Szkoła Podstawowa w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

odwiedziło nas
  139219

osób


TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU SZKOŁY

SZKOŁA

Zdrowie

Uczniowie

Samorząd szkolny

Samorządy klasowe

Rodzice

WYMAGANIA EDUKACYJNE

OFERTA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Kluby sportowe

Pracownicy

Dokumentacja szkolna

Projekty

Stołówka

Współpraca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„SZKOŁA DLA RODZICÓW”

Kontrola rodzicielska
 systemu Windows

 

Czy sprzęty elektroniczne mają negatywny wpływ na
rozwój naszych dzieci?

 


Aktualności 

Spotkanie z ratownikiem medycznym w klasie I c

Szkoła Podstawowa realizuje program Akademia Bezpiecznego Puchatka. W tym celu został zaproszony Ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Krotoszynie – pan Mikołaj Rabczewski. Na spotkaniu ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy
w nagłych wypadkach. Uświadomił uczniom na czym polega jego praca. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Mikołaj wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział dzieciom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana oddycha.

Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.  

I c i zabawy na śniegu !!!

Za oknem zimowa aura i śnieg, który dzieci przecież uwielbiają.

Klasa I c postanowiła wykorzystać ten moment i zabawić się na boisku szkolnym. Zimowe zabawy na śniegu sprawiają wiele radości.  To świetna okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc jednocześnie stosując zasady bezpieczeństwa podczas zabawy.

 

Pierwszy sceniczny występ klasy I c przed publicznością na 26 WOŚP.

W niedzielę, 14 stycznia 2018 r. odbył się już 26 finał WOŚP. Tradycyjna zbiórka pieniędzy odbyła się na zakup urządzeń medycznych  w celu  wsparcia podstawowych oddziałów neonatologicznych  Nasze „szkolniaki“  zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Dzieci zaśpiewały dwie piosenki pt. „Piosenka dobre wychowanie“ oraz „Wesoła rodzinka“. Zatańczyły taniec do utworu „Jingle Bells“. Temperamenty muzyczno- taneczne oraz  serdeczna energia pierwszaków była niesamowita!  Dziękuję !!! 

„GWIAZDY“  ZNÓW NA SCENIE !!!

WOŚP to nie tylko zbiórka pieniędzy, ale także wydarzenie, które również odbywa się w naszej miejscowości - Zdunach.  Od 26 lat każdego roku w styczniu gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tegorocznym finale WOŚP, który odbył się w niedzielę 14 stycznia już kolenjy raz wzięły udział i zaprezentowały swoje uzdolnienia dzieci z zespołu teatralno – tanecznego „GWIAZDY“. Wystąpiły na scenie zdunowskiego rynku. Dzieci tańczyły i śpiewały z ogromnym zaangażowaniem, a ich występ został nagrodzony gromki brawami. Jednak tego dnia nie oklaski były najważniejsze, a fakt, że poprzez artystyczny występ mogły wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM W KLASIE I C

W naszej szkole duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Uczniowie z zaciekawieniem i dużym zainteresowaniem słuchali tego co mówi zaproszony gość, policjant, pan Dariusz Konrady. Odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego. Poruszono tematykę związaną z bezpieczeństwem w drodze do szkoły, w szkole oraz wszelkiego rodzaju zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Zajęcia przeprowadzone przez specjalistów przyczyniają się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród uczniów. 

Dnia 1.12.2017r. o godzinie 945 odbył się szkolny etap olimpiady języka angielskiego OLIMPUSEK w Szkole Podstawowej w Zdunach, będący eliminacjami do części ogólnopolskiej. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów z klas III. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała nauczycielka języka angielskiego, mgr Joanna Kukiołczyńska, która również oceniała prace uczniów. Konkurs trwał 1 godzinę lekcyjną, rozpoczął się wyjaśnieniem zasad rozwiązywania testów. Był to test wielokrotnego wyboru, w którym każda odpowiedź mogła być prawdziwa i fałszywa. Prawidłową odpowiedź należało zaznaczyć otaczając literę kółkiem. Maksymalna ilość punktów możliwa do uzyskania wyniosła 21.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Miejsce

Nazwisko i imię

Klasa

Liczba punktów

Uwagi

1.

Martyna Bręk

IIIb

14,5

Awans do II etapu

2.

Klaudia Sikora

IIIa

10,5

 

Zofia Skrzypczak

IIIc

10,5

3.

Anna Stanisławska

IIIa

10

 

Gabriela Wawrzyniak

IIIc

10

 

Hanna Krystek

IIId

10

4.

Kacper Konieczny

IIId

8,5

5.

Krystian Grobelny

IIIb

8

 

Zuzanna Florkowska

IIId

8

6.

Maja Czajka

IIIb

7,5

 

 

Amelia Jasicka

IIIc

7,5

 

 

Michał Lepiarz

IIIc

7,5

 

7.

Kacper Rabczewski

IIIa

7

 

 

Amelia Roman

IIIb

7

 

8.

Natasza Obal

IIIa

6,5

 

 

Oliwia Korzecka

IIIb

6,5

 

 

Małgorzata Wosińska

IIIc

6,5

 

 

Oliwia Dutkiewicz

IIId

6,5

 

9.

Juliusz Brdys

IIIa

6

 

 

Cezary Budzyna

IIIa

6

 

 

Oliwia Fornal

IIIa

6

 

10.

Wiktor Naskręt

IIIc

5,5

 

 

Sergiusz Piechowiak

IIId

5,5

 

11.

Wiktor Obal

IIIc

4,5

 

Do kolejnego etapu zakwalifikowało się  9 osób, które 09.01.2018r. wezmą udział w ogólnopolskiej części OLIMPUSKA.

Warsztaty mydlarskie to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać pachnące i idealne do kąpieli mydło. Zajęcia pozwalają przenieść uczestników w pachnący świat mydła, umożliwiają poznanie mydlarskiej historii i pobudzenie kreatywnego myślenia. Dzieci samodzielnie wybierają kształty, dekorują ozdobami, nadają mydełkom niepowtarzalny zapach i kolor.
Dziś w naszej szkole podczas warsztatów mydlarskich "Mydlinka" dzieci z I-szych i klasy II, samodzielnie wykonywały mydełka glicerynowe w wybranym przez siebie kształcie, kolorze oraz zapachu. W czasie gdy gotowe mydełka zastygały dzieci puszczały mydlane bańki. Zabawa była wspaniała, niezwykle twórcza, rozwijająca kreatywność oraz zdolność manualną. A przy tym tyle radości!!!! Mydełka będą pachnącym prezentem na Dzień Babci i Dziadka.
W imieniu uczniów klasy Ia, Ib, Ic i klasy II a jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za profesjonalne warsztaty. Było kolorowo i pachnąco. Pozdrawiamy Mydlinkę !!! 

„Wigilijna  ulica”

Ostatni dzień przed świętami upłynął w atmosferze  refleksji i zadumy nad tajemnicą świąt. Wspólnie z klasą V a szukaliśmy odpowiedzi  na pytanie: czym są święta Bożego Narodzenia ? czy są ważne? I dlaczego? Uczniowie  wcielili się w różne postacie. Był reporter , biznesmeni ,nastolatki, starsi panowie, rodzina oraz Święta Rodzina. Okazało się ,że dla wszystkich coś innego było ważne. Najważniejsze słowa padły na końcu i one są  dla nas przesłaniem ,że mamy nie być niemymi przechodniami, mamy odkrywać w drugim człowieku obecność Chrystusa i z prostotą dziecka świętować narodziny Zbawiciela. Całe przedstawienie uświetniał śpiew  chóru  i  kolędy , których znajomością  klasy mogły wykazać się jeszcze przed jasełkami, ponieważ   odbył się konkurs  na ich wykonanie przez każdą z klas. Najbardziej podobało się wykonanie klasy V b . Dzień  upłynął miło i w atmosferze świątecznej udaliśmy się do domów. Jasełka po raz drugi  będzie można obejrzeć dnia 7.01.2018 w kościele o godz.10.30 zapraszamy. 

Projekt edukacyjny " Magia Świąt Bożego Narodzenia
        W dniach od 4 do 18 grudnia w klasach I - VII realizowany był projekt edukacyjny związany ze Świętami Bożego Narodzenia.
 Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zdunach w ramach projektu poznawali tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.
Myślą przewodnią projektu było kształtowanie i rozwijanie sfery duchowej dziecka i jego osobowości w oparciu o tradycje rodzinne zgodne z jego wyznaniem. Miał on na celu kultywowanie tradycji świątecznych, rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży, wyobraźni plastycznej i zdolności manualnych, stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych, doskonalenie pracy metodą projektu oraz integrację szkolnej grupy rówieśniczej. 

W „Szklanym Świecie”

20 grudnia 2017 roku uczniowie klas :Ia,Ib, Ic oraz klasa IIa  wraz z wychowawcami wybrali się do bombkarni w Krośnicach.

