Szkoła Podstawowa w Zdunach ul. Łacnowa 26, 63-760 Zduny tel. 62 721 55 13 tel. 62 721 57 71 tel. 62 721 55 13

 

odwiedziło nas
  116436

osób


 

SZKOŁA

Zdrowie

Uczniowie

Samorząd szkolny

Samorządy klasowe

Rodzice

WYMAGANIA EDUKACYJNE

OFERTA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Kluby sportowe

Pracownicy

Dokumentacja szkolna

Projekty

Stołówka

Współpraca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„SZKOŁA DLA RODZICÓW”

Kontrola rodzicielska
 systemu Windows

 

Czy sprzęty elektroniczne mają negatywny wpływ na
rozwój naszych dzieci?

 


Aktualności 

23 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół w Zdunach odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Udział w niej wzięli Uczniowie klas III gimnazjum, Rodzice, Goście, Nauczyciele i Pracownicy szkoły.
Burmistrz Zdun Tomasz Chudy podziękował Uczniom, Dyrekcji i Nauczycielom za pracę
i naukę. Słowa skierowane do młodzieży utrwalały wiarę w marzenia, które bardzo często stają się rzeczywistością.  Jednocześnie życzył wszystkim zebranym wspaniałych i bezpiecznych wakacji.
Przewodnicząca Rady Rodziców Izabela Maciaszek podziękowała Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom i Pracownikom za współpracę. Kierując słowa do uczniów nawiązała do motywu przewodniego „Śnij ... Podróżuj ... Odkrywaj ...” i życzyła im wielu sukcesów w życiu dorosłym oraz udanych i bezpiecznych wakacji.
Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach Andrzej Hejdysz w swoim przemówieniu wspomniał o nadziejach, jakie wiąże z Absolwentami naszej szkoły. Wyraził wiarę, że w przyszłości będziemy mogli być dumni z tegorocznych absolwentów tak jak jesteśmy teraz. Nawiązał do wysokich wyników egzaminu gimnazjalnego, które są świadectwem wiedzy i umiejętności Uczniów. Nie szczędził słów podziękowania pod adresem Absolwentów, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników Szkoły i Władz Samorządowych. Wszystkim życzył słonecznych, a przede wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji.
W dalszej części wyróżniono najlepszą absolwentkę klas III – Wiktorię Maciaszek, laureatkę Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego - Aleksandrę Kasprolewicz oraz finalistów konkursów wojewódzkich – Dawida Marcisza i Patrycję Tokarz.
Aż 10 Uczniów naszego gimnazjum otrzymało statuetki a ich Rodzice listy gratulacyjne. W sumie 14 Uczniów klas III otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.
Dyrektor Andrzej Hejdysz oraz Nauczyciele rozdali Uczniom liczne nagrody książkowe i rzeczowe za wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz osiągnięcia sportowe. Dyrektor złożył na ręce Rodziców podziękowania za pracę na rzecz szkoły.
Po ceremonii rozdania świadectw i nagród Dyrektor ZS w Zdunach pożegnał Nauczycieli opuszczających z różnych powodów naszą szkołę. Na ich ręce oprócz podziękowań złożył również gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w życiu zawodowym, rodzinnym i osobistym oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Po części oficjalnej zebrani obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez Uczniów gimnazjum pod opieką Pani Natalii Stachowiak. W pięknie przygotowanej scenerii swój udział miała również Pani Joanna Wojcieszak-Żyto.

23 czerwca 2017 roku w godzinach wieczornych Uczniowie naszej szkoły wraz z Nauczycielami wzięli udział w przemarszu zorganizowanym w ramach obchodów 750-lecia Zdun. Przy asyście orkiestry dętej wyruszono z Rynku nad staw, aby uczestniczyć w tradycyjnej Nocy Świętojańskiej.

 

 

 

Konkurs czytelniczy w Smolicach

14 czerwca 2017 nasi uczniowie brali udział w konkursie czytelniczym „Spotkanie na Olimpie”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa w Smolicach. Sześcioro uczniów, którzy przeszli eliminacje szkolne, utworzyło dwa zespoły. Rywalizacja polegała na zespołowym rozwiązywaniu i wykonywaniu różnorodnych zadań związanych z mitologią grecką, a także indywidualnym odpowiadaniu na szczegółowe pytania z książek Jana Parandowskiego lub Wandy Markowskiej. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna gospodarzy, a tuż za nią uplasowały się nasze dwie drużyny: Julia Fatyga, Zuzanna Pfloegel i Tobiasz Maćkowiak zajęli II miejsce, a Wiktoria Geresdorf, Matylda Zimmermann i Miłosz Motyka – III miejsce. Wszyscy wrócili zadowoleni z dyplomami i nagrodami. 

V MISTRZOSTWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W POOL BILARD

Równolegle z Festynem Szkolnym 10 czerwca na sali bilardowej odbywały się Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Pool Bilard. W turnieju wzięło udział 13 zawodników z klas IV – VI. Grano w odmianę 9 bil. Po trzygodzinnych zmaganiach, w których nie zabrakło emocjonujących pojedynków, zwycięzcą i Mistrzem Szkoły Podstawowej w Zdunach 2017 został uczeń klasy VI, zeszłoroczny wicemistrz, Michał Molenda. Pokonał on w finale Michała Hylińskiego 3:2.

Ostateczne wyniki:

1 miejsce: Michał Molenda (kl. VIb)

2 miejsce: Michał Hyliński (kl. Vc)

3 miejsce: Michał Mgim Meli Kurzawa (kl. IVb)

5 miejsce: Filip Smektała (kl. IVa), Miłosz Kozłowski (kl. Va)

Uczestnicy  Mistrzostw otrzymali upominki od Burmistrza Zdun z okazji 750-lecia miasta, a laureaci puchary ufundowane przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Zdunach.

Szanowni Rodzice

Dyrektor Zespołu Szkół w Zdunach informuje, że w roku szkolnym 2017/18 uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum będą mieli zapewniony bezpłatny dostęp do podręczników oraz materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zgodnie  z Rozporządzeniem MEN z dn. 16.03.2017r w sprawie udzielenia dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe zapewnienie tych podręczników i materiałów jest zadaniem szkoły -  rodzice nie ponoszą kosztów związanych z ich zakupem. Jednocześnie informuje, że w gestii rodziców leży obowiązek zakupu podręczników do religii ( podręczniki będzie można odkupić od uczniów starszych klas).                  

Z poważaniem   
Andrzej Hejdysz   
Dyrektor ZS w Zdunach  


20 czerwca klasa 3b wybrała się  na wycieczkę do Nadleśnictwa Milicz.  Odwiedziliśmy Dom Drzewa, czyli wyremontowaną wyłuszczarnię szyszek w Wałkowej (tam kiedyś pozyskiwało się nasiona z szyszek). Dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych w "Domu Drzewa" Zanim zdobyły certyfikat tropiciela, musiały wykonać kilka zadań podczas wędrówki po lesie: prowadziły obserwacje przyrodnicze, posługiwały się kluczem do rozpoznawania tropów zwierząt, rozpoznawały ślady i tropy zwierząt leśnych. Na zakończenie odbyło się ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Świetnie się bawiliśmy.

