Zespół Szkół w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

odwiedziło nas
  131233

osób


 

Nabór do szkół
ponadgimnazjalnych

 

 


Aktualności 

XIV Mityng Lekkoatletyczny o „Puchar Burmistrza Krotoszyna”

10 maja 2016r na stadionie miejskim w Krotoszynie odbył się XIV Mityng Lekkoatletyczny  o „Puchar Burmistrza Krotoszyna”. W zawodach wzięły  gimnazja z powiatu krotoszyńskiego. Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w 10 konkurencjach.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

Agnieszka Kaczmarek 100m – I miejsce

Młynarz Patrycja 100m – IV miejsce

Antczak Mikołaj 100m – II miejsce

Klaudia Zielezińska pchniecie kulą – II miejsce

Jakub Sorżycki skok w dal – III miejsce

Błażutycz Jakub skok w dal – IV miejsce

Kocik Daniel 300m – VI miejsce

Katarzyna Kieńska 1000m – III miejsce

Elian Strugała 2000m – V miejsce

IV miejsce Kacper Kołodziej - pchniecie kulą 

ROZALIA GRZYBEK Z KLASY 2B NAJLEPSZĄ RECYTATORKĄ

W dniu 9 maja 2016 r. reprezentanci klas I-III Szkoły Podstawowej w Zdunach wzięli udział w XXXI Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Zduny. W tym roku hasło konkursu brzmiało: " Zadziw wszystkich swym bon tonem na wesoło". Uczniowie recytowali wiersze polskich poetów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej czy Agnieszki Frączek. Młodzi recytatorzy przepięknie zaprezentowali swoje wiersze. Komisja miała bardzo trudny wybór. W konkursie zwyciężyła Rozalia Grzybek uczennica klasy 2b, która oczarowała publiczność oraz komisję swoją piękną recytacją wiersza Juliana Tuwima "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci". Miejsce II zajęła Zuzanna Florkowska z klasy 1 d, a trzecią pozycję zajęli Wojciech Peregrym z klasy 3b
i Eryk Drążek z klasy 3c. Ponadto wyróżniono 3 osoby z naszej szkoły: Dorotę Murawską z kl. 2a, Oliwię Korzecką i Martynę Balcerkiewicz z kl. 2c. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. 

 


Wycieczka do MAHLE w Krotoszynie

Klasy trzecie w ramach tygodnia zawodoznastwa miały okazję poznać warunki pracy oraz zawody jakie przewijają się w największym zakładzie produkcyjnym na naszym terenie a mianowicie firmie „MAHLE”. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia prawie całego zakładu produkcyjnego. Pewne działy nie były dla nas dostępne ze względu na bezpieczeństwo. Firma MAHLE Sp. z o. o. wytwarza następujące produkty: tuleje cylindrowe dla samochodów ciężarowych i osobowych, tuleje wielkogabarytowe, zestawy cylindrowo- tłokowe, prowadnice zaworowe, wkładki tłokowe, tłoki i zawory.
W tej firmie przewija się ogromna gama zawodów. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z warunkami pracy głównie na produkcji, gdzie wystąpiły głównie takie zawody jak:
operator maszyn sterowanych numerycznie, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, tokarz, elektryk, elektromechanik, elektronik, elektromonter, mechatronik,frezer, szlifierz, ślusarz czy spawacz. Pozostałe zawody związane głównie z administracją: logistyk, księgowy, konstruktor, informatyk, osoba pracująca w kontrolingu i wiele innych. 

Szkolny etap Konkursu Piosenki Dziecięcej

W miniony czwartek uczniowie klas I-III rywalizowali ze sobą w szkolnym etapie Konkursu Piosenki Dziecięcej. Festiwal wpisał się już w tradycję naszej szkoły i poprzedza etap międzyszkolny, który już niebawem. Tegoroczna tematyka oscylowała wokół treści przyrodniczych. Dominowały więc piosenki o zwierzętach, roślinach i porach roku. Na scenie pojawiali się zarówno wokaliści, jak i zespoły. Wykonawcy prezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne, a także ciekawe stroje wykonane na tę okazję. Celem tego spotkania było jednak wyłonienie z najmłodszej społeczności naszej szkoły ukrytych talentów muzycznych, dla których nagrodą będzie udział w etapie międzyszkolnym i dalsza szansa na rozwijanie swoich umiejętności wokalnych.

W każdej grupie wiekowej zostały wyłonione trzy pierwsze miejsca. Laureatom serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach muzycznych. 

11 maja 2016 r. na apelu dla uczniów klas IV-VI dokonano podsumowania i rozdania nagród dla laureatów szkolnego konkursu języka niemieckiego. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięło w nim udział aż 52 uczniów: 17 z klas IV, 23 z klas V, 12 z klas VI.  Każdy uczestnik rozwiązywał test wielokrotnego wyboru z 25 pytaniami. Poniżej nazwiska laureatów tego konkursu, którym wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy serdecznie! Wszystkim uczestnikom życzymy również wiele wytrwałości i motywacji do pracy w kolejnym roku szkolnym. 