Na miejscu zastaliśmy dwoje dmuchaczy - pracowników srebrzalni oraz panie dekoratorki. Historię bombkarni przybliżyła nam pani, pracowwnik tej firmy – nazywana dmuchaczem, z racji wykonywanej pracy. Poznaliśmy każdy z etapów wytwarzania bombki. W dmuchalni zwinni dmuchacze o gibkich palcach – przy pomocy szklanej rurki i gorącego palnika – wytwarzali najróżniejsze kształty. Na naszych oczach powstawały długie łabędzie szyje, idealnie okrągłe kule, majestatyczne szpice, grzybki czy magiczne gwiazdeczki. Tak uformowane ozdoby trafiały do srebrzalni, gdzie za sprawą azotanu srebra nabierały lustrzanego blasku. Natomiast panie z działu dekoratorni, z niepozornych, szklanych form tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Paleta barw, błyszczący brokat i ściany zapełnione kolorowymi, różnokształtnymi, wiszącymi w równiutkich szeregach bombkami, wywołują zdumienie i zachwyt nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Każdy z nas szukał tej najpiękniejszej, tej jedynej, niepowtarzalnej bombki. Znalazły się bombki na każdą okazję: ślub, narodziny dziecka, rocznicę czy jubileusz. Także postacie
z bajek znalazły swoje miejsce na bombkach. Z dekoratorni przeszliśmy do pracowni, gdzie otrzymaliśmy szybką lekcję malowania oraz mogliśmy sami sprawdzić nasze zdolności manualne. Każdy z nas zasiadł do stołu, wziął do ręki „surową” bombkę, a następnie popuścił wodzę fantazji i nanosił rozmaite kształty i wzory na równą szklaną powierzchnię, stając się przez moment prawdziwym artystą.

Wycieczka ta, była dla nas fantastycznym przeżyciem. Każdy z nas w tym roku na pewno powiesi na swoim drzewku wigilijnym wykonaną własnoręcznie ozdobę, która na będzie nie tylko powodem do dumy jak i źródłem miłych wspomnień. 

Gwiazdka z tenisem

20 tenisistów wzięło udział w I Gwiazdkowym Turnieju Zdunowskiej Ligi Tenisa Stołowego  „Chcę byś Mistrzem”.  Tym razem turniej prowadzony w trzech grupach: amatorzy, zaawansowani i zawodowcy, bez podziału na dziewczęta i chłopców. Zawodnicy w grupach grali każdy z każdym, co zapewniło dobra ocenę poziomu i wyłonienie najlepszych. Z okazji gwiazdki wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, słodycze i nagrody z rąk prowadzących rozgrywki : trenera  Eugeniusza Koczorowskiego  i prezes UKS IMPULS Alina Wilk. Udział w zawodach dostarczył wiele radości i satysfakcję z wyników i zdobytych nagród.

Kolejne zawody, których organizatorem jest  UKS IMPULS rozegrane zostaną w styczniu i lutym.

A oto wyniki poszczególnych kategorii:

Amatorzy: 1-Dominik Cepa, 2-Nadia Kurzawska, 3-Błażej Wasielewski, 4- Łukasz         Stach, 5-Natasza Kurzawska, 6- Amelia Józyk, 7- Kinga Kaczmarek

Zaawansowani:1 - Miłosz Kołodziejski, 2- Miłosz Kozłowski, 3-Mikołaj Zydorczyk,

            4-Marcelina Faja,5- Roszczak Katarzyna, 6- Olga Zydorczyk, 7- Patrycja Sieńko

Zawodowcy:1-Malec Wiktor, 2- Staniewski Mateusz, 3- Matela Krzysztof, Katarzyna    Swora, Tomasz Kasprzak, 4- Maciej Kołodziejski  

Koniec I tury V ligi w tenisie stołowym

         Zakończyła się pierwsza tura rozgrywek V ligi  kalisko-konińskiej w tenisie stołowym. W tegorocznych rozgrywkach prowadzonych przez Okręgowy Związek Tenisa Stołowego Południowej Wielkopolski bierze udział 15 drużyn podzielonych na dwie grupy. Zwycięskie dwa zespoły obu grup zagrają po drugiej turze o finał V ligi.

         Drużyna UKS IMPULS Zduny rozegrała w pierwszej turze 6 meczy i z 9 punktami zajmuje wysokie drugie miejsce w swojej grupie. Bilans dotychczasowych rozgrywek to 4 zwycięstwa, jeden remis i tylko jedna przegrana z liderem tabeli  UKS Daniszyn. Drużyna Impulsu występująca w składzie: Tomasz Kasprzak, Wiktor Malec, Katarzyna Swora, Krzysztof Matela, Mateusz Staniewski i Łukasz Fluder mimo iż jest jedną z młodszych wiekowo dobrze poradziła sobie z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Gratulujemy!  

Wyniki w grupie: 1- UKS III Daniszyn

 2- UKS IMPULS ZDUNY

3 -LZS BŁYSKAWICA BOŻACIN

4- UKS CHROBRY GIZAŁKI,

5-KS KROTOSZ II KROTOSZYN

6-UKS ŻAKI III TACZANÓW

7-KKS BIAŁY ORZEŁ KOŹMIN WLKP

Runda rewanżowa rozpocznie się w połowie stycznia.

Szczegółowe wyniki można obejrzeć na stronie OZTS:    www.ts-aw.eu

JASEŁKA W WYKONANIU KLAS PIERWSZYCH

Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole. W tym również postanowiłyśmy przeprowadzić tę uroczystość, integrując dom rodzinny i szkołę, wprowadzając nastrój świąteczny oraz pokazując rodzicom umiejętności wokalno – recytatorskie swoich pociech. Oprócz Józefa, Maryii, Aniołków i Pastuszków dzieci wcieliły się również w postacie bajkowe: Czerwony Kapturek, Calineczka, Smerf, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Sierotka Marysia itd. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy kolędę a później udaliśmy się do klas na poczęstunek i pogawędkę przy kawce i herbatce. 

MIKOŁAJKI W KLASIE III A   

Grudzień to magiczny miesiąc. Zaczyna się zima i wszyscy z utęsknieniem czekamy na odwiedziny św. Mikołaja! Bo któż nie lubi dostawać prezentów?

         W tym roku nie odwiedził naszej klasy Św. Mikołaj ponieważ to my staliśmy się wszyscy św. Mikołajami. Dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy o św. Mikołaju, a następnie rozmawialiśmy  o tym,  co dobrego możemy zrobić dla innych. Aż w końcu przyszedł oczekiwany czas prezentów. Każdy z nas przygotował upominek dla wcześniej wylosowanej osoby z klasy. Z uśmiechami na twarzach otwieraliśmy prezenty i dzieliliśmy się słodyczami.
         To był dla nas miły i pełen niespodzianek dzień ! 

II Grand Prix Południowej Wielkopolski młodzików i juniorów

         9 grudnia w Gizałkach rozegrany został  kolejny turniej młodzików i juniorów w tenisie stołowym. Wzięło w nich udział 39 tenisistów w tym czwórka zawodników UKS IMPULS Zduny.  Doskonale spisał się Wiktor Malec, który okazał się niepokonany  i wywalczył złoty medal w juniorach. Szóstą lokatę zajął Krzysztof Matela. Ich młodsi koledzy: Mikołaj Zydorczyk i Miłosz Kozłowski, którzy wystartowali w swojej kategorii młodzików tym razem wypadli słabo - zajęli miejsca 13-16.  Organizatorzy turnieju OZTS Południowej Wlkp. przygotowali dla zawodników dyplomy za miejsca 1-7 i medale dla najlepszej trójki w każdej kategorii.  

Ważna rozmowa

Uczniowie klas 1- 3 zostały zaproszone przez p. Basty i p. Hybsz do świetlicy, aby porozmawiać o niepełnosprawności. Tematyka była związana ze Światowym Dniem  Osób Niepełnosprawnych . Dzieci dyskutowały o podobieństwach i różnicach między ludźmi, a przede wszystkim o codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych. Uczniowie mieli okazję spróbować przejść salę z zasłoniętymi oczami, namalować obrazek trzymając pędzelek w ustach oraz porozumiewać się bez słów. Zgodnie stwierdzili, że nie jest to łatwe. Na koniec oglądnęli filmiki edukacyjne mówiące o zasadach zachowania się wśród takich osób, a także jak im pomagać. 

 

Uczennica klasy III gimnazjum Amelia Komorniczak
zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie pt. „Bądźmy zdrowi wiemy więc działajmy”. Gratulujemy !!!

 

 

 

 

 

 

 


W ramach współpracy z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie klasy III gimnazjum wzięły udział w warsztatach ekologicznych. Celem warsztatów było teoretyczne i praktyczne przybliżenie tematów związanych ze zjawiskami chemicznymi, biologicznymi i fizycznymi zachodzącymi w otaczającym nas środowisku.  

 

 

Ogólnopolska Olimpiada z języka angielskiego OLIMPUS – etap szkolny

Etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady ‘Olimpus’ z języka angielskiego przeprowadzony został 28 listopada 2017 r. pod opieką mgr Hanny Kozupy, mgr Marii Matuszczak i mgr Joanny Kukiołczyńskiej. Uczestnikami było 63. uczniów klas IV – VII Szkoły Podstawowej w Zdunach.

Test trwał 45 minut, składał się z 30 pytań i podanych do nich 4 odpowiedzi.
Tylko jedna z podanych odpowiedzi była poprawna. Test sprawdzał wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki.

Wśród wszystkich chętnych wyłoniono 20 najlepszych uczniów, którzy wezmą udział 10 stycznia 2018 r. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUS

Udana wizyta  w Poznaniu!

W sobotę 9 grudnia grupa dzieci wraz z nauczycielkami świetlicy spędziła przemiłe chwile w stolicy Wielkopolski.  Swą wizytę rozpoczęły od spektaklu pt: „ Bombka z gwiazdką” w Teatrze Animacji . Młodzi widzowie byli zachwyceni.

