznie gratulujemy i życzymy jej dalszych wielkich sukcesów konkursowych i powodzenia w szkole średniej. 

Klasa II a wystąpiła w I  Przeglądzie Piosenki z Przesłaniem, który zorganizowano w ramach programu ŚWIAT WARTOŚCI: MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ, POKÓJ. Wykonaliśmy utwór „ Wyciągnij dłoń” w którym chcieliśmy zwrócić uwagę na problem ludzi samotnych we współczesnym świecie. Pamiętajcie nie jesteśmy sami!!! Może obok nas przechodzi, a może mieszka osoba, która czeka na nasz uśmiech i wyciągniętą, przyjazną dłoń.  Gratulujemy naszemu koledze z klasy III a, Damianowi Woźniakowi zajęcia I miejsca. Śpiewałeś pięknie! 

25 kwietnia 2017 roku uczniowie kl. I – III obejrzeli  przedstawienie kukiełkowe pt. „Jaś i Małgosia”, które zaprezentowali aktorzy teatru z Kalisza. Wszystkim bardzo podobała się scenografia bajki i kukiełki. Uczniowie z zainteresowaniem i  wyjątkową uwagą śledzili losy głównych bohaterów.      

 

 

Otwarte Mistrzostwa Rozdrażewa w Tenisie Stołowym

         23 kwietnia rozegrane zostały IX Mistrzostwa Rozdrażewa w tenisie stołowym o Puchar sponsora UKS Doliwa. Turniej rozgrywany był w 4 kategoriach wiekowych.

 Wzięła w nich udział trójka zawodników UKS IMPULS Zduny. W grupie uczniów gimnazjów najlepszy okazał się nasz zawodnik Łukasz Fluder. Wśród szkół podstawowych Kamil Szymański był trzeci, a czwarty Miłosz Kozłowski. Wszyscy zawodnicy wrócili do domu zadowoleni z wyniku i zdobytych dyplomów i pucharów. Gratulujemy 

DZIEŃ   ZIEMI  w kl.  I - III

Dzień Ziemi to doskonała okazja do promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.

 

 

UWAGA REWELACJA!!! Chcemy podzielić się z wszystkimi niezwykłymi przeżyciami jakich doświadczyli uczniowie klasy 2a w dniu 19 kwietnia. Wychowawczyni pani Sylwia Wawrzynowicz zabrała nas w podróż do Warszawy, ale uwaga! SAMOLOTEM!!! Co to się działo! Wyjechaliśmy ze Zdun  o 4 rano do Wrocławia na lotnisko. Mimo tak wczesnej pory nikt nie spał w podróży, nie pozwalały na to niesamowite emocje, podekscytowanie, zniecierpliwienie i niepewność jak to będzie? Już sama odprawa na lotnisku była niezwykła. Musieliśmy przechodzić przez specjalną bramkę, wszystkie swoje rzeczy włożyć do specjalnych skrzynek, w których były prześwietlane. Ochrona, która się tym wszystkim zajmowała pochwaliła naszą grupę ponieważ wszystko szło bardzo sprawnie. Po odprawie udaliśmy się do samolotu. Start po prostu wbija w fotel. Mimo prośby naszego pilota wycieczki nie daliśmy rady powstrzymać się od pisków, które wywoływały skręty samolotu. Na szczęście lot przebiegał bez turbulencji i bezpiecznie wylądowaliśmy w Warszawie. Było bardzo  zimno, ale na szczęście mimo zapowiedzi telewizyjnych i internetowych nie padało, a nawet czasem wyjrzało słońce, które rozświetlało piękną stolicę. Udało nam się zobaczyć wiele ważnych miejsc Warszawy: Pałac Kultury,  pomnik Mikołaja Kopernika,  Kościół pw. Św. Krzyża, Syrenkę, Gnojną Górę a z niej rzekę Wisłę, Kamienne Schodki, najkrótszą ulicę w Polsce i najwęższy dom, Zamek Królewski w którym obejrzeliśmy filmy o zniszczeniu i odbudowie zamku, Pałac Prezydencki, Pomnik Małego Powstańca, Mury obronne Warszawy pochodzące z XIII-XVI wieku i barbakan, Grób Nieznanego Żołnierza na placu marsz. J. Piłsudskiego na którym odbywało się spotkanie żołnierzy z Ministrem Obrony Narodowej. W czasie tego ekscytującego dnia mieliśmy okazję jechać pociągiem, autobusem komunikacji miejskiej i metrem. Byliśmy na Dworcu Centralnym  i oczywiście w Złotych Tarasach. Wymęczeni ale usatysfakcjonowani wracaliśmy do domów. Najpierw oczywiście lotnisko w Warszawie, które okazało się nieco inne niż we Wrocławiu. Tym razem nauczeni doświadczeniem z porannego lotu potrafiliśmy już zachować spokój. Czujemy się młodymi podróżnikami, którzy mogą dotrzeć wszędzie. Do Zdun przyjechaliśmy około godziny 21.30, wszyscy zdrowi i szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia. Zachęcamy wszystkich do udziału w podobnych wycieczkach, odkryliśmy bowiem, że to prawda co mówią, że: „podróże kształcą”! Dziękujemy niezmiernie pani Sylwii oraz panu Andrzejowi Żwikiewiczowi, którego biuro podróży było organizatorem naszej wycieczki, a on sam naszym niezwykle miłym i profesjonalnym pilotem. I przede wszystkim dziękujemy naszym kochanym rodzicom za to, że pozwolili nam jechać i sponsorowali naszą wycieczkę!!!  

 

Dzień Otwarty Szkoły

UWAGA! ZMIANA NUMERU RACHUNKU BANKOWEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W  ZDUNACH!
Informujemy, że od 1 stycznia 2017 r. zmienia się numer rachunku ZESPOŁU SZKÓŁ W  ZDUNACH. Pozostałe dane pozostają bez zmian.
Nowy nr: 29 8410 1026 2003 0202 0800 0001

 

Umiem pływać

W miesiącu marcu szkoła przystąpiła do
Projektu powszechnej nauki pływania  - „Umiem pływać”.