W dniu 7.06.2017 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Zdunach SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY dla klas IV – VI. W konkursie wzięło udział 22 uczniów, z tego 11 reprezentowało kl.IV, 6-u kl.V, a 5-u kl.VI. Uczestnikami konkursu byli uczniowie wyróżniający się swoją wiedzą matematyczną na lekcjach.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

1.      mgr M. Krupiński – przewodniczący

2.      mgr M. Kryg – członek 

Konkurs trwał 60 minut w ciągu, których uczniowie mieli do rozwiązania 5 zadań. Zadania zostały przygotowane dla poszczególnych klas.

Wyniki konkursu:

WYNIKI KLAS 4

1. Swora Aleksandra kl. IV B
2.  Drążek Eryk       kl. IV C
3.  Ratajek Amelia        kl. IV B
3.  Kieński Mateusz      kl. IV C

WYNIKI KLAS 5

1. Grobelny Łukasz kl. V C
2. Urbańska Martyna kl. V A
3. Furmaniak Brajan kl. V A

WYNIKI KLAS 6

1. Grobelny Szymon kl. VI B
2. Motyka Miłosz  kl. VI C
3. Matyla Jakub kl. VI A

Najlepsi uczniowie klas 4, 5 i 6 (I miejsce) zostaną nagrodzeni nagrodami i dyplomami a pozostali dyplomami.

 

Gimnazjaliści trzecich klas w Trójmieście

Pod koniec swojej nauki klasy trzecie odwiedziły polskie morze. W ramach szkolnej wycieczki klas trzecich uczniowie zwiedzili Zamek w Malborku  , przeszli śladami Mikołaj Kopernika w Toruniu oraz skosztowali toruńskich pierników. Następnego dnia zwiedzili starówkę Gdańska i przejechali do Sopotu, by udać się na najpiękniejsze molo w Polsce. Ostatniego dnia obejrzeliśmy obóz - Muzeum Stutthof w Sztutowie i popłynęliśmy na Westerplatte. Kolejnym punktem zwiedzania  był największy prom w Polsce o nazwie Wawel. Wycieczkę zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem na pokładzie. 

Zdjęcia z festynu szkolnego - 10 czerwca 2017r

 

 

 

 

 

Dziękujemy za przychylność i okazaną pomoc w realizacji przygotowania festynu

Szkoda, że już się skończył…

10 czerwca 2017 r. odbył się kolejny festyn z okazji święta szkoły. Motyw przewodni tegorocznego spotkania „Bo 750 lat jak Dziad tu kamień kładł’

Społeczność uczniowska Zespołu Szkół w Zdunach pod takim hasłem uczciła 750 rocznicę powstania naszego miasteczka.

Już od wczesnych godzin rannych przyszło nam się zmierzyć z kaprysami pogody. Od rana padał deszcz i nic nie wskazywało na to, że ma zamiar przestać. Dekoracje placu festynu przenieśliśmy na godziny południowe i …… okazało się, że mamy „u góry” dobre notowania i słoneczna pogoda przyszła jak na zawołanie i dodała nam skrzydeł. Raz, dwa, trzy i boisko gotowe  na powitanie festynowych gości. Świetnie się bawiliśmy od godz. 14.00 – 18.30.

Oficjalnego otwarcia  dokonał  p. dyrektor Andrzej Hejdysz . Nasi uczniowie przeszli samych siebie a występy zachwycały ( o czym świadczą wspaniałe zdjęcia).

Naszym poczynaniom przyglądał się Pan burmistrz Tomasz Chudy, podziwiał występy dzieci, chwalił organizację. Włodarz naszego miasta był pozytywnie zaskoczony „rozmiarami imprezy”

Wśród znajomych i przyjaciół można było wypić kawę i zjeść przepyszne ciasto – dzieło naszych niezawodnych Mam. Jeszcze dziś na samą myśl robi się błogo od tych pyszności.

Słodkościom nie ustępowały grillowane specjały, pyszna grochówka i bigosik ze szkolnej kuchni.

Atrakcją festynu w myśl tradycji wielkopolskiej były „pyry z gzikiem” rozdawane przez samego p. Dyrektora.

W miarę upływu czasu wszyscy oczekiwali na losowanie nagród głównych w loterii fantowej, która jak co roku była wielką atrakcją festynu ( a dzieje się to za sprawą sponsorów, którzy hojnie nas obdarowują).

Podczas festynu można było obejrzeć wystawy prac uczniowskich, trofea sportowe, niesamowite prace szkolnego rękodzieł prowadzone przez p Beatę Ptak.

Toczyły się konkurencje sportowe  „rzut trampkiem” i turniej bilardowy. Obejrzeć było można prezentacje o tym co działo się w szkole w ciągu całego roku szkolnego.

Z rozrzewnieniem  (starsi mieszkańcy miasta oglądali wystawy pamiątek z zakładów pracy, które kiedyś prężnie działały na terenie miasteczka a dziś pozostały po nich tylko pamiątki. Łza się sama kręciła w oku . Niestety to co dobre szybko się kończy i nasz festyn też dobiegł końca. Jego sukces to zasługa uczniów, Pracowników szkoły, Rodziców i oczywiście naszych Sponsorów. Wszystkim dziękujemy za wielkie zaangażowanie i wszelką pomoc .

Jak się okazuje razem można zdziałać cuda. Wielką radość sprawia nam fakt, że zarówno Rodzice, Dziadkowie jak i Mieszkańcy naszego miasteczka ciągle do nas wracają i dobrze się z nami bawią.

W organizacji tegorocznego festynu wsparcie okazali nam:

     1. DEKS  SŁAWOMIR MACIASZEK  ZDUNY

2.   2. FRYZJERSTWO DAMSKO-MĘSKIE EMILIA GROBELNA ZDUNY

3.   3. CZYSZCZENIE  DYWANÓW, WYKŁADZIN, TAPICEREK

4. MARCIN OBAL ZDUNY

4.   5. AGA-FRYZJERSTWO DAMSKO-MĘSKIE AGATA JAŚ ZDUNY

5.   6. EURO DONER ZDUNY

6.   7. STOLARSTWO ADAM  SOWIŃSKI  ZDUNY

7.   8. RADNY POWIATOWY ANDRZEJ HEJDYSZ ZDUNY

8.   9. MARKOM  MARIA KOŁATA ZDUNY

9.   10. ANNA I MACIEJ KOŁODZIEJSCY  KROTOSZYN

10. 11. KARINA I JANUSZ BAZAK  ZDUNY

11. 12. USŁUGI KOMPUTEROWE  ROBCOM  ZENON ROBAK KROTOSZYN

12. 13. BASTIC SP. Z O.O. KAZIMIERZ, SZYMON TRAWIŃSCY KOŹMIN WLKP.