 Później przyszedł czas na spacer poznańską starówką, gdzie podczas jarmarku świątecznego spotkali dobrze im znaną postać Olafa z filmu „  Kraina lodu” i podziwiali wyrzeźbione w lodowych bryłach postacie.

Uwieńczeniem dziecięcej radości była wizyta w manufakturze cukierków i lizaków-  „ Słodkie Czary Mary”. Już od samego wejścia okrzykom radości nie było końca. Oczy cieszyły kolorowe lizaki, a nosy aromatyczne zapachy. Dzieci dowiedziały się jak wytwarza się karmel oraz jak należy z nim pracować, aby uzyskać oczekiwany efekt. Na koniec każde z nich miało okazję własnoręcznie wykonać lizaka, którego zabrało do domu i spróbować cieplutkie cukiereczki prosto z produkcji . Pełne wrażeń i „słodkich” wspomnień oraz w doskonałych humorach wróciły do domów. 

Świąteczne przygotowania w świetlicy

Oprócz świątecznego nastroju i dekoracji w świetlicy cieszymy się także choinką. Dzieci ochoczo zabrały się za dekorowanie świątecznego drzewka. Już nie mogą doczekać się, czy pod choinką znajdzie się „ małe co nieco” dla małych łakomczuszków.:)

 

 

 

Rozgrywki międzyklasowe

4 grudnia odbył się turniej klas VII w siatkówkę. Zwyciężyła klasa VII A w składzie:

1.    Roszczak Izabela, Roszczak Natalia, Świętek Oliwia, Maciaszek Maurycy, Chudzik Norbert, Grobelny Kacper

II m klasa VII C w składzie:  Faja Marcelina, Klorek Wiktoria, Geresdorf Wiktoria, Florczyk Michał, Motyka Miłosz, Kowalczyk Maksymilian, Macuga Fabian

III m klasa VII B w składzie: Zydorczyk Olga, Marek Aleksandra, Kinda Wikotria, Marcisz Weronika, Smółkowski Jakub, Grobelny Szymon, Piotrowski Bartosz, Minta Marcin 

MALI KUCHARZE Z I C

W dniu 07.12.2017 r. dzieci z klasy I c uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, w retauracji „Wawrzyniak“ w Perzycach. Celem warsztatów było rozwinięcie zmysłu kulinarnego
i zdrowego podejścia do słodyczy. Zapoznały się z zásadami higieny obowiązującej podczas przygotowania i spożywania posiłków. Dzieci piekły pierniczki, ozdabiały je, brały udział
w konkursach. Na każdego z uczestników czekał profesjonalny strój, upominek oraz spotkanie  ze świętmy Mikołajem. Było – słodko, zdrowo i kolorowo. Zainteresowanie zajęciami przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.  

 

OZDOBY NA CHOINKĘ W -  IC

Dzieci z masy porcelanowej wykonały piękne, świąteczne ozdoby, aby przystroić naszą,  pachnącą lasem jodłę. Każde dziecko otrzymało swoją porcję masy porcelanowej,  musiało ją rozwałkować wyciąc foremką odpowiedni kształt oraz ozdobić brokatem. Dzieci oraz klasa po tych zajęciach błyszcała. Aby umilić czas naszej pracy, jeden uczeń wraz z mamą upiekł pyszne pierniki, którymi podzielił się z rówieśnkami oraz poczęstował także panią. Dziękujemy Alex.

MIKOŁAJKI W GIMNAZJUM

6 grudnia w naszym gimnazjum panował szczególny klimat. Do każdej klasy trafił Mikołaj w towarzystwie Śnieżynek i Reniferów. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani słodyczami

 

 

 

 

1 grudnia odbył się wieczór muzyczno-poetycki poświęcony życiu i przemijaniu. Tematom, które towarzyszą człowiekowi od zawsze. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje zdolności przed dyrekcją, rodzicami i zaproszonymi gośćmi. W klimacie zadumy, refleksji i wspomnień upłynął piątkowy wieczór. Przypomniano zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Popłynęła niejedna łza. Można było przystanąć na chwilę, powrócić do wspomnień i skłonić się do refleksji-dokąd zmierzamy? Goście i artyści otrzymali upominki-opaski z myślą św.Teresy z Kalkuty, dotyczącą życia, by codziennie przypominać sobie, że jest ono wielkim darem, o który mamy dbać. Wszystkim dziękujemy za przybycie a uczniom za trud włożony w wieczornicę. Organizatorzy: Mirosława Płonka, Justyna Basty, Agnieszka Karolak-Raś, Magdalena Smektała. 

W listopadzie w naszej szkole odbył się konkurs „Wiedzy o lesie”, etap szkolny.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI.  Zwycięzcami zostali:

I miejsce   Lucjan Kułaga

II miejsce  Wiktoria Chyła i Henryk Buniowski

Ta trójka zakwalifikował się do kolejnego etapu drużynowego w Krotoszynie.

Serdecznie gratulujemy.

 

Informatyka, to lekcje, na których dzieci uczą się oraz rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię. W ostatnich tygodniach uczniowie klas pierwszych uczyli się rysować kształty i figury geometryczne. Byli bardzo dumni z efektów swojej pracy.

 

 

 

 

 

Dnia 27.11.2017 roku przedstawiciele klas V, VI i VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum z panią Beatą Głownicką i panią Karoliną Mania – Krawętkowską udali się do Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim w ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który rokrocznie obchodzony jest 3 grudnia. Wyjazd miał pokazać, jak funkcjonuje tego typu szkoła i jej uczniowie, którzy na co dzień zmagają się z wieloma niepełnosprawnościami i muszą niejednokrotnie pokonywać samych siebie. Miał też zwrócić uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych i był niezwykłą lekcją tolerancji, wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, który jak mówi ambasadorka osób niepełnosprawnych wybitna aktorka Anna Dymna :„ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.

29.11.2017  w Centrum Animacji Społecznej w Zdunach odbyły się spotkania z zakresu profilaktyki uzależnień pt. „Antymina”. Do południa dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Zdunach, Szkoły Podstawowej w Baszkowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach, natomiast po południu dla nauczycieli, rodziców i wszystkich osób zainteresowanych.

Spotkanie to było niezwykłym wydarzeniem dla wielu osób. Prowadzący Mirek „Kolah” Kolczyk opowiadał o swojej osobistej historii przestrzegając młodych przed minami, które mogą w znaczący sposób utrudniać życie, a nawet je odebrać. Swój występ przeplatał piosenkami, rapując bez wulgaryzmów i z przesłaniem.

W  Szkole Podstawowej w Zdunach odbył się konkurs dla klas 4-7 na wykonanie różańca świętego techniką dowolną .Oceniając prace komisja brała pod uwagę wkład pacy , technikę , pomysłowość i kreatywność uczestników .  Spośród wielu prac komisja wyłoniła zwycięzców .

1 miejsce zajęła:  Antonina Jankowska z klasy 4D

2 miejsce zajęła : Oliwia Młynarz z klasy 4C

3 miejsce zajęli : Monika Wilkowska z klasy 4C oraz Jakub Markowski z klasy 5B

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

II Grand Prix Południowej Wielkopolski żaków i kadetów

         2 grudnia  2017 na Sali Szkoły Podstawowej w Zdunach rozegrany został drugi turniej eliminacyjny z cyklu GP w kategoriach żaków(rocznik 2007 i młodsi) i kadetów(rocznik 2003 i młodsi). 39 zawodników z 8 klubów tenisa stołowego pokazało doskonałą formę, a rozgrywane mecze dostarczyły wielu emocji. Sędzią zawodów był Eugeniusz Koczorowski. Najlepsi udekorowani zostali medalami oraz dyplomami za miejsca 1-7ufundowanymi przez OZTS Południowa Wielkopolska. Gospodarze turnieju przygotowali dla nagrodzonych i najmłodszej uczestniczki Agaty Strzelczak upominki sponsorowane przez Gminę Zduny. Zawodnicy UKS IMPULS Zduny wywalczyli dwa medale: srebrny  i brązowy. Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie OZTS www.ts-aw.eu

30.11.2017 r. dzieci z klasy Ia wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Banasiewicz zostały zaproszone przez rodziców na spotkanie mikołajkowe do klubu ActiveZone w Krotoszynie. Zajęcia prowadziła instruktor pani Anna Dudkowiak. Dzieci ćwiczyły na trampolinach ze specjalnie regulowaną rączką. Była to wspaniała forma zabawy, a także sposób, by zaszczepić w nich aktywną formę spędzania wolnego czasu razem z rodzicami. Przekonaliśmy się, że Jumping Frog Kids to unikalny program treningowy, w którym można się wyszaleć w zdrowy i bezpieczny sposób. Trening na trampolinach poprawia kondycję, modeluje sylwetkę , wyzwala endorfiny. Daje moc zabawy w rytm energicznych utworów. 
 

W klasach 2 odbyła się pogadanka na temat profilaktyki antynikotynowej. Zajęcia prowadziła Pani Julia  Poczta z krotoszyńskiego Sanepidu. Podczas prelekcji młodzież dowiedziała się jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Jaki skład jest dymu tytoniowego , który wdychamy paląc lub przebywając w towarzystwie osób palących oraz jakie  choroby są skutkiem palenia. Pogadanka była bardzo interesująca i poparta ciekawymi zdjęciami. Na zakończenie odbyło się małe powtórzenie informacji w formie pytań a  każdy uczeń otrzymał upominek.

Święta, święta coraz bliżej!