Program adresowany jest dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w zajęciach z zakresu nauki pływania.

Nauka pływania odbywa się w grupach maksymalnie 15 osobowych w ilości 20 godzin na dziecko.

Celem programu jest:

 - upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci,

- nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,

- profilaktyka przeciwdziałania wad postawy,

- efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływanie),

- edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.

Program powszechnej nauki pływania jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną. Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Mamy nadzieję, że uczestnictwo naszych dzieci w programie wpłynie także na zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu, oraz prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia.

W projekcie uczestniczy 90 dzieci z klas Ia,IIIa,b,c,d. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów krytej pływalni w Krośnicach.

Środki na realizację projektu zostały pozyskane za pośrednictwem Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowego w Poznaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Samorządu  w Zdunach.

Realizacja projektu zakończy się w czerwcu 2017 roku. Już teraz zabiegać będziemy o środki na realizację nauki pływania od czerwca 2017 roku.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO PT.: „W KRAINIE BAJKI”

W dniu 07.04.2017 został rozstrzygnięty, ogłoszony przez bibliotekę szkolną, konkurs „W KRAINIE BAJKI”. Do konkursu zgłoszono ponad 50 prac uczniów z klas I-III. Komisja oceniła prace, biorąc pod uwagę ich oryginalność, estetykę oraz pomysłowość. Dzieci przedstawiły za pomocą różnych technik bohaterów lub ilustrację do wybranej bajki. Komisja wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce

Wiktor Obal  kl. II c

Konstancja Kulińska  kl. III a

Weronika Rozum  kl. II d

II miejsce

Antonina Jankowska  kl. III d

Milena Kułaga  kl. II c

III miejsce

Maks Kęsy  kl. III a

Wyróżnienia

Kalina Czubak kl. III a

Marcel Motyka  kl. I a

Dorota Murawska  kl. III a

Kacper Namysł  kl. III d

Marcelina Kamza  kl. III d

Klaudia Mikołajczyk  kl. III a

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.

Nagrodzone prace można obejrzeć w bibliotece. 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

W dniu 3 kwietnia świętowaliśmy w bibliotece „Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci”. Dzień ten został ustanowiony w celu promowania literatury pięknej i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin H. CH. Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia. W tym roku była to Rosja, a hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Rośnijmy z książką”. Z tej okazji w naszej bibliotece częstowaliśmy uczniów, którzy wypożyczali książki, cukierkami. Czytaliśmy baśnie Andersena oraz list napisany specjalnie z tej okazji. Później były zagadki związane z różnymi baśniami Andersena. Dzieci otrzymały za prawidłowe odpowiedzi słodkości oraz zakładki a zwycięzcy konkursu nagrody książkowe. 

Wiosenny wyjazd kl. IIIc

6 kwietnia klasa IIIc Gimnazjum wraz z opiekunami: p. Miśkiewicz-Żyto oraz  p. Basty  udała się  na „rozruszanie ciał” do Wrocławia. Głównym celem tej wyprawy był obiekt  Go Jump. 
Nasi gimnazjaliści dali upust swojej młodzieńczej energii  korzystając  z mnóstwa różnego rodzaju trampolin i innych atrakcji.  Nieco zmęczeni  wyruszyli w kierunku budynku Sky Tower, aby z wysokości 200 metrów podziwiać panoramę miasta. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pozytywnie nastawieni wrócili  do domów. 

Noc biologa w LO w Krotoszynie

31 marca uczniowie gimnazjum – specjaliści nauk przyrodniczych   brali udział w zajęciach z biologii  w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Warsztaty zostały  przygotowane przez wykładowców  i studentów  z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty oprócz wiedzy teoretycznej doskonaliły umiejętności praktyczne .Młodzież miała możliwość  wyizolowania DNA truskawki, zapoznania się ze zwierzętami takimi jak nietoperze czy karakany. Ciekawostką okazały się też  kości. Prowadzący zajęcia przywieźli ze sobą szczątki, co przypadło do gustu uczniom. 

Mistrzostwa Południowej Wlkp. młodzików i młodziczek w tenisie stołowym.

         Dwa medale srebrne i dwa brązowe wywalczyła czwórka zawodników UKS IMPULS Zduny na zawodach  rozegranych w Ostrowie Wlkp.

Tym razem nasi zawodnicy wystartowali w swoje właściwe kategorii czyli rocznika 2004 i młodsi. W grach indywidualnych najlepsza była Marcelina Faja, która zajęła drugie miejsce i srebrny medal w młodziczkach. Kamil Szymanski był 5, a Olga Zydorczyk i Miłosz Kozłowski zajęli miejsca 6. Pozostałe medale nasi zawodnicy wywalczyli w grach podwójnych i aż 3  razy stawali na podium. Marcelina z Olgą były drugie wśród dziewcząt, Miłosz z Kamilem 3 wśród chłopców, a Marcelina z Miłoszem również 3 w grach mieszanych, a Olga z Kamilem 5. Gratulujemy!
Najlepsi otrzymali z rąk organizatorów medale za miejsca 1-3, dyplomy za miejsca 1-8 w grach indywidualnych i 1-4 w grach podwójnych  ufundowane przez OZTS Południowej Wlkp., a zwycięzcy puchary.  