13. 14. ZAKŁAD WULKANIZACYJNY KRZYSZTOF STIRN ZDUNY

14. 15. BURMISTRZ ZDUN TOMASZ CHUDY

15. 16. PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE JANMAR R. BELLA CHACHALNIA

16. 17.  CIĘCIE I WYRÓB OKLEIN MEBLOWYCH  PAWEŁ BŁAŻUTYCZ CIESZKÓW

17. 18. PROWENT TOMASZ WITCZAK PLESZEW

18. 19. WARZYWA I OWOCE IWONA CURYK  ZDUNY

19. 20. CENTRUM SPORTU I REKREACJI  W KROTOSZYNIE  WODNIK

20. 21. FIRMA HANDLOWO-GASTRONOMICZNA  MAŁGORZATA STACH  ZDUNY

21. 22. FIRMA REMONTOWO-BUDOWLANA  KONRAD i MICHAŁ PLUCIŃSSCY ZDUNY

22. 23. NADLEŚNICTWO  KROTOSZYN

23. 24. EWA S.A.  KROTOSZYN

24. 25. DW SP. Z O.O.  KROTOSZYN

25. 26. EKO SIÓDEMKA  KROTOSZYN

26. 27. BOLSIUS POLSAKAS  ZALESIE MAŁE

27. 28. HYDROTECHNIKA  JERZY STANISŁAWSKI  ZDUNY

28. 29. JADWIGA MAGUSIAK LEK. STOMATOLOG  MILICZ

29. 30. MZK  KROTOSZYN

30. 31. SKLEP WIELOBRANŻOWY  JUSTYNA SKRZYPCZAK  ZDUNY

31. 32. AUTOBUSOWE USŁUGI PRZEWOZOWE GRZEGORZ WOŹNIAK KROTOSZYN

32. 33. SKLEP WIELOBRANŻOWY  GENOWEFA PLUTA ZDUNY

33. 34. ZAKŁAD HANDLU I USŁUG  KAMA  ŁASZCZYN

34. 35. KONARCZAK  SP.J.  SKLEP MIĘSNY  ZDUNY

35. 36. KWIACIARNIA MERCEDES  ZDUNY

36. 37. PIOMAR PPUH  SKLEP MIKUŚ EWA BIELAWNA  ZDUNY

37. 38. MARBUD  MARIUSZ KURZAWA  ZDUNY

38. 39. BUD-MAL  MARIA, SZYMON MINTA  ZDUNY

39. 40. CARLA ARTUS – GABINET MASAŻU  KAROLINA JASKÓLSKA-MOTYL ZDUNY

40. 41. FIRMA PRODUKCYJNO-HANDLOWA  ELŻBIETA MIŁKOWSKA

41. 42. SKLEP OBUWNICZY  KURZAWA MARIA I BŁAŻEJ  ZDUNY

42. 43. HOTEL-RESTAURACJA  WAWRZYNIAK  PERZYCE

43. 44. AGNIESZKA  PAWEŁ PFLOEGEL

44. 45. KATARZYNA  I JAKUB SKOWROŃSCY

45. 46. MAGDALENA SMEKTAŁA   KONERZEW

46. 47. R.M.T. LUDZIS  ZDUNY

47. 48. RESTAURACJA PASJA  - MARCIN PONDEL – ZDUNY

48. 49. JUSTYNA MARCINKOWSKA ZDUNY

49. 50. PRZEMYSŁAW PANEK ZDUNY

50. 51. DOMINIK SWORA ZDUNY

51. 52. GRZEGORZ KRATOWSKI KROTOSZYN

52. 53. LIBRUS KATOWICE

53. 54. USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANEDARIUSZ MIKOŁAJCZYK ZDUNY

54. 55. FIRMA OGÓLNOBUDOWLANA RYSZARD CHABAS ZDUNY

55. 56. MONIKA MIŚKIEWICZ

56. 57. FRYZJERSTWO-ILONA KOCZURA ZDUNY

57. 58. BANK SPÓŁDZIELCZY KROTOSZYN

58. 59. HONORATA I PAWEŁ KULINSCY

59. 60. MARIA I DOMINIK KACZMAREK ZDUNY

60. 61. SZKÓLKA ROŚLIN OZDOBNYCH – BIELAWNI  KROTOSZYN

61. 62. FRYZJERSTWO DAMSKIE-KATARZYNA SZCZEGÓRA

62. 63. ONYKS – MONIKA KAMIEŃSKA

Dziękujemy za przychylność i okazaną pomoc w realizacji naszych zamierzeń.

Niech uśmiech i zadowolenie naszych dzieci będą dla Państwa podziękowaniem za dobre serca.

 

AKCJA - BEZPIECZNA WODA

Dnia 10 czerwca br. na pięknym obiekcie sportowym we Wrześni odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Kadetek w Plażowej Piłce Siatkowej, w których udział wzięły dwie pary uczennic naszego Gimnazjum: Weronika Nowak i Weronika Ratajek oraz Aleksandra Glinkowska i Julia Durak, które na co dzień trenują w naszym UKS „Pionier” pod kierunkiem mgr Zdzisława Malca. Nasze koleżanki bardzo dzielnie walcząc w eliminacjach (startowało 48 par z całego województwa) przegrały niestety w 1/16 finału z zespołami Olimp Poznań i Energetyk Poznań. Zdaniem trenera Zdzisława Malca, jest to i tak bardzo wynik, zważywszy na brak w naszym mieście i gminie boiska do siatkówki plażowej przez co nasze koleżanki zmuszone są trenować gościnnie w Jutrosinie i Średzinie k/Milicza. Naszym koleżankom i ich trenerowi serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów w przyszłym sezonie.

Dnia 30 maja br. w Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie odbył się finał powiatowy Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, w którym wziął udział uczeń klasy III b naszego Gimnazjum Wiktor Lachowski. Nasz kolega spisał się bardzo dobrze, wykazując się dużą wiedzą i ostatecznie zajmując 4 miejsce, co niestety nie zapewniło mu awansu do finału wojewódzkiego. Mimo tego Wiktorowi i jego nauczycielowi mgr Zdzisławowi Malcowi serdecznie gratulujemy udanego startu. 

31 maja w ramach realizacji gminnego projektu „Świat wartości” Zespół Szkół w Zdunach zorganizował przemarsz ulicami miasta wszystkich nauczycieli i uczniów oraz przedszkolaków placówek oświatowych. Przez cały rok każda placówka prowadziła różne działania mające na celu wprowadzać dzieci w świat wartości. Wymienialiśmy się zaproszeniami i uczestniczyliśmy w wielu ciekawych działaniach. Kolorowy korowód był wyjściem z wartościami do lokalnej społeczności. Chcieliśmy pokazać, że potrafimy współpracować i jednoczyć siły w ważnej sprawie. Dla nas wszystkich ważne są takie wartości jak: szacunek, uczciwość, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, miłość, przyjaźń, humor, optymizm, szczęście i wiele innych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz za zdyscyplinowanie i zachowanie porządku; Policji i Strażakom za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem, Pani dyrektor ZOK za pomoc w organizacji nagłośnienia, Panu wiceburmistrzowi za pomoc w zabezpieczeniu parkingu i wszystkim, którzy przyczynili się do udanego wydarzenia. Wielkim niepokojem do samego rana była pogoda, która ostatecznie była dla nas łaskawa i imprezę uważamy za udaną!  

Pozdrowienia z  wycieczki klasowej do poznańskiej Palmiarni przesyłają uczniowie z klasy 3c i 3d 

 

 

 

 

Mistrzostwa UKS Impuls w sezonie 2016/2017

Turniej o mistrzostwo Klubu zakończył tegoroczne rozgrywki tenisistów stołowych. W zakończonym sezonie zawodnicy wzięli udział w około 50 różnego rodzaju rozgrywkach, stale doskonaląc swoją formę. Do końca sezonu dotrwali najwytrwalsi, którzy stanęli w szranki w pięciu kategoriach wiekowych. Dziewczyny walczyły razem z chłopcami i często okazywały się lepsze. Ponadto wszyscy zawodnicy wypróbowali swoich sił w wspólnej kategorii open. W najmłodszej grupie żaków zwycięzcą został Miłosz Kozłowski, drugie miejsce zajął Mikołaj Zydorczyk, a trzecia była Kasia Roszczak. W młodzikach wygrała Marcelina Faja przed Olgą Zydorczyk i Kamilem Szymańskim. W kadetach najlepszy był Łukasz Fluder. W najstarszej kategorii juniorów niespodziewanie zwyciężył Mateusz Staniewski, drugi był Wiktor Malec, a trzecia .Kasia Swora. W kategorii seniorów najlepszy był Artur Fluder, drugi Tomasz Kasprzak a trzeci Maciej Kołodziejski.