Dzieci ze świetlicy szkolnej czując już świąteczną atmosferę postanowiły zrobić ozdoby choinkowe z masy porcelanowej. Doskonałej zabawy i śmiechu było co niemiara, a ozdoby wyszły prześliczne.

 

 

 

W ramach zajęć plastycznych, które odbywają się na świetlicy szkolnej nasi podopieczni wykonywali  listy do św. Mikołaja. Dzieci prosiły m. in. O zabawki, szczególnie klocki LEGO, książki oraz lalki. Mamy nadzieję, że święty Mikołaj spełni każdą prośbę.

 

 

 

II miejsce KINGI GROBELNEJ w Powiatowej Olimpiadzie Zdrowia


 
 W listopadzie odbył a się XXVII Powiatowa Olimpiada Zdrowego Stylu Życia , Wiedzy o Międzynarodowym i Polskim Czerwonym Krzyżu.
Nasza uczennica Kinga Grobelna z III klasy gimnazjum zajęła 2 miejsce w powiecie.

 

 

 

W listopadzie w naszej szkole odbył się konkurs na najciekawszą ozdobę z dyni. Wyłoniono najlepsze prace, a ich autorów nagrodzono. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki.

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017

Po raz kolejny obchodziliśmy w październiku święto bibliotek. Tym razem pod hasłem „Książka nas łączy”. Z tej okazji przygotowano gazetki oraz plakat. Na długich przerwach, raz w tygodniu, w bibliotece promowaliśmy głośne czytanie dla chętnych uczniów. Były też dni z  zagadkami. Biblioteka zorganizowała także konkurs na plakat promujący bibliotekę i czytanie. Wzięło w nim udział 30 uczniów. Uczestnicy mieli ciekawe pomysły na wykonanie plakatu i haseł zachęcających do czytania i korzystania z biblioteki.

 

W ramach rozwijania zainteresowań dzieci czytelnictwem wychowawca klasy 1B p.Wioleta Robakowska zaproponowała cykl spotkań z bohaterami książek dla dzieci. Co tydzień - w piątek po zakończeniu zajęć lekcyjnych rodzice czytają dzieciom lekturę M.Kownackiej  pt. "Plastusiowy pamiętnik" . Dzieci z zaciekawieniem poznają kolejne przygody głównego bohatera i innych postaci. Podczas słuchania rozwijają również aktywność plastyczną i techniczną. Wykonały już postać Plastusia z plasteliny, a na kolejnych zajęciach przygotowały dla niego domek i samochodzik . Grudniowe spotkania zapowiadają się bardzo ciekawie, ponieważ rodzice będą czytali wywołujące wiele emocji baśnie H.Ch.Andersena. 

Koniec z nikotyną

W listopadzie odbył się konkurs dla uczniów gimnazjum w ramach programu " Znajdź właściwe rozwiązanie". Młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat szkodliwości palenia tytoniu.
Laureatami zostali Mikołaj Chrósciński,  Klaudia Zielezińska i Agnieszka Pogorzelska.  

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia w klasie I c

 Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek. Dzieci z klasy I c również gościły dziasiaj 24.11.17r. Pluszowego Misia. Odgadywały postacie z bajek oraz odpowiadały na zadawane im pytania, każda poprawna odpowiedź kończyła się cukiereczkiem. Spotkanie, w naszej klasie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i kreatywności pomysłodawczyń, przebiegło w radosnej, przyjaznej, ciepłej atmosferze i było naprawdę „misiowo” udane. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci - to najlepsze podsumowanie zorganizowanej akcji.  

ANDRZEJKI W KLASIE I C I DZIECI Z KÓŁKA „GWIAZDY“

Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości.

W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach Andrzejkowe wróżby klasy I c i dzieci z kółka teatralno – tanecznego, odbyły się w piątek (25.11.2017 r.) w Centrum Animacji Społecznej. Nasze szkolniaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy. 

Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.... 

Rozgrywki międzyklasowe

Do końca listopada trwają zajęcia sportowe w ramach projektu SKS dla uczniów gimnazjum. Na zakończenie rozgrywek międzyklasowych spotkały się klasa III a i III b w meczu siatkarskim. Wszystkie dziewczęta otrzymały pamiątkowe koszulki.

Zwyciężyła klasa III a w składzie: Maja Piętkowksa, Martyna Ptak, Natalia Dutkiewicz, Julia Bienia, Edyta Murawska, Kasia Kieńska

II miejsce zajęła klasa III b w składzie: Olga Żwawiak, Ola Kierońska, Laura Matusiak, Aleksandra Szymkowiak, Weronika Połczyńska, Zuzanna Jarecka

Dziękuję wszystkim uczestniczkom zajęć SKS za obecność na zajęciach pozalekcyjnych.  Prowadząca: B. Ćwigoń

Wolontariat PCK 
W dniach 23- 24 gimnazjalni wolontariusze Szkolnego Koła  PCK przeprowadzili zbiórkę żywności na terenie Miasta i Gminy . 

Serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy włączyli się w naszą akcję i zechcieli wesprzeć najuboższe rodziny.

 

 

Rozgrywki międzyklasowe w unihokeja chłopców– klasy IV Szkoła Podstawowa

I miejsce Klasa  IV d w składzie: Bartosz Jarecki, Igor Chrul, Brajan Naskręt, Bartosz Kubicki, Kacper Biliński, Miłosz Grzeszczak

II miejsce Klasa  IV c w składzie: Dorian Bednarek, Partick Chmielewski, Oliwier Ochmański, Mateusz Świętek, Cezary TkaczAdam Tysiak, Michał Wciórka, Antoni Wielebski

III miejsce Klasa  IV b w składzie: Nikodem Kaczmarek, Henryk Buniowski, Antoni Marcinkowski, Bartek Nowacki, Artur Augustyniak, Mikołaj Czajka 

Z okazji Światowego Dnia Życzliwości ogłaszamy konkurs na „Życzliwka” w każdej klasie. Zachęcamy wszystkich, aby cały rok byli ambasadorami życzliwości… Na koniec każdego semestru uczniowie sami wybiorą spośród swoich kolegów i koleżanek osobę która cechuje się dobrocią, empatią, życzliwością, osobę, która wykazywała się odruchami serca, pomocą słabszym… 

Znajdź się wśród życzliwych!

 

UWAGA!

Świetlica szkolna w dniu 9 grudnia 2017 r. (sobota) organizuje wyjazd do Poznania. Program wycieczki obejmuje:

- spektakl w Teatrze Animacji „Bombka z gwiazdką” – koszt biletu 20 zł

- warsztaty świąteczne w Manufakturze słodyczy „Słodkie czary mary” - pokaz wyrobu karmelu na bazie naturalnych składników, kosztowanie ciepłych cukierków prosto z produkcji. Każde dziecko własnoręcznie wykonuje i zabiera do domu dużego lizaka w kształcie choinki, w kolorach świątecznych, a do tego otrzymuje dodatkowo zapakowanego aniołka – koszt 20 zł.

- koszt przejazdu – 35 zł.

Całkowity koszt wyjazdu 75 zł.

W drodze powrotnej możliwość posiłku w McDonald we własnym zakresie. Chętne dzieci zapraszamy – zapisy u p. Mirki i p. Justyny do dnia 17.11.2017 r.- liczba miejsc ograniczona.

Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Zdun

             18 listopada na sali Zespołu Szkół w Zdunach rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Zdun z okazji Święta Niepodległości. W turnieju zorganizowanym przez Uczniowski klub Sportowy „IMPULS” wzięło udział 64 tenisistów., którzy zjechali do Zdun z całego województwa wielkopolskiego. Uroczystego otwarcia przy dźwiękach fanfarów dokonał  Burmistrz Zdun Tomasz Chudy życząc zawodnikom sukcesów. W tegorocznym turnieju rozgrywki prowadzone były indywidualnie w pięciu kategoriach: dzieci i młodzież z podziałem na dziewczynki i chłopców oraz open. Każdy zawodnik mógł startować w jednej kategorii. Zawody rozegrane zostały na 10 stołach, co zapewniło sprawny przebieg turnieju. Zawody rozegrane zostały na dobrym poziomie a udział w turnieju dostarczył uczestnikom wielu emocji. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwała prezes UKS UMPULS Alina Wilk oraz sędzia główny Eugeniusz Koczorowski..

Najlepsze trójki otrzymały puchary, za miejsca 1-6 dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez miasto Zduny. W grupie nagrodzonych znalazło się 9 zawodników reprezentujących UKS IMPULS, którzy wywalczyli po dwa miejsca pierwsze i drugie oraz  trzy trzecie. Ponadto puchary otrzymali również najmłodszy i najstarszy zawodnik. Zawody były doskonałą okazją do aktywnego spędzania czasu,  zdrowego trybu życia i promowania Zdun przez tenis stołowy.

Rozgrywki  V ligi w tenisie stołowym

                W tegorocznych rozgrywkach V ligi tenisa stołowego prowadzonych przez Okręgowy Związek Tenisa Stołowego Południowej Wielkopolski bierze udział 15 drużyn podzielonych na dwie grupy, które rozegrają ze sobą mecz i rewanż.