31 marca 5 uczniów z klas II oraz 9 uczniów z klas III wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego OLIMPUSEK. Uczniowie ci wyłonieni zostali na drodze szkolnych eliminacji, które odbyły się 21 lutego. Zadaniem uczniów było zaznaczanie właściwych odpowiedzi na pytania na podstawie obrazków. Wyniki szkoła ma otrzymać w drugiej połowie maja. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny - II miejsce drużynowo
To już XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, w którym Gimnazjalna drużyna znów znalazła się w gronie laureatów. Gratulujemy II miejsca naszej drużynie w składzie: Eryk Stryjak IIIa, Teodor Kryg IIIb, Kacper Bała i Adrian Mikołajczyk z IIc. Dodatkowo indywidualnie wyróżnienie otrzymał Teodor Kryg. Opiekunem drużyny był nauczyciel informatyki Jerzy Wilk. Poziom konkursu został utrzymany na bardzo wysokim poziomie i jak co roku składał się z części teoretycznyj i praktycznej. Zakres materiału był bardzo szeroki i obejmował zadania z programowania, grafiki komputerowej, budowy i danych technicznych podzespołów komputerowych oraz znajomości kodu HTML i CSS. Dziękujemy również organizatorowi czyli ZSP nr 2 im. K.F. Libelta w Krotoszynie za ugoszczenie wszystkich uczestników - smaczne kanapki i ciasteczka.  

Dnia 24 marca w Sycowie odbył się ‘’XXII Międzywojewódzki Memoriał im. Józefa Krakowskiego w Piłce Siatkowej” Dziewczyn, w którym udział wzięła drużyna naszego Gimnazjum reprezentowana przez dziewczyny z UKS ‘’Pionier” Zduny. Zespół wystąpił w składzie: Aleksandra Glinkowska, Weronika Nowak, Julia Durak, Weronika Ratajek, Malwina Waldowska, Patrycja Krzyżyńska, Julia Piechowiak, Klaudia Zielezińska oraz Erika Cierniak. Trenowane przez mgr Zdzisława i Andrzeja Malców siatkarki zmierzyły się z: UKS "Jedynką" Syców, LKS "Młodzik" Domaszowice i UKS „Koliber’’ Ostrzeszów, zajmując w turnieju 3 miejsce. Zawodniczkom jak i trenerom serdecznie gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów, a okazja do rewanżu nadarzy się już 7 kwietnia w Zdunach na ‘’Międzywojewódzkim Turnieju o Puchar Burmistrza Zdun z okazji 750-lecia Zdun’’. 

 

 

MAŁY TEST ORTOGRAFICZNY DLA DOROSŁYCH

            30 marca nauczyciele poloniści Zespołu Szkół w Zdunach zaprosili mieszkańców miasta do udziału w dyktandzie ortograficznym w związku z obchodami 750 – lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Zgłosiło się 11 uczestników. Autorami tekstu byli p. I. Skowrońska i p. G. Kryg. Do komisji konkursowej powołano p. I. Zimmermann, p. E. Strugałę, p. Z. Wiatrak oraz p. G. Kryga. Nad całością czuwała p. wicedyrektor I. Skowrońska.

            Lektorem podczas dyktanda był p. G. Kryg. Uczestnicy napisali tekst związany z osadnictwem na terenie obecnych Zdun, z historią, zabytkami oraz czasami współczesnymi naszego grodu. Mimo licznych pułapek ortograficznych i interpunkcyjnych piszący poradzili sobie dobrze z zapisem dyktanda. Kidy komisja sprawdzała teksty p. I. Skowrońska zaprosiła uczestników na ciasto , kawę i herbatę. Oczywiście, wszyscy oczekiwali na wyniki ortograficznego współzawodnictwa.

            Najlepiej dyktando napisała p. Stefania Wciórka, zajmując tym samym pierwsze miejsce. 

W konkursie ortograficznym nie mogą brać udziału nauczyciele poloniści.

Regulamin Konkursu Ortograficznego

 

 

 

UWAGA NA GROŹNE GRY KOMPUTEROWE !!!

 

 

Rekrutacja na rok szkolny 2017/2018

            W związku z podjęciem Uchwały z dnia 22 lutego 2017 r. przez Radę Miejską w Zdunach w sprawie ustalenia zasad i kryteriów rekrutacji do publicznych szkół podstawowych, poniżej przedstawiamy zasady rekrutacji dzieci na rok szkolny 2017/2018.

1.    Do klas pierwszych szkół podstawowych przyjmuje się z urzędu kandydatów zamieszkałych w obwodach tych szkół.

2.    Kandydatów do klas pierwszych szkół podstawowych, zamieszkałych poza obwodami tych szkół, przyjmuje się w drodze postępowania rekrutacyjnego, uwzględniając następujące kryteria:

a)    w szkole obowiązek szkolny spełnia rodzeństwo dziecka – 5 pkt;

b)    miejsce pracy rodziców znajduje się w obwodzie szkoły – 3 pkt;

c)    dziecko uczęszcza do przedszkola w danym obwodzie szkolnym – 3 pkt;

d)    w obwodzie szkoły zamieszkują krewni dziecka (babcia, dziadek) wspierający rodziców (opiekunów prawnych) w zapewnieniu mu należytej opieki – 2 pkt. 

Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach

 zaprasza,

Rodziców dzieci  z rocznika 2011

celem dokonania zapisu do szkoły (z rocznym wyprzedzeniem).

Zapisy odbędą się w dniach

od 10-12 kwietnia 2017 r.

w sekretariacie szkoły  w godz. od 800-1400

Podczas zapisu proszę przedstawić  akt urodzenia oraz PESEL dziecka.
W przypadku niemożliwości przybycia w w/w dniach
– prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 627215513

Świetlicowy Klub Turystyczny „Rower” organizuje wycieczkę do Pałacu w Rogalinie i do Parku edukacyjno – rozrywkowego Deli Park koło Poznania. Termin wyjazdu w 1.04.2017 r.. Całkowity koszt 80 zł.

Program wycieczki:

- zwiedzanie Pałacu w Rogalinie + powozownia + park,

- warsztaty wielkanocne w Deli Parku – „Świąteczne słodkości” ,

- spacer z przewodnikiem po parku miniatur – niezwykła podróż po zabytkach Europy, Afryki czy Ameryki, oraz najsłynniejszych miastach i budowlach świata. Podróż w czasie, podczas której będzie można zobaczyć okazy zwierząt prehistorycznych, oraz świat gigantycznych owadów.