Konkurs języka angielskigo

W dniu   6 maja  2016r odbył się etap szkolny konkursu języka angielskiego.  W konkursie wzięło udział  51 uczniów z klas IV –VI:

            - z klas IV -  14  uczniów

            - z klas V -    20 uczniów

            - z klas VI -   17 uczniów

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w  składzie: Maria Matuszczak i Jolanta Roszak.  Konkurs trwał  60 minut, rozpoczął się wyjaśnieniem zasad rozwiązywania  testów. Każda grupa wiekowa otrzymała test odpowiadający danemu przedziałowi wiekowemu. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Mistrzostwa Południowej Wlkp. juniorów i juniorek w tenisie stołowym.

Złoto, srebro i dwa brązy to dorobek tenisistów stołowych z UKS IMPULS Zduny na zawodach  najstarszej kategorii wiekowej (rocznik 1998 i młodsi) rozegranych 30 kwietnia w Gołuchowie.

Zawody rozpoczęły się od gier indywidualnych . Brązowe medale wywalczyła Kasia Swora i Wiktor Malec. Mateusz Staniewski był czwarty a Krzysztof Matela ósmy. W grach mieszanych  nasza para Wiktor  i Kasia okazała się najlepsza i wywalczyła złoto. Wiktor zdobył jeszcze srebrny medal z Mateuszem w grach deblowych.  Zawody rozegrano na 8 stołach TIBHAR TOP. Wszyscy zawodnicy w grach indywidualnych otrzymali dyplomy za miejsca 1-8, medale za miejsca 1-4  oraz puchar  za miejsca 1. W grach podwójnych dyplomy i medale za miejsca 1-4 . Gratulujemy! 

Informacja dla rodziców uczniów klas I i II szkoły podstawowej oraz mających rozpocząć naukę w klasie I w roku szkolnym 2016/17.

Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach uprzejmie informuje, że na podstawie zmiany ustawy o systemie oświaty z dn. 29 grudnia 2015r. naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej mają obowiązek podjąć wszystkie dzieci z rocznika 2009, chyba, że dziecko posiada opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej na podstawie, której rodzice mogą złożyć wniosek do dyrektora szkoły o odroczenie rozpoczęcia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego.

Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Dyrektor przyjmuje dziecko do klasy pierwszej, jeśli:
-
 korzystało ono z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, alb posiada opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej wskazującą na możliwość rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Wniosek o przyjęcie ucznia do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/17 szkoły podstawowej należy złożyć w sekretariacie zespołu szkół do końca kwietnia 2016r. (załącznik nr 1 do pobrania ze strony internetowej)

Dzieci urodzone w I połowie 2008r., które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy II szkoły podstawowej mogą w roku szkolnym 2016/17 kontynuować naukę w klasie II szkoły podstawowej.

Dzieci urodzone w, 2009r., które w roku szkolnym 2015/16 rozpoczęły w klasie I szkoły podstawowej, mogą w roku szkolnym 2016/17 kontynuować naukę w klasie I szkoły podstawowej.

 Wniosek rodziców o kontynuację należy złożyć w sekretariacie zespołu szkół w terminie do dnia 31 marca 2016r (załącznik nr 2 do pobrania ze strony internetowej).

Dziecko, którego rodzice złożyli wniosek o kontynuację nauki w klasie I lub II, nie podlega klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy programowo wyższej oraz nie otrzymuje świadectwa promocyjnego.

Wniosek o przyjęcie ucznia do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/17 - załącznik nr 1

Wniosek rodziców o kontynuację - załącznik nr 2

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja młodzież Gimnazjum w Zdunach pod opieką p. Zdzisława Malca i p. A. Szczuraszka przygotowała montaż słowno – muzyczny przypominający to ważne dla Polaków wydarzenie. Wysłuchać można było informacji typowo historycznych, utworów poetyckich oraz utworów muzycznych. Młodzież w skupieniu wysłuchała przekazu, co świadczy o jej zainteresowaniu losami naszej Ojczyzny.

 

 

Noc Biologa W Lo im. H.Kołłątaja w Krotoszynie
Uczniowie Gimnazjum 20 kwietnia uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Liceum ogólnokształcącym w Krotoszynie.
Wszystkie zajęcia przygotowane były przez Uniwersytet Wrocławski i trwały od godz. 16.00 do 22.00. przedmiotem  naszych zajęć były
1.Potwory klasy zerowej wielkopolskiego trawnika
2.Karaluchy do poduchy ....
3 Organizmów żywe i ich budowa
4.Krótka lekcja ewolucjonizmu
5.Dinozaury kontynentów północnych w późnej kredzie
6.Węch i smak - z czym to się je?
7.Układ pokarmowy człowieka - jego biochemia i parazytologia.
8.Bezkręgowce glebowe 

Mistrzostwa Wielkopolski Kadetek i Kadetów w Tenisie Stołowym.