                Zawodnicy UKS IMPULS Zduny rozegrali już 4 mecze I tury i z wynikiem 7 punktów zajmują drugą lokatę w swojej grupie. Zdunowska drużyna złożona z młodych zawodników doskonale sobie radzi. W obecnym sezonie w zespole grają: Katarzyna Swora, Tomasz Kasprzak, Mateusz Staniewski, Wiktor Malec, Krzysztof Matela i Łukasz Fluder. Pierwsze trzy mecze rozegrane były na wyjazdach. Dwa zakończone zwycięstwem: z Krotosz II Krotoszyn i KKS Białym Orłem Kożmin Wlkp. oraz jeden remis z UKS Żaki III Taczanów. Ostatni mecz rozegrany u siebie drużyna Impulsu pokonała po zaciętym i pełnym emocji meczu UKS Chrobry Gizałki 10:8. Mecz od samego początku był bardzo wyrównany. Po pierwszej kolejce gier indywidualnych i deblach  remis 3:3, podobnie po drugiej turze było 5:5. Dopiero trzecia tura przechyliła szalę na 8:6 dla Zdun a kolejne dwa wygrane mecze dały zwycięstwo gospodarzom 10:8 . Najwięcej punktów 3,5 tradycyjnie zdobył Wiktor Malec, 3 Mateusz Staniewski, 2,5 Katarzyna Swora i 1Krzysztof Matela. W drużynie gości  4 punkty Radosław Filipiak, 2,5 Jacek Borowski, 1Kaczmarek Zbigniew i 0,5 Bartosz Musiński. 

Rozgrywki międzyklasowe w unihokeja – klasy IV

I miejsce Klasa  IV c w składzie:

Wilkowska Agnieszka, Zawieja Julia, Pstrąg Amelia, Kurzawska Nadia, Szklarek Lena, Dudek Maja

II miejsce Klasa  IV d w składzie:

Adamska Natalia, Dziedzina Magdalena, Jankowska Antonina, Kamza Marcelina, Piszczek Julia, Porzucek Zuzanna, Wachowiak Michalina

III miejsce Klasa  IV b w składzie:

Kaczmarek Kinga, Józyk Amelia, Chyła Wiktoria, Klepacka Antonina, Marek Anna, Kaczmarek Aleksandra, Streubel Anna, Statkiewicz Katarzyna 

I C W KROTOSZYNIE NA SPEKTAKLU PT. „ALICJA W ZACZAROWANEJ KRAINIE“

13 listopada 2017 r. klasa Ic wybrała się wraz z klasami: III a i III b, do Kina „Przedwiośnie“  w Krotoszynie na spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji w Krakowie pt. „ Alicja w zaczarowanej krainie”. Patrzyliśmy, słuchaliśmy i świetnie się bawiliśmy podczas tego niezwykłego widowiska teatralnego. Z zapartym tchem śledziliśmy perypetie głównej bohaterki. Wraz z nią wędrowaliśmy przez świat pełen osobliwych postaci i niesamowitych sytuacji. Wszystko nam się podobało: iście bajkowa scenografia, gra świateł, mnóstwo melodyjnych i nastrojowych piosenek, gra aktorska. Magiczny klimat adaptacji sprawił, że czas naszego pobytu w kinie minął zbyt szybko, tak jak sen, który na naszych oczach śniła Alicja. Dodatkowym atutem przedstawienia były efekty specjalne, które na dzieciach zrobiły ogromne wrażenie i zachwyt. Spektakl wzbudził u wszystkich wiele pozytywnych emocji. 

Rozgrywki  międzyklasowe

6.11.2017 odbył się turniej piłki nożnej klas V.

Zwyciężyła klasa Vb w składzie:

Kasprolewicz Michał, Bielawny Filip, Przybylski Wiktor, Junik Filip,Szczuraszek Eryk

II miejsce zajęła klasa Vc w składzie:

Borowczyk Patryk, Łącki Piotr, Drążek Eryk, Szczęsnowski Kacper, Kordusiak Bartosz, Kaczyński Bartosz, Wasielewski Błażej

Dziękujemy za uczestnictwo wszystkim zawodnikom. Gratulacje dla zwycięzców.


 

I Grand Prix Południowej Wielkopolski żaków i kadetów

         50 młodych sportowców z 10 klubów uczestniczyło w pierwszych rozgrywkach najmłodszej grupy wiekowej żaków i kadetów w Gizałkach. Pierwsze miejsca opanowali ponownie gospodarze,. Zdunowiacy wywalczyli tym razem dwa medale. Srebrny najmłodszy zawodnik  Miłosz Kołodziejski, a brązowy kadet Łukasz Fluder. Dyplomy za VI miejsce w grupie żaczek otrzymała  Kasia Roszczak i Olga Zydorczyk za  piąte wśród kadetek.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach z cyklu Grand Prix.

Olga Zydorczyk z Weroniką Połczyńską reprezentując Szkołę w Zdunach były najlepsze na Drużynowych Mistrzostwach Powiatu SZS rozegranych w Kobylinie i awansowały do zawodów rejonowych.I Grand Prix Południowej Wielkopolski młodzików i juniorów

         Zawody młodzików i juniorów rozegrane w Gołuchowie rozpoczęły nowy sezon tenisa stołowego w Okręgu Południowej Wielkopolski. Wzięło w nich udział aż 41 zawodników w tym trójka tenisistów UKS IMPULS Zduny, którzy wystartowali w kategorii juniorów. Zdunowiacy zaprezentowali dobrą formę- Kasia Swora wywalczyła srebro, brąz Wiktor Malec, a czwartą bardzo dobrą lokatę zajął Łukasz Fluder-kadet  który tym razem wystartował w wyższej kategorii wiekowej .
Organizatorzy turnieju - OZTS Południowej Wlkp. i LZS Gołuchów przygotowali dla zawodników dyplomy za miejsca 1-6 i medale dla naj2epszej trójki w każdej kategorii.  

Rozgrywki międzyklasowe
Sportowe rozgrywki zaczęły klasy IV o tytuł Mistrzów dwoch ogni usportowionych.
Zwyciężyła klasa IV D w składzie:
Kamza M, Piszczek J; Adamska N; Jankowska A; Porzucek Z; Dziedzina M; Jarecki B; Biliński K; Maciejczak K; Chrul I; Naskręt B; Kubicki B;
II miejsce zajęła klasa IV B w składzie: Kaczmarek K; Kaczmarek A; Strubel A; Grzybek R; Statkiewicz K; Marek A; Buniowski H; Kaczmarek N; Augustyniak A; Czajka M; Marcinkowski A; Pluta M;
III miejsce zajęła klasa IV C w składzie:  Wilkowska A; Zawieja J; Pstrąg A; Serafiniak A; Młynarz O; Wilkowska M; Świętek M; Wielebski A; Tysiak A; Wciurka M; Chmielewski P; Bednarek D

 

Rozgrywki międzyklasowe w siatkówkę – klasy II gimnazjum

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 26.10.2017 uczniowie SP w Zdunach uczestniczyli
w I Biegu Baszkowskim „Przekraczamy Granice”

 

 

 

 

 


Zajęcie terenowe gimnazjalistów w Rezerwacie Meteoryt Morasko.

W czwartek 26 października młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w zajęciach przyrodniczych na Morasku. Jest to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Wzgórze o tej nazwie stanowi kulminację ciągnącego się na północ od Poznania wału moreny czołowej utworzonej pod koniec ostatniego zlodowacenia. Jest to najwyższe wzniesienie w okolicach Poznania (wysokość - 154 m n.p.m.) . Poza tym cechuje się dużą różnorodnością fauny i flory. Uczniowie klas drugich i trzecich poznawali  podczas zajęć  warsztatowych  zasoby tego rezerwatu. Całość zakończona była konkursem wiedzy , w którym nasi uczniowie wypadli znakomicie.

Ogłoszenie !

Od 6 września 2017 r. rusza stołówka szkolna. Chętnych uczniów prosimy o zapisy w księgowości u P. Iwony Chmielarczyk.  Zasady korzystania ze stołówki oraz termin płatności zawarte są w zakładce stołówka. Prosimy o zapoznanie się z ich treścią.

 

 

 

LEKCJA

CZAS TRWANIA LEKCJI

DŁUGOŚĆ PRZERW

1 lekcja

800 - 845

przerwa 5 min.

2 lekcja

850 - 935

przerwa 10 min.

3 lekcja

945 – 1030

przerwa 10 min.

4 lekcja

1040 - 1125

przerwa 20 min.

5 lekcja

1145 - 1230

przerwa 15 min.

6 lekcja

1245 – 1330

przerwa 5 min.

7 lekcja

1335 - 1420

przerwa 5 min.

UWAGA!

BIBLIOTEKA SZKOLNA  z  okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

OGŁASZA KONKURS PLASTYCZNY  NA PLAKAT PROMUJCY BIBLIOTEKĘ I CZYTANIE.