- obiad,

- plac zabaw oraz inne atrakcje.

W drodze powrotnej we własnym zakresie możliwość posiłku w Mc Donalds.

Dnia 24 marca 2017r. o godz. 9:30 w Szkole Podstawowej w Kobylinie odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny klas III. Celem konkursu było rozbudzanie u dzieci zainteresowań pięknem polskiego języka pisanego oraz integracja różnych środowisk Uczniowie przyjechali z  Kuklinowa, Zdun, Zalesia Małego, Krotoszyna, Pogorzeli, Jutrosina i Kobylina ze swoimi opiekunami, którzy mieli przygotować dyktando ortograficzne składające się z 10 zdań. Po losowaniu uczniowie napisali dyktando. Po sprawdzeniu przez komisję prac okazało się, że jest jedna praca bezbłędna, a druga miała malutki błąd interpunkcyjny. Naszą szkołę reprezentowali Antonina Jankowska z klasy III d oraz Rozalia Grzybek i Antonii Marcinkowski z klasy III b r. Jedną I nagrodę, jedną II nagrodę oraz trzy równorzędne III nagrody jury przyznało zatem uczniom, którzy nie popełnili, albo popełnili 1, 2 lub 3 pomyłki. Wśród laureatów znalazła się uczennica naszej Szkoły Rozalia Grzybek, która zajęła II miejsce. GRATULACJE.

Trzecioklasiści otrzymali podziękowania za udział w ortograficznych zmaganiach oraz nagrody rzeczowe. Myślę, że dzieci dobrze się bawiły, a pobyt w Kobylinie przeżyły owocnie. 

W dniu 23 marca 2017 roku dzieci z kółka teatralno – tanecznego „Gwiazdy” w ramach podziękowania pojechały do Krotoszyna na przedstawienie pt. „MAGICZNY ŚWIAT BAJEK”.  Celem była popularyzacja zdrowego odżywiania się  oraz wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe. Mogły przenieś się  w niezwykłą, bajkową  podróż.  Spektakl ten miał za zadanie przeciwdziałać niezdrowemu jedzeniu, a co za tym idzie dbanie o zdrowie
 i zachęcanie  dzieci do zdrowego i aktywnego trybu życia. Aktywny udział dzieci w bajce sprawił, że widownia była zaangażowana w losy bohaterów.
Dzięki temu nasze dzieci poczuły się tak, jakby same trafiły do krainy bajek. Serdecznie dziękujemy za interesujące przedstawienie i piękne przesłanie, któremu towarzyszyły wesołe piosenki oraz dynamiczna muzyka
.    

Konkurs tańca

W dzisiejszych czasach, w erze powszechnej komputeryzacji, braku alternatyw, organizatorzy konkursu w myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” zorganizowali III Edycję Powiatowego Przeglądu Tanecznego „Tylko Taniec”
w Sulmierzycach. W turnieju wzięło udział wielu młodych artystów - tancerzy, którzy swoją pasją i oddaniem wręcz zauroczyli całe jury. R
ywalizowali w trzech kategoriach: solisci, duety oraz zespoły taneczne. Jury musiało wybrać najlepszych, ale swoje wielkie uznanie wyrażali dla wszystkich uczestników turnieju. Moc energii, zaangażowanie, niepowtarzalne układy choreograficzne oraz wielkie emocje towarzyszyły w tym konkursie. Nasza grupa teatralno – taneczna „Gwiazdy” również zaprezentowała swoje zdolności taneczne. Dzieci
z naszej szkoły, ubrane w równe spódniczki i koszulki, pięknie wymalowane i równo uczesane, zaprezentowały układ taneczny do piosenki Mundo De Colores. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy III Rozalia Grzybek w kategorii: soliści.

 

Konkurs tańca

 

Pierwszego kwietnia uczniowie klasy IIa i IIc Gimnazjum ze swoimi wychowawczyniami, p. Z. Wiatrak i p. J. Szałatą wyjechali do Wrocławia, aby wspólnie poskakać na trampolinach. Okazało się, że w porównaniu do pierwszego pobytu na trampolinach zaoferowano nam dużo więcej atrakcji, m.in. zjazdy na pontonach. Jak zawsze bawiliśmy się fantastycznie!
Wyjazd zakończyliśmy zakupami i posiłkiem w Centrum Handlowym „Korona”.

Uczestnicząc w harcerskim życiu, odkrywam swoje zainteresowania.

         Piękna pogoda zachęciła nas do organizowania naszych zbiórek w lesie. Postanowiliśmy zbudować z naturalnych materiałów szałasy. Wielkość i kształt szałasu zależał wyłącznie od inwencji twórczej zastępów. Przy budowie szałasu nie stosowaliśmy żadnych  gwoździ. Całą konstrukcję staraliśmy się wykonać bardzo solidnie aby nie zawaliła się nam na głowy. Pokrycie szałasów stanowi ,,siatka" z suchych gałęzi z drzew liściastych lub iglastych. Oczywiście, gałęzie braliśmy tylko z drzew zwalonych lub pochodzących z wyrębu.

         Zbiórki tak nam się spodobały, że postanowiliśmy zrobić przed szałasami totemy - symbol drużyny lub zastępu, związany z jego nazwą, wykonany zazwyczaj z drewna, sznura, itp.

         Zuchy, które razem z nami tworzyły leśne budowle, zastanawiają się czy będziemy w nich biwakować ;-). Kto wie, może znajdą się tacy odważni wśród nas.  

Klasa II A powitała utęsknioną wiosnę bardzo radośnie i pracowicie. Udekorowaliśmy klasę wesołymi ptakami, założyliśmy klasową hodowlę roślin i postanowiliśmy zostać poetami. Podzieliliśmy się na grupy i napisaliśmy wiersze. Nasza poezja ma zachęcić wiosnę, aby zechciała przyjść do nas i zostać z nami na długi czas.