Zwycięzcy otrzymali medale i nagrody rzeczowe, a  Kasia Swora otrzymała statuetkę  „fair play” wręczone przez prowadzących rozgrywki Alinę Wilk i Eugeniusza Koczorowskiego.

Zarząd Klubu dokonał również podsumowania sezonu i osiągnięć zawodników.

Po zawodach był czas na relaks, zabawę z turnballem, ochłodę przy lodach i pizzę. 

ZAPROSZENIE

Organizatorzy tegorocznego Święta Szkoły mają zaszczyt i przyjemność zaprosić młodzież oraz dorosłych do udziału w konkursie „Znam gwarę wielkopolską”.

Konkurs odbędzie się podczas festynu szkolnego.

Będzie się składał z dwóch części: pisemnej oraz dla 5 najlepszych ustnej.

Wymagana jest znajomość podstawowych słów i połączeń wyrazowych z gwary oraz umiejętność przełożenia tekstu (krótkiego) gwarowego na język ogólnopolski.

Zapisy do konkursu trwają do soboty, do godz. 11.00 pod adresem gwiatrak@gmail.com

Bliższych informacji udziela p. Zofia Wiatrak

Serdecznie zapraszamy - organizatorzy

W ramach realizacji programu gminnego „Świat wartości” 31 maja 2017 odbyła się gra uliczna „Podróż ku wartościom”, w której udział wzięło 60 dzieci ze wszystkich placówek oświatowych Gminy Zduny. Celem programu „Świat wartości”  jest kształtowanie u dzieci i młodzieży samodzielności, umiejętności współpracy, planowania i projektowania działań, zdolności dokonania wyboru dalszej drogi życiowej, wiary w siebie, umiejętności komunikacji z innymi ludźmi i pozytywnego myślenia, odpowiedzialności, poszanowania prawa, tolerancji, a także kształtowanie nawyków związanych ze zdrowym trybem życia. W celu realizacji tego założenia organizowane są różne formy dzielenia się wiedzą na temat przeczytanych lektur oraz refleksji na temat znaczenia wartości w życiu w formie: konkursów, apeli, wystaw, prezentacji multimedialnych, festynu, hapennigów, i innych wydarzeń. Gra uliczna, która odbyła się 31 maja była właśnie formą realizacji założeń programu realizowaną przez Zespół Szkół w Zdunach, a do udziału w niej zaproszono uczniów naszej szkoły, jak i przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Zdunach, przedszkolaków z Parafialnego Przedszkola w Zdunach, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Baszkowie oraz ze Szkoły Ponadgimnazjalnej w Zdunach. Wszyscy uczestnicy otrzymali mapkę terenu w którym to musieli odnaleźć pięć punktów docelowych i wykonać tam zadania wymagające znajomości wartości uniwersalnych i umiejętności wykazania ich znaczenia w życiu codzienny. Za udział w grze ulicznej wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek (finansowany przez GKRPA w Zdunach), jako wzmocnienie i docenienie ich starań.  

Konkurs Matematyczny klas III

24 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej w Kuklinowie odbyła się kolejna edycja Konkursu Matematycznego klas III. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół: w Kobylinie, Zalesiu Małym, Świnkowie, Kuklinowie i  w Zdunach. Wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać test konkursowy, który składał się z zadań o różnym stopniu trudności. Po rozwiązaniu testu uczniowie mieli chwilę na odpoczynek i małą przekąskę. W tym czasie komisja złożona z opiekunów dokonała oceny prac i zliczenia punktacji. Uczennica naszej szkoły Zuzanna Porzucek zajęła III miejsce. Konkurs po raz kolejny wyzwolił aktywność uczniów oraz dostarczył miłych przeżyć i zadowolenia z osiągniętych sukcesów. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania oraz drobne upominki. Na zwycięzców czekały dodatkowo nagrody książkowe i dyplomy uznania. 

Święto Sportu Szkolnego

W środę 31 maja 2017  na boisku szkolnym odbyło się Święto Sportu Szkolnego. W tym dniu uczniowie naszej szkoły rywalizowali podczas zorganizowanych Mistrzostw Szkoły Podstawowej  w Lekkiej Atletyce.

Po oficjalnym otwarciu mistrzostw, rozpoczęto konkurencje indywidualne : bieg na dystansie. 50m, skok w dal, pchniecie kulą, rzut piłeczką palantową. Po wyłonieniu zwycięzców w każdej z konkurencji, odbył się bieg sztafetowy klas IV-tych, V-tych, i VI-tych.

Pierwsze trzy miejsca nagrodzono medalami oraz dyplomami.  

Dyrekcja , Nauczyciele i Pracownicy

Zespołu Szkół w Zdunach

WYNIKI XVII MISTRZOSTW GIMNAZJUM W LEKKIEJ ATLETYCE - 2017r.

 

 

 

 

 

W dniu 11.05..2017 w Krotoszynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce

Oto nasze sukcesy: Wicemistrzynią powiatu w Biegu na 100m została Weronika Ratajek, IIIm w Biegu na 300m zajęła Erika Cierniak, IIm zajęła sztafeta 4x100 w składzie: Daniel Kocik,  Jakub Sorżycki, Mikołaj Fluder, Mikołaj Adamski.

Ostatnia dyskoteka klas III gimnazjum

Młodzież gimnazjum bawiła się w piątek na ostatniej dyskotece w tej szkole . Całości towarzyszyły ciekawe stroje lub gadżety. Imprezę prowadził  Dominik Włodarczyk, absolwent naszej szkoły.

 

 

 

Regulamin przemarszu ulicami miasta w dniu 31 maja 2017r. w ramach realizacji programu „Świat wartości”.

1. Organizatorem przemarszu jest Zespół Szkół w Zdunach.

2. Zbiórka uczestników przemarszu nastąpi o godz. 1130 na ulicy Łacnowej przed budynkiem szkoły

3. Przemarsz ulicami miasta rozpocznie się o godz.1140 i zakończy ok. godz.1300 na Rynku.

4. Trasa przemarszu będzie przebiegała od ulicy Łacnowej, ulicą Strzelecką, ulicą Mickiewicza do Rynku.

5. Planowana trasa:

- Zespół Szkół w Zdunach, ul. Łacnowa 26 – ok. godz.1130

- ul. Strzelecka  – ok. godz.1200

- ul. Mickiewicza – ok. godz.1210

- Rynek – ok. godz.1230

6. Kolumna korowodu kierowana jest wyznaczoną trasą, ewentualne zmiany organizacji ruchu mogą być podyktowane nagłymi sytuacjami lub wprowadzone przez funkcjonariuszy Policji.

7. Zwarta kolumna liczyć będzie około 500 osób.

8. Osoby biorące udział w przemarszu poruszać się będą całą szerokością pasa jezdni.

9. Całość przemarszu zabezpieczy i koordynuje Policja, Straż Pożarna.

10. Łączność odbywać się będzie przy pomocy telefonów komórkowych.