Zawody rozegrane w Poznaniu 23 kwietnia 2016 roku zakończyły sezon rozgrywek 2015/2016 młodzieży z rocznika 2001 i 2000. Do finału zakwalifikowanych zostało 15 dziewcząt i 23 chłopców z Wielkopolski, w tym dwoje zawodników z  UKS Impuls Zduny – Wiktor Malec i Weronika Połczyńska.

Oboje znaleźli się w grupie nagrodzonych Wielkopolan – Wiktor zajął VI miejsce w województwie a Weronika VIII. Najlepsza trójka zawodników otrzymała puchary, pierwsza ósemka dyplomy, a zwycięzcy awansowali do Mistrzostw Polski.

Gratulujemy zdunowiakom i życzymy dalszych sukcesów w następnym sezonie. 

ZIELONE GRY

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Zdunach uczniowie z kółka przyrodniczo –ekologicznego  Szkoły podstawowej wzięły udział w projekcie Zielone gry. Które mają  zwiększyć wiedzę młodych ludzi  na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Cykl obejmował trzy spotkania na których uczniowie poznali gry o tematyce ekologicznej: 

1.Władcy Doliny- uczniowie zetknęli się z suszą i  powodziami w dolinie, musieli stawić czoła różnym wyzwanią i znaleźć sposób na ich rozwiązanie.

2.Ropa z Catanu- tutaj natomiast uczniowie zetknęli się z wykorzystaniem zasobów naturalnych takich jak ropa naftowa. Jednak, jak pokazały badania, jej nadmierne zużycie ma destabilizujący wpływ na klimat.

3.Gra o Klimat- każdy z uczestników miał wyspę do dyspozycji  na której mógł prowadzić różne działania .Jednak każde działanie przynosi określone skutki: indywidualne i społeczne; ekonomiczne i przyrodnicze.

 Gry, które nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać umiejętności gospodarowania zasobami środowiska . Wszystkie zajęcia wzbudziły wiele emocji ale zabawa też była wspaniała.

TYDZIEŃ  ZDROWIA

W dniach 25-28 kwietnia obchodziliśmy w szkole tydzień zdrowia. Jak co roku cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas IV-VI. W tym roku skupiliśmy się na roli I i II śniadania w odżywianiu dziecka w wieku szkolnym oraz zdrowych przekąskach ,które zawierają witaminy i potrzebne składniki a nie tylko cukier. W środę uczniowie klas IV-VI wzięli udział w pokazie pierwszej pomocy zorganizowanej przez p. Darię Augustyniak a prowadzonej przez członków  Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach i uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach. Uczniowie naszej szkoły nie tylko oglądali ułożeni  ofiary w pozycji bezpiecznej oraz akcję resuscytacyjno-reanimacyjną ale też każdy uczeń wziął praktycznie udział w szkoleniu. Czwartek odbył się pod hasłem „ Jestem aktywny i lubię sport”, uczniowie poszczególnych klas brali udział w zabawach i grach sportowych, które bardzo im się podobały. Nie chodziło o rywalizację ale o dobrą zabawę.      

WYCIECZKA DO GOŁUCHOWA

Dnia 07.05.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wycieczce do Gołuchowa organizowanej prze PTTK w Krotoszynie. Celem było promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu oraz edukacja ekologiczna.Zwiedzanie rozpoczęło się  od zagrody  pokazowej z żubrami i konikami polskimi. Następnie odbyliśmy spacer po parku- arboretum, gdzie uczniowie poznali różne gatunki roślin i zwierząt występujących w parku. Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Leśnictwa” „Powozownia” . Uczniowie dowiedzieli się też  jak żyli i mieszkali właściciele posiadłości w Gołuchowie. Na zakończenie rajdu odbyły się dwa konkursy  przyrodniczy i  wiedzy o Gołuchowie. 

Uczniowie z kl. II d z wizytą w Bibliotece Publicznej

 8 maja rozpoczął się tegoroczny Tydzień Bibliotek. Z tej okazji uczniowie klasy II d wybrali się na spotkanie z Panią Haliną Junory – bibliotekarką Biblioteki Publicznej w Zdunach. Uczniowie zapoznali się z nowościami książkowymi. Mogli nie tylko obejrzeć bogaty zbiór książek, ale również poczuć zapach stron książki pachnącej czekoladą. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się zbiorom trójwymiarowym. W jednej chwili znaleźliśmy się w Kosmosie, by potem powrócić na Ziemię i tutaj zobaczyć przepiękny Egipt z piramidami i faraonem. Uczniowie z ciekawością poznawali nowe pozycje książkowe. Spotkanie należy do udanych, bo wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto czytać książki, a Biblioteka jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. 