 

„Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty”
Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi 
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni 
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis 
Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty 
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty 
21 marca przyszła jak zwykle, może trochę chłodniejsza, może troszkę zachmurzona, ale jest … W Gimnazjum w Zdunach pojawiła się z pomocą Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. J. Basty, p. M. Piotrowskiej oraz p. M. Miśkiewicz – Żyto. Przygotowano dla uczniów wiele konkursów z nagrodami, niektóre z nich związane były bezpośrednio z wiosną. Nagrodzono też klasę, w której najliczniejsza grupa młodzieży miała kolorowe, wiosenne stroje. 

Mistrzostwa Południowej Wlkp. juniorów i juniorek w tenisie stołowym.

Złoto, trzy  srebra i cztery  brązy to dorobek tenisistów stołowych z UKS IMPULS Zduny na zawodach  najstarszej młodzieżowej kategorii wiekowej (rocznik 1999 i młodsi) rozegranych 25 marca w Zdunach.. Mistrzostwa zorganizowane zostały na sali Zespołu Szkół w Zdunach przez OZTS i UKS Impuls Zduny. W finale wystartowało 24 zawodników i zawodniczek.. Spotkanie prowadzili Eugeniusz Koczorowski i Alina Wilk.

Zawody rozpoczęły się od gier indywidualnych. Zdunowiak Wiktor Malec przegrał  finałowy pojedynek i ostatecznie zajął miejsce drugie, a jego koleżanka Kasia Swora  trzecie wśród juniorek.  Nasi zawodnicy okazali się doskonali w grach zespołowych i aż 6 razy stawali na podium. W grach mieszanych  para Wiktor  i Kasia była najlepsza i wywalczyła złoto, a brąz Weronika Połczyńska z Krzysztofem Matelą. Wiktor zdobył jeszcze srebrny medal z Krzysztofem Matelą  w grach deblowych, a ich koledzy  Mateusz Staniewski i Łukasz Fluder brąz. Srebro wywalczyły również dziewczyny  Kasia z Weroniką i brąz ich młodsze koleżanki Marcelina Faja z Olgą Zydorczyk. Gratulujemy! 

Siedem  pucharów dla zdunowskich tenisistów stołowych

Sobota 18 marca okazała się szczęśliwym dniem dla tenisistów z UKS IMPULS Zduny. Z  grupy 10 zawodników aż siedmioro stanęło  w tym dniu na podium. 2 na pierwszym miejscu, 3 na drugim i 2 na trzecim, a pozostała trójka tuż obok.
Sześcioro zawodników wyjechało do Przygodzic na XXVI Ogólnopolski Memoriał Bożeny Kurek. W zawodach rozegranych w nowo wybudowanej hali sportowej Zespołu Szkół wystartowało ponad osiemdziesięciu zawodników i zawodniczek z województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. Turniej rozegrano na 12 stołach, a uczestnicy rywalizowali w dziesięciu kategoriach wiekowych. Wśród najlepszych na podium było aż 5 zdunowiaków.
W grupie młodziczek 2- Marcelina Faja, 3- Olga Zydorczyk. W kadetach  2-Weronika Połczyńska, 3-Łukasz Fluder, a junior Mateusz Staniewski był 2. Najmłodszy uczestnik żak Mikołaj Zydorczyk zajął miejsce 4.
Druga grupa pod opieka trenera Eugeniusza Koczorowskiego uczestniczyła w Otwartych Mistrzostwach Koźmina Wlkp.  Mistrzostwa rozegrane zostały w trzynastu kategoriach wiekowych. Zdunowiacy  przywieźli z nich dwa złote medale: Katarzyna Swora w kategorii kobiet i Wiktor Malec w grupie uczniów gimnazjum. Ponadto Katarzyna Roszczak zajęła miejsce 5-6 w najmłodszej grupie dziewcząt a Mikołaj Fluder był 5 wśród gimnazjalistów. 

WODA JEST ŹRÓDŁEM ŻYCIA I ZDROWIA – PROJEKT „ZDROWO JEM,  WIĘCEJ WIEM!”

Uczniowie klasy III a i III b  zakończyli etap zimowy projektu ,,Zdrowo jem, więcej wiem”. Tematem przewodnim projektu była woda, jako źródło życia i zdrowia. Uczniowie z przeprowadzonych przez wychowawczynie zajęć dowiedzieli się m. in. ile wody znajduje się w naszym organizmie, dlaczego i w jaki sposób człowiek traci wodę, jakie napoje należy wybierać do picia oraz z jakich składników składają się poszczególne napoje. Dzieci wykonały również maskotkę Wodolubka, która ma zachęcać do picia wody. W trakcie realizacji projektu uczniowie z wychowawczyniami zorganizowali  kampanię picia wody smakowej dla wszystkich uczniów naszej szkoły pod tytułem: „Woda jest źródłem życia i zdrowia”    


Pierwszy dzień wiosny

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet w Zespole Szkół w ZDUNACH

 

Rekreacja gimnazjalistów na łyżwach
 
 Klasa IIc i III c pewnego popołudnia postanowiła  miło spędzić czas na łyżwach. Uczniowie jeździli w OSi R w Gostyniu na krytym lodowisku. Niektórzy się uczyli  a inni szlifowali piruety.

 

 

Finał Zdunowskiej Ligi Tenisa Stołowego „CHCĘ BYĆ MISTRZEM”

         13marca rozegrany został ostatni  finałowy turniej Zdunowskiej Ligi Tenisa Stołowego "Chcę być Mistrzem".  W ramach ligi w okresie od października do marca rozegrane zostały 4 turnieje, w których wzięło udział 35 zawodników. Udział  w zawodach dawał uczestnikom okazję do aktywnego spędzania czasu, sportowej rywalizacji i sprawdzenia swoich umiejętności. Na zwycięzców każdorazowo czekały dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy otrzymywali nagrody pocieszenia.