11. Na przemarsz nie mają wstępu osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

12. Osoby uczestniczące w przemarszu winny stosować się do obowiązujących zasad ruchu drogowego i reagować na wszystkie wskazówki Policji i Straży Pożarnej.

13. O nieszczęśliwych zdarzeniach, mogących wystąpić w trakcie przemarszu należy bezwzględnie natychmiast informować stosowne służby – Policję.

14. Osoby, które nie podporządkują się przyjętym zasadom, będą kierowane na chodnik.

15. Po przemarszu kolumny „trasa” przemarszu będzie natychmiast przywrócona do właściwego stanu i udostępniona do ruch u drogowego.

16. W przypadku zaistnienia spraw spornych, nieuregulowanych niniejszym regulaminem, decyzje podejmuje przedstawiciel organizatora.

17. Niniejszym regulamin zostanie udostępniony na stronie internetowej zs.zduny.pl

30 maja 2017 r., w Gimnazjum w Zdunach, odbył się I Międzyszkolny Konkurs Geograficzny „ Państwa Świata”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z dziesięciu szkół. Konkurs składał się z trzech części. Na początku uczniowie rozpoznawali państwa zaznaczone na mapie oraz podawali ich stolice. Połowa uczniów przeszła do etapu drugiego, w którym rozegrana została gra Kahoot. Zadaniem uczniów było rozpoznanie 30 flag państw z całego świata, nawet takich jak Liban, Kenia, Arabia Saudyjska. W trzecim etapie spotkała się najlepsza piątka. Uczniowie w ciągu jednej minuty musieli podać jak najwięcej stolic. I miejsce zajęła Kinga Grobelna, II miejsce Jakub Grzesiak, III miejsce Arkadiusz Śnieciński. Na wyróżnienie zasługuje Kacper Wawrzyniak, który po dogrywce zajął czwarte miejsce, a jest dopiero uczniem piątej klasy szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety związane z 750- leciem nadania praw miejskich Zdunom, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody. GRATULUJEMY. 

List Ministra Edukacji Narodowej

 

XL Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Powiatowe eliminacje do XL Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odbyły się 25 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie. Organizatorami byli Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie, Starosta Krotoszyński i Burmistrz Krotoszyna.

Drużyny szkół podstawowych liczyły po cztery osoby, a drużyny gimnazjów – po trzy.

Pierwszą konkurencją były testy dotyczące przepisów ruchu drogowego. Następnie uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Jednak najbardziej widowiskową dyscypliną była drużynowa jazda po rozłożonym na sali gimnastycznej torze przeszkód. Dla wyrównania szans wszyscy uczestnicy jechali tym samym rowerem po tej samej trasie. A musieli się zmierzyć z precyzją jazdy po równoważni, dwóch różnych slalomach, dwóch wąskich ścieżkach, z jazdą w bardzo małym kole oraz z przenoszeniem w czasie jazdy woreczka z grochem z jednego miejsca na drugie.

Reprezentanci Gimnazjum Zduny w składzie: Kacper Kaczmarek, Jakub Kułaga, Damian Wierzyk zajęli 3 miejsce. Gratulacje.

Gimnazjaliści wybierają szkoły ponadgimnazjalne – tydzień zawodoznawczy

Jak co roku właśnie maj , to najbardziej gorący okres dla gimnazjalistów ostatniej klasy. Młodzież stoi przed pierwszym poważnym wyborem w swoim życiu, a mianowicie wyborem szkoły i potem zawodu. W gimnazjum zorganizowany został tydzień zawodoznawczy, podczas którego uczniowie odwiedzili kilka zakładów pracy. Wybraliśmy się m.in. do restauracji „ Impuls” w Zdunach, do firmy transportowej „Kruk- Transport”, do warsztatu mechaniki samochodowej „Kaczmarek”, do zakładu produkcyjnego „Doner-Kebab” oraz do zakładu produkcyjnego „Mahle” w Krotoszynie. Gimnazjaliści mogli obejrzeć różne stanowiska pracy i porównać ze swoimi wyobrażeniami o przyszłej szkole i miejscu pracy. Młodzież zadawała chętnie pytania, które dotyczyły praktyk, wynagrodzenia i nauki. Równocześnie odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym, który przybliżył uczniom wszystkie informacje dotyczące lokalnego rynku pracy. Tydzień zawodoznawczy w gimnazjum nie jest jedynym akcentem w szkole, podczas którego młodzieży przybliżana jest problematyka rynku pracy. Klasy trzecie w wymiarze jednej godziny tygodniowo realizują przez cały rok szkolny zajęcia z doradztwa zawodowego, na których omawiają tematy z preorientacji zawodowej.

W dniu 24 maja 2017r odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego w Szkole Podstawowej w Zdunach. W konkursie wzięli udział uczniowie  Szkoły Podstawowej w Baszkowie, Szkoły Podstawowej w Gorzupi, Szkoły Podstawowej w Kobylinie oraz uczniowie naszej szkoły. Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej. Rozwiązując test, uczniowie musieli wykazać się opanowaniem języka angielskiego oraz wiedzą o krajach  anglojęzycznych. Do części ustnej przeszli najlepsi uczniowie z każdego przedziału wiekowego. W części ustnej uczniowie odpowiadali na pytania zawarte w wylosowanym zestawie. Oto wyniki konkursu:

Klasy IV-te:

I miejsce zajęła Zofia Kraszewska    Szkoła Podstawowa w Baszkowie

II miejsce zajął Joshua Zawala Kruk Szkoła Podstawowa w Baszkowie

III miejsce zajęła Kamil Zmyślony    Szkoła Podstawowa w Gorzupi

 Klasy V-te:

I miejsce zajęła Martyna Urbańska Szkoła Podstawowa w Zdunach

II miejsce zajął Magdalena Frala    Szkoła Podstawowa w Zdunach

III miejsce zajęła Kamil Brdys        Szkoła Podstawowa w Kobylinie

Klasy VI-te:

I miejsce zajęła  Matylda Zimmermann Szkoła Podstawowa w Zdunach

II miejsce zajęła Jakub Wiśniewski       Szkoła Podstawowa w Zdunach

III miejsce zajął  Dawid Gaszyński       Szkoła Podstawowa w Kobylinie

Wszyscy uczestnicy  konkursu  otrzymali dyplomy i drobne upominki. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!  

LITERACI W III D

Na jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zabawili się w literatów. Mieli napisać twórcze komentarze literackie do obrazu Rene Magrita pt. „Zamek w Pirenejach”. Najpierw przyglądali się obrazowi. Potem tworzyli w głowach różne historie, które miały związek z treścią obrazu. Następnie przystąpili do pisania tekstów. Wśród nich znalazły się wiersze, opowiadania, sprawozdania. Zachęcamy do przeczytania tekstów i życzymy przyjemnej lektury.  