Regulamin Konkursu Plastycznego

Temat konkursu:
Zadaniem konkursowym jest stworzenie plakatu promującego bibliotekę i czytelnictwo przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych.
Cele:
1. Rozbudzanie zainteresowania biblioteką,
2. Mobilizowanie uczniów do czytania,
3. Twórcze i aktywne spędzanie wolnego czasu,
4. Popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
Warunki uczestnictwa:
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie Szkoły Podstawowej  w Zdunach. W konkursie przewidziane są trzy kategorie wiekowe oceny prac:
I   kategoria – dzieci klas II i III,
II  kategoria – dzieci klas IV – VI,
III kategoria – młodzież klas II i III gimnazjum.
1. Uczestnicy indywidualnie przygotowują prace plastyczne przy zachowaniu formy plakatu.
2. Każdy plakat powinien być opatrzony hasłem promującym bibliotekę i czytelnictwo.
3. Prace należy wykonać w postaci jednostronnego plakatu w formacie A3 dowolną techniką plastyczną.
4. Każdy uczestnik może dostarczyć tylko 1 pracę.
5. Zgłoszone do konkursu plakaty przechodzą na własność Organizatora i nie podlegają zwrotowi.
6. Organizator zastrzega sobie prawo do publicznej prezentacji prac konkursowych oraz wykorzystania ich w materiałach promocyjnych.
Terminy:
1. Czas trwania konkursu:1 – 31 października 2017 r.
2. Prace należy dostarczyć  w terminie do 31 października 2017 r. do biblioteki szkolnej . Prace powinny być zaopatrzone w następujące informacje:
- imię i nazwisko autora pracy - uczestnika konkursu,
- wiek uczestnika, klasę.
3. O terminie rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni przez Organizatora. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

"Szachy są miarą intelektu"

Johann Wolfgang Goethe

„3 godziny matematyki = 1 godzina szachów”

Celem edukacji szkolnej jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia.  W ramach tego rozwoju zawiera się też cel główny zajęć szachowych, a mianowicie rozwijanie u ucznia indywidualnego toku myślenia. Celem jest także przygotowanie uczniów do udziału w szkolnych i międzyszkolnych rozgrywkach szachowych umożliwiając uczniowi osiągnięcie sukcesu, jak i radzenia sobie z porażką.

Celami ogólnymi zajęć szachowych jest:

1.     Nauczenie wybranych uczniów gry w szachy – poczynając od reguł gry.

2.     Kształtowanie twórczej aktywności dzieci i młodzieży, myślenia przyczynowo-skutkowego oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

3.     Wdrażanie do systematycznej i wytrwałej pracy wraz z przestrzeganiem zasad gry „fair play”.

4.     Ćwiczenie koncentracji, pamięci i uwagi, logicznego myślenia i cierpliwości, logiki i intuicji.

5.     Zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów zarówno w zadaniach szachowych jak i w grze.

6.     Przygotowanie uczniów do udziału w zawodach na różnym szczeblu, od szkolnego zaczynając.

Dlaczego dziecko powinno grać w szachy?

·         bo uczą logicznego i konstruktywnego myślenia,

·         bo rozwijają aktywność twórczą dziecka,

·         bo poprawiają: pamięć, koncentracje, wyobraźnie przestrzenną i podzielność uwagi,

·         bo kształtują osobowość dziecka, wyrabiają w nim pozytywne cechy: systematyczność, odpowiedzialność, pracowitość, samodyscyplinę,

·         bo uczą poszanowania rywala, wychowują, bawią, rozwijają zainteresowania,

·        NAJWAŻNIEJSZE! Poprawiają wyniki dydaktyczne dziecka w szkole!!!

Zajęcia szachowe odbywać się będą 1 raz w tygodniu w środę na 8 godzinie lekcyjnej (1425 - 1510) w sali nr 28. Zapisy na zajęcia osobiście u M. Krupińskiego lub przez dziennik elektroniczny. Podczas zajęć dzieci poznawać będą podstawy i taktykę gry w szachy, a także ukierunkowywane będą na własny sposób myślenia. Udział w zajęciach jest dobrowolny choć ograniczony liczbą. Mogą w nich wziąć udział uczniowie nie tylko znający grę w szachy, ale również tacy, którzy chcą się jej nauczyć i poznać jej zasady.
KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ BĘDZIE DECYDOWAĆ O NABORZE!!!! 

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura, zwłaszcza w szkole, towarzyszy dzieciom prawie, na co dzień.
W piątkowe popołudnie, 27 października, dzieci z klasy I c odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Zdunach. Głównym tematem spotkania było zapoznanie dzieci i rodziców z biblioteką oraz zintegrowanie całej grupy. Po powitaniu wszystkich gości (rodziców i dzieci ),natąpiło malowanie swojego herbu. Każde dziecko miało za zadanie naryswać i pokolorować swój herb, który ozdobił pomieszczenie „Na stryszku“. Póżniej pani Halinka opowiedziała o bajecznych, przenoszących w świat bajek, ksiązeczkach. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały.
 Po zapoznaniu z książeczkami przystąpiliśmy do rozwiązywania zagadek, rebusów, dokańczania cytatów itp. Po poprawnie udzielonej odpowiedzi, grupa (rodzic i dziecko) otrzymała fasolkę. Każdy uczeń wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i drobnym upominkiem, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do niej, aby móc korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2017/2018 Świetlicowy Klub Turystyczny „Rower”, kontynuując z lat poprzednich promocję zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego,  połączonego ze zwiedzaniem,  wyruszył tym razem nie na rowerach, ale na własnych nogach na spacer. Wycieczki piesze, to także ogromne źródło wiedzy o naszych wychowankach. Daje nam możliwość lepszego ich poznania, odkrycia ich talentów czy zdolności, które nie ujawniły się w szkole, nawiązania z nimi bliższego kontaktu oraz zaobserwowania wzajemnych stosunków między dziećmi. Wszyscy w dobrych nastrojach i przy słonecznej pogodzie zebraliśmy się przed budynkiem szkoły, aby wyruszyć w drogę. Maszerowaliśmy, podziwiając uroki krajobrazu, a także obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie.  Potem nadszedł czas na chwilę odpoczynku w restauracji Wawrzyniak, gdzie dzieci skorzystały z gościnności właścicieli i posiliły się pyszną przekąską. Najedzeni, znowu mogliśmy dać upust energii i pobawić się na pobliskim placu zabaw. Lekko zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. 

W środę 25 października Izba Muzealna w Zdunach zaprosiła dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami na lekcję historii w ramach organizowanego w szkole " Dnia pamięci o przeszłości i naszych przodkach". Tematem spotkania była prezentacja pt." Zduny w XVI wieku za czasów Anny Jutroskiej", przedstawiona przez kustosza muzeum panią Łucję Długiewicz-Paszek. Pani Łucja zapoznała dzieci z historią nie tylko miasta , ale czasów ówczesnych, czyli Zygmunta I Starego i Królowej Bony. Na zakończenie spotkania wspólnie zaśpiewano balladę historyczną o Zdunach. Nie zapomniano o podziękowaniach, za lekcję historii , które przygotowali  uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą. Dzieci opuściły muzeum z kolorowymi wiatrakami. Wizyta w muzeum nie była jedynym wydarzeniem w tym dniu. W klasach uczniowie wykonywali zakładki z elementami miasta i ozdabiali różną techniką plastyczną zabytki. Klasy III zaznaczyły na planie miasta przebytą trasę. To był ciekawy i pouczający dzień, w którym poznaliśmy historię i kulturę regionu. 

W czwartek 26 października dzieci z klasy Ia wraz z opiekunami odwiedziły Centrum Budowlane Banaszak, aby wziąć udział w warsztatach. Poprzez ciekawe eksperymenty uczniowie dowiedzieli się jak powstają kolory. Doświadczenia z mlekiem, barwnikami i bibułą, sprawiły, że dzieci świetnie się bawiły nabywając nowe wiadomości. Największą frajdą była zabawa z cieczą nienewtonowską. Na koniec każdy otrzymał dyplom. Pani Justynie Banaszak dziękujemy za super zabawę! 

KLASA I C Z WIZYTĄ NA POCZCIE
26 pażdziernika dzieci z klasy Ic wybrały się na wycieczkę - na pocztę w Zdunach w ramach realizowanego programu „POCZTÓWKOWI PRZYJACIELE“.  Dzieci dowiedziały się o użyteczności publicznej tej instytucji i przyjrzeli się jej z bliska. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenie poczty, mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Jedną z największych atrakcji było przyklejanie znaczka na kopercie i wrzucanie jej do specjalnego pojemnika. Była to dla nich również bardzo dobra lekcja prawidłowego zachowania się w miejscu publicznym.   Wycieczka ta była ogromnym przeżyciem, ponieważ jak wiadomo, nic tak nie zaznajamia dziecka z danym środowiskiem, jak możliwość obejrzenia go na żywo.

GIMNAZJALNY KONKURS PT: "BĄDŹMY ZDROWI - WIEMY WIĘC DZIAŁAMY"

 W tym roku po raz kolejny uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w szkolnym etapie  konkursu plastycznego , pod tytułem " Bądźmy zdrowi...." Celem konkursu było : Zachęcenie do kształtowania właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych. Wskazanie sposobów unikania nadwagi, otyłości i chorób dietozależnych oraz  wzrost poziomu świadomości społecznej dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.
Do etapu rejonowego przeszła Amelia Komorniczak i tym samym zdobyła I miejsce w szkole. Drugie miejsce zostało przyznane Arkadiuszowi Kruszykowi a trzecie  należy do Klaudii Zielezińskiej i Julii Bienii. Wszystkim serdecznie gratulujemy. 

 Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona dzieci z klasy I c do spaceru po parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Park ten jest ozdobą naszego miasta, gdzie można odpocząć, dotlenić się i na pewno miło spędzić czas. Na zakończenie rzucały się liśmi, aby poczuć zapach świeżego powietrza.