         Rozgrywki ligi przygotował i prowadził UKS IMPULS przy współpracy z Dyrekcją ZS Zduny. Nagrody na turnieje sponsorował UKS IMPULS i Gmina Zduny a na finał ligi Bank Spółdzielczy.

         W turnieju finałowym najliczniejszą grupą byli początkujący żacy. Tym razem medale wywalczyli:

juniorzy: 1- Malec Wiktor, 2- Mateusz Staniewski, 3- Katarzyna Swora

kadeci: 1 -Łukasz Fluder , 2-Banaszak Marcin,3-Starczewski Dominik

młodzicy: 1- Faja Marcelina, 2- Zydorczyk Olga, 3 - Kamil Szymański

żacy: 1-Mikołaj Zydorczyk, 2-Miłosz Kołodziejski,3- Kasia Roszczak

żak początkujący: 1- Henryk Buniowski, 2- Nikodem Miękus, 3- Kaczmarek Aleksandra

Ponadto po każdym turnieju prowadzona była klasyfikacja punktowa, która pozwoliła wyłonić zwycięzców ligi w sezonie 2016/2017.

Zwycięzcy tegorocznej klasyfikacji punktowej: junior Mateusz Staniewski, kadet Łukasz Fluder, młodzik Marcelina Faja, żak Mikołaj Zydorczyk, żak początkujący Henryk Buniowski uhonorowani zostali pamiątkowymi statuetkami tenisisty. 

Złoto i srebro w Mistrzostwach Południowej Wielkopolski żaków

 Indywidualne Mistrzostwa Okręgu żaków i żaczek rozegrane 11 marca w Gizałkach rozpoczęły cykl turniejów podsumowujących sezon tenisa stołowego. W zawodach mogli brać zawodnicy i zawodniczki wyłonieni w turniejach eliminacyjnych z rocznika 2006 lub młodsi, wśród nich trójka zawodników UKS IMPUS Zduny: Kasia Roszczak, Miłosz Kołodziejski i Mikołaj Zydorczyk. Zawody rozegrane zostały najpierw indywidualnie. Miłą niespodziankę sprawił nasz najmłodszy zawodnik Miłosz, który wywalczył srebrny medal. Mikołaj był 7, a Kasia 9. W dalszej części zawodnicy zmagali się w grach podwójnych i mieszanych.  I tu również sukces zdunowiaków- Miłosz i Mikołaj wywalczyli złoty medal, a Miłosz z Kasią był na  miejscu czwartym. Tym samym nasi zawodnicy jako jedyni stanęli na najwyższym miejscu podium, gdyż pozostałe pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z Gizałek.  

„Szukanie wiosny”

            Czwartego marca przedstawiciele koła turystycznego działającego przy Gimnazjum w Zdunach wyruszyli sprawdzić, czy wiosna już nadchodzi. Trasa rajdu prowadziła ulicami Krotoszyna oraz polnymi drogami wokół miasta do grzybka „Żbik” w Lesie Miejskim. Częściowo pokrywała się z przebiegiem ścieżki edukacyjnej „Lasy Komunalne”. Na mecie poczęstowano uczestników smażoną kiełbaską z pieczywem i zaproponowano udział w konkursach. Zdunowianie wystartowali i zdobyli nagrody w każdej z konkursowych dyscyplin. Nagrodzeni to: Julia Bienia, Natalia Dutkiewicz i Gracjan Walenczak. 

7 kwietnia grupa chłopców pod opieką p. Justyny Basty przygotowała program artystyczno – kabaretowy dla pań pracujących w Gimnazjum w Zdunach oraz dla wszystkich dziewczyn – uczennic tejże szkoły. Widownia mogła przypomnieć sobie biblijne stworzenie Ewy z żebra Adama, ale także pewne „konflikty” między pierwszym ludźmi. W programie wykorzystano także scenkę z Teatrzyku „Zielona Gęś” K. I. Gałczyńskiego, która mówi o tym, że Adam nie dał się skusić Ewie, więc „cała Biblia na nic”. Chłopcy przygotowali również zestaw tańców, czym wzbudzili zachwyt damskiej części widowni. 

Miłosz Motyka, uczeń klasy VIc szkoły podstawowej w Zdunach, dotarł do finałowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
Do konkursu przygotowywał się pod kierunkiem pani mgr Marii Kryg. Awansując do etapu wojewódzkiego musiał przejść etap szkolny i rejonowy. Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego odbył się 23 lutego 2017 r. w Kaliszu. Miłosz musiał zmierzyć się z rozwiązywaniem zadań bardzo trudnych, niestandardowych, wymagających logicznego myślenia.
Serdecznie Mu gratulujemy osiągnięć i życzymy, by były zapowiedzią dalszych sukcesów.

 

Ogólnopolski Memoriał im. Zygmunta Lubienieckiego w tenisie stołowym.

         W dniach 4-5 marca 2017 roku w Raszkowie odbył się II Ogólnopolski Memoriał Zygmunta Lubienieckiego w tenisie stołowym .Turniej zorganizowano dla uczenia pamięci wieloletniego działacza tenisa, prezesa Okręgowego Związku Tenisa Stołowego Południowej Wielkopolski, który zginął tragicznie w 2014r.  Zawody rozgrywane na 12 stołach przeprowadzone zostały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Organizatorzy zapewnili dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe dla najlepszej szóstki w każdej kategorii.

         W sobotę rozegrano turniej w grupach młodzieżowych: junior, kadet, młodzik oraz żak.  Wystartowała w nim rekordowa ilość uczestników- prawie 160 dziewcząt i chłopców z województw: śląskiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego a wśród uczestników znalazło się wielu zawodników z czołówki mistrzostw polski. Z 15 zawodników z UKS IMPULS Zduny 7 wróciło do domu z pucharami i dyplomami. Puchar otrzymał również debiutujący w zawodach żak Henryk Buniowski,  jako najmłodszy uczestnik zawodów.