W ramach realizacji gminnego programu „Świat wartości”, jako wynik nietypowego apelu, który odbył się w kwietniu, uczniowie klas 4-6 przygotowali plakaty, z których powstała wystawa poświęcona omawianym wartościom. Dzięki niej wszyscy przebywający w szkole mogli zapoznać się z ważnymi treściami dotyczącymi uniwersalnych wartości takich jak: szacunek, uczciwość, samodyscyplina, odwaga, przyjaźń, miłość, pokojowość, optymizm itd…

Kolejna grupa rodziców otrzymała certyfikaty ukończenia warsztatów „Szkoła dla rodziców i wychowawców”. Jak w każdym roku szkolnym, tej wiosny odbyła się kolejna edycja „szkoły”, prowadzona przez certyfikowanych realizatorów ORE. Rodzice uczestniczyli w dziesięciu spotkaniach, których głównym celem jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać. Uczestnicy zajęć brali udział w szeregu ćwiczeń, które pozwoliły zgłębić takie tematy jak: do czego wychowujemy dzieci?; rola granic w relacjach rodzinnych, dialog jako podstawa budowania relacji międzyludzkich i wychowania; umiejętność rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z uczuciami; akceptacja uczuć, a korekta zachowań, jak mówić do dzieci, aby słuchały?; zachęcanie dziecka do współpracy zamiast nakazów, zakazów i innych form przymusu; wychowanie do samodyscypliny przez stosowanie konsekwencji zamiast karania; rozwiązywanie sytuacji problemowych i konfliktów; wspieranie dziecka w procesie usamodzielniania się, zachęcanie do samodzielności; toksyczna funkcja etykietowania i przypisywania ról, uwalnianie dzieci od grania ról; konstruktywna pochwała, jako najistotniejszy czynnik budowania realnej samooceny. Podobnie jak przy realizacji każdej kolejnej edycji rodzice mieli wiele obaw czy podołają wpleść udział w zajęciach w codzienne obowiązki, bowiem warsztaty trwają aż trzy godziny raz w tygodniu i jest to dziesięć spotkań. Okazało się jednak, że nie tylko dali radę, ale wyrażają chęć spotykać się nadal jako grupa wsparcia, która dalej chce przyglądać się sobie i dbać o swoje relacje z dziećmi. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a wszystkich ewentualnych chętnych zachęcamy by zapisywać się u pedagoga szkolnego. Każdej jesieni i każdej wiosny odbywają się zajęcia a zapisy trwają cały czas.

Promowanie idei prozdrowotnych w Gimnazjum

W miesiącu maju w gimnazjum odbywał się cykl spotkań , zadań , konkursów szerzących idea prozdrowotne wśród młodzieży szkolnej. Uczniowie m. in. przygotowywali sałatki , plakaty , grali mecz w piłkę siatkowa z nauczycielami . Gościem tegorocznych wydarzeń była Pani Ania , która poprowadziła ciekawe zajęcia ruchowe dla klas III . Celem wszystkich działan było wyłonienie klasy , która najlepiej wypełni wszystkie zadania. Ta klasą okazała się kl. IIId

W poszczególnych konkurach wygrali.:

Konkurs plastyczny:

I  - Ic - Wiktoria Podlasz

II - IIIc - Ernest Zimmermann , Arek Karolczak

III - IIb -Kacper Dolata , Damian Wierzyk , Basia Kreczmer . Kasia Roszczak , Adam Gaszyński.

Konkurs wiedzy

I - IIId - Wiktoria Maciaszek

II - IIIc - Patrycja Tokarz

III - IIId Jagoda Siudy

Konkurs sałatkowy

I - III d - Mateusz Wiatrak , Mikołaj Fluder

II - IIB - Olga Żwawiak , Wiktoria Trawińska

III - IIIb - Karolina Krakowska , Julia Durak

Konkurs na zdrową przekąskę

I- IIId - Jagoda Siudy . Ola Kasprolewicz

II - IIIC - Karolina Krakowska , Alesia Szałata

III - IIa - Mikołaj Pospiech , Julia Bienia 

Gimnazjaliści na Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu

Grupa zdolnych uczniów uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych i warsztatowych na wydziale Biologii w poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.Tematem naszych zajęć była genetyka , tajemnice seryjnych morderców , gabinet osobliwości pasożytów , wojny w roślinnym świecie, świat mikrobów , tafonomia , kryminalne zagadki - Etymologia sądowa itp.

Podczas zajęć uczniowie zdobyli kilka nowych doświadczeń oraz wzbogacili swoje umiejętności warsztatowe z dziedziny  biologii. 

WYNIKI KONKURSÓW PIĘKNEGO CZYTANIA

Konkurs pięknego czytania utworów Miry Jaworczakowej „Wszystkim swoje księgi daję…” skierowany był do uczniów klas IV i V. Także przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym etapie zaprezentowało się 12 uczniów, 6 z nich przeszło do drugiego etapu w Bibliotece Publicznej. Uczniowie czytali fragmenty z książek „Jacek, Wacek i Pankracek”, „Oto jest Kasia”, „Przyjaciel na zawsze”.

Po naradzie przyznała następujące miejsca :                                                                                                        
I miejsce – Wojciech Peregrym (kl. IV b SP Zduny)
II miejsce – Zosia Kraszewska (kl. IV SP Baszków)
III miejsce – Filip Chudy (kl. IV SP Baszków) i Amelia Walczak (kl. IV a SP Zduny).

Biorąc pod uwagę tegoroczne obchody 750-lecia miasta w Bibliotece Publicznej odbył się konkurs czytania utworów Samuela ze Skrzypny Twardowskiego. Konkurs skierowany był do uczniów Gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach. Głównym celem było zapoznanie z twórczością tego autora i jego związku ze Zdunami.

Uczestnicy konkursu przygotowali fragment dowolnie wybranego utworu wielkiego poety Baroku. Po wysłuchaniu uczestników, komisja postanowiła przyznać:

I miejsce –Krystian Kliber
II miejsce –Weronika Połczyńska i Katarzyna Roszak 

WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO

Konkurs recytatorski „O większego trudno zucha, jak był Stefek Burczymucha” skierowany był do uczniów klas I, II i III Szkoły Podstawowej w Zdunach. Miał na celu przypomnienie utworów Marii Konopnickiej (155. rocznica urodzin). Konkurs przebiegał w 2 etapach. Pierwszy etap odbył się w bibliotece szkolnej. W eliminacjach wzięło udział 21 uczniów. Z każdej klasy został wyłoniony 1 uczestnik do udziału w finale, który odbył się w Bibliotece Publicznej w Zdunach, we wtorek, 9 maja br.

Do finałowej rozgrywki przystąpiło 8 uczniów. Recytowano „Sposób na laleczkę”, „Pranie”, „Zima zła”, „Dziadek przyjdzie”, Przy mrowisku”, „Kukułeczka”, i oczywiście „Stefek Burczymucha”.