MATEMATYKA – ŻYCIE CODZIENNE

Grupa uczniów kl. IIc w składzie: Barańczak Kacper, Kieroński Damian, Ptak Julia oraz Lis Wiktoria brała udział w projekcie edukacyjnym zatytułowanym „ Matematyka w naszym życiu codziennym”. Pracowali pod kierunkiem pani Justyny Basty.
       Zadaniem, od którego rozpoczęliśmy nasze działania było zaobserwowanie w życiu codziennym sytuacji, w których wykorzystujemy umiejętności matematyczne min porównywanie, przeliczanie, zamienianie jednostek, przyporządkowywanie itp.
W kolejnych krokach ćwiczyliśmy jak planować nasze wydatki, aby wystarczyło pieniędzy na tydzień, miesiąc.  Następnie wykorzystywaliśmy zasadę proporcji w przeliczaniu np. obliczaliśmy  ilość desek na wykonanie płotu, zmniejszaliśmy lub zwiększaliśmy ilość składników w przepisach kulinarnych, obliczaliśmy ile potrzeba farby na pomalowanie pokoju.
Na koniec zmierzyliśmy się z ofertami banków dotyczących oprocentowania lokat, kredytów, kont oszczędnościowych. Przeliczaliśmy, w którym banku najkorzystniej jest wziąć kredyt i spełnić swoje plany. Działania w ramach projektu dużo nas nauczyły, W przyszłości  na pewno będziemy te umiejętności dobrze wykorzystywać. 

W dniu 29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi pod hasłem:"Palący Temat - niska emisja". Patronat nad nasza impreza objęło Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej.W tym dniu odbyło się wiele ciekawych konkursów. Między innymi
po raz pierwszy zorganizowaliśmy konkurs wiedzy na platformie cyfrowej Kahoot ,poza tym uczniowie tworzyli krzyżówkę z hasłem ekologicznym , przygotowali prelekcje i prezentację na temat zanieczyszczeń atmosfery,a w konkursie pt." Palcem po Mapie" musieli wykazać się między innymi umiejętnością wskazania miejsc klęsk ekologicznych w Polsce. Na podsumowanie dnia jednym z konkursów było przygotowanie i udekorowanie "wiosennej doniczki" .Wszyscy chętnie i z wielkim zaangażowaniem podejmowali trudne wezwania rywalizując w poszczególnych etapach ze sobą. Na koniec dnia zostały wręczone nagrody przez  pana prezesa RCEE. 

Z Dorotką po drugiej stronie tęczy

21 kwietnia uczniowie klas I-III wyjechali do krotoszyńskiego kina PRZEDWIOŚNIE na przedstawienie teatralne pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. To edukacyjne przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia było adaptacją klasyki światowej literatury ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz”.

Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala  i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. W fabułę wpleciono profilaktyczne treści ekologiczne, m.in. przesłanie o konieczności dbania o środowisko. Treści zawierały prawdy stare jak świat, ale nadal aktualne: dobro zawsze zwycięża, trzeba wierzyć we własne siły, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, przyjaźń pokona wszystkie przeciwności losu.

Tydzień zdrowia i Dzień Ziemi w klasach I-III

W dniach 25-28 kwietnia obchodziliśmy w szkole tydzień zdrowia. Młodsze klasy przygotowywały w tych dniach zdrowe pyszności na drugie śniadanie: sałatki owocowe i warzywne, kanapki oraz szaszłyki. W środę uczniowie wzięli udział w konkurencjach sportowych, które podkreśliły istotę aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia. Nie liczyła się wygrana, lecz dobra zabawa i euforia, która towarzyszyła dzieciom podczas każdej rozgrywki. W czwartek natomiast dzieci uczestniczyły w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanej przez p. Darię Augustyniak we współpracy  z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach i uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach. Młodzież zaprezentowała, w jakiej pozycji bezpiecznej należy ułożyć ofiarę wypadku, przeprowadziła  akcję resuscytacyjno-reanimacyjną, jak również sposób postępowania w sytuacji zadławienia.  

Zwieńczeniem tygodnia zdrowia były piątkowe obchody Dnia Ziemi. Program tego dnia przewidywał akcję „Sprzątamy świat”, w której z ogromnym zaangażowaniem i radością wzięły udział maluchy z naszej szkoły. Po powrocie do szkoły dzieci uczestniczyły w koncercie muzycznym „Złote trąbki”. Po nim wykonywały pracę plastyczną o tematyce ekologicznej oraz wyruszyły w barwnym korowodzie ulicami Zdun, skandując hasła ekologiczne. 

Trójka Naszych Gimnazjalistów w Finale Wojewódzkim!

Trójka uczniów Gimnazjum w Zdunach  wywalczyła awans do Finału Wojewódzkiego podczas Mistrzostw Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbyły się 21.04 w Krotoszynie.

Gimnazjum w zdunach reprezentowało 11 uczniów:

1.      Ratajek Weronika            

2.      Kieńska Katarzyna awans do Finału Wojewódzkiego            

3.      Marszałek Monika awans do Finału Wojewódzkiego              

4.      Zimmermann Zuzanna    

5.      Kocik Daniel

6.      Jędrkowiak Jakub

7.      Bała Kacper

8.      Sorżycki Jakub awans do Finału Wojewódzkiego            

9.      Kaczmarek Kacper

10.  Sikora Krzysztof

11.  Strugała Elian

Należy zaznaczyć, że indywidualne Biegi Przełajowe wymagają bardzo dobrej kondycji od zawodników i sportowego zacięcia, ponieważ uczniowie pokonują dystans 2000m chłopcy/ 1500 m dziewczęta w bardzo szybkim tempie.