Oto wyniki naszych zawodników.

Żacy: 3-Miłosz Kołodziejski, 5- Mikołaj Zydorczyk, 7-8 Kasia Roszczak

Młodzicy: 4- Marcelina Faja, 5 Olga Zydorczyk, 9-12 Kamil Szymański, 17-24 Miłosz Kozłowski

Kadeci: 6- Weronika Połczyńska, 9-12 Łukasz Fluder

Juniorzy:3- Kasia Swora, 6 –Wiktor Malec, 708 Mateusz Staniwski, 13-16 Krzysztof Matela i Mikołaj Fluder

Szczegółowe wyniki  memoriału można obejrzeć na stronie www.ts-aw.eu

Działalność Klubu sponsoruje Gmina Zduny.  

Kolejny sukces Dawida !

            2 marca 2017r. w I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbył się finał XVII Krotoszyńskiej Olimpiady Chemicznej im. prof. Jana Duczmala dla gimnazjów.

            Brali w niej udział uczniowie gimnazjów z powiatu krotoszyńskiego. Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ I miejsce zajął Dawid Marcisz – uczeń klasy III b naszego gimnazjum.

            Serdeczne gratulację dla Dawida i jego nauczycielki pani mgr Elżbiety Hejdysz.

 

24 lutego 2017 roku gościliśmy w naszej szkole artystów z Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”.
Koncerty organizowane przez Łódzkie Biuro Koncertowe "Wirtuoz" w Łodzi od lat cieszą się w naszej szkole uznaniem. To jedna z form edukacji muzycznej naszych uczniów. Tym razem koncert nosił tytuł „Koncertowy zawrót głowy”. Wystąpił dla nas duet smyczkowy w składzie: Krzysztof Orzechowski – wiolonczela i Jacek Woźnica – skrzypce.

Koncert 24 luty 2017r.

 

 

 

 

W ramach programu „Świat wartości” zostaliśmy zaproszeni w dniu 28 lutego na przedstawienie w wykonaniu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Zdunach po nazwą „Uczyńmy człowieka”. Spotkanie odbyło się w Centrum Animacji Społecznej, a na widowni zasiedli przedstawiciele wszystkich instytucji oświatowych Gminy Zduny: zarówno przedszkolaki ze swoimi Paniami, jak i uczniowie Zespołu Szkół w Zdunach, czy szkoły ponadgimnazjalnej. Były także niektóre ważne osobistości J.  To było naprawdę wyjątkowe przeżycie. Przedstawienie opowiadało o Bogu, który konsultował się z aniołami, czy stworzyć człowieka. Mimo burzliwej dyskusji podjął decyzję i zrealizował swój plan. Okazało się, że aniołowie mieli rację, człowiek stworzony przez Boga z czasem popadł w różnego rodzaju problemy, nałogi i konflikty. Bóg towarzyszył mu, próbował odciągnąć człowieka od złego, ale ten był silnie uwięziony przez zło. Ostatecznie Bóg stanął pomiędzy człowiekiem a złem, kiedy ten upadł pod ciężarem problemów i w ten sposób uratował go. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem gry aktorskiej kolegów z DPS oraz ich opiekunki, która wraz z nimi wystąpiła. Wśród odbiorców widowiska zdarzały się łzy… Całe spotkanie na długo zostanie w naszej pamięci.  

Od kilku lat, każdej jesieni z początkiem roku szkolnego, i na drugi semestr wraz ze zbliżającą się wiosną, odbywają się w naszej szkole warsztaty dla rodziców pod nazwą „Szkoła dla rodziców i wychowawców”. Jest to rekomendowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji program, który zakłada dziesięć spotkań warsztatowych w grupach od 10 do 15 osób. Spotkania u nas są bezpłatne dzięki współpracy z GKRPA w Zdunach. Głównym celem tych spotkań jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości.
To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać. Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi, co (zgodnie z wynikami badań J. D. Hawkinsa) sprawia, że jest on także programem profilaktycznym. Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish, a pierwsza część  szkoły opiera się na ich książce pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".
Już 10 marca 2017 rusza kolejna edycja
(wiosenna) warsztatów. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału! Większość rodziców na początku obawia się czy poradzi sobie pogodzić codzienne obowiązki z ilością zajęć warsztatowych. Natomiast właściwie wszyscy rodzice, którzy ukończyli zajęcia już pod koniec, na ósmym, dziewiątym spotkaniu mówią o swoich obawach związanych ze zbliżającym się ostatnim spotkaniem i pytają o możliwość kontynuowania spotkań po ukończeniu całego cyklu. Przyjdź i przekonaj się sam czy warto! Zapisy trwają cały rok u pedagoga szkolnego. Po zebraniu się odpowiedniej ilości osób zostają powiadomieni o terminie pierwszego spotkania. Na najbliższą wiosenną edycję mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy!

     

Program antynikotynowej edukacji zdrowotnej dla uczniów
klas IV szkół podstawowych pt. "Bieg po zdrowie"

 

 

 

 

 

 

 

Insta.Ling w Gimnzjum – szybka i skuteczna nauka słówek

 Insta.Ling wprowadzony w bieżącym roku szkolnym w naszej szkole pomaga w efektywnym utrwalaniu słówek z języka angielskiego oraz języka niemieckiego.

Przyswajanie słownictwa jest podstawowym elementem nauki każdego języka obcego. Dla wielu uczniów jest to najtrudniejszy element nauki, najżmudniejszy i wymagający najwięcej czasu.

Aplikacja Insta.Ling powstała jako odpowiedź na potrzebę efektywnej i bezwysiłkowej nauki słówek. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy. Nauka odbywa się w formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna.