W miesiącu październiku dzieci z klas: Ia, Ib i Ic odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Zdunach. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z biblioteką oraz zawodem bibliotekarza, propagowanie idei czytania, promowanie czytania książek i dbania o nie oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Podczas rozmowy kierowanej, przez panią Halinkę, na temat biblioteki, książek i zawodu bibliotekarza dzieci chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach z książką i biblioteką. Optymizmem napawa fakt, iż większość z nich ma styczność z literaturą – czytają im najczęściej rodzice lub dziadkowie, część dzieci czyta już sama. Większość dzieci wie, co to jest biblioteka, była w niej, a nieliczni są już do niej zapisani i posiadają swoją kartę biblioteczną lub też wypożyczają książki na kartę rodzica. Dzieci, wiedziały, żė w bibliotece należy zachowywać się cicho, a książek nie wolno niszczyć, pisać po nich, czy czytać przy jedzeniu. Pierwszaki deklarowały, że lubią książki, bo można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy, poczytać o pięknych przygodach, czy przenieść się na chwilę w świat fantazji. Na zakończenie dzieci kolorowały „Sowę – modrą głowe“, która zabierały ze sobą do szkoły oraz otrzymały piękne zakładki do książek, aby nie zaginać rogów.  

Kreatywność  naszych dzieci

Świetlicowe „ mole książkowe” oraz wielbiciele postaci animowanych zachęceni przez nauczycieli świetlicy wykonali przepiękne zakładki do książek. Zakładki wykonywano techniką orgiami- czyli odpowiedniego składania papieru. Ostateczny wygląd oraz kształt zakładki zależał wyłącznie od pomysłowości oraz wyobraźni autora pracy.  Wśród zakończonych „ dzieł” znalazło się więc wiele ciekawych egzemplarzy min. Minionki, straszaki a nawet pączki i hamburgery . 
Dzieci z ochotą używają swoich prac nawet do zaznaczania zadań domowych w swoich podręcznikach. Zdarzyło się też, że podarowano tacie zakładkę Minionka do zaznaczania przeczytanej gazety.
Gratulujemy ciekawych pomysłów! 

Europejski Dzień Języków w Gimnazjum

W tym roku szkolnym trochę inaczej niż zwykle obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Korytarz szkolny swoją dekoracją przypominał o corocznych obchodach. Pojawiły się  kolorowe flagi  państw i pozdrowienia w różnych językach.  
25 września na godzinie wychowawczej klasy trzecie miały nie lada zadanie a mianowicie rozwiązywały ankietę w języku angielskim. Klasy drugie natomiast spotkały się z naszym absolwentem, który obecnie studiuje teologię w Austrii. Nasz uczeń podzielił się wrażeniami z pobytu za granicą. 

W poniedziałek - 16.10. 2017 r. dzieci z klas I-III pojechały do krotoszyńskiego kina, na spektakl Teatru Współczesnego z Krakowa pt. Kuba i Buba, czyli savoir – vivre dla dzieci. Była to przesympatyczna opowieść o bliźniakach, które się ze sobą kłócą, sprzeczają, razem psocą, czyli z życia wzięte normalne, kochające się rodzeństwo :) Nasze dzieci z zaciekawieniem oglądały spektakl czekając na kolejny bieg wydarzeń. Świetnie się bawiły!  Sztuka zagrana była przez bardzo dobrych aktorów  Oglądało się przyjemnie, było bardzo zabawnie a dzieciaki były zachwycone!

Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum

Samorząd Uczniowski gimnazjum w poniedziałek 16 października uczcił święto swoich nauczycieli zapraszając ich na apel. Młodzież przygotowała krótki pokaz mody dla nauczycieli w dobie reformy. Przekazała również w „Wiadomościach” życzenia z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz kilka porad dla chemików, informatyków, nauczycieli języków obcych i muzyków. Młodzież poinformowała szanownych pedagogów o zaplanowanej wysokiej podwyżce, co wprawiło nauczycieli w stan euforii.

Na zakończenie apelu przewodnicząca samorządu Nina Woźniak złożyła wszystkim nauczycielom najserdeczniejsze życzenia a pozostali uczniowie wręczyli nauczycielom drobne upominki.

„GWIAZDY“ znów na scenie !!!

W sobotę, 14 października  w Domu Pomocy Społecznej w Zdunach odbyła się uroczystość z okazji 150 – lecia Zgromadzenia Sióstrtr Miłosierdzia w Zdunach. Zbiegło się to z otwarciem nowego boiska sportowego na terenie Domu Pomocy Społecznej, jak również z 750 rocznicą lokacji miejskiej Zdun. Nasze „Gwiazdy“ zostały poproszone
o zaprezentowanie swoich zdolności scenicznych.
Dzieci zauroczyły widownię równymi strojami oraz popisami tanecznymi. Młodzi tancerze, bez tremy, z pełnym profesjonalizmem podeszły do tego przedsięwzięcia.
Dziękujemy za pięknie spędzone popołudnie! 

Ślubowania czas nadszedł ! 

Uczniem być to ważna sprawa, dlatego  w piątek 13.10.2017 uczniowie klas I złożyli ślubowanie . W tym ważnym dniu pierwszoklasistom towarzyszyli rodzice, Pan Dyrektor, Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście. Pojawił się również Pyrek, który wzbudził wiele radości nie tylko wśród dzieci. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, po czym dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Pomyślnie zdały egzamin z bezpieczeństwa na drodze i bezbłędnie podawały numery alarmowe .Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie, którego dokonał Pan Dyrektor przy pomocy symbolicznego ołówka. Pierwszoklasiści stali się oficjalnie uczniami Szkoły Podstawowej w Zdunach. Na zakończenie dzieci wraz z wychowawcami, Dyrektorem, Panią Dyrektor,  Pyrkiem zrobiły pamiątkowe zdjęcia i przeszły do klas. Tam  otrzymały dyplomy z rąk swoich pań oraz drobne prezenty. Dzieciom życzymy wspaniałych wyników w nauce i wzorowych zachowań. Witamy was wśród społeczności! 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Uczniowie szkoły podstawowej  pamiętali o dyrekcji,  nauczycielach oraz  innych pracownikach szkoły  w tym szczególnym dniu.  Dzieci z kółka artystycznego wykonały przepiękne kartki z życzeniami, samorząd uczniowski w imieniu wszystkich wychowanków dołączył słodki upominek. 
Wszyscy obdarowani poczuli się miło i wspaniale.  
Dziękujemy !

I c na scenie!!!

W soobtę - 14.10.2017 r.  pracownicy oraz pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Zdunach świętowali 150 lecie istnienia placówki. Z tej okazji odbyła się uroczystość podsumowująca działalność Domu. Spotkali się tam mieszkańcy Zdun, pracownicy oraz zaproszeni goście wśród, których były również dzieci z klasy Ic. W części oficjalnej pojawiły się życzenia, podziękowania i gratulacje, później nastąpiła część artystyczna. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając piosenki, recytując wierszyki i tańcząc. Po występach mogły skorzystać z przygotowanych tam  darmowych  atrakcji.

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

Samorząd gimnazjum zaprosił wszystkich chłopców z gimnazjum  na dyskotekę okazji ich święta. Dyskoteka odbyła się w czwartek 12 października, w świetlicy szkolnej. Młodzież gimnazjalna bawiła  świetnie się przy muzyce dwóch naszych absolwentów a mianowicie Patryka i Arka. Samorząd nie zapomniał o konkursach dla uczestników dyskoteki. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Słodycze ufundował samorząd uczniowski.

Dnia 27.09.2017 w Krotoszynie odbyły się Mistrzostwa powiatu w sztafetowych biegach przełajowych.
W zawodach reprezentowały Szkołę Podstawową w Zdunach dwie drużyny.
Drużyna dziewcząt w składzie:
1. Helena Falentin
2. Marika Gorwecka
3. Aleksandra Klorek
4. Zuzanna Kulas
5. Dominika Miłosek
6. Angelika Paradysz
7. Laura Żyto
8. Dorota Murawska
Drużyna chłopców w składzie:
1. Łukasz Grobelny
2. Mateusz Kieński
3. Bartosz Kordusiak
4. Bartosz Krause
5. Lucjan Kułaga
6. Wiktor Przybylski
7. Jakub Romański
8. Oktawiusz Zimmermann
Dziewczęta zajęły III miejsce a chłopcy zajęli  IV miejsce 

Dzień Chłopaka w kl. III A

            Postanowiłyśmy w tym roku zaprosić naszych kolegów z okazji Dnia Chłopaka na kręgle. Rozegraliśmy turniej. Każdy zdobywał punkty indywidualnie. Gra wywołała w nas dużo emocji, a walka była zacięta. Choć był to Dzień Chłopaka, to my dziewczyny, nie ustępowałyśmy im na krok. Wygrał Julek, który wcale od początku nie był faworytem. Swoją postawą pokazał nam, że warto walczyć do końca i nie ma co się załamywać początkowymi niepowodzeniami. Gratulujemy wszystkim super postawy podczas całej gry. Na koniec zjedliśmy lody i osłodziliśmy się lizakami. Ciekawe jakie niespodzianki przygotują dla nas chłopcy w marcu? 