Tym bardziej wszystkim dziękujemy i trzymamy kciuki za Monikę, Kasię i Jakuba 2 czerwca! 

W tym roku szkolnym 28 kwietnia odbyła się XI Olimpiada Ekologiczna. Do etapu powiatowego z naszej szkoły zakwalifikowały sie Patrycja Tokarz z klasy IIc , Dominika Szwacka z kl. IIIc i Zuzanna Olejniczak z kl. IIIc. Celem tego konkursu było promowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży gimnazjalnej , znajomość form ochrony środowiska naszej okolicy oraz gatunków w nich chronionych , regulamin utrzymania i porządku na terenie gmin Związku Międzygminnego" Eko Siódemka" oraz  informacje związane z ekologią. Do Olimpiady przystąpiło ponad 30 uczniów z okolicznych miejscowości.
Laureatką XI Olimpiady Ekologicznej   została Dominika Szwacka.

 

 

Wycieczka do Warszawy

22-24 kwietnia młodzież drugich klas była na trzy dniowej  wycieczce w Warszawie. Zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury ,Łazienki Królewskie , Wilanów, Rynek Starego Miasta , Telewizje Polską , Stadion Narodowy , Centrum Nauki Kopernik . Spacerowaliśmy i zwiedzaliśmy stolice nocą na pieszo lub metrem. Wycieczka była interesująca i udana. Całej młodzieży opiekunowie dziękują  za wzorowe zachowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nasi uczniowie górą…….

Dnia 22 kwietnia grupa naszych uczniów D. Siudy, D. Schwacka, D. Marcisz, T.Kryg, E.Stryjak i D.Piszczek pod opieką P. J. Szałaty i P. M. Piotrowskiej brała udział w konkursie języka niemieckiego i angielskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie. Byliśmy najliczniejszą grupą wśród uczestników. Postanowiliśmy zawalczyć o zwycięstwo. Nasz wysiłek nie poszedł na marne. T. Kryg zdobył I miejsce, a E. Stryjak III miejsce w konkursie języka niemieckiego. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali nasi uczestnicy dyplomy za udział w konkursach. Chociaż zawsze język angielski króluje wszędzie w naszym codziennym życiu, nasi uczniowie pokazali że warto również uczyć się języka niemieckiego. Wszystkim gratulujemy a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.

Krajoznawczy Zlot Młodzieży i Święto Roweru

            Dziesięcioosobowa grupa reprezentująca Gimnazjum w Zdunach wyruszyła na kolejną trasę rowerową 23 kwietnia. Trasa wiodła ze Zdun do Baszkowa, dalej do Konarzewa i Krotoszyna, gdzie pod grzybkiem „Żbik” zlokalizowano metę rajdu. Po drodze turyści odwiedzili rezerwat przyrody „Baszków”, krzyż napoleoński oraz pałac w Konarzewie. Na mecie przygotowano atrakcyjne konkursy sprawnościowe. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Michał Miękus, Daniel Kocik, Elian Strugała, Wiktor Szałata oraz Edyta Murawska. Koło turystyczne już dzisiaj zaprasza na rajd autokarowy do Gołuchowa 7 maja oraz na rajd rowerowy nad Borownicę 14 maja.

Dnia 13 kwietnia 2016r. uczennica klasy III D naszego Gimnazjum Dominika Szwacka wraz ze swoim nauczycielem historii mgr Zdzisławem Malcem wzięła udział w uroczystym rozdaniu zaświadczeń i nagród dla laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wydarzenie to odbyło się w Kaliszu w filii Uniwersytetu Poznańskiego i miało bardzo uroczystą oprawę. Przypominamy, że Dominika została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Historycznego i z tego tytułu serdecznie jej gratulujemy oraz życzymy wszelkiej pomyślności i świetnych wyników na dalszym etapie kształcenia w szkole średniej.

Egzaminy gimnazjalne
Od 18 do 20 kwietnia trwały egzaminy gimnazjalne. Pierwszego dnia młodzież rozwiązywała zadania z bloku humanistycznego ( język polski, historia, wos). Dzień drugi to zmagania z blokiem matematyczno – przyrodniczym ( matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka). Ostatni dzień egzaminów zdominowały języki obce na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Opinie uczniów na temat skali trudności są bardzo rozbieżne, dlatego cierpliwie poczekajmy na wyniki, które będą znane tuż przed zakończeniem roku szkolnego.