Komisja, oceniając opanowanie tekstu, jego interpretację i ogólny wyraz artystyczny, przyznała:

I miejsce –Rozalia Grzybek (uczennica klasy III b)

II miejsce –Marcelina Kamza (uczennica klasy III d)

III miejsce –Małgorzata Tyrakowska (uczennica klasy I a) 

GRA MIEJSKA – ZDUNY MOJA MAŁA OJCZYZNA

W ramach projektu edukacyjnego grupa uczniów klasy II c gimnazjum w składzie: M. Kaczmarek, R. Młynarczyk, N. Galas, P. Dudek, A. Mikołajczyk, B. Nowaczyk, K. Jankowski, K. Bożykowski przygotowała grę miejską. Tematem przewodnim gry było hasło „ Zduny – moja mała ojczyzna. Z historią w tle…”. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów 750-lecia nadania praw miejskich miejscowości Zduny. W grze wzięły udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów klas trzecich gimnazjum. Pod opieką nauczycieli grupy te poruszały się po mieście i wykonywały przygotowane na stanowiskach zadania. Drużyny układały puzzle różnych obiektów zabytkowych, rozpoznawały ulice na mapie, rozwiązywały rebusy. Uczniowie zmagali się również z zadaniami wymagającymi sprawności fizycznej oraz umiejętności gry w kręgle. W muzeum czekały na nich narzędzia rzemieślnicze, które należało połączyć z nazwami zawodów. Na całej trasie znajdowały się ukryte wskazówki, z których uczniowie układali hasło. Na każdym stanowisku drużynom przedstawiane były wybrane informacje z historii Zdun, na podstawie których na ostatnim stanowisku należało rozwiązać test. Każda grupa, chcąc uzyskać dodatkowe punkty musiała zrobić kilka selfie na tle wybranych zabytków. Uczestnicy gry wyróżniali się żółtymi koszulkami przekazanymi przez Urząd Miejski w Zdunach. Najwięcej punktów uzyskała grupa z klasy III c. Osoby biorące udział w grze otrzymały również jubileuszowe gadżety oraz atrakcyjne upominki. Za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu gry serdeczne dziękujemy P. Łucji Długiewicz – Paszek za przygotowanie i udostępnienie narzędzi rzemieślniczych, P. Elżbiecie Kurkiewicz za udostępnienie kręgielni, P. Jolancie Szymanowskiej, P. Wojciechowi Zimnemu oraz pracownikom Biblioteki Miejskiej.

17 maja obchodziliśmy w naszym gimnazjum, nieco spóźniony, ale nie mniej ważny, Dzień Ziemi. Z tej okazji przygotowano dla uczniów kilka atrakcji. Odbył się konkurs „ Coś z niczego”. Celem było wykonanie praktycznego przedmiotu z użytych już raz materiałów, np. plastikowych butelek, kartoników itp. W efekcie powstały pojemniki na płatki kosmetyczne, kosmetyczka, lampion,  a nawet sukienka. Z zadaniem tym najlepiej poradziły sobie klasy I a, II b, III b oraz II c. Uczniowie rozwiązywali także test ekologiczny oraz sprawdzali swoją wiedzę korzystając z zagadek rymowanek. Największą wiedzę o otaczającym świecie wykazali Aleksandra Nowak, Malwina Waldowska, Patryk Kreczmer, Krzysztof Matela i Aleksandra Baranowska. Burze oklasków otrzymały klasy III b, III c i III d za przedstawienie piosenek o tematyce ekologicznej. Najwięcej emocji i śmiechu wzbudziły przyrodnicze kalambury. No bo jak tu przed całym gimnazjum narysować np. gdzie drwa rąbią tam wióry lecą, ekosystem czy też mieć gołębie serce.? 

Od pewnego czasu w naszej szkole zobaczyć można nietypową dekorację .
Są to niebiesko – żółto napisy, które znajdują się  na schodach i przedstawiają najważniejsze informacje z historii miasta Zduny. Takie zagospodarowanie przestrzeni szkolnej ma nie tylko funkcję estetyczną ale również  edukacyjną. Projekt jest realizowany w związku z  obchodami 750 – lecia nadania praw miejskich Zdunom.

 

 

 

 

OTWARTE  MISTRZOSTWA ZDUN W TENISIE STOŁOWYM Z OKAZJI 750 LECIA MIASTA      

         Zacięta walka o każdą piłkę i sporo niespodzianek towarzyszyło Otwartym Mistrzostwom Zdun w Tenisie Stołowym z okazji 750 lecia naszego miasta. Zawody rozegrane zostały 20 maja 2017 roku na sali Zespołu Szkół w Zdunach. W turnieju zorganizowanym przez Uczniowski klub Sportowy „IMPULS” wzięło udział aż 77 zawodników często z bardzo odległych miejscowości, którzy wystartowali w 10 kategoriach wiekowych. Uroczystego otwarcia dokonał  Burmistrz Zdun Tomasz Chudy życząc zawodnikom sukcesów. Zawody rozegrane zostały na 10 stołach  a nad ich prawidłowym i sprawnym przebiegiem czuwał sędzia główny Eugeniusz Koczorowski oraz prowadzący rozgrywki w poszczególnych grupach: Tomasz Kasprzak, Maciej Kołodziejski, Włodzimierz Malec i Jerzy Wilk. 

Dnia 19 maja odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas III. Do konkursu przystąpiła trójka naszych uczniów, a także 3 osoby ze Szkoły Podstawowej w  Baszkowie. Naszą szkołę reprezentowali najlepsi w etapie wewnątrzszkolnym: Henryk Buniowski (III b), Wiktoria Chyła (III b) oraz Ernest Portaszkiewicz (III a).
Etap ten składał się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna polegała na rozwiązaniu testu leksykalnego, natomiast ustnym zadaniem uczniów było opisanie wylosowanego obrazka, który przedstawiał śmiesznego potwora.
Poziom uczestników był dość wyrównany, jednak komisji udało się wyłonić zwycięzców. Wyniki po podliczeniu punktów z obu części przedstawiają się następująco:

1

Wiktoria Chyła

SP Zduny

47 pkt.

2

Katarzyna Wielebska

SP Baszków

44 pkt.

3

Henryk Buniowski

SP Zduny

43 pkt.

4

Mikołaj Nowacki

SP Baszków

42 pkt.

5

Ernest Portaszkiewicz

SP Zduny

36,5 pkt.

6

Zofia Szyrner

SP Baszków

27,5 pkt.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Gratulujemy wszystkim, jesteśmy bardzo dumni z naszych reprezentantów i życzymy dalszych sukcesów! 

 

W dniu 2 maja 2017r. na stawie u państwa Stanisławskich dzieci z kółka teatralno – tanecznego GWIAZDY zaprezentowały swoje zdolności taneczne. Miały równiutkie spódniczki oraz jednokolorowe bluzeczki z logo naszego kółka. Pierwszy układ poprowadziła Ania Mizera, drugi, uczennica klasy II Blanka Krzyżosiak a trzeci układ poprowadził duet – Amelka Jasicka i Lenka Obal. Na zakończenie, swoje zdolności w solówce pokazała również Rozalia Grzybek, uczennica klasy III. Dzieci obserwujące „Gwiazdy”  tańcowały w rytm muzyki i próbowali naśladować naszą utalentowana grupę a rodzice, osoby dorosłe również kołysali się i śpiewali. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobny podarunek od dyrektora ZOK-u. Dzieci mogły mieć pomalowaną twarz oraz zrobić piękne naszyjniki
z makaronu lub koralików.

 

 

 

 

 

 

W dniu 11.05.2017 r. Rowerowy Klub Turystyczny działający przy świetlicy szkolnej zorganizował kolejny wyjazd. Tym razem udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Jankowskich w Piotrkosicach. Pogoda tego dnia była wspaniała i humory dopisywały wszystkim. Coraz cieplejsze słoneczne promienie przyjemnie ogrzewały buzie naszych wycieczkowiczów. W gospodarstwie przywitała nas Pani gospodyni wraz z córką i wspaniałym stróżem domu psem Fifi.
Na początek naszej przygody w przytulnym, wiejskim domu własnoręcznie wykonaliśmy biały wiejski serek, który dzieci później mogły skosztować. Pani gospodyni zapoznała również dzieci ze sprzętem, który był używany w gospodarstwach w dawnych czasach typu: waga, maselniczki, żelazka, magiel. Następnie udaliśmy się na wiejskie podwórko, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak kiedyś wytwarzano mąkę-w ruch poszły żarna i kamienie. Po ciężkiej pracy wszyscy zasłużyli na poczęstunek po którym udaliśmy się do stajni, gdzie czekał na nas piękny gniady koń, gotowy na czesanie i szczotkowanie. Część dzieci pierwszy raz miała kontakt z koniem i obawiała się, że zwierzę może ugryźć lub kopnąć, ale takie obawy są całkowicie niepotrzebne, a przełamywanie tych  małych dziecięcych barier i lęków jest bardzo korzystne. Potem udaliśmy się do krów i ślicznych cielątek. 