26 września 2017r po raz kolejny odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków.  W tym roku z powodu trwającego remontu EDJ odbył się tylko na godzinie wychowawczej.  Tydzień przed EDJ  wszystkie klasy 4-7 otrzymały zadania do wykonania. Każda klasa została podzielona na 3 grupy, każda grupa otrzymała inne zadanie. Grupa 1 musiała opanować wiedzę o krajach  anglo i niemieckojęzycznych oraz wykazać się umiejętnością  posługiwania się językami angielskim i niemieckim.  Grupa 2 musiała przygotować:
- w klasach 4: powitania i pożegnania w językach niemieckim i angielskim
- w klasach 5: slogan EDJ „Porozmawiaj ze mną” w 4 ( lub więcej) językach  (niemieckim, angielskim i innych)
- w klasach 6: łamańce językowe w 4 językach (j.polski, angielski, niemiecki i jeden dowolny)
- w klasach 7:  cztery idiomy/ przysłowia i przetłumaczyć je na język angielski i niemiecki

Klasa I c gościła w dniu 29.09.2017 r. w Centrum Budowlanym BANASZAK  w Krotoszynie, na warsztatach plastycznych pt. „Poznajemy kolory”. Na początku dzieci przykładając bibułę do okna uzyskiwały z barw podstawowych kolor pochodny. Następnie poprzez nakrapianie na siebie barw podstawowych uzyskiwały kolory tęczy. Najlepszym jednak zajęciem okazało się łączenie barw podstawowych w formie masy solnej, którą później zabierały do domu. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało piękny dyplom ukończenia warsztatów. Firmie BANASZAK bardzo dziękujemy za pouczające zajęcia!!! 
 

„W ogródku jesienią“
Dzieci z klasy I c wybrały się na wycieczkę do pobliskiego, prywatnego ogródka. Mogły zaobserwować rosnące ogórki, buraczki, pomidory i paprykę w szklarni oraz piękne, dorodne dynie. Rozpoznawały wybrane warzywa i owoce. Dowiedziały się jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią i jakie narzędzia ogrodnicze do tego służą. Na zakoczenie każde dziecko otrzymało jabłuszko i orzeszki do domu.
Dziękujemy.
 

Dzisiaj, 5.10.17 r. dzieci z klasy I c  gościły pana policjanta, dzielnicowego, Dariusza Konrady. Przekazał on dzieciom bardzo cenne wskazówki dotyczące przychodzenia i wychodzenia  ze szkoły. Pouczał, jakie przestrzegać należy zasady w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Informował również dzieci o niebezpieczeństwie jeżeli są mało widoczni na drodze. Prosił, aby dziecko miało przy tornistrze zawsze jakiś odblask, aby jadący samochodem kierowca mógł go dostrzec. Dzieci  z zainteresowaniem słuchały rad pana policjanta, obiecując, że będą się do nich stosować.

MŁODZI NAUKOWCY W POZNANIU

29 września br. grupa 20 uczniów i uczennic oddziałów gimnazjalnych pod opieką pań: M. Miśkiewicz- Żyto i H. Malec wzięło udział w „Nocy Naukowców” zorganizowanej przez poznańskie wyższe uczelnie. Uczniowie brali udział w warsztatach i pokazach naukowych w Collegium Chemicum i Collegium Biologicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Uczniowie między innymi odkrywali świat zapachów. Tematem przewodnim tych warsztatów były zapachy zwierzęce. Uczniowie poczuli jak pachnie kastoreum, ambra, piżmo czy cywet.
   Ponadto nasi gimnazjaliści brali udział w zajęciach laboratoryjnych. Samodzielnie wykonywali eksperymenty chemiczne pozwalające wykryć białka, cukry i tłuszcze oraz zbadać kwasowość i zasadowość wybranych produktów spożywczych.
   W czasie „Nocy Naukowców” nie zabrakło nawet słodkiego przysmaku w postaci pysznych lodów o wielu smakach, mrożonych ciekłym azotem i przygotowywanych przez studentów na oczach widzów.
Uczniowie doświadczyli bliskiego spotkania z żywym wężem i kameleonem. Mogli  obejrzeć też kolekcję owadów egzotycznych zgromadzonych w gablotach oraz posłuchać pasjonujących o nich opowieści.
     Na koniec uczestnicy wyjazdu wzięli udział w pokazie efektownych doświadczeń pirotechnicznych (i nie tylko) prowadzonych przez studentów z Naukowego Koła Chemików UAM.
Udział w „Nocy Naukowców” z pewnością zaspokoił ciekawość poznawczą młodzieży i być może zainspirował ją do własnych naukowych poszukiwań i doświadczeń. 

KLASY III W BISKUPINIE

            W piątek 22 września klasy trzecie Szkoły Podstawowej wybrały się na wycieczkę do Biskupina. Było to prawdziwe przeniesienie się w czasie.

            Hasło tegorocznej edycji Festynu Archeologicznego to „ Bogowie wojny”.  Zwiedzając gród kroczyliśmy między wojownikami i ich boskimi opiekunami. Wojownicy prezentowali swoje uzbrojenie i sposoby walki. Byliśmy świadkami inscenizacji bitwy oraz przedstawień teatralnych w których przeplatały się mityczne opowieści i obrzędy. Niesamowite było wkraczanie do kolejnych wiosek gdzie toczyło się codzienne życie jak przed wielu, wielu laty. Mieszkańcy prezentowali różne rzemiosła. Między innymi: złotnictwo, garncarstwo, tkactwo, kowalstwo, farbiarstwo. U powroźnika sami wykonaliśmy solidny powróz, a w jednej z chat popróbowaliśmy pysznych podpłomyków.

            Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, uzbrojeni po same zęby wiedzą historyczną oraz zakupionymi zbrojami. Polecamy wszystkim takie fajne lekcje historii.

Klasa III A nie lubi monotonii i nudy

Postanowiliśmy na lekcjach w-f  poćwiczyć jazdę na rolkach. To była prawdziwa frajda i pogoda nam sprzyjała. Każdy pokazywał co już potrafi.  Pokonywaliśmy przeszkody i ścigaliśmy się.  Każdy dzielił się swoimi umiejętnościami i wiedzą z kolegami, którzy stawiali na rolkach pierwsze kroki. Nie brakował upadków i lekkich zadrapań ale byliśmy wytrwali i niepowodzenia przyjmowaliśmy z uśmiechem. Jesteś pewni, że chcemy jeszcze!!!

 

GRZYBOBRANIE KLASY III A

            Pogoda piękna, słoneczko świeci i my w dobrych humorach wybraliśmy się na grzybobranie. Nasze lasy są bardzo hojne. Wszędzie grzyby, co ułatwiło nam zrealizowanie celu naszej wyprawy. Uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać grzyby a przy okazji nasze koszyczki zrobiły się pełne darów jesieni. Mamy nadzieję, że wszystkie znalezione grzyby są jadalne.

            Zachęcamy wszystkich do spacerów w lesie. 

Dnia 27.09.2017 w Krotoszynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W grupie Młodzieży Szkolnej dziewczyny ze Szkoły Podstawowej w Zdunach osiągnęły bardzo dobry wynik  zajmując II miejsce w powiecie krotoszyńskim. Skład drużyny –Cierniak E, Kalak A, Ratajek W, Figlak N, Lis K, Marek A, Naskręcka J, Świętek O, Roszczak I Roszczak N,  Kocel N  .
Gratulacje za super wynik oraz podziękowania za wspaniałą postawę wszystkich zawodniczek.
W tej samej grupie chłopcy zajęli  IV .Drużyna chłopców wystąpiła w składzie-Gaszyński A,Robakowski,  H,Czajka B, Bała K,Smółkowski J, Chróściński M, Baranowski D, Kocik D, Wasielewski H, Mikołajczyk A, Pospiech M.  Gratulacje oraz życzenia kolejnych sukcesów./Opiekun –Barbara Ćwigoń/ 

X RAJD GWIAŹDZISTY

21 września młodzież ze szkół powiatu krotoszyńskiego zgromadziła się, aby uczcić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wśród uczestników była też grupa reprezentująca nasze gimnazjum. Uczniowie wzięli udział w rajdzie rowerowym, jednocześnie odwiedzając miejsca pamięci, a mianowicie mogiłę powstańców na zdunowskim cmentarzu oraz szaniec powstańczy nad Borownicą. Złożono wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapalono znicze. Na mecie uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy na temat powstania. Gimnazjum w Zdunach reprezentowali Mikołaj Chróściński i Gracjan Walenczak. Obaj zdobyli I miejsca. Opiekunami grupy byli Z. Wiatrak i D. Otworowski. 

Wyprawka Pierwszoklasisty na rok szkolny 2017/18
Uczeń klasy pierwszej powinien zostać wyposażony w następujące pomoce i przybory szkolne:
ZESZYTY:
- 2 zeszyty 16 kartkowe w kratkę
- 2 w wąskie linie (kolorowa liniatura),
- 1 zeszyt dowolny (16 kartek) jako brudnopis dla ucznia,
- okładki na zeszyty
WYPOSAŻENIE PIÓRNIKA:
- ołówki 2 sztuki,
- długopis (może być wymazywalny),
- gumka do mazania,
- temperówka zamykana,
- linijka, kredki ołówkowe,
- klej w sztyfcie,
- nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami,
- kolorowe cienkopisy,
- patyczki do liczenia
Uczniowie nie używają korektora.
MATERIAŁY PLASTYCZNE:
- blok rysunkowy i techniczny (biały i kolorowy) A4,
- papier kolorowy,
- farby,
- pędzelki o różnej grubości,
- kubek na wodę, plastelina, podkładka,
- 2 teczki A4,
- kredki świecowe lub suche pastele
Strój gimnastyczny w woreczku (biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki), obuwie sportowe na gumowej podeszwie).
Pojemnik na śniadanie.
WSZYSTKIE RZECZY PROSZĘ PODPISAĆ.

Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY 

d>

 

l>dy>l>ml>d>

 

l>dy>l> l>dy>l>