Wycieczka do Gołuchowa do Muzeum Leśnictwa
Na początku kwietnia grupa dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunkami  wybrała się na wycieczkę do Gołuchowa do Muzeum Leśnictwa, które mieści się w budynkach gospodarczych dawnej rezydencji Czartoryskich (w tzw. „Powozowni” i „Owczarni”). Obecnie w muzeum prezentowane są wystawy: „Spotkanie z lasem” i „Technika leśna”. Pierwsza dotyczy ochrony gatunkowej roślin i zwierząt leśnych. Druga prezentuje maszyny, narzędzia i urządzenia pomiarowe, które nie są już stosowane w leśnictwie, a niektóre z nich są zabytkami techniki. Na wystawie uwagę przyciągały starannie wykonane makiety dawnego przemysłu leśnego. Dzięki zgromadzonym eksponatom uczniowie mogli bliżej poznać, na czym polega praca leśnika. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie przepięknego parku w wiosennych barwach oraz udział w lekcji dydaktycznej – „Wiosna budzi kolorami i zapachami”. Podczas trwania lekcji uczniowie dowiadywali się jak wygląda las, jakie zwierzęta w nim zamieszkują oraz jakie oddają odgłosy. Później na podstawie tych informacji musieli w grupach rozwiązać zagadki, rebusy, krzyżówki wykazując się wiedzą przekazaną przez pana przewodnika. Był również czas na zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w tzw. Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, która powstała w 1977 roku. Tam mogliśmy obserwować żubry, daniele, koniki polskie i dziki. Spacerując alejkami największego w Wielkopolsce parku oglądaliśmy budki lęgowe, paśniki i inne urządzenia służące do ochrony ptaków, nietoperzy i mrówek. Czas minął bardzo szybko, aż żal było wyjeżdżać. 

II MIĘDZYWOJEWÓDZKI TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ MŁODZICZEK o Puchar Ziemi Zdunowskiej
Dnia 27 lutego 2016r. w naszym Gimnazjum odbył się II MIĘDZYWOJEWÓDZKI TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ MŁODZICZEK o Puchar Ziemi Zdunowskiej zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy PIONIER kierowany przez mgr Zdzisława Malca dla uczczenia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W turnieju wzięły udział 4 zespoły dziewczyn z klas I-III gimnazjów reprezentujących Domaszowice (woj. opolskie), Syców (woj. dolnośląskie) i Jutrosin (woj. wielkopolskie). W wyniku pięknej i sportowej rywalizacji obserwowanej przez tłumy uczniów Zespołu Szkół w Zdunach 1 miejsce w turnieju zajęła drużyna UKS "Młodzik" Domaszowice, 2 miejsce przypadło drużynie UKS "Jedynka" Syców, natomiast 3 miejsce zajęła drużyna UKS "PIONIER" Zduny po zwycięstwie nad Gimnazjum z Jutrosina. Każda z uczestniczących drużyn otrzymała puchary i okolicznościowe dyplomy oraz drobne upominki. Najlepsze zawodniczki z każdej drużyny oraz najlepsza zawodniczka całego turnieju otrzymały pamiątkowe patery oraz nagrody rzeczowe. Całe zawody zostały zakończone wspólnym obiadem, który ufundował dla wszystkich zawodniczek i opiekunów Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach mgr Andrzej Hejdysz. Organizator turnieju i jednocześnie trener drużyny mgr Zdzisław Malec podziękował wszystkim za udział i zaprosił na turniej przyszłoroczny.

 

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 11 kwietnia w Niepublicznym Gimnazjum w Krotoszynie odbył się IV powiatowy konkurs języka angielskiego dla szkół podstawowych. Uczeń naszej szkoły Jakub Starczewski z klasy VIa został laureatem konkursu - zajął I miejsce. Zwycięzcy gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów.

Drużyno II miejsce w XIII Powiatowym Konkursie Informatycznym dla Szkół Gimnazjalnych

Drużyna w składzie:
- Zuzanna Olejniczak (klasa 3C)
- Oskar Kmieciński (klasa 3A)
- Eryk Stryjak  (klasa 2A)
- Teodor Kryg (klasa 2B)
zajęła 2 miejsce w XIII Konkursie Informatycznym dla Szkół Gimnazjalnych., który odbył się 12 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie. Konkurs składał się z części teoretycznej i części praktycznej. W części teoretycznej uczniowie musieli rozwiązać test, natomiast w części praktycznej rozwiązać zadania problemowe. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

 

 

Trzecioklasisto, czy pomyślałeś już o swojej przyszłości ...

Jak co roku, każdy uczeń trzeciej klasy stoi przed pierwszym poważnym wyborem w swoim życiu, wyborem szkoły, po której będzie mógł realizować się zawodowo. Aby, pomóc każdemu z nim w podjęciu decyzji, trzecioklasiści zostali zaproszeni na Powiatowe Targi Edukacyjne i Targi Pracy do Krotoszyna. Uczniowie naszego gimnazjum mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Gimnazjaliści mieli również możliwość spotkania i porozmawiania z niektórymi firmami działającymi na lokalnym rynku pracy. Udział gimnazjalistów w takim spotkaniu, pozwolił im skonfrontować swoje zainteresowania, umiejętności z oczekiwaniami szkół oraz pracodawców.

Targi odbyły się 10 marca w hali sportowo- widowiskowej przy Zespole Szkół nr 3 w Krotoszynie. Organizatorami tego wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Urząd Miejski w Krotoszynie.