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i bez wątpienia radzi sobie z nią każde dziecko. Nie wymaga również instalacji żadnego oprogramowania – jest dostępna on-line za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu można jej używać nie tylko w domu, lecz również na wyjeździe. Nie tylko na komputerach stacjonarnych, lecz również na tabletach i telefonach komórkowych.

Nauka z wykorzystaniem platformy koordynowana jest przez panią Natalię Stachowiak, Justynę Szałatę i panią Joannę Wojcieszak-Żyto.

Link do strony:

https://instaling.pl

Propagowanie działań i zachowań proekologicznych  jest jednym z celów ZHP. Na naszych zbiórkach staramy się rozbudzić  potrzebę kontaktu z przyrodą, wyrabiać postawę  szacunku dla przyrody i jej piękna, uczestniczyć w działaniach zapobiegających dewastacji środowiska, a także nauczać segregacji śmieci oraz zachowań ograniczających ich powstawanie. Zuchy i harcerze mieli szansę  na naukę ekologicznego życia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności i potrzeby szybkiej reakcji na problemy ekologiczne występujące w najbliższym otoczeniu. A było to możliwie dzięki p. Halince, która zaprosiła nas do biblioteki i zaproponowała grę.  Zmierzyli się z grą planszową "Ropa z Catanu". Staliśmy się  mieszkańcami  malowniczej wyspie Catan, bogatej w różne naturalne zasoby i surowce. Od nas zależało jak wyglądać będzie przyszłość wyspy i ich mieszkańców. Rzuty kostką decydowały, jakie surowce przypadną danej grupie, czy będzie możliwość zbudowania osady, miasta, dróg. Drużyny zgodnie współpracowały i wymieniały się surowcami. To była fajna zabawa, która niosła bardzo ważną naukę, że w jakim świecie żyć będziemy zależy tylko od NAS! 

24 lutego mury Zespołu Szkół w Zdunach odwiedził duet muzyczny: p. Krzysztof Orzechowski grający na wiolonczeli oraz p. Jacek Woźnica  - skrzypek. Zespół powstał w 1994 roku i od początku prezentuje przeboje mistrzów muzyki klasycznej XVIII i XIX wieku jak i transkrypcje największych hitów współczesnej muzyki rozrywkowej i jazzowej
Podczas piątkowego koncertu muzycy starali się przekazać wiadomości o instrumentach strunowych smyczkowych, a także zaprezentowali znane utwory z muzyki klasycznej. Między innym można było usłyszeć J. Offenbacha „Kan – Kana” czy „Marsz Radeckiego” J. Straussa seniora.
Na zakończenie muzycy zaprosili do wspólnego dyrygowania oraz konkursu rozpoznawania muzyki filmowej. 

Uczniowie Gimnazjum w Zdunach bawili się podczas karnawałowej dyskoteki 23 lutego 2017 r. Jak zazwyczaj stronę muzyczną zapewnił DJ Dominik przy współpracy z DJ Bartkiem. Tańce rozpoczęły się o godz. 17.00 i trwały do 20.00. Nikogo do zabawy nie trzeba było zachęcać, a już gdy uczniowie klas trzecich zaproponowali „belgijkę” w tan ruszyli wszyscy. Opiekunami imprezy byli: M. Piotrowska, Z. Wiatrak, H. Malec, D. Otworowski, M. Miśkiewicz – Żyto oraz  J. Wojcieszak – Żyto. 

 

UWAGA!  UWAGA!  UWAGA!  Drodzy Rodzice!

Zapraszamy do skorzystania z naszej szkolnej biblioteki! Mamy tam specjalny kącik dla dorosłych z najnowszą literaturą dotyczącą różnych dylematów rodzicielskich. Można wypożyczyć i zapoznać się z następującymi tytułami:

 

 

 

 

Dnia 21.02.2017r. uczniowie klas II oraz III wzięli udział w szkolnym etapie Olimpiady Języka Angielskiego OLIMPUSEK. Wyniki eliminacji przedstawiają się następująco:

 

Miejsce

Nazwisko i imię

Klasa

Liczba punktów (max.16)

Uwagi

1.

Lepiarz Michał

IIc

12

Awans do II etapu

2.

Głownicka Weronika

IIa

11

3.

Skrzypczak Zofia

IIc

10

 

Stanisławska Anna

IIa

10

 

Naskręt Wiktor

IIc

10

6.

Grobelny Krystian

IIb

9

 

7.

Obal Natasza

IIa

8

 

 

Jasicka Amelia

IIc

8

 

 

Kułaga Milena

IIc

8

 

10.

Rabczewski Kacper

IIa

7

 

 

Czajka Maja

IIb

7

 

 

Roman Amelia

IIb

7

 

 

Ilnicki Jakub

IIc

7

 

 

Obal Wiktor

IIc

7

 

 

Miejsce

Nazwisko i imię

Klasa

Liczba punktów (max.25)

Uwagi

1.

Portaszkiewicz Ernest

IIIa

18

Awans do II etapu

2.

Czubak Kalina

IIIa

17

 

Chyła Wiktoria

IIIb

17

 

Bednarek Dorian

IIIc

17

 

Porzucek Zuzanna

IIId

17

6.

Balcerkiewicz Martyna

IIIc

16

7.

Łukasik Piotr

IIIa

15

 

Kaczmarek Aleksandra

IIIb

15

 

Ochmański Oliwier

IIIc

15

10.

Buniowski Henryk

IIIb

14

 

 

Adamska Natalia

IIId

14

 

12.

Jankowska Antonina

IIId

13

 

13.

Murawska Dorota

IIIa

10

 

 

Grzybek Rozalia

IIIb

10

 

 

Wachowiak Michalina

IIId

10

 

16.

Serafiniak Amelia

IIIc

8

 

 

Szklarek Julia

IIIc

8

 

18.

Krajka Kamil

IIIa

7

 

19.

Pstrąg Amelia

IIIc

5

 

Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY



 

d>

 

l>dy>l>ml>d>

 

l>dy>l> l>dy>l>