W dniu   9 maja  2017r odbył się etap szkolny konkursu języka angielskiego.

W konkursie wzięło udział  45 uczniów z klas IV –VI:

            - z klas IV -  14  uczniów

            - z klas V -    12 uczniów

            - z klas VI -   19 uczniów

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w  składzie: Maria Matuszczak i Hanna Kozupa.  Konkurs trwał  60 minut, rozpoczął się wyjaśnieniem zasad rozwiązywania  testów. Każda grupa wiekowa otrzymała test odpowiadający danemu przedziałowi wiekowemu. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Klasy IV-te:

I miejsce- Filip Smektała IVa

II miejsce – Aleksandra Klorek IVb

III miejsce -  Zuzanna Kulas  IVc

Klasy V-te:

I miejsce – Martyna Urbańska  Va

II miejsce – Magdalena Frala    Vb

III miejsce – Tobiasz Jandrysiewicz Vb

Klasy VI-te:

I miejsce -  Matylda Zimmermann VIc

II miejsce - Jakub Wiśniewski  VIb

III miejsce -  Amelia Kruk VIb

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów . Zdobywcy I i II miejsca wezmą udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego, który odbędzie się odbędzie się dnia 24 maja 2017r  w Szkole Podstawowej w Zdunach.

25 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w nietypowym apelu, który poświęcony był tematyce wartości uniwersalnych. Był to jeden z punktów realizacji gminnego programu „Świat wartości”, który wpisuje się w priorytety MEN na rok szkolny 2016/2017. Na apel zostali zaproszeni najpierw uczniowie klas czwartych, na kolejnej lekcji uczniowie klas piątych i na kolejnej uczniowie klas szóstych. Dzięki temu mieli większą możliwość skupienia się na treściach apelu, a mniejsza liczebność uczestników konieczna była także ze względu na potrzebę większej przestrzeni w sali. Wszystko po to, aby mogli aktywnie wziąć udział w różnych zadaniach, które zostały dla nich przygotowane. Pierwszą omawianą wartością był SZACUNEK – przy tym punkcie uczniowie decydowali jakie zachowania są przejawem szacunku, a które świadczą  o jego braku. Kolejna wartość to UCZCIWOŚĆ – szukaliśmy definicji i zastanawialiśmy się czy chcielibyśmy aby leczył nas nierzetelny lekarz, czy może jeść chleb zrobiony przez niechlujnego piekarza? ODPOWIEDZIALNOŚĆ to kolejna omawiana wartość i tu rozmawialiśmy o tym jak gospodarować własnym czasem w sposób odpowiedzialny. Uczniowie mieli za zadanie napełnić „słoik czasu” obowiązkami w postaci piłeczek pingpongowych oraz przyjemnościami symbolizowanymi przez ryż. Następnie poznaliśmy „drabinę celów” i dzięki niej sposób na ich osiąganie, które możliwe jest dzięki odpowiedzialności właśnie i samodyscyplinie. Kolejny omawiany wątek to SZCZĘŚCIE, OPTYMIZM i HUMOR. 

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS III – ETAP SZKOLNY     
Dnia 05.05.2017r. odbył się w Szkole Podstawowej w Zdunach szkolny etap konkursu języka angielskiego dla uczniów klas III. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów.  Klasę III a reprezentowało 3 uczniów, klasę III b – 5 uczniów, klasę III c – również 5 uczniów, natomiast klasę III d – 4 uczniów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała nauczycielka języka angielskiego p. Joanna Kukiołczyńska, która również oceniała prace konkursowe. Konkurs trwał 45 minut, rozpoczął się wyjaśnieniem zasad rozwiązywania poszczególnych zadań. Wszystkie zadania sprawdzały stopień opanowania słownictwa i treści gramatycznych z zakresu klas I - III. Maksymalna ilość punktów możliwa do uzyskania wyniosła 40 punktów. Uczniowie z najwyższą liczbą punktów wezmą udział w międzyszkolnym etapie konkursu.  

Mistrzostwa Południowej Wlkp. kadetów i kadetek w tenisie stołowym

         W sobotę 29 kwietnia w Gołuchowie rozegrany został ostatni w tym sezonie turniej mistrzowski Okręgu Południowej Wielkopolski. Wzięła w nim udział czwórka zawodników UKS IMPULS Zduny. Tym razem naszym najlepszym zawodnikiem był Łukasz Fluder, który startował w swojej kategorii wiekowej i wywalczył aż trzy medale: srebro indywidualnie i dwa brązy w grach podwójnych. Pozostali młodsi zawodnicy również znaleźli się w czołówce okręgu i wspólnie z Łukaszem wywalczyli dwa brązy w grach podwójnych. Wszyscy wrócili do domu z zadowoleni z medali dyplomów za dobre wyniki.

Działalność UKS IMPULS finansuje Gmina Zduny.

Szczegółowe wyniki naszych zawodników:

Kadeci: Łukasz  Fluder -2 , Miłosz Kozłowski 9
Kadetki: Marcelina Faja- 6, Olga Zydorczyk -8
Debel: Fluder-Kozłowski -3 , Faja-Zydorczyk 4.
Mikst: Fluder- Faja - 3,  Kozłowski-Zydorczyk- 4 

Zdunowskie siatkarki UKS „PIONIER” zwycięsko uczciły 750-lecie naszego miasta

7 kwietnia 2017r. w sali Zespołu Szkół w Zdunach odbył się  Międzywojewódzki Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt z okazji 750 lecia Zdun, zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Pionier”. W turnieju – obok gospodyń ze Zdun i zaprzyjaźnionego zespołu z Gimnazjum w Jutrosinie, udział wzięły  drużyny z województw: opolskiego – LUKS „Młodzik” Domaszowice i dolnośląskiego – UKS „Jedynka” Syców. W meczu otwarcia siatkarki naszego Gimnazjum pokonały zespół Gimnazjum z Jutrosina 2 – 0 (22, 22), następnie w pokonanym polu pozostawiły drużynę UKS „Jedynka” Syców 2 – 0 (18, 19),  a w ostatnim swoim meczu wyszły zwycięsko z pojedynku z LUKS „Młodzik” Domaszowice     2 – 1 (20,-23, 8). Zdunowski zespół wystąpił a składzie: Aleksandra Glinkowska, Weronika Nowak, Weronika Ratajek, Julia Durak, Julia Piechowiak, Patrycja Krzyżyńska, Malwina Waldowska, Erika Cierniak, Klaudia Zielezińska, Natalia Kieńska. Zawodniczki  i trenerzy UKS „Pionier” pp. Zdzisław i Andrzej Malec, swoim turniejowym zwycięstwem godnie uczcili 750 lecie Zdun, dlatego serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.                 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                         

Aktualności 

  Copyright © 2014 ZS ZDUNY 

d>

 

l>dy>l>ml>d>

 

l>dy>l> l>dy>l>