Mistrzostwa Okręgu Południowej Wielkopolski w Tenisie Stołowym w kategorii kadetek i kadetów w sezonie 2015/2016

            Złoto, pięć sreber  i sześć brązów to dorobek zdunowskich tenisistów na Mistrzostwach Okręgu Południowej Wielkopolski  rozegranych 9 kwietnia  na sali Zespołu Szkół w Zdunach.  W zawodach uczestniczyli dziewczęta i chłopcy urodzeni w roku 2001 i młodsi, wyłonieni po trzech turniejach klasyfikacyjnych. Mistrzostwa rozegrane zostały w grach pojedynczych dziewcząt i chłopców, podwójnych i mieszanych. Organizatorami turnieju byli UKS IMPULS Zduny oraz Okręgowy Związek Tenisa Stołowego z Ostrowa Wielkopolskiego. Rozgrywki prowadzili gospodarze: prezes UKS IMPULS Alina Wilk i trener Eugeniusz Koczorowski. Organizatorzy przygotowali dla zawodników dyplomy za miejsca 1-8 w rozgrywkach indywidualnych  i 1-4 w grach podwójnych, medale za miejsca 1-4 a dla najlepszej trójki  w rozgrywkach indywidualnych puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe Krotoszyn. Pierwsze miejsca w aż czterech kategoriach zdobyli zawodnicy klubu Chrobry z Gizałek. Do zawodów zakwalifikowało się 9 zawodników z UKS IMPULS Zduny, w tym czworo ze swojej kategorii i 5 młodszych. Nasi młodzi tenisiści spisali się bardzo dobrze i wywalczyli aż 12 medali: złoty i srebrny indywidualnie,  cztery srebrne i sześć brązowych w grach podwójnych. Nasi najlepsi zawodnicy: Weronika Połczyńska, Wiktor Malec zdobyli po trzy medale, po jednym Zydorczyk Olga, Marcelina Faja, Roszczak Katarzyna,  Kołodziej  Filip, Fluder Mikołaj i Fluder Łukasz. 

Poznajemy zawody…

Uczniowie klas trzecich w ramach zajęć z doradztwa zawodowego udają się na wycieczki zawodoznawcze do lokalnych firm działających na terenie Zdun. Pierwszą firmą była firma Kruk – Transport. Młodzież miała możliwość obejrzenia zakładu pracy. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się na czym polega praca logistyka oraz zawodowego kierowcy. Prezes firmy Pan Kruk bardzo wyczerpująco odpowiadał na pytania zadawane przez gimnazjalistów. Pytania były bardzo różne, m. in pytali o ilość przejechanych przez kierowców km w ciągu miesiąca, o miejsca, gdzie udają się kierowcy, o towar, który przewożą i o wiele innych ciekawych rzeczy. Młodzież pytała również o zwykły dzień pracy kierowcy, logistyka itp.

Przez bezpośrednie rozmowy i spotkania z przedsiębiorcami gimnazjaliści mają możliwość uzyskania wszelkich informacji o przyszłym zawodzie.

Ogólnopolski Memoriał im. Zygmunta Lubienieckiego w tenisie stołowym.

  W dniach 2-3-kwietnia 2016 roku w Raszkowie odbył się I Ogólnopolski Memoriał Zygmunta Lubienieckiego w tenisie stołowym .Turniej zorganizowano dla uczenia pamięci wieloletniego działacza tenisa, prezesa Okręgowego Związku Tenisa Stołowego Południowej Wielkopolski, który zginął tragicznie w 2014r.W zawodach wystartowało ponad stu zawodników z  województw: śląskiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego.

W sobotę rozegrano turniej w kategoriach junior, kadet, młodzik oraz żak, natomiast w niedzielę do gry przystąpili seniorzy i weterani.  Zawody przeprowadzone zostały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.

Wzięło w nich udział 12 zawodników z UKS IMPULS Zduny pod opieką prezes Aliny Wilk,  Aż 8 wróciła do domu z pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi za miejsca I-VI.

Najlepszy Malec Wiktor zajął I miejsce wśród kadetów, Weronika Połczyńska II w kadetkach. II miejsce w młodziczkach była Marcelina Faja, a III Olga Zydorczyk i młodzik Łukasz Fluder. W najstarszej grupie juniorek III lokatę zajęła Kasia Swora, a V Mateusz Staniewski. Puchar otrzymał również debiutujący w zawodach żak Miłosz Kołodziejski,  jako najmłodszy uczestnik zawodów.

 Ponadto w zawodach wzięli udział: żacy: Miłosz Kozłowski, Kamil Szymański, Mikołaj Zydorczyk oraz junior Krzysztof Matela. 

W dniu 23 kwietnia w Gimnazjum , w Zespole Szkół w Zdunach odbyło się symboliczne powitanie wiosny przez młodzież. Nad całą imprezą czuwał samorząd uczniowski, który już od rano w tym dniu zadbał o słodką niespodziankę dla każdego ucznia. Słodycze, którymi zostali obdarowani uczniowie gimnazjum zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na konkursy wiosenne odbywające się w czasie najdłuższej przerwy. Każda klasa zadbała o kolorowe , wiosenne stroje a także o Piękną Panią Wiosnę. Kolejnym konkursem wymagającym talentu muzycznego była prezentacja piosenki wiosennej przez poszczególne klasy. Każda klasa starała się jak mogła, angażując wszystkie siły klasowe. Po zaprezentowaniu się wszystkich klas przyszedł czas na wyróżnienie Wiosen Klasowych. Wyróżnione zostały następujące klasy: klasa III b, III c i II b. Nagrody, które zostały wręczone przez opiekunów SU były to certyfikaty dające możliwość klasie dwóch godzin bez pytania. 

Wycieczka – nagrodą za finał w konkursie „Moja Wielkopolska”

            Od 31.03 do 2.04.2016 r. Małgosia Szymczak wraz z opiekunką p. Zofią Wiatrak przebywały w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Lądzie. Wyjazd sponsorowali organizatorzy VIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska”.

            Pierwszy dzień pobytu to zmagania konkursowe polegające na prezentacji przygotowanego projektu wycieczki jednodniowej szlakiem znanego Wielkopolanina. Małgosia wybrała Samuela ze Skrzypny Twardowskiego. Wieczorem odbyły się warsztaty muzyczne dla uczniów i opiekunów.

            Dzień drugi przeznaczono na zwiedzanie Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz ogródek Zosi i park dworski. Następnie pojechaliśmy do Brzóstkowa, gdzie obejrzeliśmy kościół, a później szlakiem pieszym przeszliśmy na punkt widokowy na Łysej Górze. Stamtąd udaliśmy się do Żerkowa, by zwiedzić miasto, kierując się Questem  - „Żerków – miasto na wzgórzach”. Wszystkim grupom udało się pomyślnie rozwiązać zadania. Kolejnym etapem wyprawy był gotycki kościół w Dębnie nad Wartą. Ponieważ pogoda była piękna, do rezerwatu przyrody „Dębno nad Wartą” udaliśmy się spacerkiem wałami nad Wartą. Na koniec wdrapaliśmy się na wieżę widokową w Wolicy koziej.

            Ostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia zespołu pocysterskiego w Lądzie. Zrobił na nas ogromne wrażenie – jest przepiękny. Pobyt w gościnnych progach Ośrodka Edukacji Przyrodniczej zakończyły warsztaty wikliniarskie. Oj, plotło się, plotło – nawet z sukcesem! 

Finał ligi szkolnej „CHCĘ BYĆ MISTRZEM”

            14marca rozegrany został ostatni  V Turniej Ligi Szkolnej Tenisa Stołowego "Chcę być Mistrzem" uczniów Zespołu Szkół w Zdunach.  Wynik finału  potwierdził dotychczasową formę  większości zawodników. Wśród dziewcząt SP zwyciężyła Marcelina Faja, druga była Olga Zydorczyk, a trzecia Katarzyna Roszczak.  W grupie chłopców zwyciężył Łukasz Fluder, drugie miejsce niespodziewanie zajął Mikołaj Zydorczyk,  a trzeci był Miłosz Kozłowski. Wśród gimnazjalistek po raz piąty zwyciężyła Kasia Swora, pokonując Weronikę Połczyńską.  Wśród chłopców wygrał faworyt Wiktor Malec,  drugi  był Krzysztof Matela, a trzeci Mikołaj Fluder. Prowadzący turniej Alina Wilk i Eugeniusz Koczorowski wręczyli najlepszym dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.       

KOLEJNA EDYCJA „ MĄDREJ GŁOWY”

17 marca już po raz 6 odbył się Szkolny Konkurs Logicznego Myślenia pt. „ Mądra głowa”.

Jak co roku sympatycy łamigłówek stanęli do walki o podium. Zadania nie wymagały specjalnych umiejętności matematycznych,  wystarczyły chęci i odrobina logicznego myślenia.

Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, iż jest to dobra zabawa i trening dla mózgu.

Organizatorem konkursu był SU oraz Klub Gimnazjalisty

Oto wyniki:

1 miejsce – Rotmann Aleksandra kl III b

2 miejsce – Szwacka Dominika kl. III c

3 miejsce – Grobelna Weronika kl III b oraz Karolczak Arkadiusz kl IIc.

Gratulujemy ! 

JAJECZNY KONKURS !

Klub Gimnazjalisty  oraz SU  w okresie przedświątecznym zaprosił uczniów do udziału w konkursie na własnoręcznie wykonaną pisankę.

Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki.  Były to :

Julia Ptak kl IIc  oraz Malwina Waldowska kl II

 

 

 


DZIEŃ PIŻAMY w Gimnazjum
Samorząd Uczniowski w gimnazjum dzień 1 kwietnia postanowił uczcić inaczej niż zwykle. Przedstawiciele SU ogłosili ten dzień Dniem Piżamy. Było zabawnie, wesoło i kolorowo w tym dniu. Wprawdzie nie wszyscy skorzystali z zaproszenia SU , ale były klasy, które otrzymały nagrodę za liczne piżamy. Samorząd nagrodził trzy klasy: 3 b, 3 c i 2b certyfikatami, które zwalniają uczniów z pytania przez trzy godziny.

 

 

Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY



 

d>

 

l>dy>l>ml>d>

 

l>dy>l>